Brexit: Izba Lordów domaga się gwarancji dla obywateli UE

Izba Lordów / Zdjęcie via twitter @UKHouseofLords

Izba Lordów zgłosiła poprawki do ustawy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dotyczą one m.in. praw obywateli UE mieszkających na Wyspach.

 

 

Proces legislacyjny dotyczący ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej (Withdrawal Agreement Bill; WAB) znacznie zwolnił w Izbie Lordów w porównaniu z szybkim tempem procedowania w Izbie Gmin.

Izba Lordów odesłała we wtorek (22 stycznia) projekt ustawy dotyczący wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, jednak wbrew stanowisku rządu znalazło się w niej pięć poprawek. O ich losie zdecyduje Izba Gmin, w której od grudniowych wyborów parlamentarnych przewagę posiada Partia Konserwatywna.

Wielka Brytania: Izba Gmin przegłosowała ustawę brexitową

Wielka Brytania na ostatniej prostej przed wystąpieniem z Unii Europejskiej. Brytyjska Izba Gmin zatwierdziła umowę o wystąpieniu z Unii Europejskiej. Teraz projekt specjalnej ustawy trafi do Izby Lordów.

 

 

Kolejna przeszkoda przed realizacją brexitu 31 stycznia została usunięta. W czwartek (9 stycznia) …

Niechciane poprawki

Każda kolejna przegłosowywana poprawka w Izbie Lordów była komentowana przez brytyjską prasę jako pierwsze porażki Borisa Johnsona od grudniowych wyborów parlamentarnych, w których Partia Konserwatywna zdobyła przeważającą większość w Izbie Gmin. Członkowie izby wyższej brytyjskiego parlamentu zaaprobowali wprawdzie we wtorek wieczorem proponowany przez rząd projekt ustawy o wystąpieniu z UE, jednak przyjęli pięć poprawek wbrew stanowisku rządu.

Dotyczą one m.in. wydawania dokumentów dla 3,6 mln obywateli UE poświadczającego ich prawo do pozostania po brexicie w Wielkiej Brytanii, decydowania o odrzucaniu orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE przez brytyjskie sądy czy ochrony praw dzieci uchodźców.

Plan Barniera na pobrexitowe negocjacje

Główny negocjator ds. brexitu z ramienia Unii Europejskiej przedstawił zarys swojego planu na negocjacje nad umową handlową z Wielką Brytanią. Rozmowy te rozpoczną się zaraz po tym, jak Londyn formalnie opuści UE.

 

Michel Barnier ujawnił swój pogląd na sytuację po brexicie …

Korzyści dla obywateli UE

Przegłosowując poprawki członkowie Izby Lordów wyszli na przeciw m.in. wezwaniom aktywistów domagających się zmian w projekcie ustawy WAB np. w zakresie prawa pobytu w Wielkiej Brytanii po brexicie dla obywateli UE. Przegłosowana w Izbie Lordów poprawka wymusza na rządzie nadanie automatycznego prawa pobytu wszystkim obywatelom UE oraz wprowadzenia fizycznego potwierdzenia uzyskanego statusu, np. w formie karty bądź formalnego listu.

Zmiany były konieczne, ponieważ – jak przekonują krytycy obecnych zasad – dotychczasowy system funkcjonuje jedynie w wersji cyfrowej i jest podatny na nadużycia lub trudności w dostępie. Ponadto aplikujący nie otrzymują żadnego dowodu poświadczającego ich prawa do pobytu na Wyspach.

UE apeluje do Wielkiej Brytanii o szybką ratyfikację umowy brexitowej

Po tym, jak wybory do brytyjskiej Izby Gmin zdecydowanie wygrała Partia Konserwatywna, przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej zaapelowali do Londynu o szybką ratyfikację umowy brexitowej i rychłe rozpoczęcie rozmów na temat porozumienia handlowego.

 

Liderzy unijnych państw wyrazili także swoją gotowość do …

Sprzeciw premiera

Ze wstępnych informacji wynika, że Partia Konserwatywna planuje odrzucić wszystkie poprawki. Przewaga ponad 80 mandatów zyskana w grudniowych wyborach parlamentarnych pozwala Borisowi Johnsonowi mieć pewność co do realizacji tego scenariusza. W głosowaniu w Izbie Gmin nad ustawą o wyjściu z UE projekt ustawy przeszedł większością 99 głosów.

W przypadku uregulowanego wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, obywatele UE mają czas do 1 czerwca 2021 r., aby uregulować swój status imigracyjny. Z szacowanej na 3,6 mln liczby osób dotychczas wniosek złożyło 2,6 mln. W przypadku tzw. twardego brexitu unijni obywatele mieliby czas do końca okresu przejściowego, tj. do 31 grudnia 2020.

Nie brakuje jednak informacji, że realna liczba obywateli UE jest większa i przekracza 4 mln. Ze statystyk wynika, że Polacy należą do najwolniej składających aplikację grup narodowościowych.

Boris Johnson: "Dokończymy brexit"

Doprowadzenie do końca procesu wyjścia z Unii Europejskiej oraz poprawienie poziomu życia Brytyjczyków to główne hasła Partii Konserwatywnej przed zaplanowanymi na 12 grudnia wyborami parlamentarnymi.

 

 

Po ubiegłotygodniowej prezentacji programu Partii Pracy przyszedł czas na Partię Konserwatywną. Boris Johnson obiecuje zwiększenie wydatków publicznych, obniżenie …