Austria ostrzega: Nie rozwiążemy problemu migracji za całą UE / Briefing z Europy

Austria, migracja, Afganistan, unia europejska, pandemia, LGBT, Węgry, Budapeszt, Polska, homofobia, szczepienia

W tym roku na austriackiej granicy zatrzymano już 15 768 nielegalnych migrantów, w porównaniu do 21 700 w całym 2020 r. „Nie otrzymujemy potrzebnego wsparcia od Komisji Europejskiej, która woli omawiać kwoty relokacji”, narzekał Nehammer. W jego opinii unijne przepisy dotyczące migracji „nie spełniają swojego zadania”. / Foto via unsplash [Shutterstock/Amors photos]

Szef MSZ Austrii: Nasz kraj nie może rozwiązywać problemu migracji za całą UE | Polska ambasada jako jedna z niewielu w UE nie poparła marszu równości w Budapeszcie | Historyczna niedziela w Czarnogórze. Tego dnia zawarto pierwszy związek małżeński pomiędzy dwoma kobietami | Niemcy spierają się o szczepienia | Francuski minister wzywa Frontex do działania | Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowym briefingu z Europy |

WIEDEŃ

Szef MSW: Austria nie może rozwiązywać problemu migracji za całą UE. Na wspólnej konferencji prasowej z minister obrony Klaudią Tanner, minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer zwrócił się o zwiększenie liczby funkcjonariuszy straży granicznej o 40 proc. z powodu gwałtownego wzrostu nielegalnej migracji.

W tym roku na austriackiej granicy zatrzymano już 15 768 nielegalnych migrantów, w porównaniu do 21,7 tys. w całym 2020 r. „Nie otrzymujemy potrzebnego wsparcia od Komisji Europejskiej, która woli omawiać kwoty relokacji”, narzekał Nehammer. W jego opinii unijne przepisy dotyczące migracji „nie spełniają swojego zadania”.

Austria jest jednym z krajów UE najbardziej dotkniętych nielegalną migracją, a granica kraju z Węgrami jest obecnie szczególnie gorącym punktem pod względem natężenia nielegalnej imigracji i zjawiska handlu ludźmi.

„W Austrii mamy jedną z największych społeczności afgańskich w całej Europie”, powiedział szef resortu spraw wewnętrznych. Według niego jest to nielogiczne, skoro nielegalni migranci, zanim dotrą do Austrii, przemierzają aż dziesięć bezpiecznych krajów. „Nie może być tak, że Austria i Niemcy biorą na siebie cały problem, za którego rozwiązanie odpowiada UE”, ocenił minister.

W ostatnich miesiącach władze w Wiedniu regularnie krytykowały unijne przepisy migracyjne, wzywając jednocześnie Komisję Europejska do podjęcia kroków na rzecz bardziej restrykcyjnej kontroli granic oraz odsyłania nielegalnych migrantów.

Tymczasem sytuacja w Afganistanie niepokoi Unię Europejską. Bruksela obawia się nowej fali migracyjnej. Więcej szczegółów poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

WARSZAWA | BUDAPESZT

Bez poparcia dla marszu. Kilka tysięcy osób wzięło w sobotę (24 lipca) udział w marszu Budapest Pride, protestując przeciw niedawno przyjętej ustawie o ochronie dzieci, która m.in. ogranicza prowadzenie zajęć o homoseksualizmie w szkołach.

Ambasada Polski na Węgrzech nie podpisała się pod listem poparcia dla budapesztańskiego marszu równości. Polska znalazła się tym samym w gronie pięciu państw z całej UE, które nie wyraziły wsparcia dla społeczności osób LGBT+. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Węgry: Polska ambasada jako jedna z niewielu w UE nie poparła marszu równości w Budapeszcie

Ambasada Polski na Węgrzech nie podpisała się pod listem poparcia dla budapesztańskiego marszu równości.

PODGORICA

Czarnogóra bliżej Japonii. Czarnogórski Minister finansów Milojko Spajicia spotkał się wczoraj (26 lipca) z Yoshihide Sugą, premierem Japonii. Wizyta Spajicia na kontynencie azjatyckim zaowocowała m.in. uzgodnieniem otwarcia ambasad w stolicach obu krajów, projektem pobudzenia rozwoju infrastruktury Podgoricy poprzez przyszłe inwestycje Japonii, a także wsparciem finansowym w obszarze edukacji młodzieży kraju na Półwyspie Bałkańskim.

Przewiduje się, że Czarnogóra stanie się członkiem Unii Europejskiej do 2025 r., co umocniłoby stosunki handlowe również z krajami europejskimi.

Historyczny dzień. Niedziela była historycznym dniem dla Czarnogóry również z innego powodu – wczoraj został zawarty pierwszy związek małżeński pomiędzy dwoma kobietami. W 2020 r. Czarnogóra uchwaliła ustawę o związkach partnerskich tej samej płci, będąc przy tym pierwszym krajem europejskim poza Europą Zachodnią i Unią Europejską, który prawnie uznaje związki jednopłciowe.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Kamila Wilczyńska)

KE pozywa Polskę oraz Węgry w związku z dyskryminacją osób LGBTIQ

W ostateczności, spray te mogą zostać skierowane do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

BERLIN

Spór o szczepienia. Helge Braun, szef Urzędu Kanclerza Federalnego Niemiec ostrzegł wczoraj (25 lipca), że w przypadku braku szczepień większej liczby osób, jesienią w Niemcy może uderzyć czwarta fala pandemii COVID-19, a to oznacza, że odmawiający szczepień napotkają ograniczenia. Opozycja przekonuje, że poprzez wywieranie presji władze próbują przeforsować program obowiązkowych szczepień.

W Niemczech liczba zakażeń koronawirusem każdego dnia rośnie. Najwięcej wśród osób w wieku od 15 do 34 lat. Szczegóły poniżej. 

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de) 

Niemcy spierają się o szczepienia. Szef urzędu kanclerskiego zapowiada ograniczenia dla odmawiających preparatu przeciwko COVID-19

Opozycja przekonuje, że poprzez wywieranie presji władze próbują przeforsować program obowiązkowych szczepień.

PARYŻ

Minister wzywa Frontex do działania. W sobotę (24 lipca) w Calais minister spraw wewnętrznych Francji Gérald Darmanin zwrócił się do Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) o wzmocnienie ochrony północnych granic Wspólnoty. Poinformował również, że od początku roku krajowe służby zlikwidowały 26 przemytniczych siatek.

„Poprosiłem, aby Frontex zajął się ochroną północnych granic Wspólnoty, zwłaszcza wybrzeżem Nord-Pas-de-Calais [Kanał i Morze Północne]”, powiedział. „60 proc. migrantów, którzy tu przyjeżdżają, pochodzi z Belgii, więc nasze spektrum działań musi być bardzo szerokie, potrzebujemy europejskiego nadzoru granic”, kontynuował Darmanin.

Minister spraw wewnętrznych podkreślił, że gdy tylko Francja obejmie przewodnictwo w Radzie UE 1 stycznia 2022 r., poruszy tę kwestię, ale także „ważne postępy, jakie należy osiągnąć w zakresie unijnego paktu migracyjnego”.

Tymczasem francuska straż przybrzeżna uratowała w weekend na Kanale La Manche 80 migrantów, w tym 20 dzieci. W pierwszej łodzi płynęło 35 osób, w drugiej – 45.

Od końca 2018 r. wzrosło nielegalne przekraczanie kanału La Manche przez migrantów chcących dotrzeć do Wielkiej Brytanii. W ubiegłym roku odnotowano blisko 10 tysięcy prób nielegalnego przepłynięcia Kanału La Manche. Sześć osób utonęło, trzy uznano za zaginione.

(Anne Damiani | EURACTIV.fr)

Wielka Brytania chce kryminalizować nielegalne przekroczenie kanału La Manche

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel oświadczyła, że projekt ustawy stworzy „twardy, ale sprawiedliwy” system azylowy.

BELFAST |  LONDYN

Z polityki do mediów. Była premier Irlandii Północnej oraz liderka Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP) Arlene Foster dołączy do kanału informacyjnego GB News, prowadzonego przez byłego lidera Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigela Farage’a, jak donosi RTE.

Foster powiedziała, że będzie to „okazja” do wprowadzenia Irlandii Północnej do głównego nurtu brytyjskiej polityki. Jest to pierwszy poważny ruch w karierze Arlene Foster poza byciem członkiem DUP. Funkcję liderki ugrupowania pełniła od 2015 r. do maja tego roku, kiedy ustąpiła. Nie jest jasne, jak często zamierza pojawiać się w mediach, jednak spekuluje się, że będzie koncentrować się na wyłącznie na zagadnieniach politycznych i kwestiach Irlandii Północnej.

„To bardzo ekscytujące być tutaj. Przede wszystkim widzę w tym szansę na stworzenie przestrzeni do cywilizowanej dyskusji”, powiedziała. „Bardzo często programy polityczne są bardzo krótkie, nie ma więc możliwości rozwinięcia historii (…). Oczywiście drugim powodem jest włączenie Irlandii Północnej do głównego nurtu brytyjskiej polityki – jest to coś, co mnie bardzo pasjonuje i o czym myślałam już jako studentka bardzo dawno temu. Taką możliwość mamy w GB News i bardzo na to czekam”, dodała. Więcej o Arlene Foster poniżej. 

(Paula Kenny | EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

Premier Irlandii Północnej złoży rezygnację. Powodem napięcia polityczne wywołane brexitem

Rezygnacja Arlene Foster jest efektem wewnątrzpartyjnego sprzeciwu wobec jej polityki.

RZYM

Ponad połowa Włochów w pełni zaszczepiona. 30 mln osób, czyli 56 proc. włoskiej populacji, otrzymało pełne szczepienie przeciwko COVID-19. Jednak 4,8 mln mieszkańców powyżej 50. roku życia i 2,7 mln młodych ludzi w wieku od 12 do 19 lat wciąż nie przyjęło pierwszej dawki szczepionki.

“Przed nami jeszcze daleka droga, chociaż jesteśmy na ostatniej prostej, a dawki szczepionki dostarczane są do kraju regularnie”, powiedział włoski komisarz ds. pandemii Francesco Figliuolo, dodając, że ważne jest szczepienie młodych osób z dwóch powodów: „dzięki szczepieniom chronimy tych, którzy mogą jeszcze zachorować, a przede wszystkim ograniczamy rozprzestrzenianie się koronawirusa. Młodzi ludzie mogą transmitować wirusa i rozprzestrzeniać go na te grupy populacji, które ze względów zdrowotnych nie mogą przyjąć szczepionki”.

Tymczasem w sobotę tysiące osób wyszło na ulice wielu włoskich miast, by protestować przeciwko wymogowi posiadania paszportu szczepień. Okazanie dokumentu będzie obowiązkowe we Włoszech od 6 sierpnia podczas korzystania z miejsc użyteczności publicznej.

Największe demonstracje miały miejsce w Mediolanie, Turynie i Rzymie, gdzie doszło do zamieszek i starć z policją. W Mediolanie i Turynie demonstranci pokazywali zdjęcia premiera Mario Draghiego z wąsami Hitlera i skandowali hasła przeciwko “dyktaturze zdrowia”.

We Włoszech 250 tys. osób zapisało się na szczepienie na koronawirusa, po zapowiedzi wprowadzenia przepustek do miejsc publicznych. Szczegóły poniżej.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it | tłum. Monika Mojak)

Włochy: 250 tys. osób zapisało się na szczepienie na koronawirusa, po zapowiedzi wprowadzenia przepustek do miejsc publicznych

Od 6 sierpnia wymóg przedstawiania „zielonej przepustki” w wielu miejscach publicznych będzie dotyczył każdej osoby powyżej 12. roku życia.

PRAGA

Czechy rozpoczynają szczepienia bezdomnych. Czeskie organizacje non-profit kierowane przez Armię Zbawienia rozpoczęły kampanię szczepienia na COVID-19 bezdomnych. Akcja rozpoczęła się w Pradze w połowie lipca i obecnie rozszerza się kolejne czeskie miasta.

„W stolicy wiele osób jest pozbawionych dostępu do szczepień przeciwko COVID-19. Wraz ze służbami terenowymi staramy się naprawić ten błąd” – powiedziała Milena Johnová, praska radna odpowiadająca za politykę społeczną i zdrowie. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy szczepią bezdomnych na COVID-19

Akcja rozpoczęła się w Pradze w połowie lipca i obecnie rozszerza się kolejne miasta.

BRATYSŁAWA

Koalicja rządząca faworyzuje zaszczepionych. Słowacka Rada Narodowa zatwierdziła poprawkę, która pozwala zaszczepionym obywatelom uniknąć ograniczeń w przypadku pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Wbrew sugestiom ekspertów, koalicja złagodziła pierwotne żądania, rozszerzając swobody dla zaszczepionych. Forsowała je druga co do wielkości partia, prawicowo-populistyczna Jesteśmy Rodziną (Sme Rodina). Szczegóły poniżej. 

(Lucia Yar | EURACTIV.sk | tłum. Kinga Wysocka)

Słowacja: Rząd dopuszcza przywileje dla zaszczepionych

Ma to zmotywować obywateli do szczepień.

SOFIA

Prawie 60 proc. Bułgarów popiera rząd tymczasowy. 58,9 proc. Bułgarów popiera rząd tymczasowy, który sprawuje władzę od maja, a przeciwnego zdania jest 28,8 proc., wynika z sondażu Gallup International Balkan.

Najbardziej lubianym politykiem pozostaje prezydent Rumen Radew. Zgodnie z badaniem zaufanie do niego wzrosło w ostatnich miesiącach, prawdopodobnie w związku z działaniami rządu tymczasowego, który powołał.

Odpowiedzi na pytanie o przyszłość kraju przez dziesięciolecia były głównie negatywne, ale w ostatnich miesiącach ich udział zaczął spadać i powracać do poziomu sprzed pandemii i kryzysu politycznego.

Obecnie 26,3 proc. respondentów wskazuje, że sytuacja w kraju się poprawia, a 52 proc. twierdzi, że się pogarsza. Tymczasem jeszcze jesienią ubiegłego roku odsetek osób mających pozytywną opinię na ten temat wynosił 16 proc., a negatywną 67 proc.

Sondaż wskazuje też, że w obliczu spodziewanego wzrostu liczby zachorowań na COVID-19 w Bułgarii, dwie osoby na pięć nie zaszczepiły się i nie planują tego zrobić. Obecnie odsetek osób, które odmawiają przyjęcia szczepionki wynosi 41,8 proc.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

Bułgaria: Partia Bojko Borysowa wygrywa wybory parlamentarne, ale czy będzie rządzić?

Drugie miejsce zajęła populistyczna partia Są Tacy Ludzie.

BELGRAD

Wyprodukowana w Indiach i podawana w Serbii szczepionka firmy Astrazeneca, nie uznawana w UE. Kilka państw członkowskich UE odmówiło uznania indyjskiej szczepionki AstraZeneca, którą dystrybuuje się w Serbii od wiosny. Oznacza to, że ​​każdy, kto ją otrzymał, będzie musiał przedstawić w momencie wjazdu do takiego państwa negatywny wynik testu na COVID-19 lub pozostać po przyjeździe na kwarantannie.

Ambasada Niemiec w Serbii potwierdziła w sobotnim (24 lipca) komentarzu dla gazety „Danas”, że podawana w bałkańskim kraju szczepionka AstraZeneca wyprodukowana przez Serum Institute of India, nie zostanie uznana za ważną szczepionkę dla serbskich podróżnych.

Szczepionka o nazwie „Covishield” nie znajduje się na liście Europejskiej Agencji Leków (EMA), ponieważ producent nie złożył wniosku o licencję. EMA wydała ją jedynie na szczepionkę firmy AstraZeneca produkowaną w UE pod nazwą „vaxzevria”.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Paweł Natorski)

Koronawirus: Indie się duszą. Świat rusza z pomocą

Ostatniej doby przybyło prawie 355 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

BELGRAD | SARAJEWO

Serbski minister spraw zagranicznych: Utrzymanie stabilności w Bośni jest niejasne po tym, jak prawnie zakazano negowania ludobójstwa. W komentarzu na temat decyzji Wysokiego Przedstawiciela ds. Bośni i Hercegowiny (BiH) Valentina Inzko o wprowadzeniu prawa zakazującego negowania ludobójstwa, serbski minister spraw zagranicznych Nikola Selaković oświadczył w Belgradzie, że chce wierzyć, że w BiH można zachować stabilność, ale przyszłość tego kraju jest „niejasna”.

Na piątkowym (23 lipca) spotkaniu z prezydentem Republiki Serbskiej (część składowa BiH zamieszkana głównie przez Serbów) Željką Cvijanović, Selaković powiedział, że stanowisko Belgradu „jest bardzo jasne, a narzucone decyzje i poglądy lub prawa w tej sprawie nigdy nie były dobre dla nikogo i nigdy nie doprowadziły do ​​dobrobytu”.

Po ogłoszeniu decyzji Inzko, Milorad Dodik, serbski członek prezydencji BiH, odpowiedział, że jej nie uszanuje, ponieważ uważa, że ​​nie doszło do ludobójstwa w Srebrenicy i zagroził, że „RS (Republika Serbska) podejmie kroki w celu oderwania się od BiH”. Natomiast NATO poinformowało w niedzielę, że zdecydowanie popiera integralność terytorialną BiH i zażądało uznania faktów historycznych, takich jak ludobójstwo popełnione w Srebrenicy.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski) (EURACTIV.rs | betabriefing.com)