Prokuratura Europejska odrzuca kandydatów z Bułgarii. Czarna środa dla skrajnej prawicy we Francji / STOLICE

Bułgaria, EPPO, Niemcy, AfD, Francja, GI, Chiny, Rosja, Sputnik, sinopharm, TSUE Polska, Morawiecki

Kierowana przez Laurę Codrutę Kovesi Prokuratura Europejska (EPPO) odrzuciła siedmiu z 10 bułgarskich kandydatów na stanowisko prokuratora delegowanego. Foto via [EPA-EFE/ROBERT GHEMENT]

Prokuratura Europejska poddaje w wątpliwość kompetencje bułgarskich śledczych. Czarne chmury nad skrajną prawicą we Francji.  Coraz więcej chętnych w UE na szczepionkę z Chin. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

SOFIA

Niechciani prokuratorzy. Kierowana przez Laurę Codrutę Kovesi Prokuratura Europejska (EPPO) odrzuciła siedmiu z 10 bułgarskich kandydatów na stanowisko prokuratora delegowanego, przekazało EURACTIV.bg źródło z EPPO.

Europejska Prokuratura ma siedzibę w Luksemburgu, gdzie urzęduje prokurator generalny i prokuratorzy ze wszystkich 22 uczestniczących państw. Nadzorują oni śledztwa w sprawach kryminalnych prowadzone przez oddelegowanych do tego celu prokuratorów europejskich w każdym ze stowarzyszonych państw.

„To nie jest dobry znak, gdy prosimy o dodatkowe informacje. Nie dzieje się tak dlatego, że ktoś nie wypełnił wystarczająco dobrze swojego CV lub nie rozumiemy listu motywacyjnego. To znak, że nie jesteśmy zadowoleni z zaproponowanych kandydatur”, przekazał rozmówca z EPPO.

Siedmiu odrzuconych kandydatów to śledczy, prokuratorzy regionalni i sędzia. „Uważamy, że bułgarscy śledczy nie nadają się do EPPO. Szanujemy ich pracę (…), ale nie uważamy, że mają niezbędne kwalifikacje do pracy w Prokuraturze Europejskiej”, przekonuje informator bułgarskiej redakcji EURACTIV.

„Kandydaci byli sędziami w sprawach cywilnych i handlowych, bez doświadczenia w prawie karnym. Oni nigdy nie prowadzili śledztwa karnego. I nigdy nie prowadzili dochodzeń w sprawach przestępstw związanych z unijnymi funduszami. Nie mają doświadczenia prokuratorskiego”, przekonuje informator z EPPO.

(Georgi Gotev | EURACTIV.bg)

Prof. Nikos Passas: Tylko od nas zależy, czy po pandemii zaleje nas fala wielkiej korupcji

„Walka z korupcją jest konieczna, by chronić interesy Unii Europejskiej w kwestii praworządności”, podkreśla prof. Nikos Passas.

PRAGA

„Kolejka trwa”. W środę (3 marca) prezydent Czech Milosz Zeman zwrócił się do Chin z prośbą o przekazanie szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 firmy Sinopharm. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Koronawirus: Czechy w kolejce po szczepionkę z Chin

W środę (3 marca) prezydent Czech Milosz Zeman zwrócił się do Chin z prośbą o przekazanie szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 firmy Sinopharm.

 

 

O prośbie poinformował w środę wieczorem rzecznik prezydenta Milosza Zemana. Według Jirziego Ovczaczka, Milosz Zeman wystosował prośbę do Pekinu na wniosek …

BERLIN

Ekstremistyczna AfD? Ponad tysiącstronicowy raport przypisuje członkom populistycznej Alternatywy dla Niemiec działania mające na celu obalenie demokratycznego porządku. Dlatego Federalny Urząd Ochrony Konstytucji podejrzewa partię o prawicowy ekstremizm. Zamierza poddać ją obserwacji z wykorzystaniem metod kontrwywiadowczych. Szczegóły poniżej. 

(Sarah Lawton | EURACTIV.de) 

Niemcy: Alternatywa dla Niemiec pod obserwacją kontrwywiadu. "Narusza podstawy porządku demokratycznego"

AfD oskarża Federalny Urząd Ochrony Konstytucji o działania polityczne pod dyktando rządzących chadeków z CDU/CSU oraz socjaldemokratów z SPD.

PARYŻ

Prywatna milicja rozwiązana. Skrajnie prawicowa organizacja Generation Identitaire (GI), „podżegająca do dyskryminacji lub przemocy”, została w środę rozwiązana podczas posiedzenia Rady Ministrów, poinformował minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin.

„Niektórzy z działaczy powinni być traktowani jako osoby, które szerzą nienawiść podżegającą do dyskryminacji lub przemocy wobec osób ze względu na ich pochodzenie, rasę i religię”, a „ze względu na swoją formę i organizację wojskową GI można uznać za organizację o charakterze prywatnej milicji”, uzasadnił Darmanin.

Procedurę rozwiązania GI uruchomiono w połowie lutego. Dekret o rozwiązaniu wspomina o „powiązaniach z ultraprawicowymi grupami, od których (GI) otrzymuje wsparcie logistyczne, a które bronią ideologii wzywającej do dyskryminacji, przemocy lub nienawiści w imię teorii rasistowskich”.

(Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

Francja: Trzy lata więzienia dla byłego prezydenta. Winny korupcji i nadużywania wpływów

To nie koniec procesów sądowych byłego prezydenta Francji.

HELSINKI  | ROTTERDAM

Inwestycja w Holandii. Według gazety „Kauppalehti”, większościowy państwowy koncern naftowy Neste rozważa budowę kolejnej rafinerii w Holandii. Inwestycja ma być warta około 1,5 mld euro.

Koszty budowy w Rotterdamie oszacowano na 500 mln euro mniej niż wybudowanie rafinerii w mieście Porvoo w Finlandii, a ponieważ Neste ma od 2011 r. zakład biorafineryjny w Rotterdamie, nowa inwestycja byłaby de fato rozbudową.

Firma nie podjęła jednak ostatecznej decyzji co do inwestycji ani jej lokalizacji. Finalnych rozstrzygnięć należy spodziewać się pod koniec tego roku lub na początku 2022.

Utrata inwestycji na rzecz Holandii byłaby kolejnym ciosem dla fińskiego rządu, ponieważ Neste, państwo posiada około 45 proc. udziałów w koncernie, zamknie wkrótce jedną z rafinerii na zachodnim wybrzeżu Finlandii i zwolni 370 miejsc pracy.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: 2020 r. najcieplejszy w historii. Południe kraju praktycznie bez zimy

Na południu Finlandii po raz pierwszy w prawie dwóchsetletniej historii pomiarów odnotowano styczeń bez śniegu.

RZYM

Premier Draghi radzi UE, aby „przyspieszyć proces szczepień”. UE musi przyspieszyć zakup i dystrybucję szczepionek przeciwko SARS-CoV-2, powiedział w środę w rozmowie telefonicznej z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen premier Włoch Mario Draghi.

Draghi rozmawiał z szefową KE także o funduszu odbudowy UE i potrzebie „większej proporcjonalności między odpowiedzialnością a solidarnością państw członkowskich” w zarządzaniu przepływami migracyjnymi przez UE.

Za Sputnikiem. Lider współrządzącej Włochami prawicowej Ligi Matteo Salvini zwrócił się do rządu o rozważenie zakupu rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Preparat nadal nie został zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Ursula von der Leyen: "Jeszcze w marcu Komisja Europejska złoży propozycję ws. paszportów szczepień"

Kto w Unii Europejskiej naciska na stworzenie cyfrowych paszportów szczepień?

LIZBONA

Lato bez turystów? Tylko jeden na cztery hotele w Portugalii ma rezerwacje na tegoroczne lato, wynika z opublikowanego w środę badania przeprowadzonego przez Portugalskie Stowarzyszenie Przemysłu Hotelarskiego (AHP).

„Mamy przed sobą ogromną pracę i zdajemy sobie sprawę z ryzyka, że ​​są to rezerwacje podlegające zwrotowi” – podkreśliła prezes AHP, Cristina Siza Vieira.

Według danych zebranych przez AHP, branża hotelarska odnotowała w 2020 r. średnie obłożenie na poziomie 26 proc. i średnią cenę za pokój w wysokości 86 euro za nocleg. Łącznie hotele straciły 73 proc. przychodów w porównaniu z 2019 r.

W ubiegłym roku anulowano 48 proc. rezerwacji hotelowych, a 61 proc. rezerwacji podległo zwrotowi z powodu pandemii COVID-19.

(Maria João Pereira, Lusa.pt)

Holandia: Władze Amsterdamu chcą odmienić reputację miasta. Problemem jest narkoturystyka

Burmistrz miasta Femke Halsema chce, aby Amsterdam kojarzył się z kulturą i różnorodnością, a nie z narkotykami.

ATENY

Zatrzęsła się ziemia. Jedna osoba została ranna podczas trzęsienia ziemi w Grecji. Wstrząsy były odczuwalne w sporej części Bałkanów. Zniszczeniu uległy dziesiątki budynków, w tym szkoły i kościoły.

Do trzęsienia ziemi o sile 6 stopni w skali Richtera doszło w środkowej Grecji w samo południe czasu miejscowego. Pojawiło się kilka wstrząsów wtórnych, które odczuwalne były w dużej części Bałkanów – Macedonii Północnej, Albanii, a nawet Kosowie i Czarnogórze.

(Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)

Japonia: Trzęsienie ziemi w okolicy Fukuszimy. Ponad 100 rannych, ale elektrownie jądrowe bez uszkodzeń

Wstrząsy o magnitudzie 7,3 wystąpiły u japońskich wybrzeży w pobliżu prefektury Fukuszima, gdzie niemal dokładnie 10 lat temu doszło do uderzenia fali tsunami po innym podmorskim trzęsieniu, co doprowadziło m.in. do katastrofy w jednej z tamtejszych elektrowni jądrowych. Teraz czynne …

WARSZAWA

Rząd reaguje. Premier Mateusz Morawiecki skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie, poinformował w środę (3 marca) rzecznik rządu Piotr Müller. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Wyrok TSUE ws. KRS: Premier skieruje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego

W ocenie rządu „nie ma żadnej wątpliwości co do nadrzędności polskich norm konstytucyjnych nad innymi normami prawnymi”.

BUDAPESZT

Rozwód czy separacja? Viktor Orbán poinformował szefa chadeckiej frakcji w Parlamencie Europejskim, że europosłowie Fideszu rezygnują z członkostwa w tej grupie politycznej. Na razie jednak rządząca Węgrami partia pozostanie w strukturach Europejskiej Partii Ludowej. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Węgierski Fidesz bierze częściowy rozwód z Europejską Partią Ludową

Jaka jest przyczyna decyzji ugrupowania premiera Viktora Orbána?