Austria chce karać finansowo za brak szczepień / Briefing z Europy

Austria-szczepienia-COVID-19-pandemia-Polska-Duda-Bałkany-Węgry-opozycja-niedzielski-Francja-Włochy

Mieszkańcy Austrii, którzy od lutego odmówią szczepienia przeciwko COVID-19, zostaną ukarani grzywną w wysokości do 7,2 tys. euro, wynika z projektu ustawy. / Foto via [Shutterstock/Mirza Kadic]

Austria planuje karać finansowo osoby, które odmówią szczepienia przeciwko COVID-19 | Kandydat węgierskiej opozycji na premiera popiera współpracę z Serbią | Między innymi o tym piszemy we wtorkowym briefingu z Europy.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

WIEDEŃ

Mieszkańcy Austrii, którzy od lutego odmówią szczepienia przeciwko COVID-19, zostaną ukarani grzywną w wysokości do 7,2 tys. euro, wynika z projektu ustawy. Szczegóły poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | Tłumaczenie Kinga Wysocka)

Austria planuje karać finansowo osoby, które odmówią szczepienia przeciwko COVID-19

Obowiązkowe szczepienia, które zaczną obowiązywać od lutego, będą dotyczyć wszystkich osób na stałe mieszkających w Austrii.

WARSZAWA

Prezydent dobrze zna rodaków. „Znając podejście moich rodaków, nie wyobrażam sobie wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19”, powiedział w poniedziałek (29 listopada) w Budapeszcie prezydent Andrzej Duda. Jednocześnie zaapelował, by podejść do sprawy „jak najrozsądniej” i ze szczepienia skorzystać.

W stolicy Węgier Andrzej Duda spotkał się z przywódcami państw V4 – prezydentem Węgier Janoszem Aderem oraz prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą. Ze względów zdrowotnych nieobecny był prezydent Czech Milosz Zeman.

Na konferencji prasowej po spotkaniu trzej przywódcy zapytani zostali, czy wyobrażają sobie wprowadzenie w swoich krajach obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19. „Muszę państwu powiedzieć, że – znając podejście moich rodaków, takie poczucie wolności – nie wyobrażam sobie, żeby w Polsce można było wprowadzić przymusowe szczepienia”, odparł prezydent Duda.

Duda wyliczał, że „ponad 90 proc. osób, które wymagają hospitalizacji w związku z zachorowaniem na COVID-19, to są osoby, które nie były szczepione”. U tych, którzy byli zaszczepieni i zachorowali w związku z koronawirusem, przejawiało się on jak lekka grypa”, dodał prezydent.

(Paulina Borowska | EURACTIV.pl, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Tymczasem minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w poniedziałek o nowych obostrzeniach przeciwepidemicznych, które mają związek z pojawieniem się nowego, potencjalnie groźnego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Dotyczą one głównie kwarantanny dla osób przybywających z zagranicy oraz limitu osób w miejscach publicznych. Szczegóły poniżej.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: "Alertowy pakiet obostrzeń" w Polsce w związku z pojawieniem się wariantu Omikron

Dotyczą one głównie kwarantanny dla osób przybywających z zagranicy oraz limitu osób w miejscach publicznych.

BERLIN

Niemcy wzywają generała do kierowania zespołem zarządzania kryzysowego. Nowy niemiecki rząd socjaldemokratów (SPD), Zielonych i liberalnej FDP mianował generała Bundeswehry szefem zespołu zarządzania kryzysowego.

Generał Carsten Breuer, dowódca Kommando Territoriale Aufgaben (KTA), czyli odpowiednika niemieckich Wojsk Obrony Terytorialnej, które w trakcie pandemii COVID-19 koordynowały pomoc dla niemieckich obywateli został mianowany szefem zespołu zarządzania kryzysowego.

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de, tłum. Mateusz Kucharczyk)

USA: Niemcy próbują przekonać kongresmenów, by nie nakładali nowych sankcji przeciwko Nord Stream 2

Władze Niemiec przekonują Kongres USA, że nałożenie nowych sankcji na gazociąg osłabi wiarygodność rządu USA i zaszkodzi jedności transatlantyckiej.

PARYŻ

Sojusz dla Macrona. Cztery ruchy polityczne LREM (La République en Marche), Modem, Agir i Horizons, które stanowią większość prezydencką w parlamencie, w poniedziałek wieczorem poinformowały o uruchomieniu ruchu  „Ensemble Citoyens!” (Razem obywatele!). Jego celem ma być wsparcie prezydenta Republiki Emmanuela Macrona w rywalizacji o reelekcję w zaplanowanych na kwiecień 2022 r. wyborach prezydenckich.

Jak stwierdził lider liberalnego ugrupowania Modem François Bayrou, ruch ma wzmocnić współpracę między czterema ugrupowaniami w trakcie kampanii prezydenckiej.

Ensemble Citoyens planuje zaproponować wystawienie po jednym kandydacie z danego okręgu wyborczego, wyłonionego spośród członków czterech partii. Celem ruchu jest „zapewnienie prezydentowi Macronowi zachowania stabilnej większości” w nowej kadencji parlamentu.

Wybory parlamentarne we Francji tradycyjnie odbędą się w kilka tygodni po wyborach prezydenckich.

Emmanuel Macron nadal nie ogłosił oficjalnie, że będzie ubiegał się o reelekcję.

(Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Włochy i Francja pogłębiają współpracę. Macron i Draghi chcą silniejszej UE

Celem porozumienia jest wzmocnienie dwustronnych relacji między Paryżem a Rzymem oraz wspólne działanie na rzecz wzmocnienia autonomii i suwerenności Unii Europejskiej.

SZTOKHOLM

Premier po raz drugi. Dotychczasowa minister finansów w ubiegłym tygodniu podała się do dymisji po zaledwie kilku godzinach sprawowania urzędu z powodu sporu w rządowej koalicji. Teraz ponownie stanęła na czele rządu, ale zatwierdzonego najmniejszą możliwą liczbą głosów. Szczegóły poniżej. 

Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Szwecja: Magdalena Andersson po raz drugi wybrana na premiera

Dotychczasowa minister finansów w ubiegłym tygodniu podała się do dymisji po zaledwie kilku godzinach sprawowania urzędu z powodu sporu w rządowej koalicji.

RZYM

Coraz więcej szczepień. Liczba osób zaszczepionych przynajmniej jedną dawką znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku dni, osiągając 87,2 proc. wśród osób powyżej 12. r. ż. Wzrost nastąpił po tym, jak rząd ogłosił wprowadzenie „paszportów covidowych”.

Wpływ na to mogło mieć także ogłoszenie wariantu Omikron we Włoszech i możliwość otrzymania dawki przypominającej pięć miesięcy po zakończeniu pełnego cyklu szczepień.

W tę sobotę zaszczepiono 247 tys. osób, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 151 tys. w poprzednią sobotę. Liczba osób otrzymujących pierwszą dawkę wzrosła o 40 proc. „Dane są zachęcające. W piątek osiągnęliśmy rekord pod względem trzeciej dawki i spodziewamy się dalszego znacznego wzrostu w przyszłym tygodniu”, powiedział minister zdrowia Roberto Speranza.

Kraj znajduje się w środku czwartej fali czemu towarzyszy wzrost infekcji. W poniedziałek (29 listopada) Włochy odnotowały 7975 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i 65 związanych z COVID-19 zgonów.

Od 6 grudnia nieszczepieni mieszkający w regionach, w których liczby zachorowań są szczególnie wysokie, będą mogli opuścić dom tylko z ważnych powodów i tylko, jeśli w ciągu ostatnich 48 godzin mieli negatywny wynik testu na COVID-19.

(Eleonora Vasques | EURACTIV.it | tłum. Kinga Wysocka)

Fala protestów przeciw covidowym obostrzeniom zalewa Europę Zachodnią. Już nie tylko Holandia, ale także Austria, Włochy czy Chorwacja

Ponowne zaostrzanie przeciwepidemicznych restrykcji w kolejnych krajach zachodnioeuropejskich wywołuje protesty.

MADRYT

Najwyższa inflacja od 30 lat. Dwunastomiesięczny wskaźnik inflacji w Hiszpanii (IPC) wyniósł w październiku 5,4 proc. i jest najwyższy od 29 lat.

Tylko w ciągu jednego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,2 proc., wynika z opublikowanych w poniedziałek (29 listopada) danych Krajowego Instytutu Statystycznego (INE).

Głównym powodem wzrostu cen są rosnące koszty energii elektrycznej oraz zakłócenia w światowej produkcji. Rachunki za prąd w hiszpańskich gospodarstwach domowych wzrosły w październiku o prawie 63 proc. w porównaniu z rokiem 2020.

Jak wyliczają statystycy kryzys energetyczny przekłada się na ceny paliw, które w porównaniu z ubiegłym rokiem podrożały średnio o 28,6 proc. Benzyna jest droższa o 26,5 proc., a olej napędowy o 30,5 proc. – to najwyższy poziom cen od co najmniej 4 lat. Gwałtownie wzrosły też ceny gazu ziemnego – o 11,3 proc.

Z kolei ceny towarów konsumpcyjnych, takich jak np. oliwa z oliwek, podrożały o 26 proc.

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Inflacja w strefie euro: Austria wzywa do powrotu do ścisłego przestrzegania unijnych reguł fiskalnych

Austria jest szczególnie zaniepokojona wysoką inflacją w strefie euro.

PRAGA

Czechy chcą obowiązkowych szczepień dla części zawodów. Rząd przygotowuje rozporządzenie o obowiązkowych szczepieniach przeciw COVID-19 dla niektórych grup zawodowych. Decyzja może zapaść w przyszłym tygodniu. Obowiązek szczepień popiera prezydent Milosz ZemanSzczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz, tłum. Mateusz Kucharczyk)

BUDAPESZT

Fidesz: Opozycja może być utożsamiana jako największe zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Rzecznik partii rządzącej Fidesz zgodził się z przemówieniem przewodniczącego węgierskiego parlamentu, w którym ten nazwał węgierską opozycję „największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego”.

W miniony weekend ujawniono, że przewodniczący parlamentu László Kövér stwierdził w przemówieniu skierowanym do obecnych i byłych szefów węgierskich służb bezpieczeństwa narodowego w lutym 2020 r., że opozycja jest największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego kraju.

Szef gabinetu premiera Gergely Gulyás, odpowiadając na pytania na posiedzeniu plenarnym parlamentu, powiedział, że zgadza się z każdym słowem wystąpienia László Kövéra. „Warto przeczytać całe wystąpienie, polecam to zrobić”, dodał.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com | tłum. Kinga Wysocka)

Węgry: Przewodniczący parlamentu ostrzega przed opozycją. "Stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego"

Według László Kövéra opozycja działa „w duchu opuszczenia państwa i szydzenia z własnego narodu”.

BELGRAD | BUDAPESZT

Kandydat węgierskiej opozycji na premiera popiera współpracę z Serbią. Kandydat na premiera, nieoczekiwany zwycięzca niedawnych prawyborów, Peter Marki-Zay, zapowiedział, że chce utrzymać pozytywne i dobrosąsiedzkie stosunki nawiązane przez obecne władze.

„Uważam, że w najlepszym interesie Serbów i Węgrów mieszkających w Serbii jest utrzymywanie przez oba państwa bardzo dobrych stosunków i stałej współpracy oraz aby oba narody serdecznie akceptowały i szanowały swoją kulturę. Czuję, że chciałbym, aby młodzi ludzie w węgierskich szkołach uczyli się więcej o serbskiej kulturze i języku”, podkreślił Marki-Zay w wywiadzie dla portalu Magyar Szo, węgierskojęzycznego portalu w Serbii.

Polityk opozycji zasugerował, że podstawowych słów można nauczyć się w sześć miesięcy, a węgierscy uczniowie mogli uczyć się w szkole słowackiego, rumuńskiego i serbskiego. „Ważne jest, aby wiedzieć więcej o swoich kulturach, aby zrozumieć, czym jest Kościół prawosławny i w jaki sposób prawosławie różni się od zachodniego chrześcijaństwa. Byłoby bardzo przydatne, gdyby wzajemne zrozumienie było promowane przez szkoły. To moje marzenie”, powiedział Marki-Zay.

Marki-Zay deklaruje się jako wierzący katolik i konserwatysta. Jest ojcem siedmiorga dzieci. Do polityki wszedł w 2018 r., wygrywając wybory na burmistrza 44-tysięcznego miasta Hódmezovásárhely. Był wtedy także wspólnym kandydatem opozycji.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Człowiek, który może pokonać Orbána: "Fidesz zdradził Węgry. Jego ludzie pójdą siedzieć" [WYWIAD]

Nie wywieszę tęczowej flagi, ale mój konserwatyzm to przede wszystkim rozdział państwa od Kościoła – tłumaczy Péter Márki-Zay, niespodziewany zwycięzca prawyborów węgierskiej opozycji.

SKOPJE

Wielbiciele teorii spiskowych. Prawie 65 proc. obywateli Macedonii Północnej uważa, że ​​COVID-19 powstał w laboratorium w celu kontrolowania społeczeństwa, wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut na rzecz Demokracji Societas Civilis (IDSCS) we współpracy z Prezydenckim Centrum Edukacji Politycznej (PCPO).

Wśród ankietowanych 46 proc. uważa, że ​​wirusy i różne toksyny są rozpylane z samolotu.

Według tego samego sondażu 72 proc. obywateli uważa, że ​​świat jest kontrolowany przez kilka wpływowych rodzin. Macedończycy są przekonani, że o podziale władzy na świecie decydują tajne organizacje.

Respondenci okazali się nie tylko sceptykami w kontekście pandemii COVID-19, ale także zmian klimatu. Prawie połowa – 46 proc. – uważa, że klimat jest kontrolowany przez satelity i radary; 29 proc., badanych stwierdziło, że nie ma żadnych zmian klimatycznych, a 57 proc., że tzw. media głównego nurtu rozpowszechniają fake newsy.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr, tłum. Mateusz Kucharczyk)