Brexit: Realny powrót terroryzmu w Irlandii Płn. przez spór UE i Wielkiej Brytanii? / STOLICE

Brexit, Wielka Brytania, Irlandia Północna, Irlandia, Dublin, Belfast

Utrzymanie otwartej w różnych aspektach granicy irlandzko-irlandzkiej (która będzie jedyną lądową granicą między UE a Wielką Brytanią) jest uważana za kluczowy element utrzymania pokoju na Zielonej Wyspie [Shutterstock / Von VanderWolf Images]

Czy powrót terroryzmu w Irlandii Płn. jest realny? Sondaż po trzech miesiącach protestów w Bułgarii – jak wypada Boiko Borysow? Włosi chcą się szczepić przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2? Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

LONDYN

Problematyczna granica. Brexit bez porozumienia grozi powrotem terroryzmu ze strony północnoirlandzkich organizacji, ostrzegli brytyjscy parlamentarzyści w raporcie opublikowanym w poniedziałek (5 października).

Parlamentarzyści z ponadpartyjnego Komitetu Wywiadu i Bezpieczeństwa, stwierdzili, że „terroryzm związany z Irlandią Północną nie zniknął”, dodając, że „zagrożenie wymaga stałej obserwacji, zwłaszcza teraz, gdy kwestia granicy między Irlandią a Irlandią Północną stała się celem trudnych rozmów między Londynem a Brukselą.

Izba Gmin przyjęła we wtorek (29 września) wieczorem budzący kontrowersję projekt ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym, która daje możliwość unieważnienia uzgodnień dotyczących Irlandii Północnej w obowiązującej już umowie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Ustawa przegłosowana w Izbie Gmin budzi kontrowersje w Irlandii oraz Komisji Europejskiej. W założeniu ma ona zapewnić „płynne funkcjonowanie” handlu między Anglią, Walią, Szkocją i Irlandią Północną po opuszczeniu przez Wielką Brytanię jednolitego rynku UE i unii celnej wraz końcem tego roku.

Jednak krytycy, jak rząd w Dublinie czy KE – przekonują, że nowa ustawa może naruszyć wcześniejsze ustalenia dotyczące utrzymania handlu między Irlandią a Irlandią Północną na zasadach zbliżonych do obecnych.

Utrzymanie otwartej w różnych aspektach granicy irlandzko-irlandzkiej (która będzie jedyną lądową granicą między UE a Wielką Brytanią) jest uważana za kluczowy element utrzymania pokoju na Zielonej Wyspie i funkcjonowania zasad wynegocjowanych z tzw. Porozumieniu Wielkopiątkowym, które zakończyło wojnę domową w Irlandii Północnej.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Von der Leyen po rozmowie z Johnsonem: Jest wola do osiągnięcia porozumienia między UE a Wielką Brytanią

Przewodnicząca Komisji Europejskiej ogłosiła, że jest niewielki postęp w negocjacjach nad przyszłą unijno-brytyjską umową handlową, choć rozbieżności jest bardzo wiele. Taki komunikat wydano po jej rozmowie telefonicznej z premierem Wielkiej Brytanii.

 

Unijno-brytyjskie negocjacje toczą się z wielkim mozołem. Zakończona w piątek …

SOFIA

Spadek poparcia dla premiera. Trzy miesiące od rozpoczęcia antyrządowych protestów w Bułgarii poparcie dla premiera Boiko Borysowa i jego partii GERB spada, a poparcie dla demonstracji utrzymuje się na wysokim poziomie, wskazuje najnowszy sondaż agencji Alpha Research.

Wybory parlamentarne w Bułgarii muszą się odbyć w pierwszym kwartale 2021 r. Centroprawicowa partia GERB i opozycyjna Bułgarska Partia Socjalistyczna (BSP) mają obecnie wyrównane szanse na zwycięstwo, a do przyszłego parlamentu może wejść sześć ugrupowań.

Poparcie dla GERB i BSP zadeklarowało po 20 proc. ankietowanych. Jeszcze w lipcu, zanim rozpoczęły się protesty, różnica między nimi wynosiła 7 pkt proc. na korzyść GERB. W tym czasie poparcie dla lewicy wzrosło o 1 pkt proc., natomiast poparcie dla GERB spadło o 6 pkt proc.

W tym samym okresie spadło również poparcie dla premiera – z 24 do 20,3 proc. Z kolei dezaprobata dla działań Borisowa wzrosła znacznie szybciej – o 6,5 pkt proc., do 55,8 proc. Zaufanie dla liderki BSP Kornelii Nonowej wzrosło o 4 pkt proc. w porównaniu z lipcem i wynosi teraz 19,8 proc.

Na trzecim miejscu w sondażu znalazło się ugrupowanie showmana Sławi Trifonowa „Jest taki naród” z 15-procentowym poparciem. Szybko rośnie również poparcie dla lewicowego ruchu „Powstań.BG” byłej rzeczniczki praw obywatelskich Mai Manołowej – 10 proc.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Dymisja ministra sprawiedliwości. Danaił Kiriłow jest autorem krytykowanego projektu nowej konstytucji

Premier Bułgarii Bojko Borysow zamierza poprzez zmianę konstytucji uspokoić sytuację w kraju, w którym od 50 dni trwają antyrządowe protesty. 

RZYM

Jak chcą ograniczyć SARS-CoV-2? Włoski rząd pracuje nad nowym zestawem środków antykoronawirusowych. Rząd nie tylko chce, aby stosowanie masek ochronnych było obowiązkowe na świeżym powietrzu, ale chce również wprowadzić wcześniejsze godziny zamknięcia barów i pozwolić mniejszej liczbie osób na gromadzenie się na prywatnych spotkaniach.

„Wykluczamy możliwość wprowadzenia nowego lockdownu”, powiedział minister gospodarki Roberto Gualtieri. „Jednak aby było to możliwe, musimy ograniczyć liczbę infekcji”, dodał.

Antyszczepionkowcy? ponad 60 proc. Włochów nie chce zaszczepić się przeciwko grypie, a ponad połowa przyjęłaby szczepionkę przeciw SARS-CoV-2, gdy się pojawi, wynika z sondażu Instytutu Badań Doxa. Podkreśla się, że mimo pandemii wielu mieszkańców Włoch zachowuje sceptycyzm wobec szczepień przeciwgrypowych.

Przedstawione w poniedziałek rezultaty sondażu Instytutu Badań Doxa wskazują, że 40 procent Włochów w wieku od 15 do 85 lat zamierza zaszczepić się przeciwko grypie. Jedna piąta uczestników sondażu robi to regularnie; większość z nich stanowią kobiety, zwłaszcza powyżej 55. roku życia. 72 procent nigdy się nie szczepi. Oczekiwaną szczepionkę na Covid-19 zaakceptowałoby 54 procent pytanych. Większość z nich stanowią ludzie powyżej 50 lat.

Koronawirus w szkole. We Włoszech jest 1492 uczniów zakażonych koronawirusem oraz 349 nauczycieli – poinformowała w poniedziałek minister oświaty Lucia Azzolina.Minister podkreśliła, że uczniowie z SARS-CoV-2 stanowią 0,021 proc. wszystkich, a nauczyciele – 0,047 proc.

Szefowa resortu zaznaczyła po naradzie z udziałem przedstawicieli doradzającego rządowi komitetu naukowo-technicznego i Instytutu Służby Zdrowia, że sytuacja w szkołach trzy tygodnie po ich otwarciu jest pod kontrolą, a przypadki są „sporadyczne”. Jak dodała, do zakażeń dochodzi głównie poza placówkami oświatowymi.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Koronawirus: Włochy zamkną szkoły i przywrócą maski ochronne w miejscach publicznych?

Obecnej sytuacji nie można porównywać z pierwszą fala pandemii?

PARYŻ

Idzie jesień, wracają obostrzenia. Paryż oraz przedmieścia znajdą się od wtorku w strefie najwyższego alertu epidemicznego. Od wtorku przez 15 dni zamknięte pozostaną bary, a zgromadzenia ograniczone zostaną do 10 osób.

Władze zezwalają na otwieranie restauracji pod warunkiem stosowania restrykcyjnego protokołu sanitarnego. Protokół ten zostanie ogłoszony w późniejszym terminie i ma zawierać szczegóły dotyczące liczby klientów oraz odległości między nimi. Ponadto zakazana będzie sprzedaż alkoholu na wynos oraz po godz. 22.

Na uniwersytetach liczba obecnych na zajęciach studentów ograniczona została do 50 proc. Teatry, kina i muzea pozostaną otwarte. Obiekty kulturalne, teatry, kina i muzea będą mogły kontynuować swoją działalność na dotychczasowych zasadach. Usługi transportowe będą nadal działać – podkreślił.

Centra handlowe pozostaną otwarte, ale ograniczona zostanie liczba klientów tak, aby na każdego klienta przypadało 4 m kw. powierzchni.

(Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.FR)

Francja: Najwyższy poziom alertu w Paryżu. Jakie zmiany dla mieszkańców?

We Francji rośnie wskaźnik pozytywnych rezultatów badań przeprowadzanych na obecność koronawirusa.

WARSZAWA

Odwołana premiera. Zaprzysiężenie zrekonstruowanego rządu, które miało się odbyć wczoraj po południu, odbędzie się dopiero dziś. Po informacji, że rekomendowany na stanowisko ministra edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego Przemysław Czarnek jest zakażony koronawirusem, premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o przełożenie tej uroczystości.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Koronawirus w rządzie – zaprzysiężenie przełożone na dziś

Zaprzysiężenie zrekonstruowanego rządu, które miało się odbyć wczoraj po południu, odbędzie się dopiero dziś. Z powodu zakażenia koronawirusem jednego z nowych ministrów Przemysława Czarnka, premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o przełożenie tej uroczystości. 

BERLIN

Prawo do pracy zdalnej. Minister pracy zapowiada ustawę, która będzie gwarantować prawo do pracy zdalnej przez 24 dni w roku.

Jak napisał portal DW.com minister pracy Hubertus Heil chce ułatwić pracownikom pracę zdalną i zagwarantować im prawo do 24 dni takiej pracy w roku.

Pandemia koronawirusa pokazała, że „mobilna praca jest możliwa w większym stopniu niż przypuszczaliśmy” – powiedział socjaldemokrata w wywiadzie dla „Bild am Sonntag”. Planowane prawo do wykonywania pracy z domu powinni mieć pracownicy tam, „gdzie jest to możliwe” – dodał.

(EURACTIV.pl)

Praca zdalna nie tylko w czasie pandemii. Czeka nas era home office?

Czy praca bez wychodzenia z domu to przyszłość światowego biznesu? Jak do home office przygotowana jest gospodarka w Polsce?

HELSINKI

Jeszcze będzie lepiej. Fińska gospodarka, która radzi sobie relatywnie lepiej niż gospodarki innych państw UE podczas kryzysu, skurczy się w tym roku o 4,5 proc., wynika z analizy opublikowanej w poniedziałek przez ministerstwo finansów Finlandii. Eksperci przewidują powolny powrót do „normalności”, który przyspieszy, gdy uda się „opanować” epidemię koronawirusa.

Ministerstwo finansów spodziewa się wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) o 2,6 proc. w 2021 r. i o 1,7 proc. rok później. Według badań bezrobocie w 2021 r. wzrośnie maksymalnie do 8,2 proc.

W kolejnym roku oczekuje się stopniowego wzrostu popytu na pracę i wzrostu zarobków o około 2 proc., przy umiarkowanym wzroście cen.

Podobnie jak w pozostałej części Europy, deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w Finlandii znacznie wzrośnie. W 2020 r. wyniesie około 18 mld euro, co stanowi około 7,7 proc. PKB. Chociaż jest to częściowo spowodowane pandemią, należy również wziąć pod uwagę czynniki strukturalne, takie jak starzenie się społeczeństwa.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Niekończąca się historia trzeciego reaktora w Olkiluoto

Szacuje się, że budowa trzeciego bloku w elektrowni jądrowej w Olkiluoto pochłonęła nawet 13 mld euro – ponad czterokrotnie więcej niż pierwotnie zakładano.

DUBLIN

Nie będzie lockdownu? Rząd odrzucił w poniedziałek wieczorem rekomendację rady ds. kryzysowych sytuacji zdrowotnych (NPHET), by podnieść poziom zagrożenia koronawirusem do najwyższego, piątego stopnia i zamiast tego zdecydował, by w całym kraju wprowadzić trzeci stopień.

Obecnie w niemal wszystkich regionach Irlandii obowiązuje drugi poziom restrykcji. W miniony weekend odnotowano jednak najwyższą od końca kwietnia, dzienną liczbę nowych zakażeń koronawirusem.

Mimo to w skali europejskiej sytuacja Irlandii jest jeszcze stosunkowo dobra. Według statystyki Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), ze 104,6 potwierdzonymi przypadkami zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ostatnich dwóch tygodniach, Irlandia znajduje się na 14 miejscu wśród 31 krajów Europy. Najwyższy wskaźnik jest obecnie w Hiszpanii (319,3) i Czechach (303,3).

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

Irlandia: Facebook będzie musiał wstrzymać transfer danych użytkowników z UE do USA?

Przedstawiciele Facebooka twierdzą, że nie wiedzą, w jaki sposób świadczyć usługi na terenie państw UE po niedawnym orzeczeniu irlandzkiego urzędu ds. ochrony danych.

MADRYT

Kolejne miasta zamknięte. Ze względu na alarmująco szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa, władze hiszpańskiego regionu Kastylii i Leon zdecydowały o zamknięciu od wtorku dwóch miast, Leon i Palencii – poinformowała w poniedziałek regionalna minister ds. zdrowia Veronica Casado.

Obecnie w ponad 570 gminach na terenie całego kraju obowiązują różnego rodzaju restrykcje w celu powstrzymania pandemii. Mieszka w nich ponad 11 mln osób, tj. prawie 1/4 ludności Hiszpanii. Ograniczenia w przemieszczaniu się wprowadzono dotąd w 35 miejscowościach i dotyczą 5,4 mln osób.

Władze wspólnoty autonomicznej Madrytu wprowadziły od poniedziałku ograniczenia w przemieszczaniu się dodatkowo w trzech strefach sanitarnych regionu – San Sebastian de los Reyes, Villa del Prado i Humanes de Madrid. Te miejscowości liczą mniej niż 100 tys. mieszkańców, ale mają wysoki wskaźnik zakażeń. Więcej szczegółów o „małym lockdownie” w Madrycie poniżej. 

(EUROEFE)

Hiszpania: Na czym polega "mały lockdown" w Madrycie?

Mieszkańcy hiszpańskiej stolicy nie mogą od soboty opuszczać swoich dzielnic i miasta, jeśli nie jest to konieczne ze względu na pracę albo dojazd do szkoły.

ATENY

Neutralność giganta. Public Power Corporation S.A. (PPC), grecki gigant energetyczny i jedna z nielicznych dużych firm gigantów w krajowej gospodarce – ogłosiła wczoraj, że zmienia się z myślą o przyszłości. Nowa strategia firmy opiera się na inwestycjach w odnawialne źródła energii, lepszych wynikach ekonomicznych, konkurencyjnej polityce handlowej, a także nowej tożsamości korporacyjnej.

PPC planuje stopniowo zaprzestać działalności związanej z produkcją energii z węgla, sprzedając aktywa spółek zajmujących się tą działalnością.

(Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

Grecja: USA zaangażują się po stronie Aten w sporze z Turcją na Morzu Śródziemnym?

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo zapewnił Grecję o wsparciu Waszyngtonu w sporze dyplomatycznym z Turcją.

PRAGA

Czeski kanał. Czeski rząd zdecydował w poniedziałek o rozpoczęciu prac przygotowawczych do budowy kanału wodnego Dunaj-Odra-Łaba między Ostrawą a granicą Polski. Realizacja inwestycji mogłaby się rozpocząć w 2030 r., a kanał docelowo ma łączyć dzielnicę Ostrawy Svinov z Koźlem po polskiej stronie granicy.

Po stronie czeskiej budowa ma obejmować przebudowę siedmiu mostów drogowych i jednego kolejowego, a także dwóch śluz oraz budowę portu w Svinovie. Zgodnie z dokumentem przedstawionym na posiedzeniu gabinetu głębokość toru wodnego powinna wynosić 5 m, a szerokość około 40 m.

Koszt budowy kanału do granicy z Polską jest szacowany na ponad pół miliarda euro. Ponad miliard ma kosztować polski odcinek korytarza do Koźla.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Czechy: Partia Babisza wygrywa wybory samorządowe. Wystarczy na samodzielne rządzenie w regionach?

Ruch ANO premiera Andreja Babisza zwyciężył w wyborach samorządowych w większości regionów. Babisz jest pierwszym szefem rządu w historii Czech, którego partia wygrywa na szczeblu regionalnym. Zwycięstwo wystarczy ANO do samodzielnego rządzenia?

 

 

Według wstępnych wyników wyborów samorządowych ruch ANO premiera Andreja …

BUDAPESZT

Wrócą niezależne media? Finansowany crowdfundingowo niezależny portal informacyjny Telex, założony przez dziennikarzy pracujących wcześniej w największym niezależnym węgierskim portalu informacyjnym Index, rozpoczął w piątek (30 września) pracę.

Telex tworzy 70 dziennikarzy, którzy w lipcu zrezygnowali z pracy z Indexie z obawy przed utratą przez ten portal niezależności po zwolnieniu jego redaktora naczelnego Szabolcsa Dulla.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Polska i Węgry zamierzają utworzyć instytut oceniający praworządność w UE

„Nie chcemy, aby brano nas za głupców”, oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó, ogłaszając plany stworzenia wraz z Polską instytutu oceny praworządności w krajach UE.

BUKARESZT

Orban na kwarantannie. Premier Ludovic Orban zawiesił udział w wydarzeniach publicznych do czwartku, po tym jak prezenter telewizyjny Silviu Manastire, z którym polityk miał w ubiegłym tygodniu kontakt, poinformował o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa. Orban także przeprowadził test i jego wynik był negatywny.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Rumunia: Przedwyborcze metro? Bukareszt z kolejną linią podziemnej kolejki

Inwestycja w 85 proc. finansowana jest ze środków unijnych.

BELGRAD

Nowy, stary premier i postępowy prezydent. Prezydent Serbii Aleksandar Vucic nominował wczoraj (5 października) premier Anę Brnabic na stanowisko nowego kandydata na premiera.

Vučić powiedział na konferencji prasowej w Belgradzie, że ma więcej kandydatów, ale potwierdził, że wybrał Brnabic, ponieważ traktowała swoją pracę poważnie i nie „ulegała zagranicznym wpływom”.

Vučić przyznał, że doradził premierowi, aby mianowała kobiety na co najmniej połowę stanowisk ministerialnych i powołała dwa kolejne ministerstwa – ds. praw człowieka i równości płci oraz ds. rodziny, dzieci i demografii.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)