Andrzej Duda spotkał się z szefem Międzynarodowego Trybunału Karnego

Prezydent Andrzej Duda i szef MTK Chile Eboe-Osuji w Hadze, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydent Andrzej Duda i szef MTK Chile Eboe-Osuji w Hadze, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Niezawisłość sądów jest kluczowym warunkiem zdolności sędziów do rzeczywistego wypełniania ich funkcji – podkreślił wczoraj szef Międzynarodowego Trybunału Karnego  Chile Eboe-Osuji na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Hadze.

 

Spotkanie to było jednym z punktów trzeciego, ostatniego dnia wizyty polskiej pary prezydenckiej w Holandii.

Szef MTK: Państwa mają obowiązek przestrzegania prawa

Na spotkaniu z polskim prezydentem Chile Eboe-Osuji wyraził m.in. wdzięczność za silne i niezachwiane wsparcie Polski dla Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK). Przypomniał także, że Trybunał utworzono przede wszystkim, żeby “zagwarantować odpowiedzialność karną tych, którzy dopuścili się ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni wojennych i innych form agresji”.

Szef MTK przyznał przy tym, że Trybunał “ogranicza się do uzupełniania jurysdykcji sądów krajowych, aby zapewnić, że sprawiedliwości staje się zadość”, co znane jest jako zasada komplementarności. Oznacza to – podkreślił – że państwa  (członkowskie, które ratyfikowały Statut Rzymski powołujący MTK) mają prawa i obowiązki związane z przestrzeganiem prawa przede wszystkim na własnym terytorium.

PiS traci poparcie?

10 dni po wyborach PiS nie uzyskałoby większości w Sejmie – wynika z sondażu IPSOS dla OKO.press. Kosztem większych ugrupowań – PiS i Koalicja Obywatelska – zyskałyby te mniejsze, zwłaszcza Lewica. 

Eboe-Osuji: Niezawisłość sądów warunkiem właściwego wypełniania funkcji sędziego

Eboe-Osuji zwrócił uwagę, że zasada komplementarności tworzy ścisły związek między jurysdykcją Trybunału i państwami-sygnatariuszami Statutu Rzymskiego. “Niezawisłość sądów jest kluczowym warunkiem zdolności sędziów do wypełniania ich funkcji w sposób właściwy, a więc powiązany z zasadą komplementarności” – podkreślił.

Prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego zwrócił przy tym Andrzejowi Dudzie uwagę, że ważne międzynarodowe organy i ważni funkcjonariusze wyrażają na płaszczyźnie międzynarodowej obawy dotyczące stanu niezawisłości sądów w Polsce. “Jestem świadomy obaw wyrażanych przez Komisję Europejską, Międzynarodową Komisję Prawników czy Komisarza Praw Człowieka Rady Europy i innych” – powiedział Eboe-Osuji.

Dodał, że wie też o toczącej się obecnie sprawie przed Trybunałem Sprawiedliwości UE dotyczącej właśnie niezawisłości polskich sądów. Uchylił się w związku z tym od jej komentowania tłumacząc, że byłoby to “niewłaściwe”. “Muszę jedynie wyrazić przekonanie, że polski rząd będzie w pełni szanował wyrok TSUE w tej sprawie” – podsumował prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

Na stronie trybunału opublikowano treść całego wystąpienia Eboe-Osuji na spotkaniu z polskim prezydentem.