Białoruś: Łukaszenka nazywa Orbana przyjacielem. Co z unijnymi sankcjami na Białoruś? / STOLICE

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Co wiadomo po spotkaniu Władimira Putina z Aleksandrem Łukaszenką? Czy Komisja Europejska jest irracjonalna ws. zwiększania ambicji klimatycznych? Finlandia zmienia zasady dotyczące kwarantanny. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

BUDAPESZT

Prezydenci Rosji i Białorusi spotkali się w poniedziałek w rosyjskim Soczi nad Morzem Czarnym. Aleksander Łukaszenka zapewniał, że kontroluje sytuację w swoim kraju, Władimir Putin obiecał 1,5 mld dolarów kredytu i zapewniał, że nie zainterweniuje wojskowo na Białorusi.

W rozmowach z prezydentem Putinem, Łukaszenka, wskazując na bliskie powiązania gospodarcze Rosji i Białorusi, powiedział: „Pewnego razu zapytałem mojego przyjaciela Viktora Orbana o współpracę z innymi krajami, szczególnie z Unii Europejskiej (…). Wydaje mi się, że powiedział, że Niemcy odpowiadają za 90 proc. węgierskiego handlu. To jest to, co mam na myśli mówiąc o bliskiej współpracy dwóch państw”, cytuje Łukaszenkę węgierski serwis 444.hu na podstawie depeszy białoruskiej agencji Biełta.

Tymczasem ministrowie spraw zagranicznych UE uzgodnili ramy sankcji wobec osób fizycznych i prawnych z Białorusi, ale ich oficjalne przyjęcie jest oczekiwane na następnym szczycie UE 24 września.

Jednak nie jest jeszcze pewne czy tak się stanie. Cypr i Grecja prawdopodobnie zablokują sankcje, chyba że UE wystosuje sankcje wobec Turcji o co usilnie apelują Ateny i Nikozja z powodu działań Ankary we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Niemcy, które sprawują w tym półroczu prezydencję w Radzie UE twierdzą, że ​​nie ma związku między tymi dwiema kwestiami, ale na szczeblu dyplomatycznym Nikozja i Ateny postrzegają to jako jedyne narzędzie nacisku na resztę państw UE ws. Turcji.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan był jednym z pierwszych przywódców – zaraz po prezydencie Putinie – który pogratulował Łukaszence zwycięstwa w sierpniowych wyborach na Białorusi.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com | Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Łukaszenka u Putina w Soczi. Rosja udzieli Białorusi 1,5 mld dolarów kredytu

Aleksander Łukaszenka zapewniał, że kontroluje sytuację w swoim kraju, Władimir Putin obiecał 1,5 mld dolarów kredytu i zapewniał, że nie zainterweniuje wojskowo na Białorusi.

MIŃSK/WARSZAWA

„Plan Marshalla” dla Białorusi. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wczoraj, że na najbliższym szczycie UE przedstawi w imieniu V4 wniosek ws. przygotowania unijnego planu wsparcia dla Białorusi na wzór powojennego Planu Marshalla USA dla Europy. Więcej szczegółów poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Polska przedstawi "Plan Marshalla" dla Białorusi?

Premier Morawiecki zapowiedział wczoraj, że na najbliższym szczycie UE przedstawi w imieniu V4 wniosek ws. przygotowania unijnego planu wsparcia dla Białorusi na wzór powojennego Planu Marshalla USA dla Europy.

PRAGA

Irracjonalna Komisja. W związku z tym, że Komisja Europejska ma w tym tygodniu ogłosić ograniczenie do 55 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. wobec poziomu z 1990 r., czeski minister handlu, energii i transportu Karel Havlíček powiedział, że nie uważa tego planu za realistyczny dla swojego kraju.

Jak cytuje portal Info.cz Havlíček powiedział, że jego kraj „nie chce składać obietnic niemożliwych do dotrzymania”. Zdaniem ministra Czechy mogłyby do 2030 r. obniżyć emisje raczej o 40-45 proc.

„Republika Czeska nie sprawia kłopotów w kwestii polityki klimatycznej. Spełniamy np. większość punktów porozumienia paryskiego”, podkreślił jednocześnie Havlíček.

„Martwi mnie irracjonalność Komisji Europejskiej” – dodał, zwracając uwagę, że UE powinna skupić się na realistycznych planach, a nie na zobowiązaniach politycznych, windując w nieskończoność swoje ambicje klimatyczne.

„Jesteśmy raczej osamotnieni z naszym podejściem wobec irracjonalnych celów Europejskiego Zielonego Ładu”, przyznał polityk, zauważając, że większość państw członkowskich UE stawia  właśnie na „rozwiązanie polityczne”.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Fundusz (nie do końca) Sprawiedliwej Transformacji. Jak powinna wyglądać transformacja energetyczna w UE?

Większość środków w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji trafi do krajów, które nie planują w najbliższym czasie odejścia od węgla. Czy jest to sprzeczność z samą ideą Just Transition Fund?

HELSINKI

Zrób test i spotkaj św. Mikołaja. Począwszy od najbliższej soboty (19 września) przestaje obowiązywać zalecenie kwarantanny dla podróżnych przybywających z krajów, w których wskaźnik zakażeń wynosi maksymalnie 25 przypadków na 100 tys. mieszkańców notowanych w ciągu ostatnich 14 dni, poinformował rząd Finlandii. Oznacza to, że obowiązek kwarantanny został zniesiony m.in. wobec Polaków.

Osoby wjeżdżające do Finlandii z państw o wyższej zachorowalności będą zobowiązane, z pewnymi wyjątkami, do posiadania zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa wykonanego mniej niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy. Osoby wjeżdżające do kraju będą mogły zostać poddane kwarantannie zgodnie z ustawą o chorobach zakaźnych. Kwarantanna będzie mogła zostać zakończona po otrzymaniu wyniku kolejnego testu, który wykonany byłby nie wcześniej niż 72 godziny po przyjeździe do kraju.

Jeżeli pobyt w Finlandii miałby trwać poniżej trzech dni, drugi test i kwarantanna nie będą wymagane. Departament Zdrowia i Opieki Społecznej będzie co tydzień dokonywał przeglądu sytuacji krajów i regionów o niższej i wyższej zapadalności na koronawirusa. Obywatele Finlandii i osoby na stałe mieszkające w Finlandii nie będą musiały posiadać zaświadczenia o negatywnym wyniku testu, jednak po przybyciu z krajów z wyższą zachorowalnością będą kierowani na testy i kwarantannę.

Znoszenie obostrzeń w podróżowaniu przez rząd nadal będzie z pewnością dobrze odebrane przez branże turystyczną, m.in. w fińskiej Laponii. Jak co roku, region ma nadzieję przyjąć około 50 tys. turystów, w tym wielu z Wielkiej Brytanii i Azji.

Na dwa miesiące przed szczytem sezonu służby zdrowia zastanawiają się, jak w razie potrzeby zorganizować testy. Obecnie planowane są testy grupowe w określonych punktach.

„Byłoby naprawdę trudno rozpocząć zbieranie próbek z różnych hoteli i domków, niektórych bardzo odległych – wymagałoby to dużej liczby pracowników. Najbardziej efektywnym modelem byłoby przybycie ludzi do jednego centrum testowego”, powiedział w wywiadzie dla fińskiej telewizji Markku Broas, szef oddziału chorób zakaźnych w Lapland Hospital.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Niekończąca się historia trzeciego reaktora w Olkiluoto

Szacuje się, że budowa trzeciego bloku w elektrowni jądrowej w Olkiluoto pochłonęła nawet 13 mld euro – ponad czterokrotnie więcej niż pierwotnie zakładano.

DUBLIN

Irlandia otwarta na Huawei. Irlandzka firma telekomunikacyjna Eir oświadczyła, że ​​pozostaje otwarta na współpracę z chińskim gigantem telekomunikacyjnym Huawei i ostrzegła, by ​​inne kraje UE nie rezygnowały z kooperacji z firmą z Shenzhen.

„Większość operatorów telekomunikacyjnych w Europie korzysta ze sprzętu Huawei. Rezygnacja oznaczałaby konieczność wymiany. Takie posunięcie wygeneruje dodatkowe koszty i spowolni proces wdrażania tak teraz potrzebnych innowacji, jak sieć 5G”, powiedziała CNBC dyrektor generalna Eir Carolan Lennon.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

Polska wyeliminuje Huawei z budowy sieci 5G? / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 10 września.

BERLIN

Socjaldemokraci zwiększają presję. Niemieccy socjaldemokraci (SPD) postawili wczoraj (14 września) ultimatum swoim partnerom koalicyjnym z chadecji (CDU/CSU) po tym, jak minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer (CSU) ogłosił w piątek (11 września), że Niemcy przyjmą od 100 do 150 nieletnich uchodźców (którzy znajdują się bez opieki) z ogólnej liczby 400, którymi zaopiekuje się 10 europejskich państw ze spalonego obozu Moria na greckiej wyspie Lesbos.

Seehofer dodał, że to „pierwszy krok” w rozwiązaniu kryzysowej sytuacji, jednak SPD domaga się od rządu większego zaangażowania.

SPD chce porozumienia w sprawie przyjęcia większej liczby uchodźców w ciągu najbliższych 48 godzin, i chociaż rząd federalny zamierza ustąpić w tej kwestii wyznaczając podjęcie decyzji na środę (16 września), to jednak wielu polityków z CDU wciąż domaga się „europejskiego rozwiązania”.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Austria: Kanclerz nie chce przyjęcia uchodźców z obozu Moria. Spór doprowadzi do kryzysu w rządzie?

Mimo apeli władz Wiednia, a także wielu środowisk politycznych i Konferencji Episkopatu Austrii kanclerz Sebastian Kurz nie zgadza się na przyjęcie stu uchodźców ze spalonego obozu Moria w Grecji.

PARYŻ

Macron prosi Putina o „wyjaśnienia”. Dwa kolejne specjalistyczne laboratoria potwierdziły, że Aleksiej Nawalny został otruty bojowym środkiem paralityczno-drgawkowym z grupy nowiczok. Taką informację podał w poniedziałek niemiecki rząd. Tego samego dnia o sprawie rosyjskiego opozycjonisty rozmawiali Emmanuel Macron i Władimir Putin. Więcej szczegółów poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

WIEDEŃ

Nowy projekt ustawy o COVID-19. Austriacki minister zdrowia Rudolf Anschober (Zieloni) przedstawił zmienioną wersję nowego prawa dotyczącego COVID-19, które dałoby rządowi prawo nakazania obywatelom opuszczania domów tylko z określonych powodów, takich jak zakupy spożywcze lub uprawianie sportu. Teraz prawo musi zostać przyjęte przez parlament.

Dzieje się tak po tym, jak austriacki Trybunał Konstytucyjny ogłosił w lipcu, że rządowe przepisy dotyczące COVID-19, takie jak zamykanie sklepów, są nielegalne, a minister zdrowia obiecał wówczas zrewidować wprowadzone w trybie nadzwyczajnym przepisy.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Nadeszła już druga fala koronawirusa?

W piątek (11 września) austriacki rząd ogłosił zaostrzenie od poniedziałku (14 września) zasady noszenia masek ochronnych i utrzymania dystansu społecznego podczas imprez publicznych i w restauracjach.

RZYM

Priorytetem dekarbonizacja huty Taranto. Dekarbonizacja huty Ilva w Taranto, będącej własnością francusko-luksemburskiej firmy ArcelorMittal, będzie „priorytetem” włoskiego planu naprawy, ujawnił minister gospodarki Roberto Gualtieri.

Minister zauważył, że „to długa i wyboista droga, ale jedyna, którą możemy podążyć”.

„Rząd zainwestuje w ten projekt, aby utrzymać poziom zatrudnienia i produkcji. Jeśli ArcelorMittal się z tym nie zgodzi, to znajdziemy innych partnerów”, dodał.

„Projekt będzie jednym z kluczowych elementów włoskiego Zielonego Ładu i dlatego zdecydowaliśmy się uczynić go priorytetem naszego planu naprawy gospodarczej. Będziemy dążyć do zmiany procesu produkcyjnego, który ma być początkowo zasilany gazem, a następnie przestawi się na wodór , powiedział Gualtieri.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Dziś startuje nowy rok szkolny. Jakie będą obowiązywać zasady?

Uczniowie wrócą po sześciu miesiącach przerwy do szkół.

WARSZAWA

Polska pod lupą. W poniedziałek (14 września) rozpoczęła się czterodniowa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. Na celowniku między innymi problemy z praworządnością w Polsce i „strefy wolne od LGBT”.

Agendę obrad otworzyła dyskusja nad sytuacją w Polsce. Europarlamentarzyści omówili między innymi kwestie naruszeń praworządności w Polsce oraz „stref wolnych od LGBT”. Posłowie wzywają Komisję Europejską do podjęcia działań i ochrony podstawowych praw obywateli polskich. Więcej szczegółów poniżej. 

(Agata Pyka | EURACTIV.pl)

Praworządność i "strefy wolne od LGBT": Polska pod lupą posłów Parlamentu Europejskiego

Nadchodząca czterodniowa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego rozpocznie się dziś od dyskusji na temat sytuacji w Polsce. Na celowniku między innymi problemy z praworządnością i „strefy wolne od LGBT”.

BRATYSŁAWA

Tajne przygotowania. „Podobnie jak opinia publiczna, bardzo chciałbym wiedzieć, co znajdzie się w tych dokumentach”, powiedziała prezydent Słowacji Zuzana Čaputová w odniesieniu do krajowego planu reform przygotowywanego w ścisłej tajemnicy przez rząd. Prezydent potwierdziła, że ​​nie była zaangażowana w ten proces.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi rządu, dokument przygotowywany jest za zamkniętymi drzwiami, a lista ewentualnych reform ma zostać poddana przed upublicznieniem zamkniętej dyskusji, która odbywa się w ramach rządzącej koalicji.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Jest wyrok ws. zabójstwa Jána Kuciaka. Zabójca skazany, domniemani zleceniodawcy uniewinnieni

Słowacki sąd wydał wyrok w sprawie zabójstwa w lutym 2018 r. dziennikarza śledczego, który ujawniał powiązania polityków z biznesmenami i gangsterami. Skazano tylko bezpośredniego sprawcę morderstwa. Dwoje domniemanych zleceniodawców uniewinniono.

 

Zaledwie 27-letni Ján Kuciak był wschodzącą gwiazdą słowackiego dziennikarstwa śledczego. Mimo …

BUKARESZT

Stan alertu przedłużony. Rząd przedłużył stan alarmowy o kolejne 30 dni od 15 września, ale także złagodził niektóre obowiązujące restrykcje mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się pandemii SARS-CoV-2.

Bukareszt zniósł także zakaz uprawiania sportów kontaktowych. W Rumunii 27 września odbędą się wybory samorządowe, dlatego przywrócono możliwość organizowania spotkań dla nie więcej niż 100 osób.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Rumunia: Rząd Ludovica Orbana przetrwał, bo nie było kworum w parlamencie

W rumuńskim parlamencie nie doszło ostatecznie do głosowania nad wotum nieufności wobec mniejszościowego gabinetu Ludovica Orbana. Opozycyjnym socjaldemokratom znów nie udało się więc obalić centroprawicowego rządu.

SOFIA

„Nie wymuszaj”. Wiceprzewodniczący parlamentu Bułgarii i lider partii Wola, biznesmen Weselin Mareszki został skazany na cztery lata więzienia i 8 tys. lewów (4 tys. euro) grzywny za wymuszenie.

Parlamentarzysta został skazany razem z byłą partnerką biznesową Krasimirą Kolewą, która otrzymała wyrok trzech lat pozbawienia wolności. Według oskarżenia wymuszali oni od byłego męża Kolewej 40 tys. lewów (20 tys. euro) miesięcznie za korzystanie z lokalu gastronomicznego, grozili mu zdemolowaniem budynku i utrudnianiem działalności handlowej. Dochodziło do niszczenia mienia poszkodowanego i bójek.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Uliczne starcia po antyrządowej demonstracji w Sofii

Domagający się już od 57 dni dymisji rządu opozycyjni manifestanci starli się z policjantami. Do najpoważniejszych incydentów doszło pod budynkiem parlamentu. Jest co najmniej 55 poszkodowanych osób i ponad 100 aresztowanych.

ZAGRZEB

Chorwacja pozostaje orędownikiem Bośni i Hercegowiny, a także praw Chorwatów w tym kraju i oczekuje pełnego poszanowania porozumień pokojowych z Dayton, ogłosił premier Andrej Plenković podczas oficjalnej wizyty w Mostarze.

„Mocno wspieramy Bośnię i Hercegowinę i będziemy nadal rozwijać współpracę ze wszystkimi trzema krajami składowymi” – powiedział premier na konferencji prasowej zorganizowanej przed spotkaniem z Draganem Čoviciem, liderem Chorwackiej Unii Demokratycznej BiH (HDZ BiH)

Premier Chorwacji oczekuje, że HDZ BiH (EPL) oraz bośniacka Partia Akcji Demokratycznej (SDA), dojdą do porozumienia w sprawie zmian ordynacji wyborczej, aby położyć kres praktyce przegłosowania Chorwatów.

(Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

Chorwacja po wyborach: Nowy "stary" premier i rząd koalicyjny

Prezydent Zoran Milanović desygnował w czwartek (17 lipca) dotychczasowego premiera Andreja Plenkovicia na szefa rządu. Jaki będzie nowy rząd Chorwacji?

BELGRAD

Wizyta z Chin? Podczas poniedziałkowego (14 września) spotkania z ambasadorem Chin w Serbii Chen Bo minister obrony Aleksandar Vulin zaprosił swojego chińskiego odpowiednika, generała Wei Fenghe, do odwiedzenia Serbii w nadchodzącym czasie.

Podczas spotkania z chińskim dyplomatą Vulin potwierdził poparcie Serbii dla polityki „jednych Chin”, a ambasador potwierdził poparcie Pekinu dla integralności terytorialnej i suwerenności Serbii, poinformował resort obrony.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)