Węgry: Bliskie relacje z Rosją korzystne dla nas i dla Moskwy / Briefing z Europy

Węgry

Szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó zaznaczył, że Węgry wiele zyskały na dobrych relacjach z Rosją i nie byłyby w stanie zakończyć „najbardziej udanej akcji szczepień w Europie” bez rosyjskiej szczepionki Sputnik V. / Grafika: Kinga Wysocka, EURACTIV.pl, fot. Arno Mikkor (EU2017EE), CC BY 2.0 [EU2017EE Estonian Presidency]

Szefowie dyplomacji Węgier i Rosji chwalą sobie współpracę obu krajów | Socjaldemokraci wyprzedzili chadeków w sondażach przed niemieckimi wyborami | Koniec z darmowymi testami dla niezaszczepionych w Grecji | Słowackie firmy mają problem z pozyskaniem informacji o szczepieniach pracowników | Ukraina świętuje 30-lecie niepodległości | Między innymi o tym piszemy w środowym briefingu z Europy

 

BUDAPESZT | MOSKWA

Bliskie relacje z Rosją w interesie Węgier. „Bliska, przynosząca korzyści obu stronom współpraca z Rosją leży w interesie Węgier”, stwierdził węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó po wczorajszych rozmowach ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

„Nasi przyjaciele i sojusznicy mają takie samo stanowisko, ale nie będą mówić o tym tak otwarcie”, dodał. Według szefa dyplomacji Węgier dwustronna współpraca z Rosją przyniosła „praktyczne i pragmatyczne” rezultaty, „pomimo niezbyt sprzyjającego środowiska międzynarodowego”.

Szijjártó zaznaczył, że Węgry wiele zyskały na dobrych relacjach z Rosją i nie byłyby w stanie zakończyć „najbardziej udanej akcji szczepień w Europie” bez rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Podkreślił, że rozmowy na temat produkcji tego preparatu na Węgrzech – mimo że nie został on zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków (EMA) – są w „zaawansowanym stadium”.

Odnosząc się do kwestii Nord Stream 2 stwierdził, że porozumienie niemiecko-amerykańskie w sprawie gazociągu „pokazało jasno, że Rosja nadal będzie kluczowa dla dostaw gazu do Europy w przyszłości”. Wskazał też, że jego kraj rozpatruje tę kwestię ze strategicznego punktu widzenia, a „przerwanie tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Ukrainy miałoby negatywne konsekwencje dla Węgier”.

Tematem rozmów były też plany podpisania nowego porozumienia między władzami w Budapeszcie a rosyjskim Gazpromem o dostawach gazu na 15 lat. „Mam nadzieję, że uda nam się podpisać 15-letnią umowę jesienią i że warunki będą dobre, zapewniając krajowi bezpieczeństwo energetyczne”, powiedział minister Szijjártó.

(Paulina Borowska)

Węgry ułatwiają zatrudnianie osób spoza UE. Powodem brak siły roboczej

Minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó stwierdził, że działania rządu mają na celu wsparcie gospodarki po koronakryzysie.

BERLIN

Socjaldemokraci po raz pierwszy od 15 lat z wyższym poparciem niż chadecy. Kolejny sondaż przed wyborami do Bundestagu pokazuje dalszy spadek poparcia dla koalicji CDU/CSU, a wzrost dla SPD. Tym razem jednak to socjaldemokraci wreszcie wysunęli się na czoło stawki. Więcej szczegółów poniżej.

(Anna Wolska)

Niemcy: Socjaldemokraci po raz pierwszy od 15 lat z wyższym poparciem niż chadecy

Na SPD chce zagłosować 23 proc. ankietowanych, o 1 pkt. proc. więcej, niż na chadecką koalicję.

PARYŻ

Rekomendacje w sprawie podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Francuska Rządowa Agencja ds. Zdrowia (HAS) zaleciła podawanie trzeciej, przypominającej dawki preparatu uodporniającego na koronawirusa osobom powyżej 65. roku życia oraz szczególnie narażonym na ciężki przebieg choroby z powodu innych chronicznych schorzeń.

Rekomendacja dotyczy szczepionek Pfizer/BioNTech oraz Moderny, a niebawem, co zapowiedział już minister zdrowia Olivier Véran, ruszyć ma kampania przekonująca ludzi do przyjmowania trzeciej dawki szczepionki. Najpierw rząd chce się skupić na osobach powyżej 80. roku życia, a także osobach, które przyjęły jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson. Dotyczy to m.in. mieszkańców domów opieki.

HAS zaproponowała też tzw. uproszczenie szczepień. Od końca października osoby chcące się zaszczepić przeciw grypie, będą to mogły połączyć z przyjęciem przypominającej dawki szczepionki przeciw COVID-19.

(Anna Wolska)

Francja: W ramach promocji szczepień na COVID-19 minister zaszczepił minister

Szef resortu zdrowia Olivier Véran zaaplikował sekretarz stanu ds. gospodarki społecznej Olivii Grégoire jej drugą dawkę szczepionki.

ATENY

Nie zaszczepisz się, nie przetestujesz się za darmo. Grecja kończy z darmowymi testami na COVID-19 dla tych osób, które mimo braku przeciwwskazań nie zaszczepiły się na tę chorobę. Celem jest promowanie szczepień, by kraj mógł uniknąć kolejnego gwałtownego wzrostu zakażeń jesienią.

Wczoraj (24 sierpnia) w całym kraju wykryto ponad 4,6 tys. nowych przypadków koronawirusa, najwięcej od początku pandemii. Według oficjalnych informacji tylko 27 z tych przypadków to zakażenia „przywiezione” w ostatnim czasie z innych krajów, czyli wykryte np. na przejściach granicznych.

Nowe przepisy mają wejść w życie 13 września. Rząd nie zdecydował się na wprowadzenie obowiązkowych szczepień, ale osoby niezaszczepione nie będą mogły liczyć na darmowe testy. Co więcej, będą one musiały testować się raz lub dwa razy w tygodniu (w zależności od wykonywanego zawodu), płacąc za badanie z własnej kieszeni. Szybki test antygenowy kosztuje w Grecji ok. 10 euro.

Jak dotąd w Grecji na COVID-19 w pełni zaszczepiło się ok. 6 mln obywateli. Populacja kraju wynosi ok. 11 mln. Zdaniem organów ds. zdrowia aby uzyskać odporność zbiorową, należy zaszczepić jeszcze co najmniej milion osób.

„W porównaniu do zeszłego roku tej jesieni każdy może przynajmniej się zaszczepić”, zwrócił uwagę Wasilis Kikilias. „Chcemy żyć czy będziemy grać z koronawirusem w rosyjską ruletkę?”, pytał. Podkreślił też, że nowe środki nie mają charakteru kary. „To nie kara. To nasza powinność wobec osób, które były ostrożne przez 18 miesięcy pandemii, tych, którzy stracili swoje sklepy, pracę lub musiały pracować z domu, aby chronić się od zakażenia”, podkreślił.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Wszystko zostaje w rodzinie. Dynastie rządzą grecką polityką

Rodziny Papandreu, Karamanlis i Mitsotakis od lat królują na greckiej scenie politycznej.

RZYM

Do pracy jedynie z certyfikatem covidowym? Włoski rząd rozważa rozszerzenie wymogu posiadania certyfikatu COVID (tzw. “zielonej przepustki”) na wszystkich pracowników, zatrudnionych w kluczowych sektorach, takich jak administracja, handel czy gastronomia. Pracownicy mieliby obowiązek okazywania dokumentu potwierdzającego zaszczepienie minimum jedną dawką szczepionki zatwierdzonej w UE, negatywny wynik testu w kierunku koronawirusa lub poświadczenie przebycia choroby COVID-19.

Według wiceminister zdrowia Andrei Costy obowiązek posiadania certyfikatu covidowego  powinien objąć osoby pracujące w sektorach, w których musi być zapewniona ciągłość usług. “Zielony certyfikat” obowiązuje we Włoszech od 6 sierpnia. Jego okazanie jest koniecznie, aby móc wejść do wielu obiektów kulturalnych i rekreacyjnych, w tym do muzeów, teatrów, siłowni i restauracji.

Plany rozszerzenia obowiązku posiadania dokumentu covidowego w miejscach pracy spotkały się z krytyką niektórych ekspertów ds. zdrowia, którzy zwracają uwagę, że wiele osób musi długo oczekiwać na termin szczepienia, a testy zwykle nie są dostępne bezpłatnie. Od 1 września certyfikat będzie wymagany dla nauczycieli i innych osób zatrudnionych w placówkach szkolnych. Z kolei pracownicy służby zdrowia są ustawowo zobowiązani do pełnego zaszczepienia się na COVID-19.

(Monika Mojak)

Włochy: Giuseppe Conte oficjalnie liderem Ruchu Pięciu Gwiazd

Mimo związków z Ruchem aż do tej pory Conte oficjalnie nie należał do partii. Ugrupowanie nie miało formalnego przewodniczącego od stycznia.

BRUKSELA

Belgia wyśle dodatkowe wojska do pomocy w afgańskiej misji ewakuacyjnej. Belgijska minister obrony Ludivine Dedonder poinformowała o planach wysłania 100 żołnierzy do Islamabadu i Kabulu, aby pomóc około setce obecnych tam w ewakuacji.

Dzień wcześniej na miejsce wysłano dodatkowych 145 belgijskich mundurowych, co ponad dwukrotnie zwiększyło liczbę personelu wojskowego Belgii biorącego udział w misji. „Przygotowujemy się na każdą ewentualność i wspólnie z naszymi krajami partnerskimi oceniamy wszystkie możliwe opcje” – powiedziała Dedonder. Zapewniła o dobrej współpracy, m.in. z Holandią i Danią.

Rząd poprosił osoby, które chciałyby zostać objęte ewakuacją przez belgijskie wojsko, by udały się na lotnisko w Kabulu. Minister obrony podkreśliła jednak, że dzięki zwiększeniu liczby żołnierzy możliwe są także działania „w terenie”. Przekazała, że władze belgijskie nie miały jak dotąd kontaktu z talibami.

(Kinga Wysocka)

Ewakuacja z Afganistanu nie zakończy się przed 31 sierpnia?

Coraz więcej wskazuje na to, że operacja wywożenia przez lotnisko w Kabulu byłych afgańskich współpracowników zagranicznych organizacji i instytucji może się przedłużyć.

WARSZAWA

Premier zapowiada ochronę granicy z Białorusią. Mateusz Morawiecki zapewnił wczoraj, że granice kraju są i będą dobrze strzeżone i podkreślił, że reżim Alaksandra Łukaszenki wybrał niewłaściwą granicę do przeprowadzenia swojej prowokacji. Podczas spotkania z przedstawicielami Straży Granicznej, Wojska Polskiego i ​Policji zapowiedział także, że rząd zrobi wszystko, by Polska była krajem bezpiecznym. Więcej szczegółów poniżej.

(Barbara Bodalska)

Morawiecki na granicy z Białorusią: Dla bezpieczeństwa kraju zrobimy wszystko  

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że granice kraju są i będą dobrze strzeżone i podkreślił, że reżim Łukaszenki wybrał niewłaściwa granice do przeprowadzenia swojej prowokacji.

BRATYSŁAWA

Firmy mają problemy z pozyskiwaniem danych nt. szczepień swoich pracowników. Nieszczepieni pracownicy stwarzają problemy przedsiębiorstwom w całym kraju, poinformował Krajowy Związek Pracodawców (RÚZ).

Nowy system ostrzegania pozwala organizatorom imprez masowych i właścicielom lokali samodzielnie decydować o trybie wstępu dla klientów czy uczestników imprez. Nie określono jednak warunków dla pracowników.

Pracodawcy uważają przepisy za niejasne. Ich zdaniem trudno jest pozyskać informację o tym, czy i ilu ich pracowników jest zaszczepionych. „W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną firmy szukają sposobów na ochronę zdrowia swoich pracowników i zapewnienie sprawnego funkcjonowania”. – powiedział Miroslav Kiraľvarga, prezes RÚZ.

Wielu pracodawców decyduje się na tworzenie bazy danych, w której określone będzie, jaki pracownik został zaszczepiony, a jaki np. jest ozdrowieńcem. Firmy mogą otrzymać te dane jednak tylko wtedy, gdy pracownicy przekażą je dobrowolnie. Problem ten mają także dostawcy – zagraniczni nabywcy często podkreślają, że chcieliby by usługi wykonywali zaszczepieni pracownicy.

Ponadto zdarzają się przypadki odmowy przez pracowników zakładania masek w miejscu pracy. Mimo tego, że stanowi to naruszenie dyscypliny pracy, obecne środki prawne nie wyjaśniają jak pracodawcy powinni postępować w takich sytuacjach.

Firmy zwracają się do pomoc do Urzędu Zdrowia Publicznego (ÚVZ) – tylko ten organ może drogą rozporządzenia nałożyć na pracowników konkretne obowiązki i zasady związanie z pracą podczas pandemii.

(Kinga Wysocka)

Pracodawcy w Polsce chcą wiedzieć, którzy pracownicy są zaszczepieni przeciwko COVID-19. A jak jest na świecie?

W obliczu kolejnej fali koronawirusa firmy i rządy na całym świecie coraz częściej wymagają od pracowników szczepień przeciwko COVID-19.

BUKARESZT

Rumunia wprowadza elektroniczne dowody. Już we wrześniu w Rumunii wydane zostaną pierwsze elektroniczne dowody tożsamości, poinformował minister spraw wewnętrznych Lucian Bode. 2 sierpnia rozpoczął się program pilotażowy, w ramach którego zarejestrowano 100 wniosków o wydanie takiego dokumentu.

Władze Rumunii przewidują, że w tym roku około 5 tys. osób otrzyma elektroniczny dowód. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wskazywało, że jest to konieczne ze względu na regulacje Parlamentu Europejskiego i Rady UE, dotyczące bezpieczeństwa dowodów osobistych i dokumentów pobytowych obywateli UE.

(Paulina Borowska)

10 państw wykorzystuje szpiegowski program Pegasus do inwigilacji dziennikarzy, aktywistów i polityków opozycji. Wśród nich są Węgry

Dziennikarskie śledztwo w sprawie wykorzystania programu przeprowadziło w sumie 17 mediów, w tym „The Guardian”, „Le Monde”, „Süddeutsche Zeitung” i „Wall Street Journal”.

LONDYN

G7 dyskutuje o Afganistanie. Boris Johnson, premier przewodzącej w tym roku G7 Wielkiej Brytanii, przewodniczył wczorajszemu (24 sierpnia) wideoszczytowi G7, który zwołał w celu przedyskutowania postawy grupy wobec kryzysu w Afganistanie. Państwa „wielkiej siódemki” naciskały na prezydenta USA Joego Bidena, aby ten podjął decyzję o przesunięciu daty całkowitego wycofania amerykańskiego wojska z Afganistanu. Więcej szczegółów poniżej.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Szczyt G7: Państwa naciskają na przedłużenie obecności USA w Afganistanie

Rosną obawy, że państwa nie zdążą z ewakuacją swoich obywateli i afgańskich współpracowników do końca miesiąca, kiedy to Waszyngton planował ostatecznie wycofać swoje siły.

KIJÓW

Ukraina świętuje. „Można okupować terytoria, ale nie da się okupować miłości narodu do Ukrainy”, stwierdził prezydent Wołodymyr Zełenski na międzynarodowych obchodach z okazji 30. rocznicy uzyskania niepodległości przez Ukrainę. Podkreślił, że kolejne cele młodego kraju, oprócz odzyskania zajętych przez Rosję terytoriów, to członkostwo w UE i NATO. Więcej szczegółów poniżej.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Obchody 30-lecia niepodległości Ukrainy. "Młody kraj o tysiącletniej historii"

Silna Ukraina to „kraj, który potrafi marzyć ambitnie i działać stanowczo”, stwierdził prezydent Wołodymyr Zełenski na międzynarodowych uroczystościach z okazji 30. rocznicy ukraińskiej niepodległości.

MOSKWA

Rosja uderza w działalność Nawalnego za pomocą nowych technologii. Moskwa za pomocą nowych systemów chce zwalczyć aplikację związaną z Aleksiejem Nawalnym i jego koncepcją „sprytnego głosowania” (ros. „umnoje gołosowanie”), która może zagrozić rządzącej Jednej Rosji w zbliżających się wyborach do Dumy Państwowej, przekazuje agencja Reutera, powołując się na ekspertów w dziedzinie cybernetyki.

Idea „sprytnego głosowania” polega na tym, że wyborcy, którzy nie chcą, by w ich okręgu wyborczym zwyciężył „jedinoros”, niezależnie od własnych poglądów głosują na najmocniejszego spośród kandydatów opozycji. Aplikacja pokazuje zarejestrowanym użytkownikom, na którego kandydata powinni oddać głos, by był on jak najskuteczniejszy.

W poniedziałek (23 sierpnia) współpracownicy Nawalnego zgłosili występujące od piątku problemy z działaniem aplikacji i zarzucili rosyjskim władzom próbę jej zablokowania. „Naprawiliśmy parę rzeczy i teraz dostępność aplikacji wynosi ok. 70 proc.”, poinformowali później na Telegramie.

(Aleksandra Krzysztoszek)

USA nakładają kolejne sankcje w związku Nord Stream 2 i sprawą Nawalnego

Dotychczas w związku z Nord Stream 2 Stany Zjednoczone objęły sankcjami 7 osób i 16 statków.

TIRANA

Bezrobocie rośnie. Narodowy Instytut Statystyczny podał, że stopa bezrobocia wzrosła w pierwszym kwartale tego roku i osiągnęła 12,6 proc. w porównaniu do 11,9 proc. w tym samym okresie w 2020 r.

W pierwszych miesiącach 2021 r. zatrudnienie miało tylko 59 proc. ludności w wieku 15-64 lat. Wzrost bezrobocia eksperci przypisują pandemii COVID-19 i jej skutkom, które doprowadziły tysiące firm do bankructwa, a wielu pracowników do utraty pracy.

Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano wśród ludzi młodych (w wieku 15-29 lat) – 23,3 proc., natomiast w grupie wiekowej 30-64 lata było to „zaledwie” 9,1 proc.

Międzynarodowa Organizacja Pracy określiła Albanię jako kraj o jednej z najwyższych nieformalności na rynku pracy (wielu mieszkańców państwa pracuje w szarej strefie) i bierności młodzieży w Europie. Organizacja wezwała Tiranę do kontynuowania reform strukturalnych mających na celu ograniczenie szarej strefy oraz zwiększenie konkurencyjności i zarobków.

(Paweł Natorski)

Rynek pracy w UE: Najmniejsze bezrobocie w Polsce. Najwięcej pracują Grecy

Jak kształtuje się rynek pracy w pozostałych unijnych państwach?

PRISZTINA

Protesty przeciwko przemocy wobec kobiet. Kilkudziesięciu mieszkańców i działaczy stowarzyszeń obywatelskich protestowało wczoraj (24 sierpnia) w miejscowości Ferizaj (serb. Urosevac) po tym, jak w pobliżu drzwi miejscowego szpitala dwóch mężczyzn zostawiło martwe ciało 18-letniej kobiety i natychmiast po tym odjechało. Więcej szczegółów poniżej.

(Paweł Natorski)

Kosowo: Protesty przeciwko przemocy wobec kobiet. Powodem brutalne zabójstwo

Protestujący zarzucają policji, że nie zapobiega dostatecznie przemocy wobec kobiet. Tymczasem na komisariaty wpływa coraz więcej zgłoszeń dotyczących tego rodzaju przestępstw.