Litwa alarmuje o problemach z monitorowaniem promieniowania białoruskiej elektrowni atomowej / STOLICE

Białoruś, Litwa, Ostrowiec, atom, Unia Europejska, Borys, Poczobut,

Władze Litwy podkreślają, że w marcu doszło po raz kolejny do incydentu w białoruskiej elektrowni atomowej. Mińsk wszystkiemu zaprzecza. / Foto via [Shutterstock/horyd yury]

Litwa niepokoi się sytuacją wokół elektrowni atomowej w Ostrowcu. W Grecji coraz bliżej przekształcenia starego ateńskiego lotniska w luksusową dzielnicę. Nowe restrykcje w związku z COVID-19 nie tylko w Polsce. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

 

WILNO | MIŃSK

Litewskie niepokoje o białoruski atom.  Władze Litwy podkreślają, że w marcu doszło po raz kolejny do incydentu w białoruskiej elektrowni atomowej. Mińsk wszystkiemu zaprzecza.

7 marca białoruscy użytkownicy popularnego w tym kraju portalu społecznościowego Telegram poinformowali o awarii systemu chłodzenia w elektrowni atomowej w Ostrowcu, położonej około 50 kilometrów od Wilna. Potwierdzenia tych wiadomości litewscy urzędnicy szukali u przedstawicieli  stosownych białoruskich instytucji.

Po rzekomym incydencie w białoruskiej elektrowni jądrowej stacje monitorowania promieniowania w całym kraju zostały wyłączone, co spowodowało, że publicznie dostępne dane z monitoringu promieniowania na Białorusi „zniknęły” na kilka godzin.

„W środku dnia stacje zostały odłączone od sieci”, powiedział w rozmowie z LRT TV Julius Žiliukas, szef Litewskiego Centrum Bezpieczeństwa Radiologicznego. „Nie możemy powiedzieć, na czym polegał problem, ale stacje zostały ponownie włączone później i pokazywały normalne dane dotyczące promieniowania”, podkreślił Žiliukas. To pierwszy taki incydent, chociaż nie pierwszy związany z elektrownią w Ostrowcu.

W marcu br. jednak wiał wiatr w kierunku wschodnim, dlatego na Litwie nie odnotowano gwałtownego wzrostu promieniowania. Białoruś zaprzeczyła, że ​​doszło do incydentu i poinformowała Litewską Państwową Inspekcję Energii Jądrowej (VATESI), że poziom promieniowania był w normalnych granicach.

„Opóźnienie Białorusi w dostarczeniu żądanych informacji można uznać za niewypełnienie przez Białoruś zobowiązań wynikających z Konwencji bezpieczeństwa jądrowego”, podkreślił w opublikowanym w środę komunikacie prasowym Michaił Demczenko, szef VATESI.

Kilka innych incydentów miało już miejsce po uruchomieniu pierwszego reaktora elektrowni w Ostrowcu w listopadzie ubiegłego roku. Wówczas Litwa wystosowała notę do Białorusi, w której poproszono o przekazanie oficjalnych informacji o incydencie w elektrowni atomowej w Ostrowcu, po tym jak siłownia przestała wytwarzać prąd.

We wszystkich przypadkach władze białoruskie albo zaprzeczyły informacjom, albo przyznały, że coś nieplanowanego wydarzyło się dopiero po upublicznieniu informacji przez organizacje pozarządowe i aktywistów.

Litwa utrzymuje, że elektrownia jądrowa sfinansowana przez Kreml i zbudowana przez rosyjską państwową agencję atomową Rosatom jest niebezpieczna i została zbudowana z naruszeniem międzynarodowych norm bezpieczeństwa. Jednak Mińsk odpiera wszystkie zarzuty.

(Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)

Białoruś: Litwa interweniuje ws. incydentu w elektrowni jądrowej w Ostrowcu

Dlaczego Litwa domaga się wstrzymania rozpoczętej produkcji prądu w elektrowni jądrowej w Ostrowcu?

ATENY

Coraz bliżej wbicia pierwszej łopaty w ziemię. Projekt Hellinikon, przekształcenie starego ateńskiego lotniska w luksusową dzielnicę, jest coraz bliżej realizacji, po tym, jak greccy posłowie zdecydowali o zatwierdzeniu umowy przenoszącej częściową własność dawnego lotniska na rzecz inwestora.

Konsorcjum, które ma się zająć przekształceniem opuszczonego międzynarodowego lotniska leżącego na południu stolicy Grecji w tzw. Ateńską Rivierę, składa się z greckiej kompanii Lamda, chińskiego giganta inwestycyjnego Fosun oraz dużej firmy developerskiej Eagle Hills. Właścicielem tego ostatniego podmiotu jest jeden z najpotężniejszych biznesmenów Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Mohamed Alabbar.

Dzierżawa i prawa własności Lamda Development są jednymi z ostatnich kroków przed rozpoczęciem budowy w Helliniko.

Firmy wspólnie planują zainwestować w Hellenikonu ok. 8 mld euro i wybudować tam szereg pięciogwiazdkowych hoteli, kasyno, marinę i luksusowe apartamentowce.

Jednak planowany rozwój Hellenikonu był od lat blokowany na różnych szczeblach greckiej administracji. I tak np. ministerstwo kultury twierdziło, że wszystkie projekty muszą być przez nie zatwierdzone, a departament leśnictwa nie zgadza się na wycinkę tamtejszych drzew. Jednak budowa inwestycji jest coraz bliżej.

(Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)

BRUKSELA | WARSZAWA

Solidarność z zatrzymanymi. USA i Komisja Europejska reagują na zatrzymania liderów Związku Polaków na Białorusi. Domagają się natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych liderów. Oświadczenie w sprawie prześladowaniu Polaków wydał także szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Szczegóły poniżej. 

USA oraz UE żądają uwolnienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta

Oświadczenie w sprawie prześladowaniu Polaków wydał także szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell.

BRUKSELA

Parlament Europejski grozi. Parlament Europejski ostrzegł Komisję Europejską, że pozwie ją do Trybunału Sprawiedliwości UE, jeśli ta nie zadba o „ochronę budżetu” i wciąż będzie zwlekać z zastosowaniem mechanizmu warunkowości. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

PE jest gotowy pozwać Komisję do TSUE za bezczynność w sprawie mechanizmu praworządności

W przyjętej rezolucji Parlament wskazuje, że łamanie zasad praworządności w państwach członkowskich może negatywnie wpływać na prawidłowe zarządzanie budżetem UE.

PARYŻ

Coraz więcej restrykcji. W trzech kolejnych departamentach Francji wprowadzony zostanie czterotygodniowy lockdown, poinformował w czwartek na konferencji prasowej minister zdrowia Olivier Veran. W ciągu doby w kraju zarejestrowano 45 641 nowych zakażeń koronawirusem.

Nievre w środkowej części kraju, Aube na północnym wschodzie i Rodan na wschodzie – te trzy departamenty przez najbliższe cztery tygodnie od północy w piątek będą objęte lockdownem. W 16 innych departamentach w regionach Ile-de-France i Hauts-de-France lockdown obowiązuje już od zeszłego tygodnia.

(Clara Bauer-Babef  | EURACTIV.fr)

Koronawirus: Francja chce przyspieszyć szczepienia. Pomogą wojsko i straż pożarna

We Francji powstanie co najmniej 35 specjalnych centrów szczepień. Paryż liczy, że od kwietnia będzie mógł mocno przyspieszyć z podawaniem preparatów przeciw koronawirusowi. Szczepić ma nie tylko personel medyczny, ale także wojskowi i strażaccy sanitariusze.

 

Według ostatnich dostępnych danych pierwszą dawkę …

HELSINKI

Restrykcje nie tylko w Polsce. Rząd poinformował wczoraj o planach wprowadzenia w pięciu regionach kraju, w tym w Helsinkach, nakazu pozostawania w domach. Przez trzy tygodnie mieszkanie będzie można opuszczać tylko z uzasadnionych powodów, takich jak praca, niezbędne zakupy czy uprawianie sportu.

Decyzję musi jeszcze zaakceptować parlament. Już teraz na terenie większości kraju obowiązuje trwający od 8 marca lockdown. Zamknięto restauracje i wiele instytucji publicznych, nauka w szkołach odbywa się zdalnie.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Odkryto duże złoża kobaltu. UE będzie go potrzebować do 2030 r. pięć razy więcej niż dziś

Komisja Europejska szacuje, że kraje UE tylko do 2030 r. będą potrzebowały pięciokrotnie więcej kobaltu.

RZYM

Włochy rozpoczną szczepienia pracowników fabryk i biur. Wkrótce rozpoczną się szczepienia pracowników włoskich fabryk oraz biur, powiedzieli minister zdrowia Roberto Speranza i minister pracy Andrea Orlando na czwartkowym spotkaniu ze związkami zawodowymi i stowarzyszeniami pracodawców.

Jako pierwsze do kampanii szczepień zostaną włączone zakłady pracy zatrudniające powyżej 50 pracowników, a szczepienia rozpocznie się „pracowników najbardziej narażonych na ryzyko zakażenia SARS-CoV-2”.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Włochy: Miliony dawek szczepionki AstraZeneca znalezione we Włoszech. Indie wstrzymują eksport preparatu

Karabinierzy skontrolowali fabrykę firmy AstraZeneca w Anagni pod Rzymem.

WARSZAWA

Fryzjerzy zamknięci. Od najbliższej soboty (27 marca) będą obowiązywać w Polsce nowe przeciwepidemiczne restrykcje. Dotkną placówek edukacyjnych dla najmłodszych, dużych marketów budowlanych oraz salonów fryzjerskich i kosmetycznych. W niewielkim zaś stopniu kościołów i innych miejsc kultur religijnego. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Nowe obostrzenia w Polsce. Przedszkola, żłobki i salony fryzjerskie zamknięte, ale kościoły otwarte

Nowe restrykcje mają obowiązywać od najbliższej soboty (27 marca) przez co najmniej dwa tygodnie, czyli do 9 kwietnia.

SOFIA

Szybkie dementi. Bułgarskie ministerstwo gospodarki poinformowało w czwartek, że odwołano decyzję dotyczącą rozluźnienia restrykcji i otwarcia dużych sklepów z towarami innymi niż żywność. Poluzowanie restrykcji kilka godzin wcześniej ogłosił szef resortu Laczezar Borisow. Lockdown w Bułgarii wprowadzono w poniedziałek, 22 marca.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Zrównoważone rolnictwo może być impulsem dla społeczności wiejskich

Zrównoważone rolnictwo może być udanym przedsięwzięciem biznesowym i służyć do ożywienia najbiedniejszych regionów UE.

 

LUBLANA

Bez zmian w rządzie. Zgromadzenie Narodowe odrzuciło wniosek o wotum nieufności wobec ministra kultury Vasko Simonitiego. „Za” odwołaniem opowiedziało się 43 głosujących, a 40 było przeciw. Do przegłosowania wniosku potrzeba 46 głosów.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Słowenia: Rząd przetrwał głosowanie o wotum nieufności. Janez Janša dąży do przejęcia mediów?

Janez Janša wzorem rządów Węgier i Polski podejmuje w ostatnich miesiącach kroki, wskazujące na zamiary zwiększenia kontroli władz nad mediami publicznymi.

BELGRAD

Na drodze do UE. Parlament Europejski przyjął wczoraj raport europosła Vladimira Bilčíka w sprawie postępów Serbii na drodze do członkostwa w UE.

W raporcie opartym na sprawozdaniu Komisji Europejskiej na temat Serbii, Belgrad jest proszony o osiągnięcie „przekonujących wyników” w obszarach, jak sądownictwo, wolność słowa oraz walka z korupcją i przestępczością zorganizowaną.

W raporcie wezwano Komisję Europejską do zmiany sposobu sprawozdawczości w celu uwzględnienia ewentualnego regresu w poszczególnych obszarach negocjacji akcesyjnych i przesłania jasnego sygnału do krajów regionu.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Koronawirus: Serbia jako pierwsza w Europie będzie produkować chińską szczepionkę

Serbia chce ją także eksportować za granicę i to bez zysku.

SARAJEWO

Szczepionki w BiH. Tydzień temu władze stolicy Bośni i Hercegowiny, Sarajewa, wprowadziły lockdown, aby ograniczyć liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W kraju od kilkunastu dni rośnie liczba nowych, potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem. Zwiększa to presję na system ochrony zdrowia.

Wczoraj (25 marca) do BiH dotarła pierwsza dostawa 23 tys. dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi, które zostały zamówione za pośrednictwem mechanizmu COVAX.

Bośnia i Hercegowina zamówiła 1,23 miliona dawek szczepionek od zachodnich producentów za pośrednictwem mechanizmu COVAX, a teraz, po pierwszej dostawie, spodziewa się dodatkowej wysyłki 26 tys. dawek szczepionki AstraZeneca. Brakuje jednak informacji, kiedy pozostała część zamówienia, za które władze zapłaciły 13 mln dolarów, zostanie dostarczona.

Na początku marca do Sarajewa przybył prezydent Serbii Aleksandar Vučić, by wezwać do solidarności kraje bałkańskie i podzielić się z Bośniakami szczepionką przeciwko SARS-CoV-2.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Serbowie dzielą się szczepionkami z Bośniakami. "Zawiodły mechanizmy międzynarodowe”

Przywódcy państwa rozmawiali o opóźnieniach w programie COVAX z szefem WHO i zagrozili, że pozwą inicjatywę, jeśli uzgodnienia nie zostaną zrealizowane na czas.

PRISZTINA

Nietypowa sprswa. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan zasugerował premierowi Kosowa Albinowi Kurtiemu w liście gratulującym mianowania na stanowisko szefa rządu, ponowne przemyślenie decyzji o otwarciu ambasady Kosowa w Jerozolimie, po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z Izraelem.

Erdoğan wystąpił z podobną prośbą w liście skierowanym do Kurtiego, gratulując mu wygrania wyborów parlamentarnych z 14 lutego br.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Kosowo ma nowego premiera. Jego celem jest rozwiązanie sporu z Serbią

Kurti dodał jednak, że głównym warunkiem jest uznanie niepodległości Kosowa przez Belgrad.