Skandal w Tokio: Polska i Czechy oferują pomoc białoruskiej olimpijce / Briefing z Europy

Białoruś, Tokio, Łukaszenka, Igrzyska, Polska, pandemia, szczepienia, niemcy, Powstanie, laschet,francja, hiszpania,

Białoruski komitet olimpijski twierdzi, że odsunął Chryscinę Cimanouską (na foto druga z prawej) od udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Biegaczka poinformowała, że jej opiekunowie próbują zmusić ją do powrotu na Białoruś. Dzięki pomocy japońskiej policji nie wsiadła do samolotu relacji Tokio-Stambuł. / Foto via [Wikipedia]

Czechy i Polska chcą pomóc białoruskiej olimpijce | Coraz więcej Polaków chce polexitu, ale premier Mateusz Morawiecki uspokaja twierdząc, że zagrożenia polexitem nie ma | Prezes Narodowego Banku Węgier krytykuje euro | Grenlandia topnieje dwa razy szybciej niż zazwyczaj | Ogromne pożary na Sycylii | Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowym briefingu z Europy |

 

 

TOKIO | WARSZAWA | PRAGA | MIŃSK

Czechy i Polska chcą pomóc białoruskiej olimpijce. Białoruski komitet olimpijski twierdzi, że odsunął Chryscinę Cimanouską od udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Biegaczka poinformowała, że jej opiekunowie próbują zmusić ją do powrotu na Białoruś. Dzięki pomocy japońskiej policji nie wsiadła do samolotu relacji Tokio-Stambuł. „Nie wrócę na Białoruś, boję się więzienia”, poinformowała po tym, jak udało jej się uciec.

Media poinformowały, że Białorusinka planuje ubiegać się o azyl w Austrii lub Niemczech, ale pomoc sportsmence zaoferował także premier Słowenii, przedstawiciele Polski oraz minister spraw zagranicznych Czech.

Czeski minister spraw zagranicznych Jakub Kulhánek przekazał wczoraj (1 sierpnia), że zaoferował wizę wjazdową do Czech Chryscinie Cimanouskiej, tak, by mogła ubiegać się o międzynarodową ochronę.

Cimanouska skrytykowała ostatnio trenerów za to, że z powodu zaniedbań do udziału w Igrzyskach nie dopuszczono trzech innych białoruskich biegaczek. Ona z kolei została zapisana do biegu w sztafecie 4×400 m, choć biega na 200 m.

Wczoraj lekkoatletka poinformowała, że jej opiekunowie próbują zmusić ją do powrotu na Białoruś. Zarządzenie o usunięciu jej z olimpijskiej reprezentacji i relegowaniu do kraju miały wydać białoruskie władze. Jednak według dziennikarzy Cimanouska nie wsiadła do samolotu rejsowego do Stambułu, skąd miała lecieć do Mińska, przekazuje PAP.

Póki co media nie informują, czy zgodziła się przyjąć czeską propozycję. Międzynarodowy Komitet Olimpijski przekazał, że bada sytuację białoruskiej zawodniczki. „Mówi nam, że teraz czuje się bezpiecznie” – dodano we wpisie na Twitterze.

Z kolei liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zaproponowała, aby wszystkie osoby zaangażowane w próbę „porwania” Chrysciny Cimanouskiej zostały dodane do unijnych i amerykańskich list sankcji.

Chęć pomocy przekazał także podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Marcin Przydacz.

„Polska jest gotowa pomóc Chryscinie Cimanouskiej, białoruskiej sportowczyni, której reżim Łukaszenki nakazał powrót z igrzysk olimpijskich do Mińska. Zaoferowano jej wizę humanitarną i może swobodnie kontynuować karierę sportową w Polsce, jeśli tak zdecyduje” – przekazał w mediach społecznościowych.

Jak informuje portal onet.pl, o tym, że Cimanouska może otrzymać pomoc z Polski poinformowała agencję Reutera Alaksandra Hierasimienia, liderka Białoruskiej Fundacji Solidarności Sportowej (BSSF), wspierającej sportowców uwięzionych lub odsuniętych na margines za poglądy polityczne. „Apelowaliśmy o pomoc do wielu krajów, ale pierwszy zareagował polski konsulat. Jesteśmy gotowi przyjąć ich pomoc”, powiedziała.

(Aleksandra Krzysztoszek | Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Łukaszenka gotowy do rozmieszczenia na Białorusi rosyjskich wojsk

„Gdyby zaistniała taka potrzeba, nie będziemy się wahać”, zaznaczył przywódca białoruskiego reżimu.

WARSZAWA

Następna stacja: polexit. Narasta niechęć Polaków wobec struktur europejskich – wynika z najnowszego sondażu SW Research przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej”. Już niemal 17 proc. pytanych uważa, że nasz kraj powinien opuścić Unię Europejską. Premier Mateusz Morawiecki uspokaja jednak twierdząc, że zagrożenia polexitem nie ma. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Sondaż: Coraz więcej Polaków chce polexitu

Już niemal 17 proc. pytanych uważa, że nasz kraj powinien opuścić Unię Europejską, ale premier Mateusz Morawiecki uważa, że zagrożenia polexitem nie ma.

BUDAPESZT

Prezes Narodowego Banku Węgier krytykuje euro. Narodowy Bank Węgier przestrzega zobowiązania z 2004 r. do wprowadzenia europejskiej waluty, ale taki ruch powinien zostać podjęty tylko wtedy, gdy będzie można go przeprowadzić „bezpiecznie i z sukcesem”, przekazał prezes NBH György Matolcsy w artykule dla dziennika Magyar Nemzet.

Matolcsy stwierdził, że ostatni kryzys mógł być lepiej zarządzany narodową walutą, a recesja na Węgrzech nie była tak poważna w ubiegłym roku jak w krajach strefy euro. Według niego gospodarka węgierska utrzymywała się blisko średniej europejskiej, a proces wychodzenia z kryzysu był szybszy niż w krajach, których walutą jest euro.

Prezes banku argumentował też, że przez pierwsze 20 lat istnienia, euro „spowodowało więcej niepowodzeń niż osiągnięć” i przyniosło korzyści jedynie Niemcom i Holandii.

Tymczasem za wprowadzeniem euro w kraju opowiada się 69 proc. Węgrów, a 60 proc. uważa, że przyjęcie wspólnej waluty miałoby pozytywny wpływ na państwo. 66 proc. twierdzi jednak, że Węgry nie są gotowe na zastąpienie forinta walutą europejską.

(Paulina Borowska | EURACTIV.pl)

KOPENHAGA

Grenlandia topnieje dwa razy szybciej niż zazwyczaj. Pokrywa lodowa na Grenlandii znika w dawno niewidzianym tempie. Wszystko to za sprawą wielkich upałów w Europie. Temperatury notowane na Grenlandii w ostatnich dniach należą do najwyższych w historii pomiarów. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Grenlandia topnieje dwa razy szybciej niż zazwyczaj. Dziennie znika ponad 8 mld ton lodu

Temperatury notowane na Grenlandii w ostatnich dniach należą do najwyższych w historii pomiarów.

RZYM

Pożary na Sycylii. Gdy temperatura osiągnęła 40 stopni Celsjusza, gorący wiatr rozpalił płomienie na całej wyspie. Dym unosił się nad największym sycylijskim miastem Katania, które zostało szczególnie mocno dotknięte przez pożary.

Ogień rozprzestrzeniał się również w pozostałych sycylijskich prowincjach, m.in. w Palermo, Syrakuzach i Mesynie. Mieszkańcy zostali zmuszeni opuścić swoje domy. Wiele osób utknęło na plaży, skąd Straż Przybrzeżna ewakuowała ich na pontonach i łodziach patrolowych. Pożary wymusiły również czasowe zamknięcie największego lotniska na wyspie, położonego w Katanii.

Od soboty (31 lipca), kiedy pożary wybuchły w pobliżu lasu w wiosce Bonacardo, ogromne połacie ziemi stanęły w płomieniach. Zwierzęta hodowlane zostały uwięzione w stodołach w gospodarstwach znajdujących się na drodze ognia. Pomimo wysiłków pracowników służb ratowniczych, nie udało się ich uratować.

W akcji gaszenia pożarów na wyspie, uczestniczyły setki drużyn strażackich. Do pomocy zostały wysłane samoloty-amfibie Canadair oraz jednostki strażackie z innych regionów Włoch.

(Monika Mojak | EURACTIV.pl)

Ogromne pożary na Sardynii. Francja i Grecja pomagają ugasić ogień

W wyniku pożarów, które nawiedziły Sardynię, zniszczeniu uległy liczne gospodarstwa i okoliczna przyroda.

ZAGRZEB

Premier Andrej Plenković ogłosił, że Chorwacja jest gotowa pomóc Turcji w walce z katastrofalnymi pożarami w tym kraju. Do tej pory życie straciło w nich osiem osób.

„Wyrażamy nasze kondolencje rodzinom ofiar oraz narodowi tureckiemu i prezydentowi (Recepowi Tayyip) Erdoganowi z powodu katastrofalnych pożarów w tym kraju”, napisał na Twitterze premier Plenković. Premier dodał, że Chorwacja docenia pomoc udzieloną przez Turcję po grudniowym trzęsieniu ziemi w rejonie Petrinja i Sisak.

Turystyka w lipcu prawie wróciła do skali sprzed pandemii. W niedzielę (1 sierpnia) ogłoszono, że w lipcu do Chorwacji przybyło 3,7 mln osób oraz zakupiono 25 mln noclegów. Są to liczby odpowiednio o 47 i 33 proc. wyższe niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Turyści zagraniczni zrealizowali 21,6 mln noclegów, natomiast krajowi odpowiadają za 3,3 mln. W porównaniu do liczb z „przedpandemicznego” 2019, w lipcu br. osiągnięto wynik na poziomie 80 proc. przyjazdów i 81 proc. zakwaterowań.

(Paweł Natorski | EURACTIV.pl)

Austria nie chce, żeby Turcja dołączyła do współpracy wojskowej państw UE

Powodem niechęci Wiednia jest regres demokracji w Turcji oraz jej stopniowe oddalanie się w ostatnich latach od UE.

BERLIN

Laschet w weekend w Warszawie, ale w Niemczech słabną jego notowania. Kandydat na kanclerza Niemiec z ramienia CDU/CSU w Warszawie Armin Laschet przebywał w weekend w Warszawie, gdzie oddał hołd ofiarom Powstania Warszawskiego. Polityk spotkał się także z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Po powrocie do Niemiec Laschetowi pozostanie 7 tygodni na poprawę słabnących sondaży.

Przed Arminem Laschetem intensywna kampania wyborcza i próba odbudowania wizerunku nadszarpniętego przez ostatnie wpadki. Z najnowszych sondaży przeprowadzonych przed zaplanowanymi na 26 września wyborami parlamentarnymi wynika bowiem, że kandydat CDU i CSU na kanclerza został skonfrontowany ze słabnącym poparciem wyborców. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Niemcy krytycznie o kandydacie CDU/CSU na kanclerza. Uważają, że nie sprawdził się podczas ostatniej powodzi

Po powrocie do Niemiec Laschetowi pozostanie siedem tygodni na poprawę słabnących sondaży.

PARYŻ

Nie chcą przepustek sanitarnych. W sobotę w całej Francji odbyły się demonstracje przeciwko przepustkom sanitarnym. Według szacunków policji, w całym kraju demonstrowało ponad 200 tys. osób. To o 40 tys. osób więcej niż wyszło na ulice tydzień wcześniej. W głównej manifestacji w Paryżu wzięło udział około 15 tys. osób, pisze dziennik „Le Monde”. Kilkaset osób odmówiło rozejścia się, a policja użyła pocisków z gazem łzawiącym, armatek wodnych i aresztowała kilka osób.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Francja: W szkołach po wykryciu zakażenia nauka zdalna tylko dla niezaszczepionych uczniów

W szkołach podstawowych klasy mają być zamykane po wykryciu już pierwszego przypadku koronawirusa.

MADRYT

Wstrzymane badania kliniczne. Krajowa Agencja ds. Leków (AEMPS) nakazała wstrzymanie badań klinicznych prowadzonych w Madrycie nad szczepionką przeciw COVID-19.

Służby medyczne podały, że decyzję podjęto po stwierdzeniu złego wpływu preparatu na stan jednej z poddanych testom małp, pisze „El Pais”. AEMPS nie wyraziła zgody na zaplanowane na sierpień badania szczepionki na ludziach. Miały być one prowadzone w stołecznym szpitalu Paz.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Chiny: Szczepionka Sinovac traci skuteczność po 6 miesiącach. Nie jest dopuszczona do użytku w UE

Kraje wykorzystujące chińskie preparaty wciąż walczą z gwałtownym wzrostem infekcji.

WIEDEŃ

Szef MSW Niemiec zarzuca Austrii imigracyjny “egoizm”. Minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer zarzucił kanclerzowi Austrii Sebastianowi Kurzowi, że ten egoistycznie podchodzi do problemu masowej imigracji do Europy i w ten sposób szkodzi unijnej polityce migracyjnej. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Szef MSW Niemiec oskarża Austrię o imigracyjny "egoizm"

Horst Seehofer potępił słowa kanclerza Austrii Sebastiana Kurza, który zapowiedział niedawno kontynuację odsyłania migrantów do Afganistanu, sugerując, że mają oni związek z rosnącą przestępczością.

TIRANA

Albańczycy z Syrii wracają do kraju. Pięć albańskich kobiet oraz czternaścioro dzieci z syryjskiego obozu Al Hol – wszyscy z nich mają w sobie albańską krew – których członkowie rodzin przyłączyli się do islamistycznych grup ekstremistycznych walczących w Syrii i Iraku, wróci do Albanii, ogłosił w sobotę (31 lipca) premier Edi Rama.

Polityk i minister spraw wewnętrznych Bledi Cuci spotkali się w Bejrucie z libańskim generałem Abassem Ibrahimem, który odegrał kluczową rolę w wysiłkach repatriacyjnych, wraz ze służbami wywiadowczymi innych krajów. „Dobrą wiadomością jest to, że czternaścioro dzieci i pięć kobiet (zostało zabranych) z piekielnego obozu”, oświadczył Rama. „Jestem tutaj, aby ich zabrać do naszej ojczyzny”, dodał. Wspomniane dziewiętnaście osób wylądowało dzień później na lotnisku w Tiranie.

(Paweł Natorski | EURACTIV.pl)

Austria i Francja mają dość nielegalnej migracji. Na pomoc wzywają Frontex

Francuska straż przybrzeżna uratowała w weekend na kanale La Manche 80 migrantów, w tym 20 dzieci.

LONDYN

Minister finansów wzywa Borisa Johnsona do złagodzenia zasad podróżowania. Minister finansów Rishi Sunak dokonał interwencji przed czwartkowym (5 sierpnia) spotkaniem sztabu kryzysowego, pisząc do premiera Borisa Johnsona z żądaniem złagodzenia brytyjskiej polityki dotyczącej podróżowania.

Jak donosi „Sunday Times”, minister zaznaczył, że polityka graniczna Wielkiej Brytanii jest „niezgodna z międzynarodowymi konkurentami”. Dodał, że niewiele czasu zostało na uratowanie sezonu letniego dla sektorów takich jak turystyka i hotelarstwo.

Trwają dyskusję na temat stworzenia listy obserwacyjnej dla krajów z „bursztynowej listy” po całkowitym zniesieniu kwarantanny dla zaszczepionych podróżnych. Uważa się, status Grecji i Hiszpanii może być zagrożony przez wariant Beta.

Jak podaje „The Guardian”, w pełni zaszczepieni podróżni z Anglii, a także dzieci, nie muszą już poddawać się kwarantannie po powrocie z krajów z „bursztynowej listy”, chociaż wielu z nich nadal może unikać wakacji za granicą ze względu na ryzyko nałożenia nagłych restrykcji.

(Martyna Kompała | EURACTIV.pl)

Wielka Brytania: Boris Johnson i Rishi Sunak mieli uniknąć kwarantanny, ale jednak ją odbędą

Premier Wielkiej Brytanii i minister finansów mieli uniknąć obowiązku samoizolacji w ramach pilotażowego programu dla kluczowych urzędników w państwie.

HELSINKI

Praca “na gapę”. W środkowej Finlandii odnotowano proceder fałszowania certyfikatów COVID, przekazuje dziennik “Helsingin Sanomat”. Przypadki prób oszustwa przez zagranicznych pracowników sezonowych przy użyciu sfabrykowanych zaświadczeń zgłosili przedsiębiorcy w miastach Äänekoski, Saarijärvi, Keuruu, Joutsa czy Laukaa. Jak dotąd miało miejsce około 50 takich sytuacji.

Od 1 lipca w całej Unii Europejskiej obowiązują ustandaryzowane certyfikaty COVID, świadczące o tym, że ich właściciel zaszczepił się na koronawirusa, posiada negatywny wynik wykonanego w ostatnim czasie testu na COVID-19 lub wyleczył się niedawno z tej choroby. Tymczasem niektórzy pracownicy spoza UE przedstawiali pracodawcom inne, trudne do zweryfikowania zaświadczenia. Część z nich napisana była odręcznie.

Tymczasem Mika Salminen z Fińskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej (THL) poinformował w ubiegłym tygodniu, że wielu z tych mieszkańców kraju, którzy zakazili się koronawirusem w ostatnim czasie, to osoby, które przyjęły jedną dawkę szczepionki. “Coraz większy odsetek osób zakażonych stanowią osoby zaszczepione. Duża liczba z tych, u których ostatnio wykryto koronawirusa, to osoby, które zaszczepiły się jedną dawką szczepionki”, oznajmił

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

WILNO/MIŃSK

Litwa stawia Białorusi ultimatum. Władze w Wilnie nie będą domagać się kolejnych unijnych sankcji wobec Białorusi, jeśli tamtejszy reżim przestanie nasyłać na Litwę migrantów, zadeklarował w piątek (30 lipca) minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Litwa stawia Białorusi ultimatum. Nie wyklucza rezygnacji z postulatu kolejnych sankcji

Wilno gotowe jest odstąpić od domagania się na forum UE kolejnych restrykcji wobec Białorusi, jeśli ta zaprzestanie wspierania nielegalnej migracji, oznajmił szef MSZ Gabrielius Landsbergis.

BRATYSŁAWA

Protest przeciwko przywilejom dla zaszczepionych. Setki obywateli protestowały w piątek (29 lipca) pod pałacem prezydenckim przeciwko szczepieniom, rządowi oraz prezydent kraju, a także niedawno uchwalonej ustawie o świadczeniach dla zaszczepionych. Protest zorganizowany został przez skrajnie prawicową partię Nasza Słowacja (LSN) pod wodzą Mariana Kotleby.

Rządząca partia, Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (Ol’aNO) za główną przyczynę protestów uznała nieodpowiedzialne zachowanie opozycji – wezwała jej przedstawicieli do zaprzestania nastawiania ludzi przeciwko sobie. Premier Eduard Heger powiedział, że jedynym sposobem na pozbycie się koronawirusa jest budowanie stadnej odporności poprzez szczepienia. Podziękował także wszystkim, którzy do tej pory zostali zaszczepieni.

(Kinga Wysocka  | EURACTIV.pl)

Słowacja: Rząd dopuszcza przywileje dla zaszczepionych

Ma to zmotywować obywateli do szczepień.

TALLINN

Wracają maski. Od dziś (2 sierpnia) noszenie masek ochronnych w pojazdach transportu publicznego będzie obowiązkowe. Rząd podjął także decyzję o przywróceniu limitu osób biorących udział w wydarzeniach otwartych. Miejsca w których sprawdzane będą certyfikaty covidowe nie będą podlegać nowym ograniczeniom. Rządzący mają jednak nadzieję, że dalsze restrykcje nie będą konieczne mimo, iż zakażeń przybywa.

(Kamila Wilczyńska | EURACTIV.pl)

Estonia zakaże hodowli zwierząt na futro

Jak dotąd dziewięć krajów europejskich zakazało hodowli zwierząt na futra.

BRUKSELA

Powracający podróżni stanowią jedną piątą przypadków koronawirusa w Brukseli. Wczasowicze wracający do Brukseli z krajów czerwonej strefy zwiększają liczbę przypadków – każdego dnia w stolicy Belgii przeprowadza się ok. 9800 testów, dwie trzecie z nich dotyczą osób powracających lub wyjeżdżających.

„Przeprowadzanych jest wiele testów i wykrywanych jest wiele pozytywnych przypadków. Ponieważ poziom szczepień wśród młodych ludzi jest niski, w tej grupie wiekowej odnotowuje się więcej pozytywnych przypadków”, powiedział Inge Neven z brukselskiej inspekcji sanitarnej.

Zadecydowano o tym, by wysłać więcej funkcjonariuszy do sprawdzania osób powracających z czerwonych stref, a także do osób, które otrzymały pozytywny wynik – władze chcą monitorować, czy przestrzegają one zasad kwarantanny.

(Kinga Wysocka  | EURACTIV.pl)

Belgia: Koniec strajku głodowego nielegalnych imigrantów. Niektórzy protestujący zaszyli sobie usta

Sprawa podzieliła partie wchodzące w skład rządzącej Belgią koalicji.