Austria: Demonstracja przeciw udziałowi we władzy skrajnej prawicy

Protest przeciwników Austriackiej Partii Wolności w Wiedniu, źródło Wikipedia

Protest przeciwników Austriackiej Partii Wolności w Wiedniu, źródło Wikipedia

40 tys. zdaniem organizatorów, 20 tys. zdaniem policji – tyle osób manifestowało w sobotę w Wiedniu przeciw wejściu do austriackiego rządu skrajnie prawicowej Austriackiej Partii Wolności (FPÖ). Wolnościowcy zostali zaproszeni do nowego gabinetu przez  konserwatywną Austriacką Partię Ludową (ÖVP), która wygrała październikowe wybory.

 

„Naziści precz!” – skandował maszerujący przez Wiedeń tłum.Jak informowali obecni na miejscu reporterzy – oprócz działaczy lewicowych organizacji czy studentów udział w nim wzięło także bardzo wiele rodzin z dziećmi. Największy sprzeciw manifestantów budziła nominacja  należącego do FPÖ Herberta Kickl ministra spraw wewnętrznych. W ubiegłym tygodniu, mówiąc o uchodźcach, użył terminologii mocno kojarzącej się z retoryką nazistowską oraz obozami zagłady. Minister oświadczył, że osoby starające się uzyskanie w Austrii azylu „powinny zostać skoncentrowane przez władze w jednym miejscu, które miałoby stosowną infrastrukturę”. Choć Herbert Kickl zdecydowanie odrzucił oskarżenia o odwoływanie do czasów nazistowskich, politycy opozycji uznali te słowa za celową prowokację. FPÖ w swojej kampanii wyborczej obiecywało poważne zaostrzenie polityki migracyjnej i azylowej, a kwestiami tymi zajmie się w nowym rządzie właśnie Kickl.

Uczestników sobotniej manifestacji, która zakończyła się na Placu Bohaterów, wzburzył sam fakt, że po raz drugi w historii Austrii politycy FPÖ zasiedli w rządzie. Choć wywodzący się z lewicy prezydent Alexander Van der Bellen otrzymał zapewnienie, że nowy gabinet będzie prowadził politykę proeuropejską, a przestrzeganie reguł Europejskiej Konwencji Praw Człowieka stanie się jedną z podstaw jego działania. We wstępie do umowy koalicyjnej napisano nawet, że nie ma mowy o jakimkolwiek podważaniu obecności Austrii w UE, a przez najbliższe 5 lat nie będzie referendum w sprawie austriackiego członkostwa. Wiedeń jednak na pewno zaostrzy mocno politykę migracyjną, bowiem to samo zapowiadał w kampanii wyborczej lider ÖVP i nowy kanclerz Sebastian Kurz.

Austria: Konserwatyści i Wolnościowcy stworzyli rząd

Chadecka Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) i prawicowo–populistyczna Austriacka Partia Wolności (FPÖ) porozumiały się co do utworzenia koalicji. W programie zapisano, że kraj nie tylko na pewno pozostanie w Unii Europejskiej, ale również będzie „wnosić wkład w dalszy jej rozwój”.
 
Funkcję kanclerza …

Wolnościowcy drugi raz budzą kontrowersje

Udział w koalicji z ÖVP będzie powrotem Austriackiej Partii Wolności do władzy po dekadzie. W latach 1999-2007 FPÖ rządziło już z chadekami. Wywołało ówcześnie  wielkie kontrowersje w UE, między innymi z powodu bardzo kontrowersyjnych działań ówczesnego lidera Jörga Haidera. 14 państw członkowskich na osiem miesięcy zamroziło w 2000 r. stosunki z Austrią. Bruksela nałożyła sankcje (był to jedyny taki przypadek w historii) za ksenofobiczne wypowiedzi polityków FPÖ. Partia ta ma także kontrowersyjny rodowód. Została założona w 1956 r. przez byłych austriackich nazistów.

Obecnie jednak taka reakcja wydaje się niemożliwa. W 2000 r. solidarnie wobec Wiednia postępowały te stolice, w których rządziła lewica, i te, gdzie u władzy była prawica. Nie tylko udział w rządach, ale nawet obecność w parlamencie skrajnej prawicy była wtedy w Europie wyjątkiem. Dziś partie mocno eurosceptyczne, antyimigracyjne i silnie prawicowe mają duże poparcie w wielu krajach członkowskich UE. Sama FPÖ także złagodziła stanowisko i używaną w debacie retorykę. Kiedyś prezydencka kandydatka tej partii Barbara Rosenkrantz publicznie negowała Holokaust. Dziś za takie poglądy można zostać z FPÖ usuniętym.

Austria: Protesty przeciw udziałowi skrajnej prawicy w rządzie

Kilka tysięcy osób demonstrowało w centrum Wiednia przeciw nowej austriackiej koalicji rządowej, którą utworzyły Chadecka Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) i prawicowo–populistyczna Austriacka Partia Wolności (FPÖ). Najwięcej emocji budzi wśród części Austriaków druga z nich, którą w latach 50. XX wieku założyli …