Atak nożownika w Finlandii

Znicze i kwiaty złożone przez mieszkańców w centrum Turku, miejsca zamachu,18 sierpnia//źródło: Vesa Moilanen/AFP/Getty Images

W piątek (18 sierpnia) w centrum fińskiego miasta Turku na południowym zachodzie kraju, doszło do ataku nożownika. Dwie osoby zmarły, a osiem zostało rannych. Najbardziej poszkodowani są Finowie (2 ofiary śmiertelne i 5 rannych), raniono też jednego Brytyjczyka, Szweda i Włocha. To pierwszy atak terrorystyczny w historii Finlandii.

 

Sprawcą był znany już lokalnej policji 18-letni Marokańczyk, który w wyniku pościgu został postrzelony i przebywa w szpitalu. Powołując się na źródła w ośrodku dla uchodźców w Turku – miejsca pobytu mężczyzny, chciał on dołączyć do tzw. Państwa Islamskiego. Fińskie organy bezpieczeństwa zaznaczyły, że w piątkowym napadzie napastnik wybierał głównie za cel kobiety.

Na terenie całego kraju podniesiono alarm bezpieczeństwa, a policja prowadzi śledztwo, czy ktoś jeszcze oprócz ubiegającego się o azyl w tym mieście 18-latka, był zamieszany w atak. Dotychczas w wyniku przeszukiwań zatrzymano czterech Marokańczyków.

Tragiczny sierpień w Europie

Piątkowe zdarzenie było drugim w ciągu tygodnia atakiem terrorystycznym w Europie, po zamachu w Barcelonie, gdzie zginęło 14 osób.

14 ofiar śmiertelnych podczas ataku terrorystycznego w Barcelonie

Wczoraj (17 sierpnia) późnym wieczorem furgonetka wjechała w tłum pieszych spacerujących po najsłynniejszej ulicy w Barcelonie. W zamachu, do którego przyznało się tzw. Państwo Islamskie, zginęło 13 osób.

Dwie ofiary ataku nożownika

Bohaterem piątkowych wydarzeń był spędzający w Turku urlop brytyjski sanitariusz Hassan Zubier. Gdy próbował pomóc rannej kobiecie, napastnik ponownie zaatakował. Skutecznie odparł jego atak, jednak sam został zraniony. Obywatelki Finlandii nie udało się uratować, a oprócz niej życie straciła jeszcze jedna kobieta, a osiem osób zostało rannych.

Może warto podkreślić, że sam Zubier ma częściowo arabskie pochodzenie – choć urodził się w Londynie, a jego matka jest Brytyjką, jego ojciec jest Egipcjaninem – jak poinformował osobiście EURACTIV.pl.

Oświadczenie przewodniczącego Komisji Europejskiej

W piątek przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wydał oświadczenie, w którym potępił okrutne działania Marokańczyka. „Z wielkim niepokojem przyjmujemy wiadomość o ataku w Finlandii, zaledwie 24 godziny po „horrorze” w Hiszpanii. Moje myśli są przy ofiarach i ich bliskich. W pełni solidaryzuje się ze służbami specjalnymi, dbającymi o zapewnienie bezpieczeństwa, jak i z Finami oraz premierem Juha Sipilä”- powiedział Juncker. Zaznaczył także, że KE jest gotowa na okazanie Finlandii potrzebnego wsparcia.

Wcześniejsze ostrzeżenia

Finlandia jako kraj o najbardziej stabilnej demokracji na świecie zgodnie z danymi „Fragile States Index 2017” (dostępne TUTAJ) oraz trzecie państwo na świecie o najwyższym wskaźniku wolności mediów – według raportu „Reporters without borders”, dotychczas nie obawiał się ataków terrorystycznych. Sytuacja zmieniła się gdy w kwietniu b.r. doszło do ataku w pobliskim Sztokholmie.

Nasilający się terroryzm: Szwecja i Egipt

Cztery osoby zginęły, a 15 zostało rannych w wyniku piątkowego (7 kwietnia) zamachu terrorystycznego w Sztokholmie. Narzędziem była – podobnie jak wcześniej w Nicei, Berlinie czy ostatnio w Londynie – skradziony samochód ciężarowy. Wczoraj (9 kwietnia) natomiast zginęło 36 osób, a ponad 100 zostało rannych w wyniku ataków na dwa koptyjskie kościoły w Egipcie.

Ponadto, fińskie służby bezpieczeństwa SUPO już w czerwcu podniosły stopień zagrożenia  w kraju, ostrzegając przed potencjalnym atakiem terrorystycznym. Na terenie Finlandii podejrzanych o działalność terrorystyczną jest już 350 osób – podaje SUPO.

Wzmocniona kontrola

Policja znajduje się w stanie „najwyższej gotowości” i wysyła dodatkowe patrole. Wzmocniono także ochronę na lotnisku w Helsinkach i dworcach kolejowych w kraju. Poruszono również kwestię wykorzystania rezerw policjantów, w związku z tym, że w Finlandii jest najmniej funkcjonariuszy w całej Europie. Średnia europejska wynosi 3 policjantów na 1000 mieszkańców, podczas gdy w tym skandynawskim kraju jest to 1 policjant na 1000 mieszkańców.