Belgia na celowniku hakerów z Chin / STOLICE

Belgia, Chiny, cyberatak, Polska, białoruś. LOT, Francja, pandemia, COVID19

Ministerstwo spraw wewnętrznych Belgii stało się celem cyberataku, w wyniku którego próbowano uzyskać dostęp do całego systemu informatycznego ministerstwa. Belgijscy eksperci twierdzą, że atak prawdopodobnie został przeprowadzony przez Chiny. / Foto via [Shutterstock/Koshiro K]

Chińscy hakerzy coraz częściej atakują cyfrową infrastrukturę w Belgii. LOT zawiesza loty nad Białorusią. Powodem sprawa porwania Romana Protasiewicza. Karuzela na stanowisku ministra zdrowia w Czechach. Już piąty od początku pandemii. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

BRUKSELA

Ministerstwo spraw wewnętrznych Belgii stało się celem cyberataku, w wyniku którego próbowano uzyskać dostęp do całego systemu informatycznego instytucji. Belgijscy eksperci twierdzą, że atak prawdopodobnie został przeprowadzony przez hakerów z Chin.

„System ministerstwa padł ofiarą złożonego, wyrafinowanego i ukierunkowanego cyberataku. Podjęto wszelkie niezbędne kroki”, oświadczyło we wtorek (25 maja) ministerstwo spraw wewnętrznych.

Cyberatak, o którym Centrum Cyberbezpieczeństwa (CCB) poinformowało w marcu br. przeprowadzono w kwietniu 2019 r. Przez wiele miesięcy sprawę utrzymywano w tajemnicy, aby nie ujawnić słabych punktów systemu zabezpieczeń.

Ministerstwo spraw wewnętrznych poprosiło CCB o zbadanie sprawy po tym, jak Microsoft poinformował o problemach z Microsoft Exchange, systemem poczty elektronicznej używanym przez wiele firm i organizacji. Hakerzy wykorzystali lukę w MS Exchange, aby uzyskać dostęp do systemów komputerowych ministerstwa, podały belgijskie media.

Amerykańska korporacja informowała już wcześniej, że chińska grupa hakerów ukrywająca się pod pseudonimem „Hafnium” wykorzystuje lukę w oprogramowaniu MS Exchange do infiltracji sieci komputerowych na całym świecie.

„Sytuacja jest pod kontrolą: sieć została zabezpieczona. Żadne bliższe szczegóły nie mogą zostać przekazane ze względu na trwające dochodzenie”, podkreślił szef MSW w oświadczeniu.

Serwery ministerstwa były dobrze chronione, a hakerom nie udało się zdobyć najbardziej wrażliwych danych, powiedział wczoraj (25 maja) w rozmowie z RTBF dyrektor ds. komunikacji ministerstwa Olivier Maerens. Według ekspertów cytowanych przez RTBF celem ataku były działania szpiegowskie.

Na początku maja br. w Belgii doszło do innego ataku hakerskiego, który był wymierzony w wiele kluczowych dla funkcjonowania państwa instytucji.

Sieć Belnet – umożliwia wyższym uczelniom, instytutom naukowym, ministerstwom, władzom regionalnym czy parlamentom dostęp do internetu – poinformowała, że był to cyberatak typu DDoS, znany jako „rozproszony atak sieciowy”. Atak na tę sieć spowodował, że problemy miało około dwustu instytucji w całym kraju.

Przez kilka godzin nie można było na przykład zarezerwować przez internet terminu na szczepienie przeciwko COVID-19. Przedstawiciele sieci Belnet zapewniają, że żadne dane nie zostały wykradzione. Trwa obecnie dochodzenie kto stał za atakiem cybernetycznym na belgijską sieć, ale jest za wcześnie na wskazywanie potencjalnych sprawców.

Według RTBF Komisja Stosunków Zewnętrznych belgijskiego parlamentu miała przeprowadzić przesłuchanie w sprawie sytuacji Ujgurów w Chinach z udziałem świadka łamania praw człowieka. Sesję musiano jednak odwołać.

(Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

Chiny wykorzystują pandemię COVID-19 do poprawy wizerunku [Raport]

W jaki sposób Chiny koordynują przekaz medialny na swój temat w trakcie pandemii?

WARSZAWA

Bez lotów nad Białorusią. LOT zawiesił do odwołania rejsy do Mińska, oraz zaplanował alternatywne trasy dla samolotów przelatujących nad Białorusią, poinformowało wczoraj (25 maja) biuro prasowe przewoźnika. Jak wskazano, połączenie do Moskwy najprawdopodobniej zostanie wykonane nad terytorium Litwy i Łotwy. Na taki krok zdecydowały się także inne linie lotnicze, w tym Ryanair czy KLM.

Z kolei niemieckie linie lotnicze Lufthansa ogłosiły „wstrzymanie czynności” w przestrzeni powietrznej Białorusi. „Ze względu na dynamikę obecnej sytuacji na razie zawieszamy operacje w białoruskiej przestrzeni powietrznej” – poinformowała spółka w oświadczeniu.

(Monika Mojak | EURACTIV.pl)

Szczyt Rady Europejskiej: UE nałoży kolejne sankcje na Białoruś

Restrykcje obejmować będą m.in. zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych.

PRAGA

Gorące krzesło. Czeski minister zdrowia zrezygnował ze stanowiska. Petr Arenberger sprawował swoją funkcję przez zaledwie 1,5 miesiąca. Był czwartym szefem resortu zdrowia od początku pandemii COVID-19. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Czechy: Kolejna zmiana na stanowisku ministra zdrowia. Już piąty od początku pandemii

Czeski minister zdrowia zrezygnował ze stanowiska. Petr Arenberger sprawował swoją funkcję przez zaledwie 1,5 miesiąca. Był czwartym szefem resortu zdrowia od początku pandemii COVID-19.

 

Petr Arenberger objął fotel ministra zdrowia 7 kwietnia. Z zawodu jest lekarzem dermatologiem. ierował uniwersyteckim szpitalem Królewskie …

PARYŻ

Instytut Pasteura przedstawia optymistyczne prognozy na lato. Jeśli obecny spadek liczby przypadków COVID-19 we Francji utrzyma się do 9 czerwca, tego lata nie będzie „znaczącego wznowienia pandemii”, wynika z raportu Instytutu Pasteura opublikowanego w sobotę (22 maja).

Epidemiolog z Instytutu Pasteura i członek rady naukowej Arnaud Fontanet powiedział we wczorajszej (25 maja) rozmowie z France Info, że z zadowoleniem przyjął spadek liczby nowych przypadków COVID-19 we Francji, podkreślając „bardzo korzystną dynamikę nowych zakażeń”.

„Jeśli uda nam się utrzymać obecny trend, będziemy mieć więcej pola manewru nadchodzącego lata”, zaznaczył epidemiolog.

(Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr)

Francja zbroi Egipt. Paryż nie uzależnia sprzedaży broni od przestrzegania praw człowieka

Francja i Egipt utrzymują dobre stosunki od czasu objęcia władzy przez Abdela Fattaha Al-Sisiego.

WIEDEŃ

Temat zastępczy? Minister zdrowia Wolfgang Mückstein (Zieloni) skrytykował w minioną sobotę oświadczenie kanclerza Sebastiana Kurza dotyczące dalszego złagodzenia obecnych ograniczeń dotyczących COVID-19, jednak polityk zdążył już zmienić zdanie i próbuje konkurować z szefem austriackiego rządu na deklarację dotyczące pełnego zniesienia koronaobostrzeń.

Podczas gdy Kurz ogłosił, że złagodzenie ograniczeń rozpocznie się 17 czerwca, Mückstein powiedział w rozmowie z ORF, że byłoby jeszcze lepiej, gdyby znoszenie obostrzeń rozpoczęło się tydzień wcześniej.

Eksperci twierdzą, że dyskusja na temat złagodzenia ograniczeń jest sposobem na odwrócenie uwagi od problemów kanclerza Kurza, na którym ciążą poważne zarzuty, a opozycja oskarża go o „orbanizację” Austrii.

W ostatnim czasie austriacka prokuratura antykorupcyjna (WKStA) objęła kanclerza Kurza śledztwem w sprawie podejrzenia składania przez niego fałszywych zeznań przed parlamentarną komisją. Komisja ta badała aferę „Ibizagate”, ale również inne sprawy z okresu rządów ÖVP-FPÖ. Szczegóły poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.de)

Sebastianowi Kurzowi grozi więzienie. To koniec kariery "cudownego dziecka" austriackiej polityki?

Do niedawna Sebastian Kurz wskazywany był przez wielu jako nadzieja europejskiej chadecji.

DUBLIN 

Paszport covidowy w lipcu. Oczekuje się, że unijny tzw. paszport covidowy zacznie działać w Irlandii od połowy lipca, ogłosił po powrocie z unijnego szczytu w Brukseli premier Micheal Martin.

(Paula Kenny | EURACTIV.com)

Irlandia: Atak hakerski sparaliżował publiczną służbę zdrowia

System został wyłączony, co poważnie zakłóciło funkcjonowanie opieki zdrowotnej.

HELSINKI

Zmiana warty. Przewodnicząca partii Centrum Finlandii (KESK) Annika Saarikko została nową minister finansów Finlandii, zastępując partyjnego kolegę Mattiego Vanhanena.

Saarikko była jak dotąd odpowiedzialna za resort nauki i kultury. Obiecała, że ​​„wytyczne” opracowane przez jej poprzednika nie ulegną zmianie, i będzie kontynuowała jego politykę w resorcie finansów.

Vanhanen to premier Finlandii w latach 2003-2010. Zanim w czerwcu 2020 r. objął stanowisko ministra finansów z ramienia KESK, sprawował funkcję marszałka parlamentu. Teraz polityk wróci do prac poselskich.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

RZYM

Potrzeba współpracy. Na konferencji prasowej kończącej dwudniowy szczyt przywódców państw UE, premier Mario Draghi podkreślił konieczność współpracy krajów Wspólnoty w zarządzaniu zjawiskiem imigracji z państw Afryki.

Unia musi radzić sobie z tym wyzwaniem w sposób „zrównoważony, humanitarny i skuteczny”, zaznaczył były szef Europejskiego Banku Centralnego. Przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej powinna istnieć „grupa krajów, które pomagają sobie nawzajem” w zarządzaniu migracją, włącznie z obowiązkiem relokacji, zaznaczył Draghi.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

BUDAPESZT

Rozmowy na ostatnią chwilę. Według „Daily News Hungary” w ostatniej chwili do rozmów w sprawie Krajowego Planu Odbudowy finansowanego z unijnego Funduszu Odbudowy próbowali włączyć się przedstawiciele władz Budapesztu.

Krajowy Plan Odbudowy uwzględnia interesy całego kraju, stwierdził we wtorek Szabolcs Ágostházy, sekretarz stanu ds. rozwoju UE w liście otwartym do burmistrza Budapesztu Gergely’ego Karácsony’ego.

Odpowiadając na krytyczny list od burmistrza węgierskiej stolicy, Ágostházy powiedział, że władze Budapesztu podjęły próbę zaangażowania się w proces konsultacji społecznych zaledwie na kilka tygodni przed przedstawieniem planu Komisji Europejskiej, pomimo kilku wcześniejszych zaproszeń od rządu.

Sekretarz stanu zarzucił burmistrzowi i jego ekipie przedstawianie kosztownych propozycji dla stolicy, których brak profesjonalnego uzasadnienia „bardzo utrudniał merytoryczne rozważenie”.

Według przedstawiciela węgierskiego rządu Budapeszt jest najlepiej rozwiniętym miastem w kraju, a jego poziom rozwoju jest znacznie wyższy niż średnia UE. Władze lokalne są również najbogatsze w kraju, tymczasem zażądały otrzymania w ramach KPO prawie jednej trzeciej zasobów, nie dbając o potrzeby innych części kraju.

W odpowiedzi Karácsony stwierdził na Facebooku, że władze stolicy rzeczywiście przekazały swoje plany rządowi i miały nadzieję na osiągnięcie porozumienia co do istoty planu naprawy.

„Upubliczniliśmy propozycje Budapesztu, aby rząd nie mógł już więcej kłamać na ich temat”, odpowiedział, dodając, że „ponownie interesy prywatne przeważyły ​​nad interesem publicznym”. Według burmistrza, który w prawyborach opozycji będzie ubiegał się o nominację na kandydata na premiera w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych, rząd zawiódł mieszkańców i przedsiębiorstwa dotknięte pandemią i przedłożył „rosyjskie i chińskie interesy gospodarcze nad wartości europejskie”.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)