Austria sprzeciwia się wstrzymaniu rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną / STOLICE

Austria, Macedonia Północna, Unia Europejska, Bułgaria, Eurowizja, Francja list generałów, Czechy, Rosja

Propozycja komisarza UE ds. rozszerzenia Olivéra Várhelyi'ego, aby kontynuować rozmowy akcesyjne z Albanią i na razie wykluczyć z nich Macedonię Północną, wywołała krytykę w Austrii, a minister spraw zagranicznych tego kraju Alexander Schallenberg nazwał to posunięcie „absurdalnym”. / Foto via [EPA-EFE/MARTIN DIVISEK]

Austria krytykuje plan unijnego komisarza ds. rozszerzenia. Emmanuel Macron będzie musiał zrezygnować z organizacji referendum w sprawie włączenia do konstytucji kwestii ochrony klimatu i środowiska naturalnego? Coraz więcej migrantów dociera do włoskiej wyspy Lampedusa. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

WIEDEŃ

Austria nie chce wykluczenia Macedoni Północnej z rozmów akcesyjnych. Propozycja komisarza UE ds. rozszerzenia Olivéra Várhelyi’ego, aby kontynuować rozmowy akcesyjne z Albanią i na razie wykluczyć z nich Macedonię Północną, wywołała krytykę w Austrii, a minister spraw zagranicznych tego kraju Alexander Schallenberg nazwał to posunięcie „absurdalnym”.

„Macedonia Północna zmieniła nazwę, przeprowadziła poważne reformy i myślę, że musimy być bardzo ostrożni, jeśli chodzi o wysyłane przez nas sygnały”, podkreślił Schallenberg. Bułgaria blokuje obecnie rozmowy akcesyjne z Macedonią Północną ze względu na tarcia kulturowo-językowe między tymi dwoma krajami. A rozdzielenie rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną miałoby być według unijnego komisarza z Węgier rozwiązaniem odblokowania procesu.

Jednak inicjatywa Olivéra Várhelyi’ego nie spodobała się również innym austriackim politykom. Szef delegacji Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPÖ) w Parlamencie Europejskim, Andreas Schieder, odrzucił ten pomysł i stwierdził, że „Várhelyi działa bardzo niezdarnie” i że „nacjonalistyczny interes, jak w przypadku Bułgarii, nie może zagrozić wspólnej europejskiej perspektywie dla regionu”.

W podobnym tonie wypowiedział się eurodeputowany Christian Sagartz z Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP), a Thomas Waitz z partii Zielonych nazwał propozycję Várhelyi’ego „nieprojektową”. Zamiast tego wezwał Komisję Europejską do wywarcia nacisku na Bułgarię, aby zniosła obecne weto w sprawie otwarcia negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną.

(Oliver Noyan | EURACTIV.com)

Macedonia Północna: Nowy rząd z wotum zaufania. Zoran Zaew ponownie premierem

W nocy z niedzieli na poniedziałek parlament Macedonii Północnej zatwierdził nowy koalicyjny rząd na czele z Zoranem Zaewem. Debata w sprawie nowego gabinetu trwała dwa dni.

PARYŻ

Macron zrezygnuje z referendum? Prezydent Emmanuel Macron może być zmuszony do rezygnacji z obietnicy złożonej w grudniu 2020 r. w sprawie organizacji referendum w sprawie włączenia do konstytucji kwestii ochrony klimatu i środowiska naturalnego, ponieważ senatorowie nie uzgodnili odpowiedniego sformułowania podczas parlamentarnych prac nad tekstem ustawy, poinformował francuski tygodnik Le Journal du Dimanche.

Senatorowie, którzy zajmowali się stosownym projektem ustawy prawa o klimacie nie zgodzili się co do terminu „gwarancja” w przepisie, który mówi, że „republika gwarantuje zachowanie różnorodności biologicznej, środowiska i walkę ze zmianami klimatu”, ponieważ daje pierwszeństwo środowisku przed innymi zasadami konstytucyjnymi.

Jednak Macron powiedział w niedzielę w Parlamencie Europejskim podczas inauguracji Konferencji w sprawie przyszłości Europy, że pomysł referendum ​​„nie zostanie porzucony, a ten tekst (ustawy klimatycznej – red.) będzie żył swoim parlamentarnym życiem, co jest jedynym sposobem, aby zorganizować referendum”.

Rzecznik rządu Gabriel Attal obarczył prawicowych senatorów odpowiedzialnością za ewentualną porażkę inicjatywy referendum. „Senat prawdopodobnie spróbuje zmienić ustawę. Nadal może zmienić zdanie. Kolejna szansa już za kilka dni”, powiedział Attal we francuskiej telewizji.

(Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr)

Grecja zamknie ostatnią elektrownię węglową w 2025 r.

Węgiel brunatny zostanie zamieniony na gaz ziemny.

Kolejny list wojskowych. We Francji opublikowano kolejny list otwarty ostrzegający przed wojną domową. Podpisało się pod nim już ponad 130 tys. osób. Wiadomość, która została opublikowana w prawicowym tygodniku  „Valeurs Actuelles”, oskarża francuski rząd o „ustępstwa” na rzecz islamu. Pismo spotkało się ze zdecydowaną krytyką francuskich władz. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Francja: Kolejny list wojskowych. Ostrzegają przed wewnętrznym konfliktem

Tym razem list adresowany do francuskich władz napisali „anonimowi żołnierze”.

RZYM

Szansą porozumienie maltańskie? Ponad 2,1 tys. migrantów przypłynęło w ciągu niecałych dwóch dni – od niedzieli do poniedziałkowego wieczoru – na włoską wyspę Lampedusa. Migranci którzy przemierzają Morze Śródziemne z wybrzeży Afryki, aby dostać się przez Włochy do Europy, budzą coraz większe zaniepokojenie, zwłaszcza lokalnych władz.

Jak informują lokalne media, całkowicie przepełniony jest tzw. hot spot na wyspie, czyli punkt rejestracji migrantów i to mimo że są oni regularnie przewożeni z niego na stojące w pobliżu promy, gdzie odbywają kwarantannę.

Według dziennika „La Repubblica”, premier Mario Draghi zapowiedział, że zamierza zaproponować partnerom z UE przywrócenie tzw. porozumienia maltańskiego w sprawie migracji, podpisanego w 2019 r., które nigdy nie weszło w życie. Umowa opiera się na dobrowolnym mechanizmie relokacji, w którym rolę mediatora pełni Komisja Europejska.

Jednak znalezienie porozumienia na szczeblu UE przed zaplanowanymi na jesień wyborami parlamentarnymi w Niemczech byłoby trudne, pisze gazeta. Świadczy o tym obecny impas w sprawie nowej umowy w sprawie migracji i azylu, mimo że komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson stwierdziła ostatnio, że ​​„nadszedł czas, aby Europa okazała solidarność z Włochami”.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Frontex w ostrzu krytyki: Z jakimi problemami mierzy się europejska agencja ochrony granic?

Frontex jest jedyną unijną agencją, która swoją siedzibę ma w Warszawie. 

LONDYN

Coraz lepsza sytuacja epidemiczna. 17 maja w Anglii zniesione zostaną kolejne ograniczenia wprowadzone w celu zwalczania epidemii. Jednocześnie poziom zagrożenia z powodu COVID-19 w Wielkiej Brytanii został obniżony z czwartego do trzeciego, poinformował brytyjski Departament Zdrowia. Szczegóły poniżej. 

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Wielka Brytania od 17 maja luzuje restrykcje. Wracają kina i restauracje

W Wielkiej Brytanii panuje coraz lepsza sytuacja epidemiczna.

WARSZAWA

NATO kluczowe dla bezpieczeństwa. „Jako sojusznicy w ramach NATO chcemy kontynuować współpracę na rzecz bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego i naszych obywateli” – zadeklarowali przywódcy krajów regionu i USA po szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9). Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki: "NATO i współpraca z USA kluczowe dla bezpieczeństwa Europy"

Przywódcy B9 i ich amerykański odpowiednik Joe Biden potwierdzili wolę dalszego zaangażowania we współpracę transatlantycką i wzmacnianie wspólnego bezpieczeństwa.

PRAGA

Bez oznak solidarności. Unia Europejska nie chce przyczyniać się do eskalacji napięć w relacjach Bruksela-Moskwa, powiedział wczoraj (10 maja) szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Ma to związek z apelami premiera Czech o wydalenie rosyjskich dyplomatów. Szczegóły poniżej. 

(Paulina Borowska | EURACTIV.pl)

Kraje Unii Europejskiej nie wydalą rosyjskich dyplomatów. "Nie powinniśmy zwiększać napięć"

Czechy oczekują, że kraje UE wydalą przynajmniej po jednym rosyjskim dyplomacie w ramach „gestu solidarności”.