Antyrządowe demonstracje w Austrii w pierwszą rocznicę powstania gabinetu

Przewodniczący Partii Ludowej Sebastian Kurz, źródło Wikipedia

Przewodniczący Partii Ludowej kanclerz Austrii Sebastian Kurz, źródło Wikipedia

Około 17 tysięcy ludzi demonstrowało w sobotę (15.12) w stolicy Austrii przeciwko rządowi kanclerza Sebastiana Kurza, utworzonemu przez koalicję konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej i prawicowej Austriackiej Partii Wolności.

 

Demonstrację – której hasłem przewodnim był sprzeciw wobec „zwrotowi w prawo, rasizmowi i cięciom socjalnym” – zorganizowały organizacje lewicowe i związkowe, wspierane przez Socjaldemokratyczną Partię Austrii (SPOe) i Zielonych. Porządku pilnowało ok. 500 policjantów. Nie pojawiły się informacje o poważniejszych incydentach.

„Chcemy innej Austrii”, powiedział w trakcie wiecu poseł Andreas Schieder z opozycyjnych socjaldemokratów (SPOe).

Protesty w Budapeszcie po głosowaniu w parlamencie

Przeciwnicy przyjętej przez węgierski parlament nowelizacji kodeksu pracy wyszli na ulice stolicy kraju, protestując przeciwko nowym regulacjom. Doszło do przepychanek z policją, która użyła gazu łzawiącego.
 

Demonstranci, zgromadzeni na apel partii opozycyjnych, przeszli m.in. pod siedzibę Fideszu, a następnie pod budynek …

Przy oczekiwanym 3-procentowym wzroście gospodarczym w tym roku i jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w strefie euro na poziomie 5,6%, austriacka koalicja nadal prowadzi w badaniach opinii publicznej. Partia Ludowa kanclerza Kurza zdobyła 31,5 proc. głosów w zeszłorocznych wyborach, a obecnie w sondażach może liczyć na około 35 proc. poparcia.

Partia Wolności, kierowana przez wicekanclerza Heinza-Christiana Strache, spadła tylko nieznacznie z 26 proc. głosów, które zdobyła w ubiegłym roku, do około 24 proc.

Włoski rząd zapowiada obniżenie deficytu w projekcie budżetu na 2019 rok

Podczas spotkania z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem szef włoskiego rządu Giuseppe Conte zadeklarował, że deficyt zapisany w projekcie budżetu na przyszły rok zostanie obniżony z 2,4 procent PKB do 2,04 procent. To kolejna faza negocjacji budżetowych Rzymu z Brukselą.
 

Pod …

Marsz i wiec rozpoczęło ugrupowanie „Sojusz gorącej jesieni”. Pojawiły się hasła głoszące, że zwrot w prawo jest „niebezpieczeństwem dla nas wszystkich”. W demonstracji uczestniczyła także grupa demonstrująca pod hasłem: „Wasza polityka śmierdzi jak stare skarpetki”. Niektórzy demonstranci założyli żółte kamizelki, nawiązując w ten sposób do fali protestów odbywających się obecnie we Francji.

Policja w Wiedniu oszacowała, że w zgromadzeniu, które rozpoczęło się późnym popołudniem, wzięło udział ok. 17 tys. ludzi.

KE zamraża unijne dotacje dla przedsiębiorstw związanych z premierem Czech

Komisja Europejska zdecydowała o zawieszeniu dotacji dla przedsiębiorstw związanych z premierem Czech Andrejem Babiszem. Chodzi o potencjalny konflikt interesów i nieuprawnione czerpanie dochodów ze spółek, którmi Babisz zarządzał przed objęciem urzędu.
 
Decyzja KE jest wynikiem nagromadzenia niejasności wokół wielkiego czeskiego holdingu …