Austria: Nowy kanclerz apeluje o stanowcze kroki KE wobec Polski

Alexander Schallenberg, Ursula von der Leyen, Austria, KE

Kanclerz Austrii Alexander Schallenberg i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas spotkania w Brukseli, 14 października 2021 r. / © European Union, 2021, Source: EC - Audiovisual Service, ID: P-052069/00-04 [Aurore Martignoni]

W ramach swojej pierwszej wizyty zagranicznej w roli kanclerza Austrii Alexander Schallenberg odwiedził Brukselę. Przy okazji wypowiadał się nie tylko o stanowisku Austrii wobec przyłączenia do UE Bałkanów Zachodnich, ale też ostro skrytykował orzeczenie polskiego TK dotyczące prawa unijnego.

 

 

W belgijskiej stolicy nowy austriacki kanclerz Alexander Schallenberg spotkał się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i szefem Rady Europejskiej Charles’em Michelem. W rozmowach z przywódcami unijnych instytucji nakreślił priorytety swojego rządu.

Alexander Schallenberg: Czego można spodziewać się po nowym kanclerzu Austrii?

Cieszy się on relatywnie wysokim zaufaniem społecznym.

Schallenberg zapowiada kontynuację polityki Kurza

Schallenberg, absolwent Kolegium Europejskiego, który przez pewien czas pracował w Brukseli, stwierdził, że podróż do tego miasta jest dla niego jak „powrót do domu”. Podkreślił jednocześnie, że taki, a nie inny wybór celu pierwszej wizyty za granicą to „celowy sygnał”, który ma pokazać gotowość Austrii do silnej współpracy z UE w obliczu bieżących problemów i zagrożeń.

Podkreślił też, że chce kontynuować kurs swojego poprzednika Sebastiana Kurza, który ustąpił ze stanowiska w sobotę z powodu podejrzeń o udział w działaniach korupcyjnych.

Zapowiedział, że będzie kontynuował obrany przez jego poprzednika konserwatywny kurs w kwestiach fiskalnych. Nie zrezygnuje również z ostrego stanowiska w sprawie migracji, z którego znany był Kurz.

Věra Jourová: Jeśli UE nie zakwestionuje orzeczenia polskiego TK, to zacznie się rozpadać

Komisarz Komisji Europejskiej odniosła się do wyroku TK ws. wyższości prawa krajowego nad unijnym.

Rozwój wydarzeń w Polsce „bardzo niebezpieczny”

Jednym z głównych celów polityki zagranicznej Schallenberga jako kanclerza ma być głębsza integracja Bałkanów Zachodnich z UE i przyspieszenie unijnej akcesji państw tego regionu.

„Najważniejsze dla Austrii jest to, aby w Europie nie było już podziałów”, podkreślił nowy kanclerz, dodając, że rozszerzenie UE o Bałkany Zachodnie jest kwestią, która „szczególnie leży mu na sercu”.

Wspomniał także o państwach Europy Środkowo-Wschodniej, o których powiedział, że nie chce, aby czuły się one państwami członkowskimi „drugiej kategorii”.

Stanowczo potępił jednak wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego, podważający prymat prawa unijnego nad krajowym. Rozwój wydarzeń w Polsce ocenił jako „wysoce niebezpieczny” i powiedział, że Komisja Europejska powinna zrobić wszystko, co w jej mocy, aby go zatrzymać.

„Politykę KE wobec Polski uważam za absolutnie słuszną. Wszystko zależy jednak od stopnia komunikacji w tej sprawie (z polskim rządem – red.)”, podkreślił.