Spór o AstraZenekę. Angela Merkel popiera zakaz eksportu szczepionek poza Wspólnotę / STOLICE

AstraZeneca, pandemia, Unia Europejska, szczepienia, COVID19, szczyt UE

Kontrowersję wzbudza spór o szczepionki UE z Wielką Brytanią. Mimo braków w zapasach, UE zezwoliła na eksport 34 milionów szczepionek - także do Wielkiej Brytanii. Jednocześnie Bruksela zarzuca Wielkiej Brytanii uniemożliwianie eksportu szczepionki AstraZeneca. / Foto via [Shutterstock/Dimitris Barletis]

Niemiecka kanclerz Angela Merkel poparła dziś rano szefową UE Ursulę von der Leyen w zamiarze zablokowania eksportu szczepionek AstraZeneca produkowanych w Europie. Szymon Hołownia ściga PiS. Roszady w słowackim rządzie. Powodem Sputnik V. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

BERLIN | DUBLIN | HAGA

UE przed podjęciem trudnej decyzji. Przywódcy państw UE zastanawiają się, jak poradzić sobie z opóźnieniami w dostawach szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 produkowanych przez brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca. Kwestia zostanie omówiona podczas zaplanowanego na czwartek i piątek wideoszczytu Rady Europejskiej. 

Szereg państw unijnych przywraca do programów szczepień preparat od AstraZeneki. To efekt decyzji Europejskiej Agencji Leków (EMA), która uznała w ubiegłym tygodniu, że szczepionka od brytyjsko-szwedzkiego koncernu jest bezpieczna.

Jednak największe kontrowersję wzbudza spór o szczepionki UE z Wielką Brytanią. Mimo braków w zapasach, UE zezwoliła na eksport 34 milionów szczepionek – także do Wielkiej Brytanii. Jednocześnie Bruksela zarzuca Wielkiej Brytanii uniemożliwianie eksportu szczepionki AstraZeneca.

Jak pisze EURACTIV.com AstraZeneca dostarczyła tylko 30 proc. z 90 mln dawek, które obiecała na pierwszy kwartał br. UE uważa, że ​​Wielka Brytania de facto nałożyła zakaz eksportu szczepionek, czemu Londyn zaprzecza.

Z kolei unijni urzędnicy ostrzegają Wielką Brytanię przez groźbą wstrzymania eksportu na Wyspy wyprodukowanych na kontynencie szczepionek przeciwko koronawirusowi firmy AstraZeneca.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel poparła dziś (23 marca) rano szefową UE Ursulę von der Leyen w zamiarze zablokowania eksportu szczepionek AstraZeneca produkowanych w Europie, podał Reuters. Podobne stanowisko zajmują władze Francji i Włoch.

Jednak premier Irlandii sprzeciwia się podobnym inicjatywom. Jest „absolutnie niezbędne” utrzymanie otwartych łańcuchów dostaw szczepionek, a zakaz eksportu byłby „krokiem wstecz”, podkreślił Micheal Martin w rozmowie z radiem RTE News przed zaplanowanym na czwartek i piątek szczytem UE.

Podobnego zdania jest unijny przemysł farmaceutyczny, twierdząc że może to potencjalnie skutkować ogólnoświatowymi środkami odwetowymi przeciwko UE. Rozmówcy EURACTIV przekonują, że jeśli np. Indie wprowadzą zakaz eksportu materiałów, europejskie fabryki nie będą w stanie produkować szczepionek.

(Paula Kenny, Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

EMA: Szczepionka koncernu AstraZeneca jest bezpieczna

Aż 20 państw członkowskich zawiesiło podawanie chętnym preparatów.

WARSZAWA

Gwiazdy sondaży. Partia Szymona Hołowni zyskuje poparcie kosztem KO, wynika z sondażu Kantar dla OKO.press i „Gazety Wyborczej”. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 17-19 marca.

Najwięcej – 26 proc. – respondentów wskazało, że w wyborach zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość. Niewiele mniej – 23 proc. – na Polskę 2050 Szymona Hołowni. Na trzecim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, na którą oddanie głosu deklaruje 16 proc. badanych.

Na Konfederację głos oddałoby 9 proc. respondentów, na Lewicę – 8 proc., a 3 proc. na Koalicję Polską (PSL i Kukiz’15). Na inną partię wskazało 2 proc., a 14 proc. badanych jest niezdecydowanych.

Wśród badanych przez Kantar 62 proc. deklarowało, że „zdecydowanie” wezmą udział w wyborach.

(Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

Polska strategia energetyczna: Atomu nie mamy "bardziej" niż magazynów energii

W jaki sposób zdekarbonizować polską gospodarkę?

BRATYSŁAWA

Przegrał ze Sputnikiem V. Wicepremier, minister gospodarki i lider partii Wolność i Solidarność (SaS) Richard Sulik oświadczył wczoraj (22 marca), że podaje się do dymisji. Jego zdaniem powinno to pomóc w rozwiązaniu kryzysu w koalicji tworzącej rząd premiera Igora Matovicza.

Sulik jest szefem jednej z czterech partii, tworzących rządzący od roku gabinet Matovicza i od początku trwającego trzy tygodnie kryzysu w koalicji wielokrotnie wzywał premiera do rezygnacji.

Kryzys w koalicji spowodowało potajemne sprowadzenie przez premiera rosyjskiej szczepionki przeciw SARS-CoV-2 Sputnik V. Nie wiedziała o tym ani prezydent Zuzana Czaputova, ani partnerzy koalicyjni.

(Lucia Yar | EURACTIV.sk)

Słowacja: Minister zdrowia rezygnuje. Powodem tajny zakup szczepionki Sputnik V

Premier informuje o zażegnaniu kryzysu koalicyjnego.

PARYŻ

Minister pracy hospitalizowana. Elisabeth Borne trafiła do jednego ze szpitali w regionie Paryża. „Minister jest pod stałą opieką lekarzy, jej stan polepsza się”, napisali w oświadczeniu urzędnicy jej resortu. Elisabeth Borne jest pierwszą przedstawicielką francuskiego rządu, która jest hospitalizowana z powodu COVID-19.

(Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

Francja się zamyka. Premier zaszczepi się preparatem firmy AstraZeneca i namawia do tego rodaków

We Francji liczba zakażeń rośnie gwałtownie i w liczbach bezwzględnych jest zdecydowanie najwyższa w Europie. 

TALLINN

Wybory tuż tuż. Za sześć miesięcy odbędą się wybory prezydenckie. Kandydaturę w wyborach ogłosił w niedzielę (21 marca) Tarmo Soomre, prezes Estońskiej Akademii Nauk. Obecnie prezydentem kraju jest Kersti Kaljulaid, jednak jej druga pięcioletnia kadencja wydaje się być wątpliwa ze względu na brak politycznego wsparcia.

Soomre jest przeciwnikiem budowy rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2, jednak nie wiadomo nic więcej o jego przekonaniach politycznych. Jego atutem może być pozytywny wizerunek publiczny.

W Estonii wybory prezydenckie muszą zostać zorganizowane na 10-15 dni przed końcem pięcioletniej kadencji obecnej głowy państwa, która w tym roku przypada na koniec września. Prezydent jest wybierany przez parlament. Zwycięzca potrzebuje większości dwóch trzecich głosów.

Innym prawdopodobnym kandydatem będzie Jüri Ratas z Partii Centrum, były premier, który w lutym złożył rezygnację i został niedawno wybrany przewodniczącym parlamentu.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Estonia chce postawić na energię atomową

W miksie energetycznym Estonii dominują paliwa kopalne (prawie 90 proc.).

RZYM

Włoski rząd rozważa otwarcie szkół po Wielkanocy. Po niedzielnych protestach minister ds. równości szans Elena Bonetti powiedziała w poniedziałek w wywiadzie telewizyjnym, że „po Wielkanocy, wraz ze wzrostem liczby szczepień, rząd powinien ponownie ocenić możliwość otwarcia przedszkoli i „przynajmniej szkół podstawowych”.

Szkoły i przedszkola są obecnie zamknięte we Włoszech, aby spowolnić wzrost przypadków COVID-19.

Tymczasem w ciągu najbliższej doby włoskie regiony otrzymają około miliona szczepionek koncernu Pfizer – ogłosił wczoraj (22 marca) nadzwyczajny rządowy komisarz do spraw walki z pandemią generał Francesco Paolo Figliuolo. Włochy mają w marcu otrzymać w sumie 7,5 mln dawek różnych szczepionek.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Włochy: Enrico Letta wraca do polityki. Były premier obejmuje kierownictwo w Partii Demokratycznej

Czy były szef rządu zdoła tchnąć nową energię w niegdyś silne ugrupowanie?

MADRYT

Sondaże przewidują zwycięstwo centroprawicowej w Madrycie. Przewiduje się, że centroprawicowa Partia Ludowa (Partido Popular, PP) regionalnej prezydent wspólnoty autonomicznej Madrytu, Isabel Díaz Ayuso, wygra w zaplanowanych na 4 maja przyspieszonych wyborach regionalnych.

PP Ayuso może liczyć na 55 ze 136 miejsc w regionalnym parlamencie, ale z mandatami skrajnie prawicowej, populistycznej partii Vox, PP mogłaby liczyć łącznie na 67 miejsc w izbie, wynika z sondazu pracowni NC Report zrealizowanego na zlecenie La Razón.

Potwierdzenie sondażu oznaczałoby, że PP uzyskałaby o 25 mandatów więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami regionalnymi, które odbyły się w 2019 r.

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

Hiszpania zalegalizowała eutanazję. Co zakłada nowe prawo?

Tym samym Hiszpania stała się czwartym krajem w Europie, gdzie eutanazja jest legalna.

BUDAPESZT

Nowe szczepionki. Urząd leków zatwierdził w poniedziałek (22 marca) dwie kolejne szczepionki przeciw koronawirusowi: chińską CanSino i produkowaną w Indiach Covishield, opracowaną przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca, poinformowała naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller.

Nowe szczepionki zostały zatwierdzone przez Krajowy Instytut Leków i Żywności (OGYEI), który wcześniej wydał już zgodę na dopuszczenie do użytku innej chińskiej szczepionki, opracowanej przez koncern Sinopharm, oraz rosyjskiej Sputnik V.

Według portalu Telex, szczepionka CanSino została oceniona przez węgierski urząd ds. Leków przed zatwierdzeniem szczepionek chińskiego koncernu Sinopharm i rosyjskiego Sputnika V, ale eksperci postanowili poczekać na oficjalne dopuszczenie do stosowania, aby uzyskać więcej informacji na temat preparatu. Szczegóły poniżej. 

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)

Węgry zatwierdzają nowe szczepionki poza systemem UE. W tym kolejny preparat z Chin

Polski minister zdrowia zwraca uwagę, że nie ma badań, które dopuszczałyby do obrotu szczepionkę z Chin.

PRISZTINA |  BELGRAD

Parlament Kosowa poparł w poniedziałek Albina Kurtiego, przewodniczącego lewicowej partii Vetevendosje (Ruch Samostanowienie), na premiera. Ugrupowanie to wygrało w lutym wybory parlamentarne, zdobywając 67 mandatów w 120-osobowym parlamencie.

Kurti sprawował już tekę premiera w 2020 r., ale zaledwie przez 51 dni, do czasu do czasu, gdy partner koalicyjny Demokratyczna Liga Kosowa (LDK) przeszła na stronę opozycji, by go obalić, głównie w związku z walką z COVID-19. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Kosowo ma nowego premiera. Jego celem jest rozwiązanie sporu z Serbią

Kurti dodał jednak, że głównym warunkiem jest uznanie niepodległości Kosowa przez Belgrad.