Austria proponuje reformę Euroatomu / STOLICE

Austriacka minister oparła swoją propozycję na ocenie niemieckiego prawnika, który argumentował, że traktat Euratom powinien zostać zreformowany w celu ochrony Europy przed potencjalnymi zagrożeniami nuklearnymi. / Foto via [EPA-EFE/OLIVIER HOSLET]

Austria proponuje reformę Euroatomu. Dania przestanie szczepić preparatem Johnson & Johnson. Krajowy Plan Odbudowy Polski przesłany do Komisji Europejskiej. O tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

WIEDEŃ

Czas na zmiany. Minister ds. działań w dziedzinie klimatu, ochrony środowiska, energii, mobilności, innowacji i technologii – Leonore Gewessler przedstawiła wczoraj (3 maja) propozycję reformy traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euroatom), mówiąc, że jego obecna wersja jest nieaktualna i że należy przyjąć bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące bezpieczeństwa i likwidacji elektrowni jądrowych oraz ostatecznego składowania odpadów jądrowych.

Austriacka minister oparła swoją propozycję na ocenie niemieckiego prawnika, który argumentował, że traktat Euratom powinien zostać zreformowany w celu ochrony Europy przed potencjalnymi zagrożeniami nuklearnymi.

Gewessler skrytykowała traktat za to, że nie zwraca wystarczającej uwagi na nieodłączne zagrożenia związane z energią jądrową. Wyraziła potrzebę położenia kresu „niesprawiedliwym korzyściom dla energii jądrowej”, zwłaszcza że stawia to energię odnawialną w niekorzystnej sytuacji.

Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej podpisano w dniu 25 marca 1957 r. w Rzymie. Do najważniejszych jego celów należało: wspieranie badań i rozpowszechnianie informacji technicznych, ustanowienie jednolitych norm bezpieczeństwa dla ochrony społeczeństwa i pracowników zatrudnionych w przemyśle, ułatwienie badań, dopilnowanie, by cywilne obiekty jądrowe nie były wykorzystywane do innych celów, zwłaszcza wojskowych.

(Oliver Noyan | EURACTIV.com)

35 lat od katastrofy. Ukraina chce, aby do Czarnobyla "powróciło życie"

Władze Ukrainy chcą zmienić postrzeganie miasta i doprowadzić do jego rozwoju.

KOPENHAGA

Rezygnują z drugiej szczepionki. Władze Danii podjęły decyzję o wykluczeniu preparatu Johnson & Johnson z programu szczepień przeciwko COVID-19. Powodem są przypadki zakrzepów związane ze szczepionką. Szczegóły poniżej. 

(EURACTIV)

Dania przestanie szczepić preparatem Johnson & Johnson

Będzie to już drugi wykluczony przez Kopenhagę środek, po szczepionce AstraZeneca.

WARSZAWA

Plan wysłany do Brukseli. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował wczoraj, że do Brukseli przesłano polski Krajowy Plan Odbudowy w finalnej wersji. Informację tę potwierdziło stałe przedstawicielstwo przy UE, a wieczorem również szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Krajowy Plan Odbudowy Polski przesłany do Komisji Europejskiej

Informację o przesłaniu KPO potwierdziła m.in. szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.