Belgijski sąd zawiesił europejski nakaz aresztowania byłego premiera Katalonii

Były premier Katalonii Carles Puigdemont / Zdjęcie via twitter @KRLS

Belgijski sąd zawiesił procedurę rozpatrzenia Europejskiego Nakazu Aresztowana (ENA) wydanego przez Hiszpanię wobec dwóch katalońskich polityków przebywających w tym kraju.

 

 

Madryt wydał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) wobec dwóch katalońskich polityków Carlesem Puigdemontem – byłym premierem regionu – oraz Tonim Comínem, ministrowi zdrowia w jego rządzie. Obaj politycy w maju 2019 r. zostali wybrani z list Lliures per Catalunya do Parlamentu Europejskiego, jednak nie mieli możliwości sprawowania mandatu, ponieważ według Madrytu nie spełnili przewidzianej hiszpańskim prawem procedury przysięgi na Konstytucję.

Hiszpania: Przyspieszenie na drodze do nowego rządu

Poniedziałek (30 grudnia) był bogaty w wydarzenia polityczne w Hiszpanii i być może kluczowy w kontekście powołania nowego rządu.

 

 

W Hiszpanii zgodnie z tradycją dopiero w Święto Trzech Króli (El Día de los Reyes Magos) wręcza się świąteczne prezenty. Istnieje duża …

TSUE wzorem

O sprawie jako pierwszy poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych były premier Katalonii Carles Puigdemont. ENA zostanie zawieszony na czas obowiązywania immunitetu europarlamentarzystów. To pokłosie wydane przez TSUE orzeczenia ws. innego z katalońskich polityków, Oriola Junquerasa, odsiadującego wyrok trzynastu lat więzienia za rolę w organizacji nieuznawanego przez Madryt referendum niepodległościowego z 1 października 2017 r. w Katalonii.

TSUE orzekł 19 grudnia ubiegłego roku, że Junqerasowi przysługiwało prawo do immunitetu „jako osobie wybranej do PE”. W konsekwencji przewodniczący Parlamentu Włoch Davide Sassoli wezwał Madryt do zastosowania się do wyroku dotyczącego uznania katalońskich separatystów za europarlamentarzystów.

TSUE orzeka na korzyść katalońskiego niepodległościowca

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że wybrany w maju na europosła Oriol Junqueras objęty jest immunitetem poselskim. Co to zmienia w sytuacji polityka?

 

 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że Oriol Junqueras lider Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) – odsiadujący wyrok 13 …

Do czterech razy sztuka?

ENA został wydany za Puigdemontem oraz Comínem w związku z ich ucieczką z Hiszpanii. Wymiar sprawiedliwości tego kraju zamierzał postawić obu polityków na ławie oskarżonych w procesie katalońskich niepodległościowców. Ostatecznie na ławie oskarżonych zasiadło 12 osób, z czego najdłuższy wyrok, 13 lat więzienia, otrzymał były wicepremier regionu i lider Republikańskiej Lewicy Katalonii Oriol Junqueras. 

Zawieszenie ENA oznacza, że obaj Katalończycy nie będą musieli m.in. już występować o zezwolenie na opuszczenie kraju. Hiszpański wymiar sprawiedliwości trzykrotnie zwrócił się o ekstradycję polityków, z czego pierwszy raz w listopadzie 2017 r. tuż po ich ucieczce z Hiszpanii. Zawieszenie ENA wciąż nie zostało potwierdzone przez belgijski wymiar sprawiedliwości.

Opinia TSUE: Kataloński separatysta ma prawo objąć mandat europosła

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Maciej Szpunar uważa, że uwięziony kataloński separatysta powinien objąć mandat europosła mimo sprzeciwu hiszpańskiego Sądu Najwyższego.

 

 

„Zdaniem rzecznika generalnego Macieja Szpunara mandat parlamentarny posłów europejskich wynika jedynie z głosu wyborców i nie może być uzależniony …