Bazy USA w Polsce: możliwa zgoda ponad partyjnymi podziałami?

W trakcie ostatniej wizyty w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda zabiegał w rozmowie z Donaldem Trumpem o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. [Flickr]

Możliwe jest ponadpartyjne porozumienie co do wzmocnienia obecności amerykańskich wojsk w Polsce – przyznali przedstawiciele czterech ugrupowań parlamentarnych: PiS, Nowoczesnej, Kukiz’15 i PSL podczas XVI Forum Polityki Zagranicznej.

 

Amerykańska baza w Polsce?

W trakcie ostatniej wizyty w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda zabiegał w rozmowie z Donaldem Trumpem o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Na razie jest w Polsce batalion NATO, którego trzon stanowią Amerykanie. W grudniu w Redzikowie powstanie amerykańska baza antyrakietowa.

Polska chce jednak stworzenia kolejnych baz lub przeniesienia niektórych amerykańskich oddziałów z Niemiec. „Uśmiechałem się do prezydenta w sprawie większej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Mam nadzieję, iż w przyszłości w Polsce powstanie „Fort Trump”, w którym będą na stałe stacjonowały wojska amerykańskie” – mówił żartobliwie polski prezydent. Część amerykańskich dziennikarzy wzięła jednak słowa o „Forcie Trump” na serio.

Manfred Weber kandydatem EPL na szefa nowej KE

Na zjeździe Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Helsinkach obecny przewodniczący największej grupy w Parlamencie Europejskim został mianowanym tzw. Spitzenkandidat, co oznacza, że już oficjalnie jest kandydatem swojej frakcji na szefa Komisji Europejskiej po przyszłorocznych eurowyborach. Weber w bezpośredniej rywalizacji pokonał …

Prezydent USA unikał jednak jasnych deklaracji w sprawie stałych baz. „Będziemy o tym rozmawiać” –powiedział. Zwrócił jednak uwagę na to, że bazy się USA opłacą: „Polska w zamian za bazy oferuje znacznie więcej niż 2 mld dolarów.”

Miesiąc przed wizytą prezydenta Dudy w Waszyngtonie Departament Obrony USA podjął decyzję o zbadaniu celowości zlokalizowania w Polsce stałej bazy amerykańskich wojsk. Podpisana przez Trumpa ustawa o wydatkach wojskowych zleca Pentagonowi przygotowanie do 1 marca 2019 r. raportu na temat możliwości i celowości stałej obecności w Polsce brygady amerykańskich wojsk lądowych.

Wyjątkowa jednomyślność

Również politycy innych partii mówią bazom zgodnie „TAK”. „Nie mam co do tego wątpliwości, że stała obecność wojsk USA jest kwestią naszego bezpieczeństwa” – powiedział Adam Szłapka. Dlatego uważa on, że „oczywiście konsensus w kwestii amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce jest możliwy.” Podkreślił, że Polska powinna także zabiegać o to, by nasi partnerzy w NATO dotrzymywali zobowiązań podjętych na szczytach Paktu Transatlantyckiego w Walii i w Polsce co do zwiększenia wydatków na obronność do 2 proc. PKB.

Polska gotowa wpłacać więcej do budżetu UE, jeśli w polityce spójności nie będzie cięć

Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński oświadczył, że Warszawa jest skłonna wnosić wyższe składki do unijnego budżetu, ale pod warunkiem, że fundusze w ramach polityki spójności, z której w dużej mierze korzystają państwa naszego regionu, nie zostaną zredukowane. Dodał także, …

Andrzej Grzyb powiedział, że obecność stałych baz wojsk USA w Polsce dałaby nam poczucie, że „NATO zakotwiczyło się w tej części Europy”. Zdaniem europosła PSL „nie ma alternatywy dla stałej obecności sił Stanów Zjednoczonych w naszym kraju, jeśli chodzi o polskie bezpieczeństwo.”

Grzegorz Długi również zgodził się z poglądem, że porozumienie i współpraca ponadpartyjna na rzecz doprowadzenia do utworzenia stałej bazy na terenie Polski są możliwe. „Wielu naszych partnerów europejskich nie do końca rozumie, że w Polsce panuje dość powszechne przekonanie, że obecność amerykańska w naszym kraju jest konieczna ze względu na nasze bezpieczeństwo. Mamy do czynienia z brakiem zrozumienia, że dla Polski jest istotne, by to były siły, które będą w stanie zareagować błyskawicznie. A NATO nie jest strukturą, która może reagować tak szybko – i na tym polega przewaga obecności sił amerykańskich” – pokreślił poseł Kukiz’15.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Pyzik zadeklarował, że partia rządząca jest gotowa działać na rzecz ponadpartyjnego porozumienia, które miałoby na celu wspieranie wysiłków rządu zmierzających do zrealizowania postulatu stałej obecności amerykańskich wojsk na terytorium Polski.

Ruszyły prace nad powstaniem Europejskiego Funduszu Obronnego

Europosłowie opracowują projekt rozporządzenia powołującego Europejski Fundusz Obronny. Jego celem będzie wspieranie badań i produkcji uzbrojenia na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej.
 

W latach 2021-27 Europejski Fundusz Obronny (EFO) ma przeznaczyć 4 mld euro na dofinansowanie badań i 9 mld euro …

Forum na stulecie niepodległości

Rozmowa na temat stałych baz USA odbyła się w ramach debaty politycznej podczas XVI Forum Polityki Zagranicznej organizowanego przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. W tym roku hasło konferencji brzmiało: „Polska w świecie w stulecie odzyskania niepodległości”.