Austria proponuje reformę Euroatomu. Dania przestanie szczepić preparatem Johnson & Johnson. Krajowy Plan Odbudowy Polski przesłany do Komisji Europejskiej. O tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.
WIEDEŃ
Czas na zmiany. Minister ds. działań w dziedzinie klimatu, ochrony środowiska, energii, mobilności, innowacji i technologii – Leonore Gewessler przedstawiła wczoraj (3 maja) propozycję reformy traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euroatom), mówiąc, że jego obecna wersja jest nieaktualna i że należy przyjąć bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące bezpieczeństwa i likwidacji elektrowni jądrowych oraz ostatecznego składowania odpadów jądrowych.
Austriacka minister oparła swoją propozycję na ocenie niemieckiego prawnika, który argumentował, że traktat Euratom powinien zostać zreformowany w celu ochrony Europy przed potencjalnymi zagrożeniami nuklearnymi.
Gewessler skrytykowała traktat za to, że nie zwraca wystarczającej uwagi na nieodłączne zagrożenia związane z energią jądrową. Wyraziła potrzebę położenia kresu „niesprawiedliwym korzyściom dla energii jądrowej”, zwłaszcza że stawia to energię odnawialną w niekorzystnej sytuacji.
Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej podpisano w dniu 25 marca 1957 r. w Rzymie. Do najważniejszych jego celów należało: wspieranie badań i rozpowszechnianie informacji technicznych, ustanowienie jednolitych norm bezpieczeństwa dla ochrony społeczeństwa i pracowników zatrudnionych w przemyśle, ułatwienie badań, dopilnowanie, by cywilne obiekty jądrowe nie były wykorzystywane do innych celów, zwłaszcza wojskowych.
(Oliver Noyan | EURACTIV.com)
KOPENHAGA
Rezygnują z drugiej szczepionki. Władze Danii podjęły decyzję o wykluczeniu preparatu Johnson & Johnson z programu szczepień przeciwko COVID-19. Powodem są przypadki zakrzepów związane ze szczepionką. Szczegóły poniżej.
(EURACTIV)
WARSZAWA
Plan wysłany do Brukseli. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował wczoraj, że do Brukseli przesłano polski Krajowy Plan Odbudowy w finalnej wersji. Informację tę potwierdziło stałe przedstawicielstwo przy UE, a wieczorem również szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Szczegóły poniżej.