Brexit: Koronawirus opóźni negocjacje handlowe UE i Wielkiej Brytanii?

źródło: publicdomainpictures.net, fot. George Hodan

źródło: publicdomainpictures.net, fot. George Hodan

O tym, że możliwe jest odłożenie na inny termin kolejnej rundy negocjacji nad nową umową handlową między Unią Europejską a Wielką Brytanią, mówią już otwarcie unijni i brytyjscy urzędnicy i dyplomaci. Kolejna seria rozmów miała się bowiem zacząć za tydzień.

 

Najprawdopodobniej odłożona zostanie najbliższa, druga już, runda negocjacji Unii Europejskiej z Wielką Brytanią na temat pobrexitowej umowy handlowej.

Gove: Nie przedłużymy okresu przejściowego

Start kolejnej serii spotkań obu zespołów negocjacyjnych zaplanowano na 18 marca. 30 marca spotkaliby się zaś główni negocjatorzy. Poprzednia runda rozmów została natomiast przeprowadzona na początku miesiąca. Trwała od 2 do 5 marca.

O tym, że może dojść do odsunięcia w czasie drugiej serii spotkań negocjatorów z Brukseli i Londynu wprost mówi członek głównej brytyjskiej grupy negocjacyjnej (i jednocześnie zarządzający królewskim majątkiem Kanclerz Księstwa Lancaster) Michael Gove, który jest jednym z najbliższych współpracowników premiera Borisa Johnsona.

Przemawiając na posiedzeniu Komisji ds. Przyszłych Relacji z Unią Europejską Gove stwierdził, że „oczekuje kolejnej rundy negocjacyjnej, ale sygnały płynące z Belgii wskazują na coraz trudniejszą sytuację zdrowotną w tym kraju”. Podkreślił jednak, że nie spodziewa się na razie, aby opóźnienie drugiej rundy negocjacyjnej z UE opóźniło znacząco całe negocjacje i doprowadziło do przedłużenia okresu przejściowego po brexicie.

W okresie tym wciąż obowiązują w Wielkiej Brytanii unijne przepisy, a handel z państwami członkowskimi UE odbywa się na dotychczasowych zasadach. Wciąż obowiązuje także swoboda przepływu ludzi, towarów oraz kapitału. Okres przejściowy obowiązuje jednak tylko do końca roku. Jeśli do tego czasu nie uda się wynegocjować nowego porozumienia handlowego (lub nie dojdzie do przedłużenia okresu przejściowego) UE i Wieka Brytania przejdą do handlu na mniej korzystnych ogólnych zasadach WTO.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

UE: Niczego nie można wykluczyć

Boris Johnson wielokrotnie już podkreślał, że nie zgodzi się na żadne wydłużenie okresu przejściowego, nawet jeśli nie będzie nowej umowy handlowej. UE chce natomiast w czerwcu dokonać przeglądu dotychczasowych prac negocjacyjnych i ewentualnie wynegocjować jakieś wydłużenie okresu przejściowego. Kiedy bowiem wyznaczano jego koniec na koniec 2020 r., terminem brexitu miał być 29 marca 2019 r. Ostatecznie Wielka Brytania opuściła jednak UE dopiero 31 stycznia 2020 r. Zatem okres przejściowy (i potencjalny czas na negocjacje handlowe) skrócił się aż o ponad 10 miesięcy.

Spekulacje na temat opóźnienia negocjacji na temat UE a Wielką Brytanią i możliwego poważnego ich zakłócenia przez epidemię koronawirusa pojawiły się po tym, jak ambasador UE w Londynie João Vale de Almeida stwierdził w wywiadzie dla radia BBC 4, że „nie można niczego wykluczyć, ponieważ nie jesteśmy obecnie w stanie oceni skali, jaką może osiągnąć epidemia koronawirusa”.

Prawie 20 tys. infekcji w Europie

Obecnie w całej Europie stwierdzono już prawie 20 tys. przypadków zakażenia koronawirusem (w UE i poza nią), zmarły zaś z tego powodu 745 osób, z czego aż 631 we Włoszech, gdzie odnotowano ponad połowę europejskich zakażeń nowym patogenem.

W Belgii, w stolicy której znajduje się siedziba większości unijnych instytucji, odnotowano dotąd 314 przypadków koronawirusa, w tym kilka wśród pracowników Parlamentu Europejskiego, Rady Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej czy Europejskiej Agencji Obrony. W Belgii zmarła też dziś 3 osoby – 90-letni mężczyzna, który cierpiał także na kilka innych schorzeń oraz dwie kolejne osoby w wieku 86 i 73 lat. Informację o ich śmierci potwierdziła już belgijska minister zdrowia Maggie De Block.

W Wielkiej Brytanii natomiast stwierdzono 456 przypadków zakażenia oraz 6 zgonów. Wśród osób, u których stwierdzono infekcję koronawirusem jest także wiceminister zdrowia Nadine Dorris. „Mogę potwierdzić, że zostałam zdiagnozowana pozytywnie na obecność koronawirusa. Jestem objęta kwarantanną domową. Podjęła wszystkie środki bezpieczeństwa. Czuję się dobrze” – poinformowała. 62-letnia wiceminister dodała też, że o wiele bardziej niż o siebie obawia się o swoją prawie 90-letnią matkę.

Koronawirus: Szkoły, kina i muzea w Polsce zamknięte

Rząd ogłosił kolejne środki ostrożnościowe w związku z epidemią koronawirusa. Po porannym spotkaniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego poinformowano o zamknięciu szkół, przedszkoli czy uczelni wyższych, a także kin czy galerii.

 

O nowych środkach powiedział premier Mateusz Morawiecki. Wszystkie placówki oświatowe zostaną zamknięte …