Amnesty International wzywa Rumunię do powstrzymania referendum w sprawie „tradycyjnej rodziny”

Rumuńscy protestanci na wiecu w Bukareszcie w obronie praw społeczności LGBT.

Rumuńscy protestanci na wiecu w Bukareszcie w obronie praw społeczności LGBT. [Robert Ghement/EPA]

Amnesty International zapowiedziała, że spróbuje zapobiec planowanemu referendum w Rumunii, które miałoby na celu zmianę definicji „rodziny”. Zdaniem organizacji ewentualna zmiana spowoduje „naruszenie praw człowieka” i uniemożliwi legalizację związków tej samej płci.

 

Rumuńscy senatorowie zagłosowali w przeważającej części za zmianą artykułu 48 konstytucji. Ich celem jest zmiana konstytucyjnej definicji rodziny ze związku między małżonkami na małżeństwo „mężczyzny i kobiety”.

Rodzina po rumuńsku

Obecny zapis w poświęconym rodzinie art. 48 rumuńskiej konstytucji brzmi:

Rodzina oparta jest na związku małżeńskim, swobodnie zawieranym między małżonkami, na zasadzie ich równości, jak też na prawie i obowiązku rodziców zapewnienia wychowania, wykształcenia i nauczania dzieci. [Konstytucja Rumunii w jęz. polskim TUTAJ]

W języku rumuńskim brzmi: ARTICOLUL 48 (1) Familia seîntemeiază pe căsătoria liberconsimţităîntresoţi, pe egalitateaacestoraşi pe dreptulşiîndatorireapărinţilor de a asiguracreşterea, educaţiaşiinstruireacopiilor.

Głosowanie

Głosowanie zostało zainicjowane przez inicjatywę obywatelską pod nazwą „Koalicja dla rodziny”, która zdołała zebrać trzy miliony podpisów na rzecz referendum w tej sprawie.

Rumunia: Policja skonfiskowała antyrządowe tablice rejestracyjne. Ale szwedzkie

Rumuńska policja drogowa zatrzymała do kontroli srebrne Audi A6. Powodem były tablice rejestracyjne z wulgarnym hasłem, które od dłuższego czasu pojawia się na wiecach przeciw rządzącej Partii Socjaldemokratycznej. Tablice zostały skonfiskowane jako nielegalne, ale szybko okazało się, że nie są …

Katrin Hugendubel, rzeczniczka Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek, Gejów, Biseksualistów i Transseksualistów (ILGA), powiedziała: „To referendum zasadniczo wymaga od ludzi aprobaty dla dyskryminacji swoich sąsiadów, kolegów, przyjaciół i członków rodziny”.

Prawo rumuńskie nie dopuszcza małżeństw homoseksualnych, ale krytycy tej inicjatywy twierdzą, że wyraźny zakaz w konstytucji prawie uniemożliwiłby zmianę prawa na korzyść par homoseksualnych w przyszłości.

Amnesty International wraz z ECSOL (Europejska Komisja ds. Prawa Orientacji Seksualnej) i ILGA-EUROPE (Europejskie Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek, Gejów, Biseksualistów, i Transseksualistów) podkreślają, że będą „składać pisemne uwagi, aby zapobiec” głosowaniu, które może „uniemożliwić zalegalizowanie związków tej samej płci w przyszłości”.

Rząd musi oficjalnie ogłosić decyzję o przeprowadzeniu referendum, które popiera lider rządzącej Partii Socjaldemokratycznej Liviu Dragnea. Głosowanie odbędzie się najprawdopodobniej 7 października.

Rumunia: Rząd przetrwał głosowanie ws. wotum nieufności

Opozycji nie udało się obalić rządu socjaldemokratycznej partii PSD, który jest oskarżany o wprowadzanie reform niszczących wymiar sprawiedliwości oraz paraliżujących walkę z korupcją. Iskrą dla złożenia wniosku o wotum nieufności był wyrok skazujący wobec lider Partii Socjaldemokratycznej, który choć nie …

Małżeństwa osób homoseksualnych są prawnie zalegalizowane w 14 krajach UE (Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Irlandia, Holandia, Luksemburg, Malta, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Wielka Brytania).