Austria: Problemy z wdrożeniem obowiązku szczepień na COVID-19 / Briefing z Europy

Austria-COVID-19-szczepienia-Niemcy-unia-europejska-bałkany-Dodik-BiH=bałkany-albania-

Zapowiadane przez rząd wprowadzenie obowiązkowych szczepień możliwe będzie dopiero do kwietnia, a więc dwa miesiące później, niż zakładał pierwotny plan. / Foto via [Shutterstock/Spitzi-Foto]

Austria: Problemy z wdrożeniem obowiązku szczepień na COVID-19 | Milorad Dodik: Republika Serbska to państwo | Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowym briefingu z Europy.

 

 

WIEDEŃ

Problemy z wdrożeniem obowiązku szczepień. Zapowiadane przez rząd wprowadzenie obowiązkowych szczepień możliwe będzie dopiero do kwietnia, a więc dwa miesiące później, niż zakładał pierwotny plan. Tymczasem eksperci kwestionują skuteczność rozwiązania, jakim jest nakaz szczepień  na koronawirusa. Szczegóły poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Austria: Problemy z wdrożeniem obowiązku szczepień na COVID-19

Eksperci kwestionują skuteczność rozwiązania, jakim jest nakaz szczepień  na koronawirusa.

TIRANA

Napięcia na opozycji trwają po sobotnich zamieszkach. Po sobotnim szturmie na siedzibę centroprawicowej Partii Demokratycznej (PDSh) przez jej własnych członków, przywódcy dwóch największych frakcji ugrupowania przerzucają się wzajemnie odpowiedzialnością za zajścia, a premier Edi Rama określił ich „błaznami”.

W sobotę doszło do zamieszek w siedzibie PDSh w Tiranie. Kilkaset osób wtargnęło do budynku, a w następstwie starć pracowników siedziby z manifestantami zatrzymano kilka osób, a jedna została ranna.

Zamieszki to skutek sporu między dwiema frakcjami w partii – jednej pod wodzą byłego szefa partii, a także byłego premiera i prezydenta Saliego Berishy i drugiej pod wodzą obecnego przewodniczącego ugrupowania Lulzima Bashy.

Napięcie rosło od jesieni, kiedy to Berisha został usunięty z ugrupowania przez Bashę. Obaj politycy odmawiają zrezygnowania z kierownictwa partią, a Berisha obiecał, że przejmie nad nią kontrolę „wszelkimi możliwymi sposobami’.

Zwolennicy byłego premiera oskarżają obecne kierownictwo partii o to, że zostało zdominowane przez rządzącą Partię Socjalistyczną, a Bashę nazywają „zakładnikiem” premiera Ediego Ramy.

Sam Rama skrytykował polityków po zamieszkach i stwierdził, że Basha i Berisha są „błaznami”. Podczas konferencji prasowej Basha potępił swojego konkurenta za przemoc i zniszczenia w siedzibie partii, a Berisha zaprzeczył, że użyto jakiejkolwiek znaczącej przemocy.

Skrytykował też władze za zatrzymania i ostrzegł przed kolejnymi protestami, których celem będzie odzyskanie siedziby i całej partii od Bashy.

(Alice Taylor | Exit.al| tłum. Paulina Borowska)

Albania: Zamieszki z powodu sporów między zwolennikami dwóch frakcji głównej partii opozycyjnej

To kolejny etap walki o przywództwo w centroprawicowej Partii Demokratycznej.

BERLIN

Brak jednomyślności. W czwartek (6 stycznia) koła parlamentarne ogłosiły, że obrady w Bundestagu nad wprowadzeniem rozszerzonego obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 zostały przełożone. Rządząca koalicja nie kwapi się do przegłosowania stosownego prawa w Bundestagu. Szczegóły poniżej. 

(Julia Dahm | EURACTIV.de, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Niemcy: Brak zgody w koalicji w sprawie obowiązku szczepień na COVID-19

Rządząca koalicja nie kwapi się do przegłosowania stosownego prawa w Bundestagu.

 

HELSINKI

Finlandia „nie da się szantażować” Rosji. Przed rozmowami między USA a Rosją Finlandia podejmuje wzmożone działania na froncie dyplomatycznym w celu wzmocnienia swojego bezpieczeństwa jako partnera NATO, niebędącego jednak członkiem Sojuszu.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Premier Marin: Finlandia „nie da się szantażować” Rosji

Przed rozmowami między USA a Rosją Finlandia podejmuje wzmożone działania na froncie dyplomatycznym w celu wzmocnienia swojego bezpieczeństwa jako partnera NATO.

PRAGA

Ambasador w Chinach upomniany za pozytywne wypowiedzi o Igrzyskach w Pekinie. Między nowym czeskim rządem a prorosyjskim i prochińskim prezydentem Milošem Zemanem doszło do pierwszego sporu na tle polityki zagranicznej.

Kością niezgody stały się rozpoczynające się za nieco ponad trzy tygodnie Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Podczas gdy obecny rząd otwarcie krytykuje organizację największej zimowej imprezy sportowej czterolecia w stolicy Chin, prezydent poprosił ambasadora Czech w Chinach o wyrażenie poparcia dla tej imprezy. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy: Ambasador w Chinach upomniany za pozytywne wypowiedzi o Igrzyskach w Pekinie

Między nowym czeskim rządem a prorosyjskim i prochińskim prezydentem Milošem Zemanem doszło do pierwszego sporu na tle polityki zagranicznej.

BRATYSŁAWA | BUKARESZT | WIEDEŃ

Pracownicy opieki pochodzący ze Słowacji i Rumunii dyskryminowani w Austrii? Raport Amnesty International ujawnia, że pracują oni nadmiernie długo a ich zarobki są „szokująco” niskie. Często padają też ofiarą różnych form dyskryminacji.

„Migrantki pracujące w opiece są obecnie niedostatecznie wynagradzane i chronione. Wzywamy władze austriackie do wypełnienia zobowiązań w zakresie praw człowieka i zagwarantowania sprawiedliwych i bezpiecznych warunków pracy wszystkim opiekunom oraz do zapewnienia równej ochrony praw migrantek” – napisano w raporcie.

Amnesty International twierdzi, że opiekunowie zza granicy otrzymują ok. 25 proc. niższe wynagrodzenie niż ich krajowi odpowiednicy. Oznacza to, że zarabiają średnio 10 080 euro rocznie, podczas gdy roczna płaca minimalna w Austrii wynosi obecnie 17 484 euro.

Pracownicy opieki są zazwyczaj wysyłani do Austrii przez agencje, aby opiekować się osobami starszymi. Jednak niektórzy przyznali, że rodziny często zlecają im sprzątanie domu, dbanie o ogród lub wykonywanie innych zadań niezwiązanych z ich pracą. Zdaniem Dany Grafikovej, szefowej Izby Opiekunów na Słowacji, problem stanowią również agencje, które często ukrywają informacje przed pracownikami.

„Wiele kobiet myśli, że są zatrudnione przez agencję, ale w rzeczywistości są samozatrudnione, co wiąże się z obowiązkami i wydatkami, których nie są świadome. Oznacza to również, że ich emerytura będzie znacznie niższa” – powiedziała.

Opiekunowie w Austrii zwykle pracują naprzemiennie w systemie dwu lub czterotygodniowym, po czym zwykle wracają do swoich krajów pochodzenia. Ograniczenia COVID-19, szczególnie podczas pierwszej fali pandemii, miały negatywny wpływ, ponieważ wielu musiało wybierać między pracą a rodziną.

(Michał Hudec | EURACTIV.sk | tłum. Kinga Wysocka)

SOFIA

Bułgarski dziennikarz śledczy w niebezpieczeństwie. Bułgarski dziennikarz śledczy Atanas Chobanow został ostrzeżony przez zachodnie służby specjalne o bezpośredniej groźbie zamachu na jego osobę na terytorium Bułgarii.

Sygnał został odebrany zaraz po ostatniej publikacji jego tekstu na stronie śledczej BIRD.bg.

Ostatni raport śledczy Chabanowa na nosi tytuł “Lobbysta Tony Podesta obsługuje firmy związane z Peevskim. Otworzył firmę z Mondeshki”. Podesta jest znanym amerykańskim lobbystą, który podpisał liczne kontrakty z prominentnymi biznesmenami w Bułgarii, a BIRD znalazł związek z Delyanem Peevskim, który został ukarany za “korupcję” na mocy ustawy Magnitskiego. Wypowiedź Chobanowa sugeruje, że podejrzewa on bułgarskie powiązania w groźbach kierowanych pod jego adresem.

“W piątek, 7 stycznia, o godzinie 12:05 otrzymałem telefon od urzędnika zagranicznego rządu, że jestem w bezpośrednim niebezpieczeństwie. Powiedziano mi, że prawo zobowiązuje ich do poinformowania mnie o tym. Zagrożenie zostało zlokalizowane w Bułgarii, ale ja jestem obecnie za granicą. Natychmiast zgłosiłem to bułgarskim służbom, ale nie miały one żadnych informacji o potencjalnym niebezpieczeństwie. Jest dla mnie jasne, że rozkaz zamachu pochodził z pierwszego rzędu w Zgromadzeniu Narodowym. Pytanie brzmi, co robi nowy rząd, aby wyciągnąć nas z niechlubnego 111. miejsca pod względem wolności mediów (w rankingu “Reporterów bez Granic”), powiedział Chobanov w rozmowie z EURACTIV Bułgaria.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg I tłum. Monika Mojak)

Bułgaria wycofa weto ws. akcesji Macedonii Płn. do UE za zniesienie wiz do USA?

Lider partii Jest taki naród Slawi Trifonow proponował zniesienie weta ws. akcesji Macedonii do UE w zamian za członkostwo Bułgarii w strefie Schengen i zniesienie wiz do USA.

 

SARAJEWO

Milorad Dodik: Republika Serbska to państwo. Serbski członek trójstronnego prezydium Bośni i Hercegowiny (BiH) ogłosił dalsze kroki w celu wzmocnienia Republiki Serbskiej.

Wypowiedź Milorada Dodika przypadła na obchody Dnia Republiki Serbskiej, które przypadały na ostatnią niedzielę (9 stycznia). Święto upamiętnia wydarzenia z 1992 r. Wtedy też niektórzy posłowie ówczesnej Socjalistycznej Republiki BiH nielegalnie ogłosili „Serbską Republikę BiH”. Stało się to w czasie, gdy przygotowywano referendum w sprawie niepodległości BiH, a Serbowie zaczęli otwarcie grozić wojną, jeśli niepodległość zostanie przegłosowana.

Trybunał Konstytucyjny BiH uznał to święto za niekonstytucyjne, mówiąc, że obraża nastroje Chorwatów i Bośniaków żyjących w kraju.

W rozmowie z dziennikiem Večernje Novosti, Milorad Dodik potwierdził swoje przekonanie, że „Republika Serbska będzie kiedyś niepodległym państwem i będzie miała własny status federalny lub konfederacyjny z Serbią”.

„BiH jest porażką i szkodzi nam wszystkim”, powiedział Dodik, Zaś prezydent Republiki Željka Cvijanović, zauważył, że Serbia była „naturalnym wsparciem” Republiki Serbskiej.

Na wczorajszej uroczystości pojawili się także m.in. Ana Brnabić, premier Serbii, ambasador Rosji Igor Kalbukhow czy dwóch francuskich prawicowych posłów do PE – Hervé Juvin i Thierry Mariani.

Obecny był także skazany zbrodniarz wojenny Vinko Pandurević, którego trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych w Hadze skazał na 13 lat więzienia za zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym ludobójstwo w Srebrenicy.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Kinga Wysocka)