Łukaszenka gotowy uznać Krym za rosyjski / Briefing z Europy

Białoruś, Krym, Ukraina, Łukaszenka, Rosja, Putin, imigracja, Messi, Gowin, rząd, Prawica

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy wezwało białoruskiego attaché Kiryła Kamyszewa jako najwyższego przedstawiciela dyplomatycznego. Decyzja ukraińskiego MSZ ma w związek z komentarzami prezydenta Alaksandra Łukaszenki o tym, że byłby on skłonny pod pewnymi warunkami uznać Półwysep Krymski za terytorium rosyjskie. / Foto via [president.gov.pl]

Łukaszenka gotowy uznać Krym za rosyjski. Ukraina wzywa attaché | Co z polskim Krajowym Planem Odbudowy? | Gowin poza rządem. Koniec Zjednoczonej Prawicy? | Widmo trzecich w tym roku wyborów parlamentarnych zawisło nad Bułgarią | Ekstaza w Paryżu. Leo Messi w PSG | Mała Litwa nie boi się wielkich Chin | Premier Grecji przeprasza za nieudaną walkę z pożarami | Łotwa wprowadza stan wyjątkowy na granicy z Białorusią | Między innymi o tym piszemy w środowym briefingu z Europy |

 

 

KIJÓW | MIŃSK

Łukaszenka gotowy uznać Krym za rosyjski. Ukraina wzywa attaché. Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy wezwało białoruskiego attaché Kiryła Kamyszewa, w sytuacji braku ambasadora tymczasowo reprezentującego Białoruś na Ukrainie jako najwyższy przedstawiciel dyplomatyczny. Decyzja ukraińskiego MSZ ma w związek z komentarzami prezydenta Alaksandra Łukaszenki o tym, że byłby on skłonny pod pewnymi warunkami uznać Półwysep Krymski za terytorium rosyjskie.

“Białoruski dyplomata otrzymał ostrzeżenie, że wypowiedzi Alaksandra Łukaszenki o gotowości uznania rosyjskiego zwierzchnictwa nad czasowo okupowanym ukraińskim Krymem równają się uczestnictwu w pogwałceniu przez Kreml integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy ze wszystkimi z tym związanymi skutkami w prawie międzynarodowym. Takimi oświadczeniami narusza on międzynarodowe zobowiązania Białorusi do przestrzegania norm i zasad prawa międzynarodowego”, stwierdził w wydanym komunikacie ukraiński resort dyplomacji.

Podczas poniedziałkowego (9 sierpnia) spotkania z dziennikarzami białoruski przywódca powiedział między innymi, że Białoruś uzna aneksję Krymu przez Rosję, “gdy ostatni rosyjski oligarcha uzna Krym (za rosyjski – red.) i zacznie tam dostarczać produkty”. Nie była to jedyna kontrowersyjna wypowiedź Łukaszenki o Ukrainie na tej konferencji.

Zapewnił on, że w przeciwieństwie do południowego sąsiada, który pod koniec maja zerwał połączenia lotnicze z Białorusią (był to krok w odpowiedzi na wymuszenie lądowania w Mińsku samolotu Ryanair z blogerem Ramanem Pratasiewiczem na pokładzie), on nie zamierza stosować wobec Ukrainy sankcji. “Gdybyśmy chcieli powalić was na kolana, to zrobilibyśmy to w ciągu doby wraz z nielubianym przez was prezydentem (Rosji Władimirem – red.) Putinem”, zwrócił się do Ukraińców, cytowany przez rosyjską agencję TASS.

Odniósł się także do konfliktu we wschodniej części kraju. Stwierdził, że “wszelkie próby (…) siłowego rozwiązania kwestii Donbasu” przez władze w Kijowie “zakończą się dla Ukrainy tragedią”. Zadeklarował przy tym, że jeśli Ukraina “śmie tego spróbować przy wsparciu państw trzecich”, to on sam “nigdy nie opowie się” po ich stronie. Prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu polecił zaś rozpocząć rozmowy na różnych szczeblach z przywódcami samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Nowe sankcje wobec reżimu Łukaszenki

Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania ogłosiły wczoraj rozszerzenie sankcji nałożonych na białoruski reżim.

BRUKSELA

Nihil novi. Rzecznik Komisji Europejskiej przekazał wczoraj (10 sierpnia), że nie ma wyznaczonych „ram czasowych” dla zakończenia procesu oceny polskiego Krajowego Planu Odbudowy.

Podkreślił, że w tym momencie nie ma nowych informacji w tej sprawie. „Nie ma ram czasowych, prace są kontynuowane”, powiedział rzecznik KE Eric Mamer. W ubiegłym tygodniu Komisja wskazywała jednak, że ustalony z Polską termin minął 1 sierpnia.

(Paulina Borowska)

Pierwsze wypłaty z Funduszu Odbudowy dla trzech państw. Polski KPO nadal czeka na akceptację Brukseli

Opóźnianie podjęcia decyzji przez KE oznacza, że pierwszych wypłat z Funduszu Odbudowy Polska może oczekiwać najwcześniej jesienią. 

WARSZAWA

Koniec Zjednoczonej Prawicy? Premier Mateusz Morawiecki wystąpił wczoraj z wnioskiem o dymisję wicepremiera, ministra rozwoju Jarosława Gowina za krytykę sztandarowego projektu jego rządu – Polskiego Ładu. Lider Porozumienia podkreślił natomiast, że jego dymisja oznacza koniec Zjednoczonej Prawicy. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska)

Gowin poza rządem. Koniec Zjednoczonej Prawicy

Lider Porozumienia podkreślił, że jego dymisja oznacza koniec Zjednoczonej Prawicy.

SOFIA

Partia Jest Taki Naród rezygnuje z próby stworzenia rządu. Lider ugrupowania Sławi Trifonow oświadczył, że zaproponowany skład rządu nie uzyskał poparcia żadnej z pozostałych partii w parlamencie. Ponieważ najliczniejsza w parlamencie partia Jest Taki Naród zapowiedziała, że nie poprze innych gabinetów, trzecie w tym roku wybory parlamentarne w Bułgarii są bardzo prawdopodobne. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska)

Bułgaria: Partia Jest Taki Naród rezygnuje z próby stworzenia rządu

Populistyczna i antyestablishmentowa partia Jest Taki Naród zdobyła w lipcowych wyborach 65 z 240 miejsc w parlamencie.

PARYŻ

Argentyńczyk w Paryżu. Tą wiadomością żyła wczoraj cała Francja. Jeszcze nigdy piłkarz tej klasy nie grał we francuskiej Ligue 1 – najwyższej lidze piłkarskiej w kraju.

Argentyńczyk Lionel Messi podpisał z Paris Saint-Germain dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia o rok, poinformował francuski klub. Do tej pory przez całą swoją karierę 34-letni zawodnik związany był z Barceloną. Oficjalna prezentacja Messiego zaplanowana jest na dziś.

Zatrudnienie Messiego budzi wielkie emocje. Media rozpisują się o astronomicznych zarobkach Argentyńczyka. Francuski dziennik sportowy „L’Équipe” informuje, że podpisany przez niego kontrakt stanowi podstawę do wypłacania 34-latkowi ponad 63 mln euro brutto rocznie. Podatek na terenie Francji wynosi 55 proc., a to oznacza, że Messi otrzyma 35 mln.

(Mateusz Kucharczyk)

WILNO

Litwa da przykład Zachodowi? Chiny odwołały swojego ambasadora w Wilnie i zażądały od Litwy wycofania jej ambasadora w Pekinie. Powodem takiej decyzji jest plan utworzenia w litewskiej stolicy placówki dyplomatycznej Tajwanu, który chińskie władze uważają za część swojego terytorium. Szczegóły poniżej. 

(Paulina Borowska)

Chiny odwołują ambasadora w Wilnie. "Litwa ignoruje ostrzeżenia Pekinu"

Powodem jest plan utworzenia na Litwie placówki dyplomatycznej Tajwanu, który Chiny uznają za swoje terytorium.

BERLIN

Alarm dla systemu emerytalnego. Odsetek młodych ludzi w niemieckim społeczeństwie spadł do nienotowanego wcześniej poziomu. Spośród 83,2 mln mieszkańców Niemiec, pod koniec ubiegłego roku tylko 8,4 mln było w wieku od 15 do 24 lat, informuje portal DW.com powołując się na statystyki Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden. Młodzi stanowią 10,1 procent w ogólnej liczbie ludności Niemiec.

W ostatnich latach część społeczeństwa w wieku 15 do 24 lat stale się kurczy. Od 1950 roku, gdy w powojennych Niemczech zaczęto wprowadzać do statystyk dane na ten temat, jeszcze nigdy tak niewiele osób trafiło do tej grupy ludności.

Największy udział w niemieckim społeczeństwie ludzie z tej kategorii wiekowej mieli na początku lat 80. XX wieku. Wynosił on wtedy 16,7 procent. W roku 1983 w Niemczech żyło 13,1 mln osób w wieku od 15 do 24 lat, czyli o 4,6 mln więcej niż w roku 2020.

(Mateusz Kucharczyk)

Niemcy: Coraz lepsze dane dotyczące zatrudnienia imigrantów z Syrii. Ale nadal 2/3 z nich korzysta z pomocy społecznej

Problem zatrudnienia imigrantów dodatkowo zaostrzył się w trakcie pandemii COVID-19.

WIEDEŃ

Austria zebrała pięciu sojuszników ws. uchodźców z Afganistanu. Sześć państw UE wystosowało do Komisji Europejskiej list, w którym sprzeciwiło się zatrzymywaniu deportacji afgańskich uchodźców, którym kraje UE odmówiły azylu. “Powstrzynywanie odsyłania (uchodźców – red.) jest złym sygnałem, który skłoni jeszcze większą liczbę Afgańczyków do opuszczania swoich domów i podążania w kierunku UE”, stwierdziły w swoim apelu do KE Austria, Dania, Belgia, Holandia, Grecja i Niemcy.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Austria przestanie przyjmować uchodźców?

Tylko w ostatni weekend w Burgenlandzie i Dolnej Austrii zatrzymano ponad stu nielegalnych imigrantów.

RZYM

Fałszywe przepustki. Włoska policja zablokowała kilka grup w aplikacji mobilnej Telegram, w której administratorzy sprzedawali fałszywe przepustki covidowe. Są one niezbędne, jeśli chce się mieć dostęp do wielu usług i wydarzeń kulturowych.

Z doniesień policji wynika, że sfałszowane wersje certyfikatu można było kupić nawet za cenę 500 euro.

Starożytne “trampolium”. Odkryty w 2019 r. sklep spożywczy w Pompejach zostanie otwarty dla turystów jeszcze w tym tygodniu.

Archeolodzy odkryli w ostatnim czasie także relikt z freskami, który zachował się dzięki przez osad po erupcji Wezuwiusza, marmurowe podłogi i zwierzęce kości.

Policzą CO2, którego nie wyemitowano. W Rzymie, na ścieżce rowerowej przy Via Nomentana, zainstalowano pierwszy licznik, który rejestruje przejeżdżające rowery i szacuje ilość dwutlenku węgla, która dzięki temu nie została wyemitowana do atmosfery. Burmistrz Rzymu Virginia Raggi poinformowała, że niedługo zostaną zainstalowane kolejne takie liczniki.

(Kamila Wilczyńska)

LONDYN

Prymusi szczepień. Ponad 75 proc. dorosłych Brytyjczyków otrzymało dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Według najnowszych danych łącznie 39 688 566 osób otrzymało obie dawki, a kolejne 7 mln jedną.

Zdaniem premiera Borisa Johnsona to „ogromne krajowe osiągnięcie”. W szczytowym momencie, 20 marca, podano 752 tys. szczepień dziennie.

Według Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC) najnowsze dane z Public Health England i Cambridge University sugerują, że do tej pory szczepionki zapobiegły około 60 tys. zgonów i 22 mln zakażeń.

Wszyscy dorośli w Zjednoczonym Królestwie będą mieć szansę otrzymania oby dawek do połowy września, potwierdził DHSC.

(Martyna Kompała)

Wielka Brytania: Spór o zwalnianie niezaszczepionych pracowników. Rząd nie ma nic przeciwko, opozycja krytykuje

Przeciwnicy argumentują, że wymóg szczepień oznacza ingerencję w ciało pracownika.

SZTOKHOLM

Rząd przedłuża koncesję na wapień, by ratować szwedzkie budownictwo. Szwedzki rząd przedłużył we wtorek o osiem miesięcy koncesji na wydobycie na Gotlandii wapienia, z którego produkuje się cement. Zamknięcie kamieniołomu w Slite, motywowane kwestiami środowiskowymi, mogło doprowadzić do poważnego kryzysu w budownictwie.

Firma Cementa, której zezwolenie na wydobycie wapienia miało się skończyć w październiku, zaopatruje w cement trzy czwarte szwedzkiej branży budowlanej. “Znaleźliśmy się w sytuacji, która wymaga specjalnych środków. Nie wydamy nowego pozwolenia, ale przeprowadzimy zmiany w prawie, aby umożliwić działalność wydobywczą w ramach istniejącej koncesji”, obiecał minister środowiska i klimatu Per Bolund, cytowany przez PAP. Cementa od 2017 r. walczy w sądzie o pozwolenie na wydobycie wapienia przez kolejne 20 lat. Przedłużający się proces groził jednak wstrzymaniem produkcji.

Skąd kontrowersje dotyczące działalności zakładu? Według ekspertów jest ona wyjątkowo szkodliwa dla środowiska, gdyż przyczynia się do znaczącego obniżenia poziomu wód gruntowych na Gotlandii i dużej emisji dwutlenku węgla. Z kolei zaprzestanie wydobycia również będzie miało poważne konsekwencje. Zdaniem branży doprowadzi ono do opóźnienia wielu kluczowych inwestycji, takich jak obwodnica Sztokholmu, kolejna linia metra, a nawet inwestycji związanych z ochroną środowiska, takich jak elektrownie wiatrowe.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Szwecja: Szefowa dyplomacji wydała Rosjanom tajemnicę państwową?

Dziennikarz szwedzkiej gazety “Ttela” Rune Lanestrand zarzucił minister spraw zagranicznych i obecnej przewodniczącej OBWE Ann Linde, że ta niechcący wydała tajemnicę państwową dwóm rosyjskim pranksterom.

ATENY

Premier przeprasza za pożary. Grecki premier Kyriakos Mitsotakis przeprosił w poniedziałek (9 sierpnia) za w dużej mierze nieudaną walkę z pożarami, które już ponad tydzień pustoszą znaczną część kraju. Szczegóły poniżej.

(Aleksandra Krzysztoszek)

RYGA

Łotwa wprowadza stan wyjątkowy na granicy z Białorusią. Łotewskie władze ogłosiły wczoraj stan wyjątkowy w regionach graniczących z Białorusią. Potrwa on do 10 listopada, informuje agencja Associated Press za Bałtycką Służbą Prasową (BNS). Powodem jest masowy napływ nielegalnych imigrantów, głównie irackich, z terenu tego kraju. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek)

Hybrydowa wojna Łukaszenki: Łotwa wprowadza stan wyjątkowy na granicy z Białorusią

Po Litwie nakręcany przez Łukaszenkę kryzys migracyjny uderza w Łotwę.

BRATYSŁAWA

Zatwierdzono zmiany w systemie ostrzegania przed COVID. Wejdą one w życie od przyszłego poniedziałku (16 sierpnia). Regiony Słowacji zostały podzielone na pięć poziomów: zielony, pomarańczowy, czerwony, ciemnoczerwony i czarny. To, na jakim poziomie znajdzie się dany region będzie zależało od tego, jaki procent osób w wieku 50+ został zaszczepiony.

Nie będzie już obostrzeń ogólnych – zamiast tego, system ostrzegania będzie działał zgodnie z zasadą regionalną, a środki będą mogły różnić się w zależności od regionu.

Kolejną dużą zmianą jest to, że o wymaganiach wstępu będą decydować właściciele restauracji oraz organizatorzy imprez masowych. Im mniej ograniczeń w wejściu, tym mniej osób będzie mogło wejść do środka lub uczestniczyć w danym wydarzeniu.

(Kinga Wysocka)

Słowacja wypłaci odszkodowania ofiarom przymusowej sterylizacji

Sprawie bliżej przygląda się Komisja Europejska.

BRUKSELA

Ruch na belgijskich autostradach wraca do poziomu sprzed pandemii. Wiosną, natężenie ruchu spadło o 20 proc. w porównaniu z 2019 r. Jednak liczba pojazdów na drogach znacznie wzrosła w ciągu ostatnich miesięcy.

Szczególny wzrost odnotowano w przypadku liczby ciężarówek na drogach. Już latem 2020 r. nastąpił niewielki wzrost o 1-2 proc. w skali roku. Tego lata ciężarówek jest jednak już o 5 do 13 proc. więcej w porównaniu do liczb z 2019 r. Ma to związek ze wzrostem popularności zakupów on-line.

(Kinga Wysocka)

Belgia: Koniec strajku głodowego nielegalnych imigrantów. Niektórzy protestujący zaszyli sobie usta

Sprawa podzieliła partie wchodzące w skład rządzącej Belgią koalicji.

PODGORICA

Historyczna nadwyżka budżetowa. Minister Finansów i Opieki Społecznej Milojko Spajić oświadczył, że wstępne wyniki wykazały, że Czarnogóra miała w lipcu nadwyżkę budżetową w wysokości około 43 mln euro, co, jak powiedział, jest historycznym wynikiem.

„Tylko w lipcu mieliśmy 43 miliony euro nadwyżki. Jest to historyczne maksimum. Skończymy ten rok, który nastąpił po ubiegłorocznym kataklizmie, z wynikiem zgodnym z kryteriami z Maastricht, najprawdopodobniej poniżej trzech procent deficytu budżetowego, co jest niesamowitym sukcesem. Nikt nie może uwierzyć w ten sukces, ani Międzynarodowy Fundusz Walutowy, ani Komisja Europejska. Ludzie dzwonią do nas i pytają się, co my tu takiego wyprawiamy. Nie zdają sobie sprawy, że zaoszczędziliśmy dużą sumę na aparacie państwowym. Obcięliśmy tam dziesięć procent budżetu. To pieniądze, które były wydawane na nic, a teraz kierujemy je na właściwe rzeczy”, oświadczył Spajić.

(Paweł Natorski)

Czarnogóra w objęciach chińskiego smoka. UE pomoże w spłacie ogromnego długu?

W lipcu nadadriatycki kraj spłacił pierwszą ratę długu, który wynosi prawie miliard euro.

ZAGRZEB

Nowy burmistrz Zagrzebia odwraca decyzje poprzednika. Tomislav Tomasević, który od początku czerwca piastuje urząd, ogłosił na wtorkowej cotygodniowej konferencji prasowej nowe zmiany w funkcjonowaniu miasta, w tym likwidację bezpłatnych miejsc parkingowych przed placówkami służby zdrowia. Polityk oświadczył, że to spółka publiczna Zagrebparking poprosiła go o zawieszenie decyzji byłego burmistrza Milana Bandicia.

„Zrealizuję tę prośbę, ponieważ sytuacja epidemiologiczna jest obecnie korzystna i nie ma presji na te instytucje”, ogłosił Tomasević na konferencji prasowej. Burmistrz dodał, że przedstawi więcej szczegółów na temat finansów miasta na kolejnej konferencji prasowej i zapowiedział przegląd budżetu Zagrzebia we wrześniu.

(Paweł Natorski)