Austriacy nie planują powtórzyć Brexitu

flaga-austrii

Austriacy, mimo szans eurosceptycznych populistów na zwycięstwo w kampanii prezydenckiej, nie planują wzorować się na Brytyjczykach i wychodzić z Unii Europejskiej. Większość z nich woli pozostać w UE.

Austriacki instytut opinii SORA przeprowadził wśród Austriaków badanie nt. nastrojów wobec Unii Europejskiej. Mimo że eurosceptyczni populiści mają szanse na przejęcie prezydentury tego kraju w nadchodzącej drugiej turze wyborów prezydenckich, austriackie społeczeństwo pozostaje prounijne.

Zgodnie z wynikami sondażu SORA, 61 proc. Austriaków obecnie sprzeciwiłoby się wyjściu z UE, gdyby ich kraj zdecydował się na przeprowadzenie referendum na wzór brytyjskiego. Badacze instytutu zwrócili jednak uwagę na relatywnie wysokie antyunijne nastroje wśród młodych Austriaków – 28 proc. z nich jest za opuszczeniem UE w porównaniu do 11 proc. młodych Niemców.

Korzyści członkostwa

Christian Keuschnigg z SORA prezentując wyniki badań podkreślał, że dla Austrii członkostwo w UE się opłaca. Zgodnie z jego oceną, koszty członkostwa netto (różnice miedzy austriackimi płatnościami do kasy UE i pieniędzmi, które stamtąd pobiera) stanowią co prawda ok. 0,4 proc. PKB, ale dzięki przynależności do UE austriackie PKB jest o 7 proc. wyższe niż byłoby w przeciwnym razie.

Wyjście z UE przełożyłoby się też na rynek pracy. Podmioty zagraniczne zatrudniają w Austrii 566 tys. osób, co stanowi prawie 20 proc. całego rynku pracy. Keuschnigg ocenia, że opuszczenie Unii oznaczałoby stratę ok. 150 tys. z tych miejsc pracy.