Austria: Będzie zakaz noszenia muzułmańskich chust w szkołach podstawowych

Fot. mhrezaa [Unsplash]

Fot. mhrezaa [Unsplash]

W środę austriacki parlament głosami koalicji rządzącej – Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) kanclerza Sebastiana Kurza i Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) – przyjął prawo zakazujące zakrywania włosów w szkołach podstawowych. Zakaz nie dotyczy natomiast nakryć na włosy wyznawców judaizmu, a także tych które noszą Sikhowie.

 

Społeczność Muzułmanów w Austrii (IGGÖ) uznała przepisy za „bezczelne” i określiła je„bezpośrednim atakiem wymierzonym w wolność religijną muzułmanów w Austrii”. Ponadto IGGÖ chce, aby na temat zakazu wypowiedział się także austriacki Trybunał Konstytucyjny. Muzułmanie wierzą, że dziewczęta powinny nakrywać swoje włosy chustami tzw, hidżabami od okresu dojrzewania.

Zdania wobec nowych regulacji są podzielone

Irmgard Griss z liberalnej partii Neos, powiedział, że nie ma dowodów na to, że dziewczętom trudniej jest się uczyć, kiedy noszą na włosach chusty. Dodał, że ustawa „przyniesie więcej szkody niż pożytku”. Z kolei zdaniem Rudolfa Taschnera z partii ÖVP zakaz noszenia nakryć na włosy, jest środkiem gwarantującym wolność dziewczynkom w szkołach podstawowych.

2 miesiące urlopu rodzicielskiego dla ojców w Europie

Parlament Europejski ogromną większością głosów przyjął dyrektywę, która wprowadzi dwumiesięczne urlopy rodzicielskie tylko dla ojców. Nowe przepisy mają pomóc matkom w powrocie na rynek pracy po urodzeniu dziecka, zaś ojcom mocniej zaangażować się w ich wychowanie.
 

Dyrektywę przyjęto zdecydowaną większością głosów. …

Swoje plany dotyczące wprowadzenia zakazu zakrywania włosów w szkołach podstawowych rząd ogłosił już w kwietniu zeszłego roku. Zaś w październiku 2017 r. w austriackim parlamencie przegłosowano zakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych – dotyczyło to noszenia m.in. burek i czadorów – tradycyjnych muzułmańskich strojów kobiecych, a także masek medycznych bez wyraźnych przyczyn. Za złamanie tego zakazu grozi mandat 150 euro.

Szacuje się, że w Austrii zamieszkiwanej przez 9 mln ludzi – 700 tys. stanowią muzułmanie. Częściowo ma to związek z gwałtowną imigracją Turków do Austrii w latach 60. i 70. ubiegłego wieku.

Jako pierwszy kraj europejski zakaz zakrywania twarzy wprowadziła Francja w 2011 r. Podobne regulacje obowiązują także w Holandii, Belgii, Bułgarii, a także niemieckiej Bawarii. W zeszłym roku także duński parlament przegłosował zakaz zasłaniania twarzy w miejscach publicznych. Nowe regulacje zaczną tam obowiązywać w sierpniu i będą dotyczyć m.in. noszenia burek i czadorów, a także kapeluszy i czapek zasłaniających znaczną część twarzy.