Alex Salmond oskarżony o dwie próby gwałtu

Alex Salmond, źródło: Flickr, fot. Amy Muir © EIFF, Edinburgh International Film Festival

Alex Salmond, źródło: Flickr, fot. Amy Muir © EIFF, Edinburgh International Film Festival

Były pierwszy minister lokalnego rządu Szkocji został zatrzymany przez policję wczoraj (24 stycznia). Początkowo nie informowano o tym jakie zamierzano mu postawić zarzuty. Po kilkugodzinnym przesłuchaniu ujawniono jednak, że chodzi o kilka przestępstw na tle seksualnym, w tym dwa usiłowania gwałtu.

 

W sumie w sądzie w Edynburgu, gdzie musiał stawić się Alex Salmond, odczytano mu kilkanaście zarzutów. Chodzi o dwa przypadki usiłowania dokonania gwałtu, dziewięć przypadków seksualnego napastowania, dwa przypadki „nieobyczajnego zachowania” oraz jeden przypadek naruszenia porządku publicznego. Nie wiadomo wobec ilu osób Salmond miał się dopuścić tych czynów oraz kiedy miałoby do nich dojść.

Zarzuty nie pierwszy raz

Były pierwszy minister Szkocji nie przyznał się do stawianych zarzutów i nie złożył przed sądem żadnych deklaracji. Sędzia nie zdecydował o konieczności zastosowania wobec niego aresztu, a jedynie o zakazie opuszczania kraju i zastosowaniu poręczenia majątkowego.

Bardziej rozmowny Salmond był już po opuszczeniu budynku sądu, gdzie czekał na niego tłum reporterów. „Chciałbym to powiedzieć bardzo jasno, z kryminalnego punktu widzenia jestem całkowicie niewinny. Całkowicie odrzucam jakiekolwiek oskarżenia o popełnienie przestępstwa i będę się bronił przed sądem. Pokładam wielką wiarę w szkocki system sądowniczy” – powiedział.

To jednak nie pierwszy przypadek postawienia Alexowi Salmondowi zarzutów związanych z przestępstwami na tle seksualnym. Na początku stycznia sąd zdecydował o odrzuceniu oskarżenia ws. molestowania seksualnego dwóch kobiet. Zarzuty takie postawiono Salmondowi po tym, jak zakończyło się niemal roczne dochodzenie specjalnej komisji rządowej badającej domniemane przypadki napastowania seksualnego wewnątrz szkockiego rządu w czasach, gdy pierwszym ministrem był właśnie Salmond. On sam miał się dopuścić takich przestępstw w 2013 r.

Ostatecznie sąd oddalił zarzuty sformowane w trakcie rządowego dochodzenia. Nie uznał jednak, że molestowania nie było, ale stwierdził, że postępowanie wobec Salmonda prowadzone było w sposób „nacechowany wyraźną stronniczością”, co uczyniło je de facto nielegalnym, a więc nie było podstaw do wszczęcia procesu sądowego. Okazało się bowiem, że kilka tygodni przed oficjalnym wszczęciem postępowania dwie oskarżające Salmonda kobiety rozmawiały z późniejszym rządowym śledczym. Nie wiadomo, czy postawione wczoraj zarzuty dotyczą tej samej sprawy czy też innych.

Były pierwszy minister Szkocji Alex Salmond aresztowany

Były pierwszy minister Szkocji i twarz szkockiej kampanii niepodległościowej Alex Salmond został aresztowany. Treść zarzutów nie jest jednak jeszcze znana. Część mediów podaje, że Salmond jeszcze dziś może stawić się w sądzie.
 

Przeciwko Salmondowi prowadzone było już wcześniej jedno postępowanie. Dotyczyło …

Salmond w rosyjskiej TV

Alex Salmond sprawował urząd pierwszego ministra Szkocji w latach 2007-2014. Odszedł z tego stanowiska oraz z funkcji przewodniczącego Szkockiej Partii Narodowej (SNP) po tym jak zwolennicy szkockiej niepodległości przegrali w 2014 r. referendum ws. oderwania się od Zjednoczonego Królestwa. Salmond był jednym z inicjatorów referendum i twarzą separatystów. Na obu stanowiskach zastąpiła go obecna pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon.

W 2015 r. Salmond został z ramienia SNP posłem do brytyjskiej Izby Gmin. Mandat sprawował jednak tylko 2 lata ponieważ nie udało mu się uzyskać reelekcji w przyspieszonych wyborach w 2017 r. Odtąd nie zajmował żadnego politycznego stanowiska i wielu komentatorów odesłało go już na polityczną emeryturę. Sam Salmond postanowił spróbować sił w mediach. W rosyjskiej prokremlowskiej telewizji RT prowadził cotygodniowy talk-show polityczny.

Było to mocno krytykowane przez wiele osób w Wielkiej Brytanii, ponieważ RT uznawana jest za stację siejącą dezinformację i propagandę, co szczególnie uderzyło Brytyjczyków po incydencie z próbą zabójstwa byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala w Salisbury w południowej Anglii w marcu ubiegłego roku.

Z powodu brexitu Szkocja znów rozważa niepodległość

Szefowa lokalnego szkockiego rządu Nicola Sturgeon skrytykowała podczas konwencji programowej swojej Szkockiej Partii Narodowej (SNP) stan negocjacji ws. brexitu oraz sposób, w jaki prowadzą je rządzący Wielką Brytanią torysi. O stworzeniu przez Szkotów niepodległego państwa mówiła jako o idei „wyraźnie …