Brexit: Theresa May osobiście pokieruje negocjacjami z UE

Brexit imigracja

Theresa May, premier Wlk. Brytanii// Źródło: Number 10 via Flickr

Brytyjska premier ogłosiła w Izbie Gmin, że przejmuje osobistą kontrolę nad dalszymi negocjacjami z Brukselą na temat warunków opuszczenia przez Wielką Brytanię UE. Nowy minister ds. brexitu stanie się więc w tej kwestii zastępcą Theresy May. Jej wystąpienie odbyło się na ostatniej przed wakacjami sesji parlamentu.

 

Nowy minister ds. brexitu Dominic Raab zastąpił na tym stanowisku dwa tygodnie temu zwolennika twardych negocjacji z UE Davida Davisa, który podał się do dymisji w akcie protestu przeciw zbyt miękkiej jego zdaniem strategii negocjacyjnej ogłoszonej przez Theresę May. Raab zdążył jednak odbyć tylko jedną podróż do Brukseli (gdzie oświadczył, że Londyn nie zapłaci żadnych rachunków za brexit, jeśli nie będzie całościowej umowy rozwodowej) i został zastąpiony jako główny negocjator przez ludzi pani premier. Minister ds. brexitu ma się od teraz zająć przygotowywaniem różnych scenariuszy na brytyjskiej scenie wewnętrznej tak, by Londyn był przygotowany na każdą ewentualność, oraz przeprowadzaniem przez parlament wszystkich związanych z brexitem ustaw. Negocjować z Brukselą będzie natomiast Downing Street 10, a konkretnie zespół skupiony wokół doradcy May ds. europejskich Olliego Robbinsa.

Biała księga prawna opublikowana

Jeszcze zanim premier May wystąpiła przed Izbą Gmin, minister Raab zaprezentował liczącą 44 strony białą księgę, w której opisano prawne ramy wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE. Prawo unijne oraz decyzje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej będą obowiązywać na Wyspach aż do końca zaplanowanego do 31 grudnia 2020 r. okresu przejściowego. Londyn opuści zaś UE 29 marca 2019 r. Raab tłumaczył, że ma to na celu „sprawne przekształcenie brytyjskiej gospodarki z unijnej w niezależną”.

Jak zapewniał Raab, projekt nowej ustawy dot. brexitu ma natomiast trafić pod obrady Izby Gmin tuż po zakończeniu negocjacji z Brukselą. „Przedstawiając nasze propozycje, dajemy parlamentowi możliwość kontroli nad naszymi planami na długo przed wprowadzeniem projektu ustawy i bierzemy pod uwagę, że będziemy musieli wdrożyć legislację w czasie, jakim dysponujemy, a jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, jakie znaczenie ma pełne prześwietlenie tego prawa przez Izbę” – mówił minister ds. brexitu.

W tej ustawie zapisane mają zostać m.in. kwestie gwarancji dla ponad 3,3 mln unijnych obywateli mieszkających na stałe w Wielkiej Brytanii oraz wszystkie kwestie związanych z brexitem rozliczeń finansowych. Natomiast przyjęta w ubiegłym miesiącu ustawa, która ma przenieść do brytyjskiego prawa krajowego część przepisów prawa unijnego, zostanie w części zawieszona do końca okresu przejściowego. Początkowo cała ustawa miała obowiązywać już od chwili opuszczenia przez Wielką Brytanię UE w marcu przyszłego roku.

Wielka Brytania: Minister ds. brexitu zrezygnował ze stanowiska

David Davis podał się do dymisji na znak protestu wobec strategii negocjacyjnej, jaką premier Theresa May postanowiła obrać na ostatnie miesiące przed opuszczeniem przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Davis był zwolennikiem tzw. twardego brexitu, czyli maksymalnego odcięcia się od UE.
 
David …