Antysemityzm zagraża Europie?

Rampa w obozie Birkenau, źródło wikipedia za Yad Vashem (autor nieznany)

Rampa w obozie Birkenau, źródło wikipedia za Yad Vashem (autor nieznany)

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker obawia się zagrożenia antysemityzmem w Unii Europejskiej, a kanclerz Niemiec Angela Merkel apeluje do rodaków o „zerową tolerancję wobec antysemityzmu”.

 

Zarówno Jean-Claude Juncker, jak i Angela Merkel opublikowali swoje oświadczenia z okazji przypadającego wczoraj (27 stycznia) Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 74 rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

"Księgowy Auschwitz" zmarł zanim trafił do więzienia

Skazany w lipcu 2015 r. za współudział w zabiciu 300 tys. więźniów obozów koncentracyjnych były esesman zmarł w wieku 96 lat. Miał trafić do więzienia na 4 lata, na co wydał mimo jego wieku zgodę sąd. Adwokaci Oskara Gröninga wciąż jednak …

Junker: Nienawiść wobec “innych” doprowadziła do ich wymordowania

Juncker przypomniał, że 74 lata temu wyzwolony został obóz zagłady Auschwitz-Birkenau, “w którym odkryto dowody niewyobrażalnych zbrodni”. „W dniu 27 stycznia upamiętniamy sześć milionów żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci, a także wszystkich innych ofiar Holokaustu” – napisał w czwartkowym (24 stycznia) oświadczeniu podkreślając, że “nienawiść wobec `innych` doprowadziła do ich wymordowania”.

„Nigdy nie sądziłem, że za mojego życia Żydzi w Europie będą musieli obawiać się praktykowania swojej wiary” – przyznał szef KE. „To smutne, że blisko 40 proc. z nich rozważa wyjazd z Europy” – dodał.

Europa zasługuje na kulturę postępowej tolerancji

Frans Timmermans jest wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, Věra Jourová jest komisarzem do spraw sprawiedliwości, praw konsumenta oraz równości kobiet i mężczyzn.2013 r. ­– szkoła żydowska w Tuluzie  2014 r. – muzeum żydowskie w Brukseli  Styczeń 2015 r. – koszerny supermarket w …

Szef KE: Pamięć o Holokauście jest naszym moralnym obowiązkiem

Na naszym kontynencie wciąż zdarzają się przypadki negowania Holokaustu” – podkreślił Juncker zwracając uwagę, że co trzeci Europejczyk przyznaje, że wie o Holokauście “niewiele”, a co dwudziesty nigdy o nim nawet  nie słyszał.

Jego zdaniem ta „niewiedza jest niebezpieczna”.”Czas mija i wspomnienia zacierają się, tym bardziej więc pamięć o Holokauście jest naszym moralnym obowiązkiem. Nie możemy zmienić historii, ale możemy uczynić wszystko co w naszej mocy, by przyszłe pokolenia nie doświadczyły takich potworności” – oświadczył.

Juncker zapowiedział przy tym, że nie będą tolerowane żadne przejawy antysemityzmu, “począwszy od powszedniej mowy nienawiści, zarówno w internecie, jak i poza nim, aż po fizyczne ataki”. Zapewnił, że Komisja Europejska “ściśle współpracuje ze wszystkimi państwami członkowskimi w celu przeciwdziałania temu zagrożeniu i zapewnienia bezpieczeństwa społecznościom żydowskim w Europie”. Podkreślił również, że „Unia Europejska zrodziła się z prochów Holokaustu”. „Pamięć o tych wydarzeniach i zwalczanie antysemityzmu są naszym obowiązkiem wobec społeczności żydowskiej i są niezbędne dla ochrony naszych wspólnych europejskich wartości” – napisał szef Komisji Europejskiej w oświadczeniu z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Apel Merkel o „zerową tolerancję wobec antysemityzmu”

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała w sobotę do swoich współobywateli o to, by nie tolerowali żadnych przejawów antysemityzmu, wrogości, nienawiści i fanatyzmu rasowego. Przyznała przy tym, że ten problem jest wciąż aktualny. Swój apel szefowa niemieckiego rządu zawarła w sobotnim nagraniu wideo, opublikowanym na  stronie urzędu kanclerskiego i twitterze.

Merkel o Szoah przed wizytą polskiego premiera w Berlinie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreśliła w sobotę (10 lutego), że to Niemcy ponoszą odpowiedzialność za obozy koncentracyjne utworzone w czasach narodowego socjalizmu. Przed zapowiedzianą na piątek wizytą premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie wyraziła też zadowolenie z „możliwości otwarcia nowego rozdziału w stosunkach polsko-niemieckich”.

“Ten dzień przypomina nam, do czego mogą doprowadzić fanatyzm na tle rasowym, nienawiść i wrogość” – przestrzegła Merkel. Właśnie dlatego – dodała – każdy ma zadanie „przyjąć odpowiedzialność także za zerową tolerancję wobec antysemityzmu” i innych zjawisk świadczących o nienawiści wobec pewnych grup społecznych. “W dzisiejszych czasach jest to niestety znów zadanie pilne” – oceniła.

Niemiecki rząd deklaruje walkę z antysemityzmem

Merkel zapewniła, że jej rząd podejmuje stanowcze działania w walce z antysemityzmem. Przypomniała przy tym powołanie w zeszłym roku urzędu pełnomocnika rządu ds. spraw walki z antysemityzmem i zapowiadając utworzenie ogólnokrajowego urzędu do zgłaszania przestępstw z nienawiści na tle antysemickim.

Niemcy: Będzie rządowy pełnomocnik ds. walki z antysemityzmem

Bundestag wezwał rząd w Berlinie do wzmożenia działań wymierzonych w przypadki antysemityzmu. W tym celu posłowie zobowiązali niemieckie władze do utworzenia urzędu pełnomocnika ds. walki z antysemityzmem. Pomysł ten już w grudniu ubiegłego roku poparło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
 
Nie wiadomo jeszcze …

Kanclerz Niemiec zwróciła uwagę, że antysemityzm występuje dziś w bardzo różnych formach i chodzi tu zarówno o „nienawiść okazywaną Żydom przez tutejszą ludność, ale także przez wyznających islam imigrantów”. Podkreśliła, że wraz z upływem czasu liczba żyjących i mogących dawać świadectwo ocalałych z Holokaustu będzie malała, wobec czego coraz większego znaczenia będą nabierać różne formy przypominania o Zagładzie.

Knobloch: „Nastrój pogromowy”

Na wzrost antysemityzmu w Niemczech zwróciła uwagę również cytowana w mediach była szefowa Centralnej Rady Żydów w Niemczech, Charlotte Knobloch wzywając polityków do zdecydowanych działań, a zwykłych obywateli do okazywania sprzeciwu. W sobotnim (26 stycznia) wydaniu dziennika „Neue Passauer Presse” powiedziała nawet, że jej ocenie w mediach społecznościowych często panuje „nastrój pogromowy”.

Heubner: Coraz więcej ludzi sprzeciwia się tym tendencjom

Bardziej optymistycznie ocenił sytuację wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Christoph Heubner, choć sam Komitet wyraził zaniepokojenie sytuacją polityczną w Europie. “Dzień w dzień siły prawicowe próbują ośmieszyć jednoczące społeczeństwo wartości i narazić je na pogardę” – cytują media jego wypowiedź. Tym bardziej – podkreślił Heubner – “ocaleni z Holokaustu w tych dniach szczególnie cieszą się z tego, że – jak się wydaje – w Europie dokonuje się zwrot i coraz więcej ludzi rezygnuje z obojętnej rezerwy i sprzeciwia się tym tendencjom”.

Sondaż: „szokujący wzrost antysemityzmu” w Europie

Opublikowane pod koniec listopada zeszłego roku badanie zlecone przez CNN wykazało, że „szokujący wzrost antysemityzmu” w Europie zbiegł się z wyraźnym spadkiem  poziomu wiedzy o Holokauście na całym kontynencie.

Z przywoływanego przez media sondażu wynika, że jedna trzecia badanych Europejczyków ma niewielką lub zerową wiedzę na temat Holokaustu, a co 20 badany nigdy o nim nie słyszał. 40 proc. młodych Niemców ma niewielką lub zerową wiedzę o Holokauście, a 20 proc. młodych Francuzów w wieku od 18 do 34 lat nigdy o nim nie słyszało.

Prawie co piąty badany jest zdania, że antysemityzm w jego kraju jest odpowiedzią na codzienne zachowanie Żydów, a jedna trzecia badanych twierdzi, że Żydzi wykorzystują Holokaust do poprawy swej pozycji czy celów. Ponadto więcej niż jedna czwarta pytanych uważa, że Żydzi mają zbyt duże wpływy w biznesie i w sektorze finansowym, w ocenie prawie co czwartego respondenta Żydzi mają zbyt duże wpływy w konfliktach i wojnach na świecie, a co piąty uważa, że zbyt mocno oddziałują na media i politykę.

Kaczyński: antysemityzm jest chorobą duszy i umysłu

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w sobotę (10 lutego), że antysemityzm jest “chorobą duszy, chorobą umysłu”, którą podpowiada diabeł, i którą trzeba zdecydowanie odrzucać. Występując w czasie obchodów 94. miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie zastrzegł jednak, że nie można przyznawać racji nikomu, kto obraża własny kraj.

Jedna trzecia badanych twierdzi, że Izraelowi Holokaust służy do usprawiedliwienia swoich działań, ale  w Polsce zgadza się z tym twierdzeniem połowa respondentów. Ponad połowa (54 proc.) badanych Europejczyków uważa, że Izrael ma prawo istnieć jako państwo żydowskie, przy czym w Polsce stanowią oni dwie trzecie.

Kanclerz Austrii: Europa musi zrozumieć potrzebę bezpieczeństwa Izraela

Austriacki kanclerz Sebastian Kurz podczas swojej ostatniej wizyty w Jerozolimie podkreślił znaczenie wielu interesujących kwestii, a także znaczenie izraelskich potrzeb w dziedzinie bezpieczeństwa.
 

W ostatnich latach austriacka prawicowa partia FPÖ pod przewodnictwem Heinza Christiana Strache zainwestowała wiele w poprawę stosunków z Izraelem, …

Sondaż dla CNN przeprowadził ośrodek badań ComRes. W badaniu uczestniczyło ponad 7 tys. osób w Europie, w tym po tysiąc w Austrii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Szwecji i w Polsce.