Baskijska organizacja separatystyczna ETA ogłosiła rozwiązanie

źródło: Wikipedia/ fot. Escorial82/Theklan

Znana m.in. z działalności separatystycznej ETA wydała oświadczenie, w którym ogłosiła zamiar zakończenia swojej działalności. Prowadzona przez nią z rządem w Madrycie walka o oderwanie Kraju Basków od Hiszpanii została oficjalnie zakończona w 2011 r. W czasie trwającego od 1959 r. konfliktu zginęło ponad 850 osób.

 

List na temat samorozwiązania struktur ETA opublikował wczoraj (2 maja) dziennik „El Diario”. Ogłoszenie datowane jest na 16 kwietnia, ale dopiero teraz oficjalnie je ogłoszono. List trafił także do hiszpańskiej agencji informacyjnej EFE.

Struktury ETA całkowicie rozwiązane

Przywódcy ETA (to skrót od słów „Euskadi Ta Askatasuna”, co można tłumaczyć jako  „Baskonia i Wolność”) poinformowali o „pojawieniu się szansy na definitywne zakończenie cyklu konfliktu” oraz o zrozumieniu, że „skutkiem tej walki było wiele cierpienia”. „ETA całkowicie rozwiązała swoje wszystkie struktury i zakończyła swoje polityczne działanie” – napisano w oświadczeniu. Dodano, że wszystko to „kładzie kres istnieniu organizacji”. Stwierdzono jednak, że cały konflikt „nie zaczął się wraz z pojawieniem się ETA, ani nie kończy się wraz z jej zniknięciem”.

Proces wycofywania się ETA z działalności rozpoczął się w 2011 r. gdy baskijscy separatyści, nie raz w przeszłości sięgający po metody terrorystyczne, podpisali z rządem w Madrycie układ pokojowy. 20 kwietnia przeprosili też za skutki swoich działań zarówno „wszystkie ofiary, jak i wszystkich Basków”. 25 kwietnia w Bajonnie we Francji przekazali tamtejszej policji dwie skrzynie z bronią, które stanowiły jeden z arsenałów ETA. Poprzednie, dużo większe magazyny broni palnej i amunicji, ujawniono przed służbami bezpieczeństwa w Hiszpanii i Francji w marcu 2016 r. i w kwietniu 2017 r. Policja z obu krajów przejęła dotąd m.in. 120 pistoletów, tysiące pocisków i detonatorów oraz ponad 3 tony materiałów wybuchowych.

Baskijska grupa terrorystyczna ETA przeprasza ofiary

W piątek 20 kwietnia, ETA oficjalnie przyznała się do szkód wyrządzonych działaniami grupy. Wzięła też odpowiedzialność za cierpienie baskijczyków i przeprosiła ofiary. 
 

W oświadczeniu opublikowanym w baskijskich gazetach Gara i Berria, szefowie grupy wyrazili ubolewanie nad cierpieniem, jakie spowodowały ich działania …

ETA przeprosiła swoje ofiary

Wystosowane przez ETA przeprosiny wobec rodzin ofiar jej działalności, głównie policjantów, żołnierzy oraz cywilnych urzędników uznano jednak za spóźnione i nieszczere. Działające w Hiszpanii Stowarzyszenie Ofiar Terroryzmu (AVT), ustami prezes tej organizacji Marii der Mar Blanco określiło je jako „chęć wymazania kryminalnej przeszłości”. Na liście ofiar ETA, zarówno w Hiszpanii, jak i Francji znajdują się w sumie 853 nazwiska. Najsłynniejszą był zabity w 1973 r., pod koniec rządów hiszpańskiej junty wojskowej, premier – admirał Luis Carrero Blanco.

ETA powstała w 1959 r. w Hiszpanii w czasach dyktatury gen. Francisco Franco. Jej celem było zbrojne oderwanie Kraju Basków od Hiszpanii, a później przyłączenie także tej części Baskonii, która leży we Francji. Głównym celem ataków ETA były jednak hiszpańskie struktury państwowe. Przedstawiciele działających pokojowo baskijskich organizacji politycznych już od lat 90. XX wieku nawoływali jednak ETA do porzucenia walki zbrojnej.

Kraj Basków: Rozbrojenie ETA 8 kwietnia

Opublikowany przez BBC list przedstawicieli ETA – organizacji walczącej o wolność Baskonii –potwierdza jutrzejsze (8 kwietnia) rozbrojenie separatystów. Zakończenie trwającej od 1961 r. wojny partyzanckiej na terenie Baskonii staje się realne.

 

Ostateczny termin złożenia broni nadejdzie jutro. Chcemy jednak ostrzec, że …