Komisja Europejska naciska na Bułgarię, aby zamknęła przemysł węglowy / Briefing z Europy

Bułgaria, komisja europejska, soteu, ursula,von, der, leyen, pandemia, COVID19, szczepienia, klimat, ekologia, usa, chony, rosja, afryka

Bułgaria posiada duże złoża węgla a jej gospodarka jest w dużym stopniu uzależniona od jego spalania. / Foto via [Shutterstock/ARK NEYMAN]

Komisja naciska na Bułgarię, aby zamknęła swój przemysł węglowy | Jarosław Kaczyński odwołuje polexit | Andrzeja Dudy pochwała Unii Europejskiej | Rekonstrukcja rządu w Wielkiej Brytanii | Wszystko co trzeba wiedzieć o Orędziu o stanie UE | Niemcy i Francja ostrzegają rząd Mali ws. współpracy z rosyjskimi najemnikami | Jeden z przywódców Armii Wyzwolenia Kosowa stanął przed sądem w Hadze | Zieloni w Finlandii opowiadają się za legalizacją marihuany | Prezydent Chorwacji zgadza się ze stanowiskiem Polski i Węgier ws. UE | Były serbski prezydent: ,,Merkel, Niemcy wiedzą o podważaniu demokracji przez Vučića, przymykają na to oko ze względu na Kosowo” | Między innymi o tym piszemy w czwartkowym briefingu z Europy |

 

 

SOFIA

Komisja naciska na Bułgarię, aby zamknęła swój przemysł węglowy. Komisja Europejska chce od Bułgarii jasnego planu zamknięcia elektrowni węglowych i zagwarantowania, że europejskie fundusze dla regionów nie trafią tylko do stolicy kraju, Sofii. Są to dwa warunki, jakie postawiła Bruksela, aby przyjąć bułgarski Krajowy Plan Odbudowy.

„Jesteśmy zaskoczeni ostrym tonem instytucji europejskich w sprawie (zamknięcia – red.) elektrowni węglowych i przeniesienia środków do regionu południowo-zachodniego (z wyłączeniem stolicy). Nie rozumieją, jak trudno jest podjąć decyzję w warunkach politycznej niepewności”, powiedział wicepremier ds. projektów europejskich, Atanas Pekanov, cytowany przez Mediapool.bg.

Bułgaria posiada duże złoża węgla a jej gospodarka jest w dużym stopniu uzależniona od jego spalania. Blisko 40 proc. energii elektrycznej w miksie energetycznym pochodzi z węgla, 36 proc. z energii jądrowej, a 23 proc. ze źródeł odnawialnych. Krajem rządzi obecnie rząd tymczasowy, a z powodu impasu politycznego w listopadzie odbędą się trzecie już w ciągu roku wybory parlamentarne.

Komisja zwiększa jednak presję i chce poznać dokładną datę zamknięcia elektrowni węglowych, podczas gdy Bułgaria jest temu niechętna ze względów politycznych.

Prawie 100 tys. aktywnych zawodowo Bułgarów pracuje w branżach związanych z przemysłem węglowym. Do 2030 r. Bułgaria planuje zamknięcie bloków węglowych o mocy 1,8 tys. megawatów , ale zamknięcie trzech głównych elektrowni węglowych w dorzeczu rzeki Maricy musi nastąpić po 2035 r.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Martyna Kompała)

BERLIN

Ostrzeżenia dla Mali. Niemcy i Francja ostrzegły w środę rząd Mali, że umowa z rosyjską prywatną firmą Grupa Wagnera „podważy” współpracę z rządem w Bamako w ramach misji szkoleniowej UE (EUTM Mali). Według francuskich mediów oraz Agencji Reutersa Grupa Wagnera będzie wkrótce aktywna w Mali, ponieważ władze tego kraju są bliskie zawarcia porozumienia z Rosjanami.

Władze w Bamako negocjują z grupą Wagnera wysłanie do tego kraju znaczących sił militarnych, informują media.

W ubiegłym tygodniu  czeski wiceminister obrony Jan Havránek ostrzegł przed rosyjskimi działaniami w Mali. Według niego kremlowska propaganda usiłuje przedstawić misję szkoleniową UE w Mali jako okupację.

„Rosja jest bardzo aktywna w tej sprawie i próbuje przekonać Malijczyków, że UE okupuje ich kraj. To jednak całkowita nieprawda. Musimy wyjaśnić miejscowym, dlaczego tam jesteśmy i co tam robimy”, powiedział w ubiegłym tygodniu Havránek.

W przypadku potwierdzenia medialnych informacji, Mali nie będzie pierwszym krajem, w którym w Afryce, w którym działa Grupa Wagnera. Jest już bowiem obecna w Afryce, zwłaszcza w Libii i Republice Środkowoafrykańskiej, Sudanie i Mozambiku.

W ostatnich latach rosyjskie siły paramilitarne, instruktorzy bezpieczeństwa, firmy i doradcy zyskali coraz większe wpływy w Afryce, szczególnie w rozdartej wojną Republice Środkowoafrykańskiej.

Negocjowane porozumienie oznaczałoby wysłanie do Mali kilkuset, a nawet tysiąca rosyjskich najemników, informuje Reuters.

Kreml poinformował w środę, że nie ma formalnych rozmów na temat współpracy wojskowej z Mali.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com | Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

WARSZAWA

Prezes odwołuje polexit. Prezes PiS, wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński zapewnił, że żadnego polexitu nie będzie. W opublikowanym wczoraj wywiadzie zastrzegł jednak, że Polska chce być w UE, ale jako suwerenne państwo. Szczegóły poniżej. 

Kaczyński: Żadnego polexitu nie będzie, to propagandowy wymysł

Prezes PiS, wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński zapewnił, że żadnego polexitu nie będzie. W opublikowanym wczoraj wywiadzie zastrzegł jednak, że Polska chce być w UE, ale jako suwerenne państwo. 

Polityka miłości wobec UE. Prezydent Andrzej Duda uważa, że projekt europejski jest “czymś absolutnie najdoskonalszym, co zostało wymyślone dla Europy na przestrzeni ostatnich stuleci”. “Cieszymy się, że jesteśmy w Unii Europejskiej, długo czekaliśmy na to, by w Unii być”, oświadczył wczoraj w Rzymie. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Duda: UE jest czymś absolutnie najdoskonalszym dla Europy

Prezydent Andrzej Duda oświadczył wczoraj w Rzymie, że projekt europejski jest “czymś absolutnie najdoskonalszym, co zostało wymyślone dla Europy na przestrzeni ostatnich stuleci”.

BRUKSELA

W wygłoszonym wczoraj (15 września) Orędziu o stanie Unii (SOTEU) przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podsumowała pierwszy pełny rok rządów kierowanej przez niej KE. Szczególną uwagę zwróciła na rolę Komisji w walce Unii Europejskiej z pandemią koronawirusa. Szczegóły poniżej. 

Orędzie o stanie Unii #SOTEU: "Wyroki TSUE są wiążące dla wszystkich państw członkowskich"

Musimy mieć nowe możliwości odpowiedzi i wykazać się jednością, żeby chronić granice – powiedziała von der Leyen.

Ponadto, jedną z kluczowych kwestii omawianych przez Ursulę von der Leyen były działania na rzecz klimatu. Szczegóły poniżej. 

SOTEU: Ursula von der Leyen o zmianach klimatycznych: „Jeśli ktoś nie wierzy własnym oczom, powinien posłuchać naukowców”

„Zmiana klimatu jest spowodowana przez człowieka. Ale skoro jesteśmy winni my, to i my możemy coś z tym zrobić”, powiedziała Ursula von der Leyen,

PARYŻ

Zagrożenie atakami od 2015 r. nie zmieniło się. W środę (15 września) francuski minister spraw zagranicznych Gérald Darmanin w rozmowie z RTL ostrzegł przed wysokim zagrożeniem terrorystycznym w kraju.

Tocząca się rozprawa w sprawie zamachów z 13 listopada 2015 r. przypominają władzy o ciągłym niebezpieczeństwie. Od 2017 r. służby zapobiegły 36 atakom terrorystycznym i mimo tego, że kraj jest chroniony lepiej, wciąż każdy obywatel powinien czuć się zagrożony, podkreślił Dermanin.

We Francji ruszył proces zamachowców z 2015 r. Szczegóły poniżej. 

(Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Paryż: Rusza proces zamachowców z 2015 r. Na ławie oskarżonych jedyny sprawca, który przeżył

20 osób oskarżonych, liczący 348 stron akt oskarżenia, setki świadków i specjalne środki bezpieczeństwa.

WIEDEŃ

Mieszane reakcje na Orędzie o stanie Unii. Tegoroczne Orędzie o stanie Unii, wygłoszone wczoraj przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, wywołało w Austrii mieszane uczucia. Rządząca Austriacka Partia Ludowa (ÖVP), podobnie jak von der Leyen należąca do Europejskiej Partii Ludowej, chwaliła przemówienie, podczas gdy opozycja wytknęła KE brak ambicji i „wielkiej europejskiej narracji”.

Kanclerz Austrii i lider ÖVP Sebastian Kurz określił orędzie jako „bardzo ważne”. Jego zdaniem von der Leyen „słusznie skupiła się na kwestii pomocy humanitarnej dla Afganistanu, kładąc nacisk na nasze wartości, a także podkreślała konieczność ambitnej walki ze zmianami klimatu”.

Inni austriaccy politycy byli bardziej krytyczni. Austriacka eurodeputowana z partii Zielonych Monika Vana oceniła, że wśród celów, jakie szefowa Komisji wyznaczyła na kolejne miesiące, zabrakło dostatecznych ambicji w zakresie walki z kryzysem klimatycznym. Uznała także, że propozycja zwolnienia z podatku VAT przy zakupie sprzętu obronnego wyprodukowanego w UE nie służy wspieraniu pokoju i bezpieczeństwa na świecie.

Socjaldemokratom – największej austriackiej partii opozycyjnej – w orędziu zabrakło natomiast „wielkiej europejskiej narracji”. Chociaż wiele ważnych tematów zostało „słusznie odhaczonych”, to wystąpienie nikogo nie porwało, stwierdził eurodeputowany Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPÖ) Andreas Schieder w oświadczeniu dla mediów.

Zawód z powodu braku śmiałej wizji w tegorocznym orędziu dało się także słysześć ze strony liberałów z partii NEOS. „Potrzeba prawdziwej woli reform – swoistego nowego początku dla Europy”, powiedziała europosłanka NEOS Claudia Gamon, dodając, że nie zauważyła w przemówieniu von der Leyen takiej „zmiany paradygmatu”, jaka jej zdaniem powinna nastąpić w UE.

Więcej o środowym Orędziu o stanie UE poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Orędzie o stanie Unii #SOTEU: "Wyroki TSUE są wiążące dla wszystkich państw członkowskich"

Musimy mieć nowe możliwości odpowiedzi i wykazać się jednością, żeby chronić granice – powiedziała von der Leyen.

 

LONDYN

Dominic Raab i Gavin Williamson byli głównymi ofiarami pierwszego poważnego przetasowania w rządzie premiera Borisa Johnsona, które miało miejsce w środę.

Raab został przeniesiony ze stanowiska ministra spraw zagranicznych do ministerstwa sprawiedliwości, a Williamson, który był szeroko krytykowany za jego postępowanie z ponownym otwarciem szkół i egzaminami podczas pandemii, został zdymisjonowany z funkcji ministra edukacji.

Dotychczasowa sekretarz ds. handlu Międzynarodowego Liz Truss – odpowiedzialna w ostatnich miesiącach za zawieranie dwustronnych umów handlowych po brexicie – zastąpi Raaba w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Z kolei sekretarz ds. relacji z UE, a wcześniej odpowiedzialny za monitorowanie procesu brexitowego Michael Gove został ministrem ds. mieszkalnictwa i samorządu lokalnego. W oświadczeniu rządu napisano, że ruchy te miały na celu „ustanowienie silnego i zjednoczonego zespołu, aby lepiej przygotować się na wyzwania związane z odbudową po pandemii COVID-19″.

Kanclerz Rishi Sunak, sekretarz zdrowia Sajid Javid i minister spraw wewnętrznych Priti Patel pozostali na swoich stanowiskach.

Zmiany nie oznaczają jednak większej zmiany ideologicznej w rządzie, który wciąż jest zdominowany przez prawicowych zwolenników brexitu.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

Wielka Brytania zorganizuje spotkanie G7 ws. Afganistanu / Briefing z Europy

Codzienny briefing z europejskich stolic – 17 sierpnia.

DUBLIN

Powrót do ograniczeń związanych z COVID-19 prawdopodobnie nie będzie konieczny. Pojawiając się przed rządową komisją zdrowia, dr Tony Holohan powiedział, że chociaż nie może absolutnie wykluczyć powrotu ograniczeń, „w tym momencie w szerokim zakresie jesteśmy optymistycznie nastawieni do trajektorii choroby”.

Irlandia ma znieść wszystkie ograniczenia, z wyjątkiem noszenia masek ochronnych w wybranych miejscach, w dniu 22 października.

Znoszenia obostrzeń jest uwarunkowane ogólnokrajowym poziomem szczepień wynoszącym 90 proc., który został już prawie osiągnięty. Jak podało Europejskie Centrum Kontroli Chorób, w poniedziałek (13 września) 89,8 proc. mieszkańców kraju w wieku powyżej 16 lat otrzymało obie dawki szczepionki, a ponad 92 proc. otrzymało pierwszą dawkę.

(Molly Killeen | EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

Irlandia: Po raz pierwszy od 170 lat populacja kraju przekroczyła oficjalnie 5 mln

Ostatni raz ponad pięć milionów ludzi mieszkało w Irlandii w… 1851 r.

HELSINKI

Zieloni opowiadają się za legalizacją marihuany. Odbywająca się w trybie zdalnym partyjna konferencja Zielonych miała dotyczyć ochrony klimatu. Powszechną uwagę przykuła jednak inna kwestia. Nieco nieoczekiwanie większością 181 na 183 członków partia przegłosowała postulat legalizacji produkcji, używania, posiadania, a nawet sprzedaży konopi i produktów pochodnych. Wiązałoby się to również z wyczyszczeniem policyjnych i sądowych rejestrów i anulowaniem kar za posiadanie nielegalnych dotąd produktów z konopii lub handel nimi. Szczegóły poniżej. 

(Pekka Vänttinen |EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Finlandia: Zieloni opowiadają się za legalizacją marihuany

Spośród państw członkowskich UE posiadanie większości typów narkotyków zalegalizowały Portugalia, Czechy i Estonia.

RZYM

Cyfrowe certyfikaty covidowe obowiązkowe dla pracowników? Włoska Rada Ministrów spotka się dziś, aby omówić rozszerzenie od połowy października obowiązku posiadania certyfikatów zdrowia na pracowników sektora publicznego i prywatnego.

Szczepionka jest jedyną bronią, jaką obecnie posiadamy przeciwko COVID-19, a infekcję możemy powstrzymać jedynie poprzez zaszczepienie znacznej większości populacji”, powiedziała minister spraw regionalnych i autonomii Mariastella Gelmini, ogłaszając spotkanie włoskiej Rady Ministrów.

Jak dotąd żaden inny kraj europejski nie wprowadził obowiązkowej przepustki zdrowotnej dla wszystkich pracowników sektora publicznego i prywatnego.Prawie 73 proc. włoskiej populacji otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki, a 65 proc. społeczeństwa jest w pełni zaszczepiona.

Mimo to rząd rozważa dalsze środki, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. Włoscy ministrowie, którzy będą dziś obradować w tej sprawie, z pewnością poruszą kwestię wprowadzenia tzw. zielonej przepustki, która będzie obowiązkowa dla urzędników państwowych, a także dla osób pracujących w obiektach zamkniętych i w transporcie.

Możliwość objęcia nią wszystkich innych pracowników sektora prywatnego i specjalistów najprawdopodobniej spowoduje konflikt w rządzie, ponieważ lider prawicowej Ligi Matteo Salvini wielokrotnie wyrażał swój sprzeciw wobec tego pomysłu.

Cyfrowy certyfikat zdrowia jest już obowiązkowy podczas korzystania ze środków transportu, takich jak samoloty, statki, promy i pociągi dalekobieżne. Jest również niezbędny, aby wejść do obiektów zamkniętych, takich jak restauracje, sale koncertowe i muzea.

Pracownicy szkół, uniwersytetów oraz osoby pozostające na emeryturze są także zobowiązane do jego posiadania. Certyfikat mogą uzyskać osoby zaszczepione, ozdrowieńcy oraz wszyscy, którzy okażą negatywny wynik testu w kierunku COVID-19 przeprowadzony w ciągu ostatnich 48 godzin.

Tymczasem we Włoszech skrajna prawica umacnia się na prowadzeniu w sondażach. Szczegóły poniżej. 

(Viola Stefanello | Euractiv.it, tłum. Monika Mojak)

Włochy: Skrajna prawica umacnia się na prowadzeniu w sondażach / Briefing z Europy

Codzienny briefing z europejskich stolic – 9 września.

PRISZTINA

Wysoki rangą dowódca kosowskiej partyzantki oskarżony o zbrodnie wojenne. Wysoki rangą dowódca kosowskiej partyzantki z czasów domowej wojny z Serbią w latach 1996-1999 Salih Mustafa został oskarżony o zbrodnie wojenne wobec ludności cywilnej. On sam zapewnia, że jest niewinny, a haski sąd porównał do nazistowskich trybunałów. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Jeden z przywódców Armii Wyzwolenia Kosowa stanął przed sądem w Hadze

Salih Mustafa został oskarżony o zbrodnie wojenne wobec ludności cywilnej.

BUDAPESZT

Pusto w miejskiej kasie. Węgierska stolica rządzona od jesieni 2019 r. przez polityka opozycji musiała skorzystać z linii kredytowej w rachunku bieżącym o wartości 71 mln euro (25 mld forintów), poinformował wiceburmistrz Budapesztu Ambrus Kiss Népszavie, poinformował portal Telex.

Przedstawiciel ratusza zapewnił, że niedobór w miejskiej kasie potrwa co najwyżej do końca września.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com Telex | tłum Mateusz Kucharczyk)

Węgry: Opozycja pokrzyżuje plany Orbanowi? Burmistrz Budapesztu grozi wetem ws. organizacji mistrzostw świata

Spór dotyczy budowy kampusu chińskiego uniwersytetu w węgierskiej stolicy.

ZAGRZEB

Prezydent zgadza się ze stanowiskiem Polski i Węgier – Unia Europejska nie może być superpaństwem. Unia Europejska składa się z państw narodowych i nie może być ani federacją, ani superpaństwem, powiedział włoskiej prasie prezydent Chorwacji Zoran Milanović.

“Nie ma czegoś takiego jak europejska federacja czy superpaństwo. To tylko czyjś wymysł. Europa składa się z mniejszych i większych państw narodowych. Podzielam częściowo zdanie Węgrów, Polaków oraz kilku innych państw. Jednak nie zgadzam się z nimi we wszystkich kwestiach”, zaznaczył Milanović.

“Wszyscy ci biurokraci i agencje pracujący dla Unii Europejskiej w Brukseli, powinni być bardziej elastyczni w kwestii szufladkowania różnych państw”, dodał polityk.

Opowiedział się również za akceptacją różnic w UE. “Powiedziałem im („brukselskim biurokratom” – red.), że moje wartości nie do końca pokrywają się z tymi szerzonymi w Europie i nie uważam, by dominujące w tej sprawie miało być podejście liberalne lub lewicowe. Takie jest moje zdanie, ale każdy ma prawo do swojego”, dodał Milanović.

“Jutro wszystko może się zmienić. Musimy być świadomi naszych różnic, a jednocześnie pamiętać, że coś nas łączy. Możemy więc trwać razem” – podsumował prezydent Chorwacji.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Patrycja Gosk)

BELGRAD

Były serbski prezydent: ,,Merkel, Niemcy wiedzą o podważaniu demokracji przez Vučića, przymykają na to oko ze względu na Kosowo”. 15 września były prezydent Serbii Boris Tadić oświadczył, że każdy obywatel Serbii, który nie jest pod wpływem propagandy państwowych i prywatnych mediów kontrolowanych przez Serbską Partię Postępową, wie, że prezydent Serbii Aleksandar Vučić i jego reżim ,,codziennie ich okłamują”.

W ten sposób Tadić, prezydent w latach 2004-2012 z ramienia Partii Demokratycznej, a obecnie przewodniczący Partii Socjaldemokratycznej, odpowiedział na konferencji prasowej na pytanie o to, czego spodziewał się po niedawnej wizycie kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Belgradzie.

,,Niczego nie oczekiwałem po wizycie Merkel, powiedziałem tylko, że chciałbym zobaczyć jej reakcję i to, czy poprze rozpad demokracji i niezależnych instytucji, którego dokonuje Vučić, czy wreszcie, po raz pierwszy, powie, co naprawdę o tym myśli”, stwierdził Tadić.

W tym kontekście Tadić powiedział, że niemieckie instytucje wiedziały „bardzo dobrze o poziomie kryminalizacji Serbii”. „Niemieckie instytucje do tej pory przymykały oko na ten fakt, chcąc dać Vučićowi możliwość współpracy w temacie Kosowa”, stwierdził Tadić.

(EURACTIV.bg, tłum. Ewelina Załuska)

Merkel w Belgradzie: Rozszerzenie na Bałkany Zachodnie celem UE, ale najpierw reformy i unormowanie relacji z Kosowem

Przyjęcie państw Bałkanów Zachodnich do UE jest naszym absolutnym, geostrategicznym interesem, zapewnia kanclerz Niemiec.