Belgia: Maseczki znowu obowiązkowe w Brukseli

Grande Place w Brukseli, Photo by Yeo Khee on Unsplash

Po tym, jak w Brukseli liczba zakażeń przekroczyła 50 nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców jednego dnia, rząd zdecydował się na przywrócenie obostrzeń na terenie miasta.

 

Od środy (12 sierpnia) w Brukseli znów obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Prezydent Regionu Stołecznego Brukseli Rudi Vervoort poinformował, że w stolicy przekroczony został “próg krytyczny” 50 zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców, w związku z czym konieczne jest przywrócenie kolejnych restrykcji.

Mieszkańcy oraz goście ponad milionowego miasta od teraz muszą nosić maseczki nie tylko w zamkniętych miejscach publicznych, ale także m.in. w parkach, na ulicach, a także w miejscach “prywatnych”, w których przebywa jednocześnie wiele osób. Dotychczas ten obowiązek dotyczył jedynie szczególnie zatłoczonych miejsc publicznych, takich jak centra handlowe.

Sytuacja w Belgii

Od wybuchu epidemii w Belgii odnotowano ponad 75 tys. zakażeń koronawirusem i ponad 9,8 tys. zgonów. W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba infekcji gwałtownie rośnie – według oficjalnych informacji od początku sierpnia w kraju przybyło ponad 6 tys. przypadków.

Od początku pandemii Belgia przeprowadziła już łącznie ponad 1,8 miliona testów, co plasuje ją na 8. miejscu wśród krajów europejskich i 25. na świecie. Belgia przeprowadziła średnio 162,8 tys. testów na milion mieszkańców, pod tym względem jest 27. na świecie i 14. w Europie.

Najwięcej przypadków zakażeń – 2454 odnotowano 15 kwietnia. Pierwsze przypadki koronawirusa w Belgii zaobserwowano 2 marca, było ich wówczas 6.