Białoruś: Służby grożą skompromitowaniem Cichanouskiej: „Wiemy, że mamy co pokazać, gdyby doszło do takiej konieczności” / Briefing z Europy

Białoruś, Cichanouska, wybory, Łukaszenka, Putin, Rosja, Polska, Francja, COVID, protest

Kiedy Cichanouskiej zadawane są pytania, widać, że nie mówi wszystkiego, uważa szef KGB. Nie uściślił jednak, co kompromitującego Cichanouską miałyby ustalić litewskie służby. / Foto via Twitter [@Tsihanouskaya]

Szef białoruskiego KGB Iwan Tertel twierdzi, że Mińsk dysponuje informacjami, które może wykorzystać przeciwko opozycjonistce Swiatłanie Cichanouskiej | Szefowa szwedzkiej dyplomacji wydała Rosjanom tajemnicę państwową? | Rosyjski CBOS: Większość Rosjan zadowolona z Putina | MSZ Łotwy: Działania Rosji i Białorusi grożą “incydentami” przy granicach Polski i państw bałtyckich | Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowym briefingu z Europy |

 

 

MIŃSK

KGB ma haki na Cichanouską? Mińsk dysponuje informacjami, które może wykorzystać przeciwko opozycjonistce Swiatłanie Cichanouskiej i w razie konieczności nie zawaha się tego zrobić, powiedział przewodniczący białoruskiego KGB Iwan Tertel, cytowany przez RIA Nowosti.

Kiedy Cichanouskiej zadawane są pytania, widać, że nie mówi wszystkiego, uważa szef KGB. “To już jednak kwestia jej sumienia, a tymczasem my wiemy, że mamy co pokazać, gdyby doszło do takiej konieczności”, stwierdził ostatnio Tertel w serialu dokumentalnym “Białoruś przeciw kolorowej rewolucji”.

Przypomniał, że zaraz po wyborach prezydenckich sprzed roku opozycyjna kandydatka wyjechała na Litwę. Zdaniem Tertela “mogła tam spokojnie żyć i zajmować się rodziną, wiedząc, w jak trudnej znajduje się sytuacji”. Do wznowienia działalności według niego miały ją zmusić okoliczności.

“Wiemy wszystko na sto procent, łącznie z imionami i nazwiskami: litewskie służby specjalne i nie tylko one zbadały jej sytuację. W konsekwencji jej zachowanie radykalnie się zmieniło”, stwierdził. Nie uściślił jednak, co kompromitującego Cichanouską miałyby ustalić litewskie służby. Resort dyplomacji Litwy nie odpowiedział póki co na prośbę EURACTIV.pl o komentarz. Również Cichanouska nie odniosła do słów przewodniczącego KGB.

(Aleksandra Krzysztoszek)

„Trawa przebije się przez beton”. Jak wygląda sytuacja Białorusinów w Polsce? [WYWIAD]

O sytuacji Białorusinów w Polsce, polityce Unii Europejskiej i przyszłości naszych wschodnich sąsiadów, rok po protestach, które zdominowały kraj opowiadał Aleś Zarembiuk, prezes fundacji Białoruski Dom w Warszawie.

BRUKSELA

UE zajmie się kryzysem migracyjnym. Ministrowie spraw wewnętrznych Unii Europejskiej zajmą się kryzysem migracyjnym wywołanym przez Białoruś na granicy z Litwą, poinformowała w piątek słoweńska prezydencja w UE. Nadzwyczajne posiedzenie szefów resortów spraw wewnętrznych odbędzie się 18 sierpnia.

Komisja Europejska wezwała w miniony czwartek dyplomatę kierującego tymczasowo przedstawicielstwem Białorusi przy UE i przeprowadziła rozmowy z irackim rządem, dążąc do zażegnania kryzysu na granicy z Litwą.

UE oskarża Białoruś o wykorzystywanie nielegalnych migrantów, w większości Irakijczyków, jako broni przeciwko Wspólnocie, w odwecie za nałożone na Mińsk sankcje. Rząd w Wilnie jest przekonany, że napływ imigrantów to efekt działań Mińska, który w ten sposób reaguje na unijne sankcje i litewskie wsparcie dla białoruskiej opozycji.

(Mateusz Kucharczyk)

Litwa stawia Białorusi ultimatum. Nie wyklucza rezygnacji z postulatu kolejnych sankcji

Wilno gotowe jest odstąpić od domagania się na forum UE kolejnych restrykcji wobec Białorusi, jeśli ta zaprzestanie wspierania nielegalnej migracji, oznajmił szef MSZ Gabrielius Landsbergis.

MOSKWA

Rosyjski CBOS: Większość Rosjan zadowolona z Putina. Działania prezydenta Władimira Putina pozytywnie ocenia 56,9 proc. Rosjan – a przynajmniej na to wskazują wyniki ostatniego sondażu Wszechrosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM). Przeciwnego zdania jest 32 proc. Według danych instytutu Putin cieszy się zaufaniem 61,4 proc. rosyjskich obywateli. Nie ufa mu 33,4 proc.

Pracę premiera Michaiła Miszustina dobrze odbiera 39,8 proc. Rosjan, a źle – 20,3 proc. Nieznacznie gorsze są notowania całego rządu, którego praca zyskała aprobatę 34,5 proc. Rosjan. Niezadowolonych z działań rady ministrów jest 32,3 proc. obywateli. Badanie “WCIOM-Sputnik” zostało przeprowadzone od 26 lipca do 1 sierpnia na grupie 11,2 tys. dorosłych obywateli.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Rosja: Wybory do Dumy bez obserwatorów OBWE. Po raz pierwszy od 1993 r.

Rezygnacja wiąże się ograniczeniem przez Rosję możliwości udziału zagranicznych obserwatorów – oficjalnie z przyczyn epidemicznych.

RYGA

MSZ: Działania Rosji i Białorusi grożą “incydentami” przy granicach Polski i państw bałtyckich. “Militaryzacja” przez Białoruś granicy z Litwą oraz rosyjsko-białoruskie ćwiczenia Zapad-2021 mogą doprowadzić do “incydentów” z wojskami NATO, stacjonującymi na terytorium państw bałtyckich i Polski, stwierdził minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkēvičs w rozmowie z “Financial Times”.

Zdaniem szefa łotewskiej dyplomacji istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że podczas kolejnej edycji manewrów Zapad dojdzie do “niedopowiedzeń”, jeśli chodzi o niektóre działania sił Rosji i Białorusi.

“W świetle trwającego kryzysu granicznego manewry wojskowe u granic NATO i zwiększanie obecności po stronie naszej, litewskiej, estońskiej i polskiej znacząco zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia incydentów”, ocenił Rinkēvičs.

Ćwiczenia Zapad-2021 mają odbyć się w dniach 10-19 sierpnia na terytorium Rosji i Białorusi. Tymczasem na granicy litewsko-białoruskiej, przez którą dochodzi ostatnio do masowego napływu imigrantów w nocy z soboty na niedzielę (7/8 sierpnia) słyszane były strzały. Mińsk tłumaczy, że miały one związek z przygotowaniami Białorusi do wspólnych manewrów z rosyjskimi wojskami.

Rosja i Białoruś przeprowadzą w przyszłym miesiącu kolejną edycję transgranicznych ćwiczeń Zapad. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek)

Zapad 2021: Trwają przygotowania do rosyjsko-białoruskich manewrów. Ukraina zaniepokojona

Manewrom sprzeciwiają się władze sąsiedniej Ukrainy, które uważają je za poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa własnego i NATO.

BUDAPESZT

Cenzura znanego prezentera Fox News. Amerykański prawicowy prezenter Tucker Carlson, który w ostatnim tygodniu z Budapesztu nadawał swój program w stacji Fox News stwierdził w sobotę, że Stany Zjednoczone nie są „bardziej wolnym” krajem niż Węgry.

„Stany Zjednoczone są najwspanialszym krajem na świecie i zawsze będę tak uważał, ale nie mówcie mi, że są bardziej wolne niż Węgry, ponieważ to kłamstwo”, powiedział. Według niego wybory na Węgrzech były „wolne i uczciwe”, a media „bardziej wyważone niż w USA”. Dodał, że węgierski rząd ma powody do dumy ze swojej pracy, a jego obywatele mają powody do wdzięczności.

Podczas pobytu na Węgrzech Carlson oskarżył też amerykańskie media o kłamstwa na temat antydemokratycznej polityki Viktora Orbana i skrytykował waszyngtońską organizację pozarządową Freedom House, która informuje o erozji węgierskich instytucji demokratycznych.

Podczas wywiadu z premierem Orbanem prezenter zadał pytanie dotyczące Chin, w którym odniósł się do chińskiego przywódcy mówiąc, że ten „zamordował wielu ze swoich politycznych przeciwników”, co – jak zwraca uwagę Politico – mogło być dla Orbana niewygodne ze względu na jego bliskie relacje z Xi Jinpingiem.

Węgierskie Biuro Komunikacji Międzynarodowej w opublikowanej transkrypcji wywiadu pominęło odniesienie do chińskiego lidera. Fragment przywrócono dopiero po reakcji dziennikarza New York Times’a.

(Paulina Borowska)

BRATYSŁAWA

Akty wandalizmu na zabytkowych i sakralnych budynkach w centrum Bratysławy. Na obiektach umieszczono sprayem hasła m.in. „queer power” lub „bóg to trans”.

Napisy pojawiły się na fasadach zabytków – Ratusza Staromiejskiego, oraz kościołów i klasztoru. Kancelaria arcybiskupa w Bratysławie poinformowała już, że akt wandalizmu spowodował znaczne straty materialne. „Renowacja elewacji będzie trudna i bardzo wymagająca” – powiedział Tibor Hajdu, szef biura arcybiskupa.

Zostało to potępione przez słowacką minister ds. inwestycji, Veronikę Remišovą. „W demokratycznym społeczeństwie niedopuszczalne jest wyrażanie opinii poprzez niszczenie mienia i budynków historycznych, które mają jeszcze większą wartość dla wierzących” – podała za pośrednictwem Facebooka. Brak poparcia dla tego typu zachowań wyraziły także Inicjatywa Inność, wspierająca i reprezentująca osoby LGBTI+ oraz Ruch Rainbow Pride Bratislava.

(Kinga Wysocka)

Słowacja: Msze papieskie tylko dla zaszczepionych

Papież odwiedzi Słowację w dniach 12-15 września.

PARYŻ

Protesty przeciwko polityce Macrona. Ulicami Paryża oraz innych francuskich miast przeszły w weekend demonstracje osób sprzeciwiających się „paszportowi” covidowemu i polityce Emmanuela Macrona. Od dziś (9 sierpnia) stosowanie tzw. przepustki sanitarnej zostanie rozszerzone na pociągi, bary, kawiarnie, restauracje i wystawy. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk)

Francuzi protestują przeciwko dyskryminacji. Od dziś obowiązuje rozszerzony system przepustek sanitarnych

Od dziś (9 sierpnia) stosowanie tzw. przepustki sanitarnej zostanie rozszerzone na pociągi, bary, kawiarnie, restauracje i wystawy.

RZYM

Coraz lepiej w Lacjum. Według najnowszych informacji sytuacja pandemiczna w regionie Lacjum jest stabilna. Liczba przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 spada. W niedzielę (8 sierpnia) odnotowano 554 nowych zakżeń, w tym trzy zgony. „Obserwujemy także spowolnienie rozprzestrzeniania się wariantu Delta”, informuje minister zdrowia regionu Lacjum  Alessio D’Amato.

Rada oddalonego o niespełna 30 km od Rzymu miasta Guidonii Montecelio podpisała uchwałę, która zabrani składowania odpadów przyjeżdżających ze stolicy Włoch. Miasto ze względu na wyraźny wzrost ilości odpadów i zanieczyszczeń obawia się ich złego wpływu na zdrowie i życie mieszkańców. Ustawa ma wycofać pozwolenia na składowanie śmieci i obsługiwanie śmieciarek przyjeżdżających z Rzymu.

(Kamila Wilczyńska)

BRUKSELA

Zakaz wjazdu dla podróżnych z krajów „bardzo wysokiego ryzyka” zniesiony. Od 5 sierpnia zagraniczni podróżni pochodzący z krajów znajdujących się na liście „bardzo wysokiego ryzyka”, takich jak Brazylia, Meksyk czy RPA mogą ponownie wjechać do Belgii.

Obowiązujący od czerwca zakaz dotyczył 27 krajów, gdzie bardzo rozprzestrzeniony był wariant delta. Poniekąd zwolniono z niego mieszkających w nich Belgów – zezwolono im na wjazd do kraju, po przybyciu musieli jednak poddać się 10-dniowej kwarantannie.

Zniesienie zakazu wjazdu wiąże się z tym, że wariant delta stał się obecnie najbardziej rozpowszechnionym szczepem koronawirusa także i w Belgii, co sprawia, że tak surowe ograniczenie podróży jest bezcelowe.

Armia amerykańska zachowa swoją belgijską bazę. Stany Zjednoczone ogłosiły w piątek (6 sierpnia), że utrzymają swoją bazę w Chièvres w prowincji Hainaut. Obejmuje ona mieszkania, zaplecze pomocnicze, bazę do przechowywania setek pojazdów opancerzonych, lokalizację magazynową oraz biura administracyjne. Departament Obrony USA stwierdził, że utrzymanie bazy pozwoli na poradzenie sobie z „rosnącymi wymaganiami w teatrze europejskim”.

(Kinga Wysocka)

Belgia kończy dziś 190 (191) lat. Dwusetnych urodzin może nie doczekać

Przez ponad 190 lat od powstania państwa Belgowie musieli ćwiczyć się w trudnej sztuce kompromisu.

LONDYN

Problemy służby zdrowia. Liczba osób oczekujących na operację serca w Anglii może wzrosnąć o ponad 40 proc. do następnej wiosny, ostrzega British Heart Foundation. Fundacja dodała, że potrzebne jest więcej pieniędzy rządowych na opiekę zdrowotną – w przeciwnym razie powrót usług kardiologicznych do poziomu sprzed pandemii może zająć nawet 5 lat.

„Jeszcze przed wybuchem pandemii listy oczekujących na kardiologiczną opiekę zdrowotną były zbyt długie”, skomentowała British Heart Foundation. Rząd stwierdził natomiast, że zainwestował w tym roku 1 mld funtów, aby zmniejszyć listy oczekujących.

Przewiduje się opóźnienia w przyjmowaniu chorych, ponieważ pacjenci, którzy nie zgłosili się do lekarzy podczas pandemii, teraz zapisują się na listy oczekujących na rutynowe operacje.

BHF dodała, że liczba oczekujących na operację serca w Anglii ma wzrosnąć z 11 tys. do ponad 15 tys. do lutego. Liczba oczekujących na ogólną opiekę kardiologiczną – jak skany diagnostyczne – może osiągnąć nawet 500 tys. na początku 2024 r., co stanowiłoby podwojenie poziomu obserwowanego przed pandemią, w lutym 2020 r.

(Martyna Kompała)

Nadmiarowa śmiertelność w czasie pandemii. Polska w czołówce w Unii Europejskiej

Naukowcy z Niemiec i Izraela porównali dane dotyczące tzw. nadmiarowych zgonów w czasie pandemii w 103 krajach na całym świecie.

SZTOKHOLM

Szefowa dyplomacji wydała Rosjanom tajemnicę państwową? Dziennikarz szwedzkiej gazety “Ttela” Rune Lanestrand zarzucił minister spraw zagranicznych i obecnej przewodniczącej OBWE Ann Linde, że ta niechcący wydała tajemnicę państwową dwóm rosyjskim pranksterom. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek)

Szwecja: Szefowa dyplomacji wydała Rosjanom tajemnicę państwową?

Dziennikarz szwedzkiej gazety “Ttela” Rune Lanestrand zarzucił minister spraw zagranicznych i obecnej przewodniczącej OBWE Ann Linde, że ta niechcący wydała tajemnicę państwową dwóm rosyjskim pranksterom.

WIEDEŃ

Kanclerz “dobije” najstarszą gazetę świata? Dziennik “Wiener Zeitung” publikowany jest od 1703, co czyni go jednym z pretendentów do miana najstarszej wciąż wydawanej gazety świata. Przeżyła wojny, polityczne intrygi czy kryzysy, ale może nie przeżyć kanclerza Sebastiana Kurza, pisze portal Politico. Wszystko przez plany szefa rządu pozbawienia dziennika ważnego źródła finansowania.

“Wiener Zeitung” obchodził wczoraj (8 sierpnia) swoją 318. rocznicę na austriackim rynku wydawniczym. Gazeta, która przez wiele lat należała do władz i służyła jako oficjalne medium rządowe, została sprywatyzowana w 1998 r., ale wciąż znaczące wpływy ma w niej rząd. Dziennik otrzymuje od władz środki m.in. za publikację rządowych reklam. W ten sposób austriacki rząd zasila budżet gazety kwotą ok. 20 mln euro rocznie.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Austria: Parlamentarna komisja ws. "Ibizagate" kończy pracę. Opozycja: chadecy chcą zawłaszczyć państwo

Zdaniem opozycji dochodzenie kompromituje pierwszy rząd Sebastiana Kurza.

ZAGRZEB | SARAJEWO

BiH apeluje do Chorwacji ws. ścigania chorwackich generałów. Chorwacja otrzymała „wniosek” od prokuratury Bośni i Hercegowiny, w którym ta prosi o przejęcie ścigania 14 generałów armii chorwackiej oskarżanych przez Sarajewo o popełnienie zbrodni wojennych podczas mającej miejsce w 1995 r. Operacji Błysk (chor. Bljesak), potwierdziło zagrzebskie Ministerstwo Sprawiedliwości i Administracji.

Prezydent Chorwacji Zoran Milanović stwierdził w niedzielę (8 sierpnia), że przyjęta sześć lat temu umowa o odmowie współpracy w postępowaniu przeciwko chorwackim dowódcom wojskowym wciąż obowiązuje, a wniosek prokuratury BiH określił jako „sabotaż i zatruwanie relacji”.

Premier Andrej Plenković dodał, że „procedura jest taka, że ​​Ministerstwo Sprawiedliwości przeanalizuje dokumentację i zdecyduje, czy należy ją przekazać do prokuratury. Ja nie mogę przesądzać w tej sprawie, Ministerstwo może wniosek odrzucić, a tym samym rozwiązać problem. Jeśli chodzi o nas, akcje Błysk oraz Burza (chor. Oluja) miały charakter wyzwolenia Chorwacji i zawsze będziemy z nich dumni. Żadne procesy, które zostaną zainicjowane, nie postawią tej kwestii pod znakiem zapytania”.

(Paweł Natorski)

BELGRAD

Pożar na wysypisku śmieci rodzi pytania o jakość powietrza. Na znajdującym się w położonym w miejscowości Vinca na obrzeżach Belgradu największym niezorganizowanym wysypisku śmieci w Europie wybuchł w sobotę (7 sierpnia) pożar. W jego wyniku w znacznej części stolicy Serbii pojawiły się gryzący dym i nieprzyjemny zapach, spadła też przejrzystość powietrza. Pożar został w znacznym stopniu ugaszony, jednak ogień ma tlić się jeszcze przez kilka dni.

Stowarzyszenie Sojusz 90 Zielonych Serbii (ser. Savez 90 Zelenih Srbije) zażądało, aby władze w Belgradzie dostarczyły „jasnych i dokładnych informacji” na temat aktualnej jakości powietrza i sytuacji związanej z pożarem na składowisku Vinca.

W niedzielnym (8 sierpnia) oświadczeniu stwierdzono, że „wobec braku oficjalnych, jasnych i wiarygodnych informacji oraz odpowiedniej reakcji władz” obywatele „coraz bardziej niepokoją się” o własne zdrowie, zdrowie dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Prezes Stowarzyszenia Djuro Vlaškalić dodał w oświadczeniu, że trzeba podjąć „pilne” działania, aby poprawić jakość powietrza.

(Paweł Natorski)