Amerykańscy i europejscy wojskowi wzywają do lepszej walki z terroryzmem

Gen. Curtis Scaparrotti, głównodowodzący sił NATO w Europie// Źródło: Departament Obrony

Najwyżsi dowódcy wojskowi z USA i Europy chcą poprawy współpracy w zakresie wymiany informacji. Dziś (27 kwietnia) tematem tym zajmą się ministrowie obrony.

 

Wczoraj (26 kwietnia) głównodowodzący sił NATO w Europie gen. Curtis Scaparrotti (armia amerykańska) spotkał się w niemieckim Wiesbaden z dowódcami wojsk państw NATO. Scaparrotti chce usprawnić walkę z terroryzmem, czemu na przeszkodzie stoi według niego jeden poważny problem – wymiana danych.

Wymiana informacji

Głównodowodzący NATO podkreślał wczoraj, że państwa natowskie nie mają sprawnie i szybko działającego systemu wymiany informacji. Jest dla niego imperatywem, by poprawić szybkość, z jaką informacje na temat terrorystów i potencjalnych zamachów trafiają z jednego państwa do drugiego.

„Poczyniliśmy postępy, nie ma co do tego wątpliwości, ale pozostaje to dziedziną, w której wciąż mamy najwięcej do zrobienia” – podkreślił Scaparrotti. Dodał, że terroryści stale rozwijają swoje możliwości w tym zakresie, wykorzystując nowe metody szyfrowania danych czy korzystając z rosnącej popularności mediów społecznościowych.

>> Czytaj więcej o ostatniej transgranicznej akcji zatrzymania terrorystów

Scaparrotti zauważył, że regularne spotkania w celu koordynacji działań antyterrorystycznych ministrów obrony, spraw zagranicznych i wojskowych, organizowane przez UE i NATO są krokiem w dobrą stronę. Podkreślił jednak, że konieczne są też regularne spotkania przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.

Nieformalne spotkanie na Malcie

Jedno z takich regularnych spotkań ministrów obrony rozpoczęło się wczoraj na Malcie, sprawującej obecnie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. To nieformalne spotkanie – nie będą na nim podjęte żadne wiążące decyzje, jednak państwa członkowskie będą miały okazje porównać swoje stanowiska i spróbować wypracować konsensus przed formalnym spotkaniem zaplanowanym na maj.

Spotkanie na Malcie będzie miało trochę inną tematykę niż konferencja w Wiesbaden. Unijni ministrowie obrony we własnym gronie będą rozmawiać na temat globalnej strategii UE, przyjętej formalnie przez unijnych przywódców w grudniu 2016 r., a konkretnie o jej aspekcie obronnym (więcej o planach implementacji części strategii dot. bezpieczeństwa i obrony TUTAJ).

Strategia globalna

Częścią tego wymiaru obronnego są też działania antyterrorystyczne, w tym poprawa wymiany informacji między państwami członkowskimi. Państwa mają skupić się na poprawie koordynacji działań antyterrorystycznych. Celem jest zapobieżenie sytuacjom, w których dochodzi do zamachów, bo np. jeden kraj unijny wypuścił osobę podejrzewaną przez inny  o związki terrorystyczne bądź przygotowanie zamachów, bo odpowiednie informacje nie były dostępne.

Dziś (27 kwietnia) natomiast unijni ministrowie obrony spotkają się z przedstawicielami NATO i ONZ, w tym sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Tematem rozmów będzie zaangażowanie międzynarodowe państw członkowskich i poprawa współpracy wojskowej w ramach UE – promujące tę ideę Francja i Niemcy zapowiadają, że chcą uniknąć dublowania odpowiedzialności między NATO i ściślej współpracującą w zakresie obronności Unią Europejską.

>> Czytaj więcej o planach poprawy współpracy wojskowej w UE