Bułgaria: Rząd Bojko Borysowa podsłuchiwał obywateli oraz polityków opozycji / Briefing z Europy

Bułgaria, pandemia, borysow, rząd, opozycja, protesty, rok szkolny, szczepienia COVID19, urlop, wakacje, kryzys,

Ponad 100 obywateli i polityków opozycji było podsłuchiwanych w zeszłym roku podczas masowych protestów przeciwko rządowi Bojko Borysowa.  / Foto via [Vassil Donev/EPA/EFE]

W Bułgarii rząd byłego premiera Bojko Borysowa podsłuchiwał opozycję | Będzie lockdown dla wybranych w Polsce? | Węgrzy podzieleni ws. ustawy anty-LGBT | W Czechach płatny urlop dla pracowników budżetówki w nagrodę za zaszczepienie się? | Chorwacja wywiązuje się ze swoich zobowiązań w ramach ERM II | Austriackie władze przeciwne obowiązkowi szczepień na koronawirusa | Między innymi o tym piszemy w środowym briefingu z Europy |

 

SOFIA

Protestujący podsłuchiwani podczas antyrządowych protestów. Ponad 100 obywateli i polityków opozycji było podsłuchiwanych w zeszłym roku podczas masowych protestów przeciwko rządowi Bojko Borysowa. 

Informację tę przedstawił pełniący obowiązki ministra spraw wewnętrznych Bojko Raszkow. Zapewnił, że dane w tej sprawie przekaże komisji parlamentarnej, która powinna zbadać sprawę.

Z ujawnionych informacji wynika, że co najmniej 123 legalnie protestujących obywateli było podsłuchiwanych na wniosek prokuratury i za zgodą sądu karnego. Podsłuchiwano ich w związku z podejrzeniami o próbę siłowego obalenia rządu premiera Borysowa.

Prokuratura twierdzi, że prowadzone działania były zgodne z prawem. Bojko Borysow, były premier i lider opozycyjnej partii GERB wielokrotnie określał protesty skierowane przeciwko swojemu rządowi jako próbę przeprowadzenia zamachu stanu.

Masowe podsłuchy w służbie byłej partii rządzącej są jednym z powodów żądania dymisji prokuratora generalnego Iwana Geshewa, który znajduje się obecnie pod rosnącą presją nowej większości w parlamencie.

Latem ubiegłego roku przez Bułgarię przetoczyła się fala protestów. Największe z nich miały miejsce w stolicy kraju Sofii. Demonstranci domagali się dymisji rządu i centroprawicowego premiera Borysowa. Wśród głównych postulatów protestujących znalazły się także apele o zmiany w systemie sądowniczym, a dokładnie ograniczenie uprawnień prokuratora generalnego, który – jak podkreślano – nie podlega żadnej kontroli.

Uczestnicy antyrządowych protestów zarzucali byłemu już premierowi nadużywanie władzy i tolerowanie wokół siebie mafijno-biznesowych układów korupcyjnych. Jak również  brak skutecznego działania w kwestii ponownie rosnącej liczby zakażeń kornawirusem SARS-CoV-2.

Więcej o aktualnej sytuacji po lipcowych – już drugich w tym roku – wyborach parlamentarnych w Bułgarii poniżej. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

Bułgaria: Partia Bojko Borysowa wygrywa wybory parlamentarne, ale czy będzie rządzić?

Drugie miejsce zajęła populistyczna partia Są Tacy Ludzie.

WARSZAWA

Lockdown dla wybranych. Według środowego „Dziennika Gazety Prawnej” rząd rozważa różne rozwiązania, ale restrykcje miałyby dotknąć tylko osób niezaszczepionych. „Bezpieczne” byłyby osoby, które już przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19.

Jak poinformowała „Dziennik Gazetę Prawną” osoba z rządu, na stole leży kilka scenariuszy. „Wariant minimum” zakłada, że szansą na uniknięcie restrykcji byłby negatywny wynik testu lub certyfikat szczepionkowy. Według innej koncepcji osoba udająca się do lekarza przed wejściem do gabinetu musiałaby wykonać szybki test na koronawirusa. Rozważane jest też zmniejszenie limitu uczestników dużych imprez. Podobnie jak dziś – nie dotyczyłby on osób zaszczepionych.

Tymczasem Rada Przedsiębiorczości w opublikowanym we wtorek apelu wzywa do natychmiastowego wprowadzenia możliwości uchronienia się przed lockdownem przez dopuszczenie uzależniania świadczenia usług i innej działalności od wykazania zaszczepienia przez klientów.

Jak zapewniono, „większość przedsiębiorców jest gotowa ograniczyć swoją ofertę wyłącznie do osób zaszczepionych lub posiadających certyfikat COVID-19, a tym samym finansowo partycypować w walce z pandemią koronawirusa i wesprzeć cele narodowego programu szczepień”. „Przerwanie ciągłości działania przedsiębiorstw w trakcie czwartej fali pandemii wyrządzi bowiem ogromne szkody” – podkreślono.

Do apelu odniósł się we wpisie na Twitterze wicepremier Jarosław Gowin. „Ważny głos szerokiej reprezentacji polskich przedsiębiorców. Jako minister odpowiedzialny za gospodarkę w pełni popieram te postulaty”, napisał szef MRPiT.

(Martyna Kompała | EURACTIV.pl)

Polska sprzeda szczepionki na koronawirusa, którym mija data ważności

Rozmowy mają się już toczyć na ten temat z Ukrainą i Gruzją. Zainteresowanie wyraziły też Australia i Wietnam.

ZAGRZEB

Chorwacja wywiązuje się ze swoich zobowiązań w ramach ERM II. „Patrząc na harmonogram, to nie spóźniamy się, a wręcz przeciwnie, jesteśmy nieco szybsi”, oświadczył po posiedzeniu Krajowej Rady ds. przyjęcia euro minister finansów Zdravko Marić, podkreślając, że bardzo ważne jest, aby Chorwacja spełniała kryteria konwergencji. Dodał, że kraj zgodnie z planem wypełnia swoje zobowiązania w ramach Europejskiego Mechanizmu Kursowego (ERM II).

Marić ogłosił, że na czwartkowym (29 lipca) posiedzeniu rząd ma przyjąć limity budżetowe na najbliższe trzy lata, zgodnie ze swoim programem konwergencji. Minister przypomniał, że program został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską. „Będziemy w pełni wypełniali kryteria i spełnimy wszystko, czego się od nas oczekuje, nie tylko ze względu na przyjęcie euro, ale także dlatego, że jako kraj nauczyliśmy się jak bardzo ważne jest posiadanie zrównoważonych finansów publicznych”, stwierdził.

W kwietniu rząd przyjął ósmy program konwergencji na lata 2022-2024, przewidując stopę wzrostu na poziomie 5,2 proc. w 2021 r., 6,6 proc, w 2022 r. i 4,1 proc. w 2023 r. Docelowy deficyt na ten rok wynosi 3,8 proc., podczas gdy na 2022 r. prognozowany jest (zgodnie z kryteriami z Maastricht) na poziomie 2,6 proc. PKB.

Chorwacja wkrótce dołączy do strefy euro. Teraz wybiera rewersy narodowych monet wspólnej waluty. Szczegóły poniżej. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

BUDAPESZT

Węgrzy podzieleni ws. ustawy anty-LGBT. Węgrzy są podzieleni w sprawie kontrowersyjnej ustawy, zawierającej przepisy wymierzone w społeczność LGBTQI+, wynika z sondażu przeprowadzonego przez Medián.

Prawie połowa (47 proc.) ankietowanych osób poparła ustawę twierdząc, że edukacja seksualna jest wyłącznym obowiązkiem rodziców i należy chronić dzieci przed szkodliwymi wpływami. 42 proc. było przeciwnych wskazując, że ogranicza ona wolność słowa i dyskryminuje gejów, lesbijki i osoby transpłciowe.

Dwie trzecie zwolenników rządu popiera ustawę, a jedna czwarta jest jej przeciwna. Z kolei 64 proc. zwolenników opozycji jest przeciwnych nowym przepisom, a 29 proc. jest za. Wśród niezdecydowanych wyborców wyniki rozkładają się po równo – 39 proc. jest za i 39 proc. jest przeciw.

W sondażu zbadano też stosunek Węgrów do Unii Europejskiej. 83 proc. respondentów chce, aby Węgry pozostały we Wspólnocie, a tylko 11 proc. aby ją opuściły.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex | tłum. Paulina Borowska)

Węgry: Będzie referendum ws. ustawy anty-LGBT

W zeszłym tygodniu KE wszczęła procedurę przeciwko Węgrom za łamanie praw osób LGBT.

PRAGA

Budżetówka dostanie płatny urlop w nagrodę za zaszczepienie się? Premier Andrej Babiš zapowiedział wczoraj (29 lipca), że zaproponuje rządowi, aby wszyscy pracownicy administracji państwowej zaszczepieni przeciwko COVID-19, w tym pracownicy ministerstw, nauczyciele czy policjanci, otrzymali dwa dodatkowe dni płatnego urlopu. Szczegóły poniżej. 

|(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy: Płatny urlop dla pracowników budżetówki za zaszczepienie się przeciwko COVID-19?

To tylko jeden z pomysłów, mających na celu zachęcenie Czechów do szczepienia się na koronawirusa.

WIEDEŃ

Austria przeciwna obowiązkowi szczepień na koronawirusa. Kanclerz Sebastian Kurz dał jasno do zrozumienia, że sprzeciwia się wprowadzeniu obowiązku szczepień na COVID-19 dla całej populacji. Wcześniej za takim rozwiązaniem optował szef krajowej komisji bioetycznej, który opowiedział się za wprowadzeniem obowiązkowych szczepień dla niektórych zawodów – w tym dla osób pracujących w służbie zdrowia czy edukacji. Szczegóły poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Kanclerz Kurz: Austria nie wprowadzi obowiązku szczepień na COVID-19

„Szczepienia pozostaną dobrowolne”, zapewnił Sebastian Kurz, zachęcając jednak Austriaków do szczepienia się.

BERLIN

Korzystny wyrok. Ponad tysiąc bankierów i handlarzy akcjami jest objętych dochodzeniem związanym z miliardowymi transakcjami typu cum-ex za oszukanie niemieckich podatników.

W transakcjach cum-ex chodzi o taki obrót akcjami w dniu wypłaty dywidendy, żeby uzyskać wielokrotny zwrot podatku od zysków kapitałowych, który de facto został zapłacony tylko raz.

Jak wyliczyli dziennikarze śledczy z centrum „Correctiv”, straty sięgają 55 mld euro, a poniosły je chociażby Polska, Niemcy, Belgia, Francja, Holandia, Hiszpania, Szwajcaria. W 2012 roku rząd w Berlinie zablokował przeprowadzanie takich operacji. W 2012 r. rząd w Berlinie zablokował przeprowadzanie takich operacji.

Niektóre sprawy trafiły wtedy do sądu. W jednej z nich zapadł nawet wyrok, który nie jest jednak jeszcze prawomocny. W czerwcu w Bonn zapadł pierwszy wyrok z karą pozbawienia wolności.

Sąd krajowy w Bonn skazał 1 czerwca byłego pracownika hamburskiego prywatnego banku M.M. Warburg na pięć i pół lat pozbawienia wolności. Sąd uznał go winnym oszustw podatkowych w pięciu przypadkach.

W sądzie krajowym w Bonn trwa kilka postępowań związanych z aferą podatkową cum-ex. W maju ubiegłego roku gotowy był m.in. akt oskarżenia przeciwko byłemu pracownikowi jednego ze szwajcarskich prywatnych banków.

Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe orzekł w środę, że sztuczki stosowane przez handlowców były nielegalne. „Wreszcie! … Wszystkie zaangażowane prokuratury i sądy muszą być wyposażone w taki sposób, aby uniknąć przedawnienia w sprawach”, napisał na Twitterze eurodeputowany Zielonych Sven Giegold. Dodał, że profesja handlarzy akcjami wymaga ściślejszego nadzoru.

„Wyrok jest policzkiem dla ministra finansów Olafa Scholza”, powiedział z kolei lewicowy poseł Fabio de Masi. Dodał, że były burmistrz Hamburga próbował chronić bank Warburg, który był mocno zamieszany w skandal.

Scholz będący kandydatem na kanclerza z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), został przesłuchany 9 września 2020 r. w Bundestagu w sprawie swoich spotkań z dyrektorem banku zamieszanym w największy skandal związany z oszustwami podatkowymi w Niemczech. Scholz pełnił wówczas funkcję burmistrza Hamburga.

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de | tłum. Mateusz Kucharczyk)

PARYŻ

Szczegóły protokołu sanitarnego. Od września br. tylko niezaszczepieni uczniowie liceów i gimnazjów będą uczyć się w trybie zdalnym przez siedem dni w przypadku wykrycia przypadku koronawirusa w klasie – poinformował w środę minister edukacji Jean–Michel Blanquer. Szczegóły poniżej. 

(Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Francja: W szkołach po wykryciu zakażenia nauka zdalna tylko dla niezaszczepionych uczniów

W szkołach podstawowych klasy mają być zamykane po wykryciu już pierwszego przypadku koronawirusa.

RZYM

Prezydent wzywa Włochów do szczepień. Szczepienie się jest “obywatelskim i moralnym obowiązkiem” i dlatego potrzebne jest “poczucie zbiorowej odpowiedzialności” ze strony obywateli, powiedział prezydent Sergio Mattarella w środę (28 lipca) podczas spotkania z prasą w parlamencie.

“Pandemia nie jest jeszcze w odwrocie. Wirus mutuje i okazuje się być coraz bardziej zaraźliwy. Im dłuższy jest czas jego krążenia, tym częstsze i groźniejsze mogą być jego mutacje”, przypomniał prezydent.

“Szczepionki nie czynią nas nietykalnymi, ale znacznie zmniejszają możliwość zakażenia się wirusem, jego rozprzestrzenianie się i związane z tym niebezpieczeństwo. Z tych powodów szczepienie się jest moralnym i obywatelskim obowiązkiem”, dodał.

Zdaniem Mattarelli “wirus, a nie narzędzia i uregulowania, które pozwalają go pokonać” jest tym, co ogranicza dziś wolność obywateli. “Jeśli prawo nie stanowi inaczej, można stwierdzić: ‘Szczepionka nie przekroczy progu mojego domu’. Ale nie można tego powiedzieć o miejscach i przestrzeniach wspólnych, gdzie inne osoby mają prawo do tego, żeby nikt nie powodował wysokiego ryzyka zakażenia”.

Słowa prezydenta zbiegły się w czasie z kolejnymi protestami, które wybuchły w całym kraju, przeciwko decyzji rządu, wprowadzającej obowiązek posiadania certyfikatu szczepień w celu korzystania z miejsc użyteczności publicznej. Nowe regulacje będą obowiązywały od 6 sierpnia. Protest w Rzymie przyciągnął tysiące osób, w tym kilku deputowanych z prawicowo-nacjonalistycznej partii Liga, która jest częścią koalicji rządzącej.

Według ministra rolnictwa Stefano Patuanellego z Ruchu Pięciu Gwiazd, udział członków Ligi w protestach był “całkowitym błędem”. Minister podkreślił ponadto, że niweczone są wysiłki rządu, których celem jest przeciwdziałanie pandemii i ratowanie włoskiej gospodarki.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it | tłum. Monika Mojak)

Włochy: Certyfikat COVID-19 potrzebny w kinach oraz restauracjach

Włochy rozszerzają użycie przepustki COVID-19, która będzie wymagana przy wejściu do wielu miejsc publicznych. 

DUBLIN

Irlandzki minister zdrowia: Dodatkowa dawka szczepionki przeciwko COVID-19 dostępna jesienią. Program szczepień przeciwko COVID-19 ma zostać rozszerzony, przy czym szczepionki „uzupełniające” będą podawane osobą starszym i podatnym na zakażenie. Program szczepień zostanie rozszerzony również na dzieci, w związku z obawami rządu dotyczącymi możliwości ponownego zakażenia i zwiększenia liczby przypadków COVID-19 wśród młodych ludzi.

Zgodnie z najnowszymi planami, farmaceuci mogą zaoferować zastrzyk przypominający wraz z corocznym zastrzykiem przeciwko grypie osobom starszym już we wrześniu i październiku. Mieszkańcom domów opieki, osobom powyżej 80 r.ż. i pracownikom służby zdrowia pierwszej linii  będą oferowane dawki przypominające w miesiącach jesiennych i zimowych.

Osoby pomiędzy 16 a 17 r.ż. zostały zaproszone do zarejestrowania się w celu uzyskania szczepienia, a niektórym zaoferowano spotkanie już przed końcem tygodnia. Gabinet zgodził się również na rozszerzenie szczepień przeciwko COVID-19 na osoby w wieku od 12 do 15 r.ż., które mogą rozpocząć wizyty już w przyszłym tygodniu. Minister zdrowia Stephen Donelly powiedział, że ostatecznie to rodzice zadecydują, czy ich dziecko powinno otrzymać szczepionkę.

„To, do czego zachęcam rodziców, to ignorowanie dezinformacji w mediach społecznościowych. Istnieje wiele bzdur, które sieją panikę”, powiedział.

(Paula Kenny | EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

LONDYN

Osoby, które zostały w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 w Unii Europejskiej, od najbliższego poniedziałku (2 sierpnia) nie będą musiały się poddawać kwarantannie przyjeżdżając do Anglii, Szkocji i Walii, jeśli pochodzą z listy tzw. krajów „bursztynowych”

Posunięcie to, które – jak mają nadzieję ministrowie – zachęci kraje UE do złagodzenia ograniczeń dla zaszczepionych podróżnych z Wielkiej Brytanii, obejmuje większość państw europejskich, w tym Polskę. Warunkiem jest wykonanie szczepienia preparatem zatwierdzonym przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Zmiany nie będą dotyczyć podróżnych z Francji, która znajduje się na bursztynowej liście, ale z której podróżni będą musieli poddać się kwarantannie, niezależnie od tego, czy są w pełni zaszczepieni.

(EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

Wielka Brytania: Boris Johnson i Rishi Sunak mieli uniknąć kwarantanny, ale jednak ją odbędą

Premier Wielkiej Brytanii i minister finansów mieli uniknąć obowiązku samoizolacji w ramach pilotażowego programu dla kluczowych urzędników w państwie.

LIZBONA

Połowa zaszczepionych. Do wtorkowego (27 lipca) wieczora w 10-milionowej Portugalii zaszczepiona została ponad połowa populacji – 52 proc. Do września spodziewane jest zakończenie procesu szczepień u 70 proc. obywateli.

5 389 935 osób zakończyło już program szczepień, z kolei 6 865 047 (67 proc. populacji) otrzymało przynajmniej jedną dawkę preparatu przeciwko COVID-19.

Decyzją rządu najpóźniej do 14 sierpnia rozpoczną się szczepienia młodzieży szkolnej w wieku 16-17 lat, wynika z zapowiedzi Generalnej Dyrekcji Zdrowia (DGS) w Lizbonie, agendy rządu Antonia Costy.

(Elsa Resende, Lusa.pt | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Przeciwko rasizmowi. W opublikowanym w środę narodowym planie walki z rasizmem rząd zapowiedział, że dokona przeglądu obecnie obowiązujących przepisów antyrasistowskich, a mianowicie nakładanych grzywien i sankcji.

W Narodowym Planie Zwalczania Rasizmu i Dyskryminacji 2021-2025 rząd zobowiązuje się do „oceny ewentualnej zmiany przepisów dotyczących zwalczania dyskryminacji i mowy nienawiści”, czyli „w zakresie wykroczeń administracyjnych”.

Rząd ogłasza cel „wzmocnienia systemu sankcji za wykroczenia, przeglądu ram kar i sankcjonowanych zachowań”. Jednocześnie zostanie dokonana rewizja art. 240 kodeksu karnego w świetle międzynarodowych instrumentów, które zobowiązują Portugalię do „uwzględnienia wszelkich zakazanych dyskryminacji”.

Tymczasem Czechy zbojkotują konferencję ONZ przeciwko rasizmowi. Szczegóły poniżej. 

(Sofia Branco, Lusa.pt | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Czechy zbojkotują konferencję ONZ przeciwko rasizmowi

Już wcześniej decyzję o bojkocie podjęły Austria i Holandia.

BRATYSŁAWA

Ministerstwo zdrowia Słowacji: rozpoczęła się trzecia fala. Trzecia fala pandemii już rozpoczęła się na Słowacji, powiedział w środę (28 lipca) epidemiolog Ministerstwa Zdrowia Martin Pavelka z Instytutu Analizy Zdrowia.

„Możemy powiedzieć, że trzecia fala już się rozpoczęła”, pisze Pavelka w raporcie instytutu. Nowa fala będzie napędzana głównie przez bardziej zakaźny wariant Delta. Pavelka ostrzega, że może to skutkować poważniejszymi objawami nawet u młodszych pacjentów.

Dostępne dane sugerują również, że szczepienie jest najlepszą obroną przed wirusem. Wśród osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na Słowacji w ciągu ostatnich dwóch tygodni, 76 proc. było niezaszczepionych.

Słowacja ma jeden z najniższych odsetków zaszczepionych w UE. 40 proc. populacji zostało zaszczepionych pierwszą dawką, a 36 proc. dwiema. Eksperci ostrzegają, że to za mało, by osiągnąć zbiorową odporność.

Podczas gdy tempo szczepień zwalnia, rośnie liczba osób odmawiających  szczepienia. Według najnowszych badań, 51,7 proc. obywateli twierdzi, że jest zaszczepionych lub chętnych do zaszczepienia. Z kolei 36 proc. twierdzi, że nie chce się szczepić – jest to o 5 proc. więcej niż w maju.

(Michał Hudec | EURACTIV.sk | tłum. Kinga Wysocka)

Słowacja: Rząd dopuszcza przywileje dla zaszczepionych

Ma to zmotywować obywateli do szczepień.

BUKARESZT

Unia Europejska sfinansuje badania populacji niedźwiedzia brunatnego. W ramach programu instytucje zajmujące się gospodarką leśną otrzymają blisko 11 mln euro. Mówi się, że w kraju żyje blisko 6 tys. drapieżników tego gatunku, jednak wraz ze wzrostem liczby ataków na zwierzęta domowe i ludzi toczy się dyskusja o tym czy populacja gatunku nie wymknęła się spod kontroli.

Przez wprowadzony w 2016 r. zakaz polowań na niedźwiedzie ekolodzy szacują, że populacja może wynosić nie więcej niż 2 tys drapieżników. Z kolei związki łowieckie utrzymują, że liczba ta może sięgać nawet 10 tys.

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem władze miejskie mają prawo do oddania (bez otrzymania zezwolenia, jak to było dotychczas) strzału po uprzednim uśpieniu zwierzęcia. Populacja niedźwiedzia brunatnego w Rumunii jest najliczniejsza w całej UE.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro | tłum. Kamila Wilczyńska)

WWF: UE odpowiada za prawie jedną czwartą światowego handlu mięsem rekinów

Największym na świecie eksporterem mięsa rekinów jest Hiszpania.

SARAJEWO

Ustępujący Wysoki Przedstawiciel ds. Bośni i Hercegowiny (BiH): Mój następca powinien skupić się na rządach prawa. „BiH osiągała największe sukcesy, gdy społeczność międzynarodowa z większym zaangażowaniem skupiała się na naszym kraju”, stwierdził w pożegnalnym wywiadzie z telewizją N1 ustępujący Wysoki  Przedstawiciel ds. BiH, Valentin Inzko,  dodając że jedyną rzeczą, którą poradziłby swojemu następcy, to aby skupił się w kraju na rządach prawa.

Liderzy polityczni Republiki Serbskiej (RS, części składowej BiH zamieszkałej głównie przez Serbów), w tym politycy opozycji, zdecydowali, że członkowie ich partii nie będą uczestniczyć w pracach instytucji BiH „do czasu rozwiązania problematycznej kwestii (prawa o negacji ludobójstwa)”.

Według Inzko takich reakcji ze strony RS należało się spodziewać, ponieważ już w ostatnich latach urzędnicy Republiki kilkakrotnie bojkotowali instytucje. Ustępujący Wysoki Przedstawiciel powtórzył, że narzucone przez niego prawo nie jest skierowane przeciwko żadnej konkretnej grupie etnicznej w BiH.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

Bośnia i Hercegowina upamiętniła 26. rocznicę masakry w Srebrenicy

Kolejne ofiary spoczęły w Centrum Pamięci Potočari.

SKOPJE

Premier Macedonii Północnej proponuje wybory samorządowe 31 października. Zoran Zaew twierdzi, że do wyborów, które miałyby się odbyć pod koniec października, jest wystarczająco dużo czasu, by kampania nie zbiegła się ze spisem powszechnym,

W kwietniu Macedonia Północna planowała przeprowadzić pierwszy spis ludności od 2001 r., ale został on opóźniony do września z powodu pandemii oraz wcześniejszych napięć między macedońską większością a etniczną mniejszością albańską.

Zaew zauważa, że wszystkie partie polityczne powinny wyrazić swoją opinię w tej sprawie, a jeśli będzie zgoda, propozycja zostanie włączona do ordynacji wyborczej.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Kinga Wysocka)

Macedonia Północna: Nowy rząd z wotum zaufania. Zoran Zaew ponownie premierem

W nocy z niedzieli na poniedziałek parlament Macedonii Północnej zatwierdził nowy koalicyjny rząd na czele z Zoranem Zaewem. Debata w sprawie nowego gabinetu trwała dwa dni.

PRISZTINA

USA: Kosowo uchroniło sektor finansowy przed skutkami pandemii. „Kosowo, jeden z najbiedniejszych krajów Europy, mocno ucierpiało w wyniku pandemii COVID-19. Prognozy wzrostu gospodarczego pierwotnie przewidywały, że gospodarka skurczy się o 7,2 proc. lub więcej w 2020 r. Jednak dzięki szybkim działaniom rządku Kosowa – zwłaszcza decyzji umożliwiającej obywatelom wycofanie 10 proc. oszczędności emerytalnych – oraz pomocy darczyńców międzynarodowych, od lutego 2021 r. najnowsze szacunku MFW mówią o skurczeniu się gospodarki „zaledwie” o 6 proc. w 2020 r.

Wiele międzynarodowych instytucji finansowych zachowuje ostrożność w prognozowaniu wzrostu gospodarczego na 2021 r., biorąc pod uwagę szybko zmieniające się okoliczności pandemii, ale większość oczekuje, że PKB Kosowa wzrośnie między 3,5 a 4,5 proc. w 2021 r.”, podsumował Departament Stanu USA w „Oświadczeniach o Klimacie Inwestycyjnym”

Pandemia nie doprowadziła do trwałych zmian w polityce Kosowa. Rząd wprowadził szereg środków pomocowych, które są tymczasowe i koncentrują się na utrzymaniu poziomu zatrudnienia i pomocy firmom w zachowaniu płynności.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Kinga Wysocka)