Policjantka zginęła jako pierwsza

Pierwszą ofiarą śmiertelną ataku była policjantka. Napastnik zasztyletował ją w jej biurze. Według niektórych relacji w tym biurze pracował także on sam, ale nie jest to potwierdzona informacja. Po zabiciu policjantki sprawca kontynuował ataki na klatce schodowej wiodącej na dziedziniec prefektury i na samym dziedzińcu. Zabił tam kolejne trzy osoby, a co najmniej jedna osoba jest ciężko ranna. Trafiła do szpitala i została tam natychmiast poddana operacji. Według lekarzy jej życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Napastnik został zastrzelony przez policjanta na służbie z pistoletu maszynowego. Według informacji prasowych sprawca był głuchoniemy lub prawie głuchoniemy.

Motywacja napastnika nie jest znana. Media dywagują, że mogło chodzić o wewnętrzny konflikt w pracy, zawód miłosny albo zaburzenia psychiczne. To, iż swoją morderczą eskapadę zaczął od kobiety, nasuwa myśl, że mogło chodzić o rozczarowanie lub zemstę miłosną, ale na razie nic bliższego na ten temat nie wiadomo. Poza tym nie jest jasne, dlaczego w takim wypadku napastnik miałby kontynuować atak i zabijać kolejnych kolegów z pracy.

Unia Europejska uruchamia nową antyterrorystyczną bazę danych

Agencja Unii Europejskiej ds. współpracy sądowej Eurojust w czwartek uruchomiła rejestr przeciwdziałania terroryzmowi. Jego celem jest usprawnienie wymiany informacji na temat potencjalnych przestępstw terrorystycznych między państwami członkowskimi UE.
 

Baza danych zgromadzi informacje z państw członkowskich na temat toczących się dochodzeń, postępowań …

Sprawca użył ceramicznego noża?

Jest praktycznie pewne, że to nie był atak terrorystyczny – ale na wszelki wypadek nie odrzuca się też możliwości, że np. podczas rewizji policja trafi na materiały mogące uzasadniać taką tezę. Na razie jednak nic jej nie potwierdza.

Pracownicy administracyjni prefektury policji nie noszą broni, ale ewentualne wniesienie noża na jej teren nie przedstawiałoby dla nich trudności, bo mają własne, odrębne od publicznego wejście, gdzie nie ma wykrywacza metali. Zresztą, według powtarzających się doniesień, sprawca morderstw posłużył się bardzo ostrym nożem ceramicznym.

Prefektura policji znajduje się w samym sercu Paryża, nieopodal katedry Notre Dame. Rejon prefektury został zamknięty dla wszelkiego ruchu, a znajdujących się w budynku interesantów ewakuowano. Na miejsce przyjechał minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner, premier Edouard Philippe i prezydent Emmanuel Macron. Ten ostatni pojechał prosto stamtąd do Rodez na zapowiadaną od dawna debatę z udziałem 500 „zwykłych Francuzów” na temat reformy systemu emerytalnego. Była ona już raz odwołana z powodu śmierci byłego prezydenta Chiraca, więc szef państwa nie mógł sobie pozwolić na odwołanie jej po raz drugi.

Norwegia: Strzelanina w meczecie w Oslo aktem terrorystycznym?

Norweska policja poinformowała, że bada okoliczności strzelaniny w meczecie na przedmieściach Oslo pod kątem próby przeprowadzenia zamachu terrorystycznego. Do incydentu doszło w sobotę (10 sierpnia). Ranna została 1 osoba, a sprawcę zatrzymano.
 

O wstępnych ustaleniach śledztwa poinformował zastępca komendanta policji w …