Rosyjska propaganda: Bułgaria pod presją Zachodu ws. Macedonii Północnej / Briefing z Europy

Bułgaria znajduje się pod presją Zachodu, aby znieść weto wobec unijnej akcesji Macedonii Płn. Sofia uważa jednak, że Skopje nie spełnia warunków. / Foto via [Shutterstock/Plam Petrov]

Bułgaria znajduje się pod presją Zachodu, aby znieść weto wobec unijnej akcesji Macedonii Płn. Sofia uważa jednak, że Skopje nie spełnia warunków. Tymczasem eksperci spodziewają się, że zniesienie weta będzie skutkować wzrostem nastrojów prorosyjskich | Między innymi o tym piszemy we wtorkowym briefingu z Europy.

 

 

SOFIA

Pod presją. Bułgaria znajduje się pod presją Zachodu, aby znieść weto wobec unijnej akcesji Macedonii Płn. Sofia uważa jednak, że Skopje nie spełnia warunków. Tymczasem eksperci spodziewają się, że zniesienie weta będzie skutkować wzrostem nastrojów prorosyjskich.

„Jeśli Skopje nie pójdzie na ustępstwa, a Bułgaria zniesie weto, nieuchronnie wzmocni to nastroje antyeuropejskie (w Bułgarii – red.). Bułgarzy od razu zrozumieją, że rząd robi to pod dyktando naszych zachodnich partnerów. Bez wątpienia skorzysta na tym (prorosyjska – red.) partia Vazrazhdane (Odrodzenie)”, powiedział EURACTIV.com socjolog Dimitar Ganev z think tanku Trend.

Z kolei politolog Parvan Simeonov z think tanku Gallup International Balkan wskazał, że prawie 70 proc. Bułgarów jest przeciwnych zniesieniu weta wobec macedońskiej akcesji do UE, a jeśli tak się stanie, Zachód uzyska w Bułgarii „brutalny putinizm”. Szczegóły poniżej. 

(Krassen Nikolov, Spiros Sideris | EURACTIV.bg, EURACTIV.gr, tłum. Paulina Borowska)

Rosyjska propaganda: Bułgaria pod presją Zachodu ws. Macedonii Północnej

Eksperci spodziewają się, że zniesienie weta wobec akcesji Macedonii Płn. do UE będzie skutkować wzrostem nastrojów prorosyjskich w Bułgarii.

BERLIN

Podzieleni. Niemcy są podzieleni w kwestii przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Popiera lub raczej popiera ją 45 proc. mieszkańców, sprzeciwia się jej 42 proc., a 13 proc. osób jest niezdecydowanych, wynika z badania przeprowadzonego dla tygodnika „Der Spiegel” przez instytut Civey. Szczegóły poniżej. 

(Julia Dahm | EURACTIV.de | Tłumaczenie Mateusz Kucharczyk)

Niemcy podzieleni ws. akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej

Niemcy są podzieleni w kwestii przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.

HAGA

„Konferencja odpowiedzialności”. Holandia chce zorganizować za miesiąc konferencję poświęconą kwestii pociągnięcia do odpowiedzialności Rosji za zbrodnie wojenne popełnione w ostatnich miesiącach na Ukrainie.

Współorganizatorami konferencji będą unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders i sędzia Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Asad Ahmad Khan QC. Wydarzenie ma odbyć się 14 lipca.

Jak podano na oficjalnej stronie holenderskiego rządu, celem konferencji jest wzmocnienie i koordynacja międzynarodowych wysiłków na rzecz zebrania dowodów na rosyjskie zbrodnie wojenne i osądzenia winnych. Szczegóły poniżej. 

(Sofia Stuart Leeson | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Holandia chce zorganizować konferencję ws. odpowiedzialności Rosji za zbrodnie wojenne

Celem jest wzmocnienie i koordynacja międzynarodowych wysiłków na rzecz zebrania dowodów na rosyjskie zbrodnie wojenne i osądzenia winnych.

PRAGA

Ukarani za Babiša. Komisja Europejska nałożyła na Czechy karę w wysokości 3,3 mln euro za malwersacje dotyczące rozdzielania unijnych dotacji dla rolnictwa. Jedną z problematycznych kwestii jest były premier Andrej Babiš.

Należący do Babiša holding agrochemiczny Agrofert był jednym z największych czeskich beneficjentów unijnych dotacji. Ówczesny szef rządu przekazał aktywa koncernu do funduszy powierniczych, aby nie naruszać czeskiego prawa. Zdaniem Komisji aktywa te wciąż znajdowały się jednak pod jego kontrolą.

Od ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych partia ANO Babiša znajduje się w opozycji. Mimo tego Czechy będą musiały teraz zapłacić karę za nieuczciwą dystrybucję unijnych dotacji za jego rządów. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

UE: Czechy ukarane za Babiša

Komisja Europejska nałożyła na Czechy karę w wysokości 3,3 mln euro za malwersacje dotyczące rozdzielania unijnych dotacji dla rolnictwa.

WILNO

Koniec z rosyjskim prądem. Litwa prawdopodobnie wycofa się z poradzieckiego systemu elektroenergetycznego BRELL wcześniej, niż pierwotnie planowano.

Litwa była jednym z pierwszych unijnych krajów, które zaprzestały importu z Rosji ropy i gazu. Nie oznacza to jednak, że pozostaje ona całkowicie wolna od rosyjskiej energii.

Litwa wciąż połączona jest „pierścieniem energetycznym” BRELL z Rosją, Białorusią, Łotwą i Estonią. Władze w Wilnie pierwotnie planowały ostatecznie zsynchronizować swój system energetyczny z systemem europejskim kontynentalnym i odłączyć się od BRELL do końca 2025, ale wczoraj prezydent i minister energii poinformowali unijną komisarz ds. energii Kadri Simson, że Litwa zamierza tego dokonać już w 2024 r. Szczegóły poniżej. 

(Giedre Peseckyte | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Litwa: Szybszy niż spodziewano koniec z rosyjskim prądem?

Litwa prawdopodobnie wycofa się z poradzieckiego systemu elektroenergetycznego BRELL wcześniej, niż pierwotnie planowano.