Bukareszt: Rok po brutalnie stłumionej demonstracji Rumuni znowu wyszli na ulice

Rumunia, źródło: Flickr, fot. Cristian Iohan Ştefănescu

Rumunia, źródło: Flickr, fot. Cristian Iohan Ştefănescu

Ponad 20 tys. osób przemaszerowało wczoraj ulicami Bukaresztu, aby zaprotestować wobec działań socjaldemokratycznego rządu. Miało to miejsce w pierwszą rocznicę gwałtownej demonstracji, brutalnie stłumionej przez policję.

 

Manifestacja została zorganizowana przez rumuńskich emigrantów, którzy chcieli wyrazić sprzeciw wobec powszechnej korupcji, niekompetentnego przywództwa i ataków na sądownictwo. Bank Światowy szacuje, że około 3,5 mln Rumunów mieszka i pracuje za granicą.

Rumunia: Kolejne protesty i dymisje w rządzie po morderstwie nastolatki

Brutalne morderstwo 15-letniej Alexandry Măceşanu doprowadziło do kolejnej fali protestów w Rumunii. Winą za śmierć dziewczyny obarczana jest policja, która zareagowała w niewłaściwy sposób. Sytuacja doprowadziła do dymisji kilku ważnych urzędników, w tym dwóch ministrów. Rumuni maja dość państwa, które nie …

Koniec z korupcją

W proteście wzięło udział około 24 tys. obywateli, którzy zebrali się przed siedzibą rządu. Wymachując flagami Rumunii i Unii Europejskiej domagali się dymisji premier Vioriki Dancili.

„Chcemy, aby ten niekompetentny i skorumpowany rząd odszedł, bo nie możemy tak dłużej żyć” – wyznał jeden z mieszkańców Bukaresztu Mihai Munteanu.

„Każdy wie, że o rzeczy trzeba dbać – bez względu na to czy mówimy o domu, ogrodzie, czy rządzie” – dodał Octavian Traian Gatuna, rolnik z północno-zachodniej Rumunii.

Lokalne media podają, że manifestanci nieśli tablice z hasłami „Korupcja zabija”, „Mamy dość kłamstw” i „I’ve seen better cabinets at IKEA” (ang. cabinet – rząd, szafka – przyp. red.).

Rumunia: Opozycja wciąż odbija się od ściany

Już po raz trzeci w ciągu 18 miesięcy sprawowania rządów w Rumunii przez Viorikę Dăncilę opozycja złożyła wotum nieufności i po raz trzeci nie dojdzie do zmian na stanowisku premiera. Jednak komentując wydarzenia dnia w Parlamencie, szefowa rządu nie wykluczyła …

Dalszy ciąg demonstracji

Wybór daty nie był przypadkowy. Dokładnie rok temu antyrządowe protesty przekształciły się w brutalne zamieszki. Policja użyła gazu łzawiącego, w wyniku czego ponad 400 osób zostało rannych. Prokuratura wszczęła w tej sprawie postępowanie, ale mimo upływu roku od tragicznych wydarzeń, sprawa nadal pozostaje na wokandzie.

Pokojowe protesty są związane ze zmianami w prawie, które społeczeństwo postrzega jako zagrożenie dla niezawisłości sądów. Sytuacja w Rumunii budzi także obawy Unii Europejskiej.

Rumunia kończy prezydencję w Radzie UE

„Lepsza niż oczekiwano” – w ten sposób prezydencję Rumunii w Radzie Unii Europejskiej podsumował prezydent kraju Klaus Iohannis. Mimo niełatwych relacji z Brukselą, która kilkukrotnie przestrzegała Bukareszt przed nierespektowaniem rządów prawa, Rumunia przyczyniła się do rozwoju prawodawstwa UE.
 

 

Wzmocnienie mechanizmów demokratycznych …

Manifestacja stanowiła również kolejną odpowiedź na ostatnie wydarzenia w kraju, kiedy to zamordowano 15-letnią Alexandrę Măceșanu. Brak odpowiedniej reakcji policji i niekompetencja władzy nie po raz pierwszy zmusiły obywateli do wyjścia na ulice. Podobnie było jesienią 2015 r., gdy w pożarze nocnego klubu w Bukareszcie zginęły 64 osoby. Przyczyną pożaru okazało się rażące pogwałcenie przepisów przeciwpożarowych oraz niekompetencja służb prowadzących w takich sprawach kontrole.

Rumuni od kilkunastu miesięcy żądają zmiany władzy. Jak dotąd sprzeciwiali się przede wszystkim ustawie dotyczącej ułaskawienia przestępstw korupcyjnych i antydemokratycznym tendencjom wśród rządzących, którzy objęli władzę 2,5 roku temu. Mimo że podejmowane są działania na rzecz walki z demoralizacją polityków to Rumunia w dalszym ciągu jest uważana za czwarty najbardziej skorumpowany kraj w Unii Europejskiej.

UE proponuje nowe narzędzie do walki z korupcją

Komisja Europejska proponuje utworzenie organu przeciwdziałającego korupcji i praniu brudnych pieniędzy. Zdaniem Komisji naszedł czas, by pójść o krok dalej w przeciwdziałaniu przestępstwom finansowym niż tylko w ramach reagowania na bieżące wydarzenia.
 

 

Podczas wczorajszej prezentacji raportów na temat przestępstw finansowych w …