Austria: Konserwatyści i Wolnościowcy stworzyli rząd

Sebastian Kurz i Heinz-Christian Strache, źródło: Amt des Bundeskanzlers der Republik Österreich

Sebastian Kurz i Heinz-Christian Strache, źródło: Amt des Bundeskanzlers der Republik Österreich

Chadecka Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) i prawicowo–populistyczna Austriacka Partia Wolności (FPÖ) porozumiały się co do utworzenia koalicji. W programie zapisano, że kraj nie tylko na pewno pozostanie w Unii Europejskiej, ale również będzie „wnosić wkład w dalszy jej rozwój”.

 

Funkcję kanclerza w nowym austriackim rządzie obejmie lider ÖVP Sebastian Kurz. Wicekanclerzem zostanie natomiast przewodniczący FPÖ Heinz-Christian Strache. Dziś (18 grudnia) rząd ma zostać zaprzysiężony przez prezydenta Alexandra Van der Bellena. Prezydent poinformował, że otrzymał już zapewnienie, że nowy gabinet będzie prowadził politykę proeuropejską, a przestrzeganie reguł Europejskiej Konwencji Praw Człowieka stanie się jedną z podstaw działania ministrów. We wstępie do umowy koalicyjnej napisano nawet, że nie ma mowy o jakimkolwiek podważaniu obecności Austrii w UE, a przez najbliższe 5 lat nie będzie żadnego referendum w sprawie austriackiego członkostwa, choć promowane przez FPÖ idee tzw. demokracji bezpośredniej (czyli możliwie częstego sięgania po referenda) mają być mocno uwzględniane. „Tylko w silnej Europie może istnieć także silna Austria i jesteśmy w stanie wykorzystywać szanse jakie daje XXI wiek. Jako aktywny i wiarygodny partner będziemy wnosić wkład w dalszy rozwój Unii Europejskiej” – napisano we wspólnym dokumencie.

31-letni Sebastian Kurz będzie najmłodszym premierem w UE. Jego konserwatywna Partia Ludowa obejmie m.in. resorty finansów, rolnictwa, sprawiedliwości i edukacji. FPÖ będzie natomiast odpowiadać m.in. za sprawy wewnętrzne, zagraniczne oraz obronę. Pokazuje to, że polityka migracyjna Austrii będzie bez wątpienia zaostrzona. Powstrzymanie nielegalnej imigracji oraz idące z tym w parze przyspieszenie w rozpatrywaniu wniosków azylowych zostały nawet zapisane w umowie koalicyjnej. Oprócz tego zwiększone ma być (o 2100 etatów) zatrudnienie w policji, zaś biurokracja ma być ograniczana. W kwestiach gospodarczych planowane jest obniżanie podatków oraz zwiększenie elastyczności kodeksu pracy. Jeśli chodzi o politykę zagraniczną, to uwagę komentatorów zwrócił zapis o „dążeniach do odprężenia w relacjach z Rosją”.

Austria zakazuje noszenia burek w miejscach publicznych

To kolejny kraj UE, który wprowadza przepisy dotyczące zakrywania twarzy w miejscach publicznych. Prawo przyjęte przez austriacki rząd zakazuje noszenia w ogólnodostępnych miejscach burek czy nikabu, ale także innych form zasłaniania całego ciała lub twarzy, a więc masek, kasków z ciemnymi szybami …

FPÖ wraca do rządu

Udział w koalicji z ÖVP będzie powrotem Austriackiej Partii Wolności do władzy po dekadzie. W latach 1999-2007 FPÖ rządziło już z chadekami, co z początku (między innymi z powodu bardzo kontrowersyjnych działań ówczesnego lidera Jörga Haidera) wywołało w UE wielkie kontrowersje. 14 państw członkowskich na osiem miesięcy zamroziło w 2000 r. stosunki z Austrią. Bruksela nałożyła sankcje (był to jedyny taki przypadek w historii) za ksenofobiczne wypowiedzi polityków FPÖ. Partia ta ma także kontrowersyjny rodowód. Została założona w 1956 r. przez byłych austriackich nazistów.

Dziś jednak taka reakcja wydaje się niemożliwa. W 2000 r. solidarnie wobec Wiednia postępowały te stolice, w których rządziła lewica, i te, gdzie u władzy była prawica. Nie tylko udział w rządach, ale nawet obecność w parlamencie skrajnej prawicy była wtedy w Europie wyjątkiem. Dziś partie mocno eurosceptyczne, antyimigracyjne i silnie prawicowe mają duże poparcie w wielu krajach członkowskich UE. Sama FPÖ także złagodziła stanowisko i używaną w debacie retorykę. Kiedyś prezydencka kandydatka tej partii Barbara Rosenkrantz publicznie negowała Holokaust. Dziś za takie poglądy można zostać z FPÖ usuniętym.

Nie zmienia to faktu, że poważne zmiany w austriackiej polityce są pewne. Nominacje ministerialne FPÖ wyraźnie to pokazują. Nowa szefowa resortu spraw zagranicznych Karin Kneissl znana jest ze swoich zażyłych relacji z rosyjskimi politykami z otoczenia Kremla. Herbert Kickl, który obejmie stanowisko ministra spraw wewnętrznych i odpowiedzialny będzie m.in. za politykę migracyjną oraz graniczną, dał się poznać z bardzo ostrych antyimigracyjnych wypowiedzi. W przeszłości był też bardzo bliskim współpracownikiem Jörga Haidera, któremu pisał nawet przemówienia. Z kolei nowy minister obrony – Mario Kunasek domagał się kiedyś wprowadzenia godziny policyjnej dla azylantów oraz mocnego ograniczenia im dostępu do opieki zdrowotnej.

Austria: Trybunał Konstytucyjny zezwala na małżeństwa jednopłciowe

Trybunał orzekł, że przepisy, w myśl których homoseksualne pary nie mogą zawierać związków małżeńskich, są niezgodne z austriacką konstytucją i stanowią dyskryminację. Najpóźniej od początku 2019 r. zawieranie małżeństw jednopłciowych będzie zatem w Austrii legalne.
 
Od 2010 r. austriackie prawo dopuszcza …