Austria wzywa do przestrzegania unijnych reguł budżetowych. Francja znosi godzinę policyjną / STOLICE

Austria, Unia Europejska, euro, Bułgaria, Niemcy, Litwa, NATO, Polska, Kaczyński

Przed dzisiejszym (17 czerwca) spotkaniem ministrów finansów państw UE austriacki minister finansów Gernot Blümel (na zdj. w środku) wezwał swoich europejskich odpowiedników do powrotu do przestrzegania surowych unijnych przepisów budżetowych. / Foto via [EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ]

Austriacki minister finansów apeluje o powrót do przestrzegania unijnych reguł budżetowych. Skandal w niemieckiej armii. Francja znosi godzinę policyjną. Coraz więcej Włochów żyje w absolutnym ubóstwie. Rosja gotowa do inwazji na Polskę? Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

WIEDEŃ

Minister finansów wzywa do przestrzegania reguł budżetowych. Przed dzisiejszym (17 czerwca) spotkaniem ministrów finansów państw UE austriacki minister Gernot Blümel wezwał swoich europejskich odpowiedników do powrotu do przestrzegania surowych unijnych przepisów budżetowych.

„Europa nie powinna wpaść w spiralę zadłużenia”, podkreślił Blümel, dodając, że „tworzenie długów jest niebezpieczne, nawet przy niskich stopach procentowych”.

Komisja pracuje obecnie nad propozycją uproszczenia unijnych reguł fiskalnych, które wzywają kraje strefy euro do dążenia do zrównoważonego budżetu nieprzekraczającego deficytu wyższego niż 3 proc. PKB i utrzymania długu publicznego poniżej 60 proc. PKB – zasad które tymczasowo zawieszono z powodu pandemii.

Austria w trakcie negocjacji unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz funduszu naprawczego po pandemii COVID-19 wzywała nieustannie do ścisłego przestrzegania unijnych zasad budżetowych.

„Kraje takie jak Francja czy Włochy chciałyby znieść kryteria z Maastricht. To niepokojące z ekonomicznego i moralnego punktu widzenia”, podkreślił Blümel.

Austriacki minister twierdzi, że zdołał już zainteresować swoim stanowiskiem niektóre z państw UE i otrzymał „bardzo pozytywne sygnały z innych stolic”, jednak dwóch potencjalnych sojuszników – Holandia i Niemcy – nie wykazały jak dotąd dużego zainteresowania jego stanowiskiem.

Premier Holandii Mark Rutte, który jest w trakcie rozmów dotyczących utworzenia nowego rządu, jest ostrożny, by nie zrażać potencjalnych partnerów koalicyjnych z lewicy zbyt rygorystyczną polityką fiskalną.

(Oliver Noyan | EURACTIV.de)

Austria: Koalicja wisi na włosku? "To nie do pomyślenia, by skazany kanclerz mógł dalej rządzić”

To pierwsza tak stanowcza deklaracja koalicjanta kierowanej przez Kurza ÖVP w sprawie przyszłości rządu.

BERLIN | WILNO

Skandal w armii. Minister obrony Niemiec, Annegret Kramp-Karrenbauer poinformowała, że wycofa z Litwy cały pluton niemieckich żołnierzy. Ma to związek z doniesieniami o napaści na tle seksualnym oraz znieważeniach na tle rasistowskim. Minister obrony zapowiedziała przeprowadzenie szczegółowego śledztwa i wyciągnięcie konsekwencji. Szczegóły poniżej.

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de)

Niemcy wycofują żołnierzy z Litwy. Powodem oskarżenia o rasizm i śpiewanie na cześć Hitlera

Minister obrony zapowiedziała przeprowadzenie szczegółowego śledztwa i wyciągnięcie konsekwencji.

PARYŻ

Francja znosi godzinę policyjną. Premier Jean Castex ogłosił wczoraj (16 czerwca), że od najbliższej niedzieli w całym kraju zniesiona zostanie obowiązująca obecnie od godz. 23:00 godzina policyjna, a od dziś (17 czerwca) – obowiązek noszenia masek ochronnych na zewnątrz. Zniesienie godziny policyjnej ogłoszono o 10 dni wcześniej niż planował minister zdrowia Olivier Veran.

Zasłanianie nosa i ust w otwartej przestrzeni publicznej będzie obowiązywało tylko w określonych sytuacjach, m.in. w zatłoczonych miejscach, w kolejkach czy na stadionach piłkarskich. Noszenie maski nadal pozostanie obligatoryjne w miejscach zamkniętych.

„Poprawa sytuacji sanitarnej była szybsza niż się spodziewaliśmy”, stwierdził Jean Castex. „Przeżywamy ważny moment, szczęśliwą chwilę powrotu do normalnego życia”, dodał premier, apelując jednocześnie o zaszczepienie się przeciwko koronawirusowi.

Obecnie we Francji odnotowuje się mniej niż 5 tys. nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 dziennie, w porównaniu do 85 tys. codziennych przypadków w kwietniu, a mniej niż 2 tys. osób przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

Castex podkreślił, że celem jest osiągnięcie liczby 35 mln Francuzów zaszczepionych dwiema dawkami pod koniec sierpnia, a także 40 milionów osób zaszczepionych po raz pierwszy.

(Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

RZYM

Prawie 1 na 10 Włochów żyło w 2020 r. w absolutnym ubóstwie. Około 5,6 mln osób (9,4 proc.) we Włoszech żyło w 2020 r. warunkach absolutnego ubóstwa – z czego 1,3 mln to osoby poniżej 18 roku życia, poinformował w środę (16 czerwca) Narodowy Instytut Statystyczny (Istat) w swoim corocznym raporcie na temat ubóstwa.

Z raportu wynika, że liczba ubogich gospodarstw domowych wzrosła z 6,4 proc. w 2019 r. – kiedy we Włoszech wprowadzono dochód podstawowy dla około 1 mln rodzin – do 7,7 proc. w 2020 r. Powodem zwiększania się ubóstwa są ekonomiczne skutki pandemii COVID-19.

Łącznie ponad 2,6 mln rodzin żyło poniżej względnej granicy ubóstwa – to 11,4 proc. ogółu. Liczba osób żyjących w absolutnym ubóstwie obejmowała 1,3 mln nieletnich – 13,5 proc. wszystkich osób poniżej 18 roku życia we Włoszech, w porównaniu z 11,4 proc. w 2019 r.

I chociaż łącznie zwiększyła się liczba biednych osób, to według Istat środki wprowadzone przez rząd w celu przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19 – zasiłki, dochody nadzwyczajne, zwolnienia podatkowe i inne – pomogły ograniczyć wpływ kryzysu. Ubóstwo wzrosło bardziej na północy kraju, gdzie koszty życia są wyższe, chociaż w wartościach bezwzględnych bardziej dotknięte jest nim południe.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

KE i Włochy porozumiały się w sprawie reaktywacji narodowego przewoźnika lotniczego

Upadłe linie lotnicze Alitalia zostały zastąpione przez nową państwową spółkę ITA.

SOFIA

Bułgaria nie wycofa swojego weta w sprawie rozmów akcesyjnych Macedonii Płn. Na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych, które odbędzie się 22 czerwca w Luksemburgu, Bułgaria podtrzyma stanowisko w sprawie ram negocjacyjnych Macedonii Północnej.

Rada do Spraw Ogólnych będzie wstępem do posiedzenia posiedzenia Rady Europejskiej zaplanowanego na 24-25 czerwca.

Ramy negocjacyjne w sprawie przystąpienia Macedonii Północnej do UE powinny zawierać niezbędne gwarancje dotyczące realizacji Traktatu o sąsiedztwie z 2017 r., których obecnie nie ma. Nie zostały również spełnione wymagania dotyczące przeprowadzenia Konferencji Międzyrządowej.

Jednocześnie Bułgaria pozostaje otwarta na dialog – jak zapewniają przedstawiciele rządu – i podejmuje kroki w celu budowania zaufania i powrotu do pragmatycznego i konstruktywnego dialogu.

Dziś (17 czerwca) premier Macedonii Północnej Zoran Zaew spotka się w Sofii z premierem Stefanem Janewem, a także z prezydentem Rumenem Radewem.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

SZTOKHOLM

Gry wyborcze. Premier „Stefan Löfven ma 48 godzin na działanie”, powiedziała przewodnicząca Partii Lewicy Nooshi Dadgostar na wtorkowej (15 czerwca) konferencji prasowej. Stwierdziła, że jeśli rząd nie zmieni zamiarów w sprawie polityki mieszkaniowej, jej partia wycofa poparcie dla mniejszościowego rządu socjaldemokratów i zielonych.

Jak informują Bloomberg i Reuters, rząd i dwie partie opozycyjne, Chrześcijańscy Demokraci oraz Umiarkowana Partia Koalicyjna, uzgodniły projekt liberalizacji rynku najmu mieszkań. Czynsze byłyby oparte na negocjacjach między właścicielami a najemcami. Nowy system miałby obowiązywać w mieszkaniach wybudowanych po 2022 r.

Ceny nieruchomości na całym świecie szybują do poziomu niewidzianego od czasu sprzed kryzysu finansowego w 2008 r. A jak wyliczył niedawno Bloomberg Economics, Nowa Zelandia, Kanada i właśnie Szwecja są najbardziej „przegrzanymi” rynkami mieszkaniowymi na świecie.

Jednak Partia Lewicy postrzega plan rządu z opozycją jako zwiększenie niepewności lokatorów na rynku mieszkaniowym. Nie brakuje jednak głosów, że apel Dadgostar jest tylko zagraniem taktycznym, obliczonym na zbicie kapitału politycznego przed zaplanowanymi na 2022 r. wyborami parlamentarnymi.

Komentatorzy zwracają uwagę, że wykolejenie mniejszościowego rządu jest obecnie nie na rękę lewicy ze względu na sondaże, które na 15 miesięcy przed wyborami faworyzują prawicową opozycję.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Szwecja: Tylko "nie w mojej okolicy". Nadchodzi zmierzch entuzjazmu wobec energetyki wiatrowej?

Poparcie dla tego źródła energii w ostatnich 13 latach wyraźnie spadło.

MADRYT

Hiszpania unijnym prymusem. Komisja Europejska podczas wczorajszej (16 czerwca) uroczystości w Madrycie zatwierdziła przygotowany przez rząd Pedro Sancheza plan odbudowy gospodarki Hiszpanii po koronakryzysie.

Uczestnicząca w prezentacji przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pogratulowała rządowi Hiszpanii “udanego i ambitnego planu”. Łącznie z unijnym programem odbudowy dla Hiszpanii zarezerwowano kwotę wsparcia w wysokości 140 mld euro.

Zgodnie z założeniami planu władze KE jeszcze w lipcu 2021 r. wypłaca Madrytowi 9 mld euro bezzwrotnej pomocy a kolejne 10 mld euro trafi tam do końca grudnia.

(EUROEFE)

Hiszpania: Tysiące osób protestowało w Madrycie przeciw ułaskawieniu katalońskich separatystów

Hiszpański Sąd Najwyższy skazał na wyroki więzienia dziewiątkę polityków z katalońskich ugrupowań proniepodległościowych w 2019 r.

WARSZAWA

Rosja gotowa do inwazji na Polskę? Prezes PiS, wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński miał ostrzec wczoraj posłów, że Rosja ma gotowe plany inwazji na Polskę, czego dowodem mogą być – według niego – ostatnie cyberataki – przekazał Onet powołując się na swoje źródła. Szczegóły poniżej.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Niejawne posiedzenie Sejmu ws. cyberataków kompromitacją rządu?

Wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński miał ostrzec wczoraj posłów, że Rosja ma gotowe plany inwazji na Polskę. 

BUKARESZT

Rumunia przekazuje szczepionki. Na wczorajszym posiedzeniu rząd zdecydował o przekazaniu 100 800 dawek szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 Ukrainie i 50 400 dawek dla Serbii, powiedziała po spotkaniu sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Monica Althamer.

Rząd zatwierdził również ramy prawne, które pozwolą mu sprzedawać niewykorzystane szczepionki, ponieważ zainteresowanie szczepieniami przeciwko SARS-CoV-2 w Rumunii jest obecnie bardzo niskie.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)