Brexit rekordowo zmniejszył liczbę pracowników z UE na Wyspach

Pracowników brakuje w Rumunii m.in. w budownictwie, źródło: Pixabay/fot. bridgesward

Pracowników brakuje w Rumunii m.in. w budownictwie, źródło: Pixabay/fot. bridgesward

Liczba pracowników ze wszystkich państw członkowskich UE zatrudnionych w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się w ostatnim roku o 132 tysięcy – poinformował wczoraj (13 listopada) brytyjski urząd statystyczny (ONS). To największy spadek od 20 lat.

 

Polacy również zmienili kierunek swoich wyjazdów.

Rekordowy spadek zatrudnionych z ośmiu państw UE, w tym Polski

W raporcie dotyczącym stanu brytyjskiego rynku pracy podkreślono, że największe zmiany dotyczą pracowników z ośmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej, które dołączyły do UE w 2004 roku. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy ich liczba spadła o 154 tys. (14,9 procent), czyli najwięcej od czasu podjęcia badań w 1997 roku.

Z ostatnich danych ONS wynika też, że w bardzo niewielkim stopniu wzrosła liczba zatrudnionych z pozostałych państw Unii – jedynie o 22 tys., z czego aż 16 tys. nowych pracowników pochodzi z Rumunii i Bułgarii, które przystąpiły do UE w 2007 roku.

Co mieszkańcy Wielkiej Brytanii myślą o brexicie na rok przed wyjściem z UE?

Został rok do planowanego opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Ma to formalnie nastąpić 29 marca 2019. Wynik referendum przeprowadzonego w czerwcu 2016 r. podzielił opinię publiczną i wywołał wiele dyskusji w całym kraju i w Europie. Poniżej przedstawiamy opinie …

Wina brexitu

Eksperci tłumaczą te zmiany niepewnością związaną z oczekiwanym wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Brytyjskie organizacje branżowe już wcześniej ostrzegały przed odpływem pracowników zatrudnionych zwłaszcza w służbie zdrowia, opiece społecznej czy produkcji. Podkreślały przy tym, że jest to jedno z największych zagrożeń, jakie niesie brexit.

Brexit uderzy w brytyjską służbę zdrowia?

Brytyjskie fundusze zdrowia wystosowały list otwarty do szefostwa państwowego funduszu NHS. Ostrzegają w nim, że jeśli nie uda się wynegocjować umowy rozwodowej między Wielką Brytanią a UE, to służba zdrowia na Wyspach może to odczuć bardzo boleśnie.
 
List ogłosiła federacja zrzeszająca …

Media zwracają np. uwagę, że Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD), skupiający specjalistów z zakresu rekrutacji, alarmował w przeddzień publikacji najnowszego raportu ONS, że brytyjskim pracodawcom coraz trudniej zatrudnić, a także utrzymać nowych pracowników pochodzących nie tylko z UE, ale i spoza Wspólnoty.

Zaktualizowane dane dotyczące szacowanej liczby obcokrajowców w Wielkiej Brytanii, w tym Polaków, zostaną opublikowane pod koniec miesiąca. Według ubiegłorocznych danych w Wielkiej Brytanii mieszkało ok. 3,2 miliona obywateli państw UE, w tym nieco ponad milion Polaków.

Eurostat: Rekordowa liczba nowych obywateli UE. Brytyjczycy starają się o unijny paszport

Około 995 tys. osób otrzymało w 2016 r. obywatelstwo któregoś z krajów członkowskich UE. To rekordowy wynik odkąd unijne biuro statystyczne Eurostat zbiera na ten temat dane z krajów członkowskich. Najwięcej nowych obywateli UE pochodzi z Maroko, Albanii oraz Indii. …

Polacy też zmienili kierunek swoich wyjazdów

Z badań polskiego rynku pracy wynika, że również Polacy zmienili kierunek swoich wyjazdów: najwięcej rodaków wybiera teraz Niemcy, ale na popularności wyraźnie zyskują państwa skandynawskie. Obecnie jedynie trzy procent obywateli naszego kraju rozważających podjęcie pracy za granicą, bierze pod uwagę Wielką Brytanię.

Z najnowszego raportu „Migracje Zarobkowe Polaków IX” przygotowanego przez Work Service wynika, że najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów – 23,3 procent – są Niemcy (to o dziewięć punktów procentowych mniej niż w poprzedniej edycji raportu i wyników sprzed roku), następnym wyborem jest Norwegia (z 15,6 proc. i zyskiem w wysokości 4,2 punktów procentowych), a kolejnym – po raz pierwszy – Szwecja (poprzednio nigdy nie przekraczała pięciu procenta, a teraz stała się pierwszym wyborem 14,7 procent ankietowanych).

Tymczasem jeszcze rok temu dla niemal 19 procent Polaków rozważających podjęcie pracy za granicą właśnie Wielka Brytania była pierwszym wyborem. W ciągu ostatniego roku odsetek osób planujących wyjazd na Wyspy spadł aż o 16 punktów procentowych (do trzech procent).

Według autorów raportu, zdecydowany wpływ na to miały informacje z ostatnich miesięcy na temat zaostrzenia tamtejszej polityki migracyjnej i kłopoty z osiągnięciem porozumienia na linii Londyn-Bruksela ws. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Danuta Hübner: Wszyscy stracimy przez Brexit – i Unia Europejska, i Wielka Brytania

Bardzo mylą się ci wszyscy, którzy obiecują Brytyjczykom, że ich kraj „wreszcie będzie potęgą globalną”. Nie rozumieją, jak wiele Wielka Brytania zawdzięcza temu, że od 45 lat jest częścią Unii – powiedziała w rozmowie z EurActiv.pl prof. Danuta Hübner, przewodnicząca …

“Atrakcyjność kierunków skandynawskich to skutek panującej niepewności wokół zatrudnienia emigrantów w Wielkiej Brytanii, która w wyniku obaw przed Brexitem spadła na piątą pozycję naszego zestawienia” – wyjaśnia cytowany w komunikacie wiceprezes Work Service Tomasz Ślęzak zwracając uwagę, że jest to najniższy wynik od 2014 roku.

“Z kolei Norwegia i Szwecja, kojarzone są z wysokimi zarobkami, które mogą być nawet 4-5 razy wyższe niż w Polsce, a także z dobrą opieką socjalną” – dodaje.  Ślęzak informuje także, że lepsze warunki socjalne zachęcają do wyjazdu za granicę nawet 31 proc. Polaków, a to wpływa na wybór Skandynawii.

Polacy podejmują pracę w kraju

Okazało się ponadto, że odsetek osób rozważających emigrację zarobkową po raz pierwszy w historii spadł poniżej dziesięciu procent – jedynie co dziewiąty mieszkaniec Polski dopuszcza wyjazd z kraju w poszukiwaniu pracy. W dodatku tylko jedna piąta tej grupy chciałaby wyjechać na stałe, co oznacza spadek o 4,5 pkt. procentowego w porównaniu z poprzednim badaniem.

Według prezesa Work Service Macieja Wituckiego wynika to z coraz lepszej sytuacji na krajowym rynku pracy. „Coraz lepsze warunki zatrudnienia już nie tylko wpływają na spadek zainteresowania wyjazdem zarobkowym, ale również przekładają się na wzrost odsetka Polaków, którzy odrzucają plany migracyjne. Obecnie jest to nieco ponad 90 proc. badanych” – wskazuje w komunikacie.

W zeszłym roku w Polsce najwięcej imigrantów w UE

W zeszłym roku Polska przyjęła najwięcej imigrantów w Unii Europejskiej – wynika z opublikowanego w piątek (26 października) raportu Eurostat. Największą grupę stanowią wśród nich Ukraińcy, którzy przyjechali do naszego kraju, żeby podjąć pracę.