Kolejna propozycja dotycząca rozwiązania sporu Kosowa i Serbii. „Kryje się za nią bardzo inteligenta kobieta” / STOLICE

Bałkany-Zachodnie-Serbia-Kosowo-Francja-Niemcy-Unia-Europejska-Fundusz Odbudowy

W ubiegły piątek Niemcy wezwały Serbię i Kosowo do wzmożenia wysiłków w rozmowach o normalizacji stosunków. / Foto via [EPA-EFE/FILIP SINGER]

Pojawił się kolejny dokument typu non-paper na temat rozwiązania sporu Kosowa i Serbii. Sekretarz generalny NATO wezwał Rosję do wycofania wszystkich wojsk skoncentrowanych wokół Ukrainy i na jej terytorium. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „Stolic Europy”.

BELGRAD

Publicystyczna gorączka na Bałkanach. Kolejny dokument typu non-paper na temat Kosowa opublikowany przez dziennik „Koha Ditore”, zawiera „wiele rzeczy”, które odpowiadałyby Serbom, ale także plan uznania przez Belgrad Kosowa, co przeraziłoby moich rodaków”, powiedział wczoraj (27 kwietnia) serbski prezydent. Aleksandar Vučić.

To już druga w ostatnich tygodniach publikacja dotycząca bezpośrednio państw Bałkanów Zachodnich. Poprzednia – jej autorstwo przypisuje się premierowi Słowenii Janezowi Janszie – wzbudziła wiele kontrowersji. Dotyczyła bowiem wytyczenia granic na Bałkanach Zachodnich według zasady etnicznej.

Tym razem w dzienniku „Koha Ditore” opublikowano dokument dotyczący rozwiązania konfliktu między Serbią a Kosowem, która według gazety, byłaby wspólną inicjatywa Niemiec i Francji. Jednak informacje te zdementowały natychmiast ambasady obu państw w Kosowie. „Koha Ditore” napisał, że kilku dyplomatów potwierdziło, że punkty wymienione w dokumencie są mniej więcej zgodne z tym, co zostało omówiono na szczeblu politycznym.

„Zewsząd słyszę zaprzeczenia {dotyczące autorstwa – red], ale drugi z dokumentów typu non-paper wzbudził większe zaniepokojenie niż pierwszy, ponieważ został napisany przez bardzo inteligentną osobę […] Wszyscy wiedzą, ile razy byłem w Brukseli, aby rozmawiać o Kosowie. Takich osób jest może około 50 na świecie. Znam je wszystkie. Dlatego podejrzewam, kto może być autorem. To bardzo inteligentna kobieta”, powiedział Vučić, nie podając jednak dalszych szczegółów.

Vučić dodał, że nie przeanalizował jeszcze politycznych motywów stojących za tym dokumentem, biorąc pod uwagę, że dalsza część dialogu z Prištiną pod auspicjami UE rozpocznie się dopiero 11 maja.

W ubiegły piątek Niemcy wezwały Serbię i Kosowo do wzmożenia wysiłków w rozmowach o normalizacji stosunków. „To właściwy czas, aby kontynuować proces normalizacji i osiągnąć rezultaty”, powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas po spotkaniu z prezydentem Serbii Aleksandarem Vuciciem w Belgradzie.

„Serbia nie szuka powodu, aby nie osiągnąć kompromisu, uważamy, że ​​zamrożony konflikt nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ zawsze ktoś może go odmrozić”, podkreślił wówczas Vučić.

Z kolei rzecznik KE Eric Mamer oświadczył w poniedziałek (26 kwietnia), że Bruksela „odrzuca wszelkie zmiany granic na Bałkanach Zachodnich”. Zareagował w ten sposób na powtarzające się regularnie pogłoski o planie podzielenia Bośni i Hercegowiny między Serbię a Chorwację i przyłączenia Kosowa do Albanii.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Europa reaguje na rzekomą propozycję premiera Słowenii w sprawie zmiany granic na Bałkanach

Choć sam Janez Janša zaprzecza, że koncepcja jest jego autorstwa, to kontrowersyjny plan dla Bałkanów Zachodnich wywołał już na kontynencie ożywioną dyskusję.

KIJÓW

NATO apeluje. Sekretarz generalny NATO wezwał Rosję do wycofania wszystkich wojsk skoncentrowanych wokół Ukrainy i na jej terytorium. Jens Stoltenberg powiedział, że Sojusz Północnoatlantycki z zadowoleniem przyjął wycofanie przez Moskwę części wojsk, ale czeka na kolejne decyzje.

Szef NATO podkreślił, że napięcie przy granicy i na nielegalnie zaanektowanym Krymie zostało zmniejszone, ale to nie kończy problemu i konfliktu zbrojnego. Podkreślił, że nadal niepokoi agresywne zachowanie Rosji i naruszenie integralności terytorialnej oraz suwerenności Ukrainy. „Będziemy monitorować sytuację i rozwój wydarzeń bardzo uważnie. „Oczekujemy, że Rosja zakończy koncentrację wojsk na Ukrainie i wokół niej”, podkreślił Jens Stoltenberg.

(EURACTIV.pl)

Rosja wycofuje się z ukraińskiej granicy. Putin zaprasza do Moskwy Zełenskiego

Żołnierze i sprzęt do końca kwietnia mają wrócić do punktów ich stałego stacjonowania.

PARYŻ | BERLIN

Dla obywateli. „Nie wprowadzamy reform na korzyść Komisji Europejskiej. Wprowadzamy je z korzyścią dla obywateli Francji i narodu”, powiedział francuski minister gospodarki Bruno Le Maire na konferencji, na której razem z francuskim ministrem finansów Brunem Le Mairem przedstawiali plany odbudowy Niemiec i Francji po kryzysie wywołanym przez koronawirusa.

„Dzisiaj Europa zaczyna nowy rozdział. To rozdział, w którym na pierwszym miejscu jest przyszłość”, powiedział Scholz.

(Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

HELSINKI

Potrzeba szerszego konsensusu. Do przyjęcia unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii koronawirusa o wartości 750 mld euro potrzebna jest parlamentarna większość 2/3 głosów, zdecydowała wczoraj (27 kwietnia) parlamentarna Komisja Konstytucyjna.

Ze względu na „znaczące przesunięcie uprawnień państwa na szczebel UE”, zwykła większość parlamentarna (którą dysponuje rząd), nie jest wystarczająca do zatwierdzenia pakietu ratunkowego przez krajowy parlament, napisano w opinii Komisji Konstytucyjnej, parlamentarnego organu oceniającego w Finlandii projekty aktów prawnych przed ich uchwaleniem.

Decyzja została podjęta stosunkiem głosów 9:8. Oznacza to, że komisja była daleka od jednomyślności. Do zatwierdzenia przez Eduskuntę (parlament) Funduszu Odbudowy UE potrzebne są głosy opozycji.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Prezydent proponuje organizację szczytu mocarstw. Potrzeba przywrócenia "ducha Helsinek"

Z domowej kanapy byłoby wtedy wspaniale śledzić wynik końcowy, podkreślił prezydent Sauli Niinisto.

TALLINN

Prezydentka Estonii apeluje o większą solidarność UE z Czechami. Po doniesieniach o eksplozji w 2014 r. w składzie amunicji w Czechach i wydaleniu dyplomatów Rosji i UE prezydent Estonii Kersti Kaljulaid wezwała do większej solidarności z Czechami i zaostrzeniem działań krajów UE.

Według Kaljulaid Rosja prowadzi politykę „dziel i rządź”, atakując poszczególne kraje UE i NATO.

W poniedziałkowym wywiadzie, prezydent Estonii wezwała inne państwa członkowskie Unii do pójścia za przykładem krajów bałtyckich w okazywaniu solidarności z Czechami i nakładaniu środków karnych na Rosję, informuje portal ERR News.

Rosyjskie MSZ podało, że na dziś zostali wezwani ambasadorowie Litwy, Łotwy, Estonii i Słowacji. Ma to związek z niedawną decyzją władz tych państw o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. Wcześniej rosyjskich dyplomatów wydaliły: Stany Zjednoczone, Polska, Czechy, Bułgaria, Rumunia, Wielka Brytania i Ukraina.

Ponadto rosyjskie MSZ zapowiedziało, że wspólnie z administracją prezydenta Rosji przygotowuje listę „państw nieprzyjaznych”, w stosunku do których będą podejmowane działania restrykcyjne.

Rosyjskie media przewidują, że na tej liście znajdą się między innymi: Stany Zjednoczone, Ukraina, Litwa, Łotwa, Estonia, Gruzja, Polska, Wielka Brytania, a niektórzy komentatorzy dodają również Kanadę, Niemcy i Holandię.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Czechy: Premier i prezydent różnią się w ocenie wysadzenia magazynu amunicji w 2014 r.

Premier Andrej Babiš oświadczył, że jest tylko jedna wersja śledcza co do przyczyn wybuchu w składzie amunicji – sabotaż rosyjskiego wywiadu wojskowego.

RZYM

Przeszkody usunięte. Obie izby parlamentu zdecydowaną większością głosów przyjęły przedstawiony przez premiera Mario Draghiego Narodowy Plan Odbudowy. Dokument opisuje sposób wykorzystania ogromnych środków, które Włochy mają pozyskać z budżetu UE.

Premier Włoch Mario Draghi przedstawił w poniedziałek (26 kwietnia) w parlamencie szczegóły dotyczące Krajowego Planu Odbudowy finansowanego z unijnego Funduszu Odbudowy. Włochy będą dysponowały łącznie kwotą 248 mld euro. Szczegóły poniżej. 

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Mario Draghi zaprezentował Krajowy Plan Odbudowy. Jak Włochy chcą wydać miliardy euro z UE?

To – zgodnie ze słowami włoskiego premiera – największy wysiłek modernizacyjny dla kraju od czasu II wojny światowej. 

MADRYT

Zielone światło. Wczoraj (27 kwietnia) rząd Hiszpanii zatwierdził Krajowy Plan Odbudowy gospodarczej po kryzysie wywołanym pandemią. Dokument przewiduje pozyskanie do 2023 r. 70 mld euro pomocy unijnej, informuje agencja EFE.

Jak powiedziała podczas wtorkowej konferencji w Madrycie Maria Jesus Montero, rzecznik rządu oraz minister finansów Hiszpanii, plan przewiduje, że w ciągu najbliższych 2,5 roku władze Hiszpanii skorzystałyby z unijnej pomocy w formie bezzwrotnych subsydiów.

Montero wyjaśniła, że ponad 39 proc. z kwoty 70 mld euro, jakie mają trafić do Hiszpanii z Brukseli w formie bezzwrotnych pożyczek, zostaną przeznaczone na transformację ekologiczną, 29 proc. na cyfryzację kraju, a 10,5 proc. na oświatę i szkolenia zawodowe.

(EFE)

Hiszpania zalegalizowała eutanazję. Co zakłada nowe prawo?

Tym samym Hiszpania stała się czwartym krajem w Europie, gdzie eutanazja jest legalna.

BRUKSELA | ATENY

Złoty zmierzch. Eurodeputowany z Grecji Janis Lagos – w przeszłości polityk skrajnie prawicowego Złotego Świtu – skazany jesienią 2020 r. przez sąd w Atenach na 13 lat więzienia za „kierowanie organizacją przestępczą”, został wczoraj (27 kwietnia) aresztowany w Brukseli. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

WARSZAWA

Przegłosowali, ale bez Solidarnej Polski. Rządowi udało się wczoraj (27 kwietnia) przyjąć projekt ustawy o ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej ws. zasobów własnych, czyli unijnego Funduszu Odbudowy. Jest to jednak dopiero początek procesu, który ma zapewnić Polsce i pozostałym państwom członkowskim UE dostęp do specjalnych funduszy przeznaczonych na wsparcie wychodzenia z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Rząd przyjął projekt ustawy ws. zasobów własnych UE. Solidarna Polska przeciwna ratyfikacji

Jest to początek procesu, który ma zapewnić Polsce i pozostałym państwom UE dostęp do funduszy na wsparcie wychodzenia z kryzysu po pandemii koronawirusa.

TIRANA

Socjaliści górą. Rządząca od ośmiu lat Albańska Partia Socjalistyczna (PSSh) utrzymała się u władzy. Według podanych przez Centralną Komisję Wyborczą wyników z 98 proc. okręgów, zapewniła sobie większość w parlamencie. Opozycyjna centroprawica uznała już swoją porażkę, ale oskarża rząd o wyborcze manipulacje.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Albania: Socjaliści utrzymali się przy władzy

Opozycyjna centroprawica uznała już swoją porażkę, ale oskarża rząd o wyborcze manipulacje.