Austria: Nowa tymczasowa kanclerz

Konferencja prasowa prezydenta Austrii Alexandra Van der Bellena oraz nowej kanclerz Brigitte Bierlein / zdjęcie via twitter @vanderbellen

Dotychczasowa prezes austriackiego Trybunału Konstytucyjnego została nominowana przez prezydenta na nowego szefa rządu. To pierwsza kobieta w historii kraju na tym stanowisku. Jej zadaniem będzie doprowadzić Austrię do wrześniowych przedterminowych wyborów.

 

Brigitte Bierlein będzie odpowiedzialna za utworzenie tymczasowego rządu technicznego, który doprowadzi Austrię do zaplanowanych na wrzesień przedterminowych wyborów parlamentarnych. Jej poprzednik Sebastian Kurz został odwołany w poniedziałek na skutek przegłosowania wotum nieufności dla rządu.

Austria: Wotum nieufności dla rządu

W Radzie Narodowej, czyli niższej izbie austriackiego parlamentu, przegłosowany został wniosek o udzielenie wotum nieufności wobec konserwatywnego rządu. To efekt skandalu jaki wybuchł wokół koalicyjnej nacjonalistycznej Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ). To pierwszy przypadek odwołania rządu przez parlament w powojennej austriackiej …

Rząd techniczny

Nowa Pani kanclerz zapowiedziała zdobycie zaufania Austriaków. Dodała, że w najbliższych dniach rozpocznie rozmowy ze wszystkimi partiami politycznymi oraz organizacjami społeczeństwa obywatelskiego. Prezydent Alexander Van der Bellen określił Bierlein jako „rozważną, dalekowzroczną i wysoce kompetentną osobowością”.

Wskazała także pierwsze nazwiska, które prawdopodobnie pojawią się w jej rządzie. To m.in. Clemens Jablons, były przewodniczący Najwyższego Sądu Administracyjnego, który jest ponoć „gotowy do objęcia funkcji wicekanclerza i ministra sprawiedliwości”. Ważne stanowisko ministra spraw zagranicznych Bierlein zaproponuje dyplomacie Alexandrowi Schallenbergowi.

Austria: FPÖ opuszcza rząd, w poniedziałek wotum nieufności wobec kanclerza

Nie ma już rządzącej Austrią przez ostatnie 2 lata koalicji między Austriacką Partią Ludową (ÖVP) a nacjonalistyczną Wolnościową Partią Austrii (FPÖ). Ministrowie należący do drugiego z tych ugrupowań opuścili rząd. To skutek afery wokół byłego już lidera FPÖ, który do niedawna …

Kim jest nowa kanclerz?

Nowa pani kanclerz jest z wykształcenia prawniczką po Uniwersytecie Wiedeńskim, która zrobiła karierę w wymiarze sprawiedliwości. Jest pierwszą kobietą pełniącą ważne stanowiska w państwie. Dla wypełnienia misji utworzenia rządu Bierlein zapowiedziała porzucić stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego, które piastowała od dwóch lat.

Wcześniej zajmowała stanowiska sędziowskie oraz prokuratorskie, w tym wiceprezes Sądu Najwyższego oraz była pierwszą w historii Austrii prokurator generalną. Nigdy nie należała do żadnej partii, ale uważa się ją za konserwatystkę, bliską chadekom z  Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP). M.in. sprzeciwiła się zamysłom wywodzącego się z Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) ministra spraw wewnętrznych, postulującego prewencyjne areszty osób ubiegających się o azyl.

Austria: Ministrowie z FPÖ grożą wyjściem z rządu

Coraz więcej emocji budzi skandal wokół byłego już austriackiego wicekanclerza. Niemiecka prasa opublikowała kompromitujące go nagrania, a szef rządu rozpisał na wrzesień przedterminowego wybory. Ale wiele wskazuje na to, że konserwatywno-nacjonalistyczna koalicja może nie dotrwać do jesieni.
 

Nacjonalistyczna Wolnościowa Partia Austrii …

Wotum nieufności

Przedterminowe wybory parlamentarne są wynikiem skandalu z udziałem byłego wicekanclerza Heinza-Christiana Strache. Polityk FPÖ ustąpił ze stanowiska wskutek ujawnienia nagrania z 2017 r., na którym widać, jak obiecywał rzekomej siostrzenicy rosyjskiego oligarchy zamówienia publiczne w zamian za wsparcie w kampanii wyborczej.

Film ujawniony na kilka dni przed na kilka dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego zatrząsł sceną polityczną i doprowadził do rozpadu koalicji ÖVP z FPÖ. W poniedziałek w parlamencie głosami Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPÖ) oraz FPÖ zostało przegłosowane wotum nieufności dla rządu Sebastiana Kurza.

Przedterminowe wybory w Austrii we wrześniu?

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz rozwiązał rząd i zapowiedział przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych tak szybko jak to możliwe. Prezydent tego kraju Alexander Van der Bellen oświadczył natomiast po wczorajszym spotkaniu z kanclerzem, że chce, by odbyły się one we wrześniu.

Mimo tego, ÖVP zwyciężyła w niedzielnych wyborach do PE, zdobywając 34,6 proc. głosów. Chadecy są również faworytami wrześniowego głosowania, co oznacza, że na stanowisko kanclerza mógłby wrócić 32-letni Kurz.