W Polsce Albicla rzuca wyzwanie Facebookowi. Na Węgrzech rząd planuje regulować działalność koncernów technologicznych

Minister zdrowia Jens Spahn (CDU) rozważa zmiany w krajowym harmonogramie szczepień po doniesieniach mediów, że szczepionka firmy AstraZeneca - która ma zostać zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków (EMA) w tym tygodniu - była skuteczna tylko w 8 proc. dla osób powyżej 65 roku życia. / Foto via [EPA/ANDREAS GORA]

Węgry planują regulować działalność wielkich koncernów technologicznych. W Polsce portal Albicla rzuca wyzwanie Facebookowi. Rumunia odracza szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 z powodu problemów z dostawami szczepionek. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

BUDAPESZT

Koniec z naruszaniem norm prawnych? Węgierskie Ministerstwo Sprawiedliwości złoży wiosną projekt ustawy regulującej działalność na Węgrzech wielkich koncernów technologicznych, poinformowała we wtorek minister sprawiedliwości Judit Varga na Facebooku.

Varga podkreśliła, że władzom zależy na tym, by wielkie firmy technologiczne działały zgodnie z prawem, w sposób przejrzysty i umożliwiający kontrolę.

Minister zaznaczyła, że Węgry nadal współpracują w przygotowaniu przepisów unijnych, które mają podobne cele, ale ostatnie wydarzenia pokazały, że „dla dobra ludzi musimy podjąć szybsze działania”, gdyż obecnie „można kogokolwiek arbitralnie wykluczyć z przestrzeni online bez oficjalnej, przejrzystej i uczciwej procedury i bez możliwości odwołania”.

Varga zarzuciła wcześniej mediom społecznościowym, że naruszają „podstawowe demokratyczne normy prawne”, ograniczając dostęp do profilów ze względów politycznych. Podkreśliła, że chodzi jej o tzw. shadowban, gdy „media społecznościowe potajemnie ograniczają w celach politycznych widoczność profili użytkowników”.

Według węgierskiej minister „także Facebook ogranicza chrześcijańskie, konserwatywne i prawicowe opinie w taki sposób, że zmniejsza ich dostępność”.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Gospodarka po pandemii: Jak wymyślić Węgry na nowo?

Kryzys wywołany przez COVID ujawnił poważne problemy węgierskiej gospodarki. Jak im zaradzić?

WARSZAWA

„The Social Network”? Kilka dni temu ruszył portal Albicla.com, który – według planów Tomasza Sakiewicza – ma być polską odpowiedzią na Facebooka. Portal jest reklamowany jako alternatywa dla serwisów, „które tylko w teorii praktykują wolność słowa”.

„Blokowanie w tych największych mediach prezydenta Donalda Trumpa oraz innych osób o konserwatywnych poglądach doprowadzi do tego, że za jakiś czas zaledwie grupka osób będzie miała monopol na przekazywanie informacji i kreowanie rzeczywistości w sieci”, przekonywała jedna z osób związana z inicjatywą.

Na nowym portalu ma nie być cenzury i blokowania kont, czyli „praktyk, które dotychczas obserwowaliśmy m.in. na Facebooku, Twitterze, Instagramie i innych platformach”. To jednak teoria, bo w praktyce „polski Facebook bez cenzury” dość wybiórczo traktuje kwestie braku cenzury.

W ostatnich dniach administratorzy Albicla – bez podania przyczyny – usunęli konta kilku dziennikarzy. To niejedyne problemy serwisu związanego ze środowiskiem „Gazety Polskiej”.

Jak informuje OKO.press, jednym z właścicieli spółki Słowo Niezależne, która prowadzi Albiclę jest spółka Srebrna kontrolowana przez Jarosława Kaczyńskiego.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Brudziński: Polska wzorem dla innych państw UE w pomocy zagranicznej – FEJK MIESIĄCA

Według europosła i wiceprezesa PiS Joachima Brudzińskiego Polska może służyć innym państwom członkowskim Unii Europejskie za „wzór” udzielania pomocy dla „ofiar konfliktów wojennych”.

BERLIN

Minister zdrowia rozważa zmiany w niemieckim planie szczepień. Minister zdrowia Jens Spahn (CDU) rozważa zmiany w krajowym harmonogramie szczepień po doniesieniach mediów, że szczepionka firmy AstraZeneca – która ma zostać zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków (EMA) w tym tygodniu – była skuteczna tylko w 8 proc. dla osób powyżej 65 roku życia. Szczegóły poniżej. 

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy: Spór o skuteczność preparatu AstraZeneca. Minister zdrowia popiera propozycje UE ws. ograniczeń w eksporcie szczepionek

Minister Zdrowia Niemiec Jens Spahn stwierdził, że nie chce spekulować na temat skuteczności szczepionki.

BUKARESZT

Brak szczepionek. Władze odroczyły część terminów szczepień przeciwko SARS-CoV-2 o 10 dni z powodu braku dawek szczepionki. „Mamy deficyt 117 tys. dawek ze względu na fakt, że w zeszłym tygodniu otrzymaliśmy ich o prawie 52 proc. mniej niż wynosi nasz przydział, który wynika z podpisanych umów”, powiedział koordynator krajowej kampanii szczepień Valeriu Gheorghita.

Rumunia otrzymała do tej pory 784 tys. dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi. Zaszczepiono już prawie pół miliona osób.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Rumunia ma nowy rząd. W jego składzie jest tylko jedna kobieta

Rumunią nadal rządzić będzie proeuropejska centroprawica.

WIEDEŃ | BRUKSELA

Belgijscy żołnierze trenują w Tyrolu w czasie pandemii. Jednostka składająca się z 80 belgijskich elitarnych żołnierzy trenuje obecnie w Alpach w Tyrolu – potwierdziła w środę armia austriacka.

Rzecznik ministerstwa, zapytany o zgodę władz Austrii na takie ćwiczenia w trakcie pandemii, podkreślił że belgijscy żołnierze wjechali z negatywnym wynikiem testu na SARS-CoV-2.

Żołnierze przestrzegają również wszystkich środków bezpieczeństwa związanych z COVID i nie wchodzą w żadne kontakty z ludnością austriacką – dodał rzecznik.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Od 26 grudnia kolejny lockdown. "To jedyny sposób na pokonanie pandemii"

„Prognoza dla całej Europy jest dramatyczna”, argumentował w piątek kanclerz Sebastian Kurz.

LONDYN

Brytyjscy parlamentarzyści wzywają do anulowania zadłużenia krajów rozwijających się. Członkowi Izby Gmin wezwali we wtorek rząd Borisa Johnsona do anulowania spłaty zadłużenia krajów rozwijających się, które walczą z pandemią COVID-19.

Zalecenie Komisji ds. Rozwoju Międzynarodowego brytyjskiego parlamentu skierowane do sekretarza spraw zagranicznych Dominica Raaba jest zgodne z decyzją rządu z grudnia zeszłego roku o obniżeniu budżetu pomocowego z 0,7 proc. dochodu narodowego do 0,5 proc., co odpowiada cięciu wydatków o 4 mld funtów.

Raab, którego departament przejął we wrześniu ubiegłego roku obowiązki ministerstwa rozwoju międzynarodowego, bronił decyzji rządu o cięciu budżetu pomocowego, mówiąc, że w następstwie pandemii „nie ma łatwych wyborów”, co prawdopodobnie spowoduje serię cięć wydatków i podwyżki podatków w 2021 r.

Poziom długu publicznego w Wielkiej Brytanii na koniec września 2020 r. wyniósł 101 proc. PKB. Według wyliczeń Eurostatu to jeden z najwyższych poziomów w Europie.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Wielka Brytania: Dyrektorzy zarabiają w kilka dni tyle, co szeregowy pracownik w cały rok

Podobne statystyki nie służą niczemu innemu, jak podsycaniu polityki zawiści wobec bogatszych?

DUBLIN 

Z lockdownem do marca. Władze Irlandii wydłużają lockdown. Miał on trwać co najmniej do końca stycznia, jednak zostanie przedłużony do 5 marca – ogłosił we wtorek rząd tego kraju. „Nie możemy dać wirusowi, ani jego wariantom żadnej przestrzeni. Droga, na której się znajdujemy, jest trudna. Długość czasu, przez jaki musieliśmy żyć z ograniczeniami, czyni ją jeszcze trudniejszą, ale jest to droga, którą musimy przebyć razem”, powiedział premier Micheal Martin.

Dodał, że przesłanie na najbliższe sześć tygodni jest bardzo proste: należy pozostać w domach, nie podróżować i nie oddalać się na odległość większą niż 5 kilometrów od domu, chyba że jest to absolutnie konieczne.

Rząd przedłużył restrykcje, które weszły w życie 31 grudnia. Ogłoszono też, że wszyscy przyjeżdżający do Irlandii bez ważnego testu na obecność koronawirusa – co od ponad dwóch tygodni jest wymagane – a także przyjeżdżający z Brazylii i RPA, będą kierowani na obowiązkową 14-dniową kwarantannę w wyznaczonych hotelach. Będzie to dotyczyło także osób, które przyjeżdżają do Irlandii z krajów trzecich przez Irlandię Północną.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

Koronawirus: Irlandia i Walia ponownie wprowadzają lockdown

W Irlandii przez sześć tygodni zamknięte będą wszystkie lokale gastronomiczne oraz większość punktów usługowych. Otwarte jednak pozostaną szkoły. Walia zamknie puby i restauracje na ponad dwa tygodnie. Ograniczy też działanie szkół, a otwarte pozostaną tylko niezbędne sklepy.

 

Irlandzki lockdown rozpocznie się …

HELSINKI

Czas działać. Najwyższy czas, aby Finlandia spojrzała w przyszłość i zaczęła wdrażać działania naprawcze i zmiany strukturalne, napisała Rada Polityki Gospodarczej w opublikowanym we wtorek raporcie, dodając, że fiński rząd z powodzeniem przeprowadził kraj przez pandemię. Zwrócono uwagę, że zwiększanie stanu deficytu państwa było uzasadnione.

Założona w 2014 r. Rada Polityki Gospodarczej składa się z pięciu profesorów, którzy regularnie i bezstronnie oceniają cele i metody polityki gospodarczej kraju.

W raporcie rada sugeruje, że stosunek długu do PKB prawdopodobnie przekroczy próg 60 proc. do końca kadencji rządu w 2023 r. – chociaż przekroczenie tego progu byłoby sprzeczne z Traktatem o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w unii gospodarczej.

Ponadto rada apeluje o niezwłoczne rozpoczęcie przygotowań dotyczących środków konsolidacji fiskalnej po pandemii. Wezwano rząd do utrzymania celu 75 proc. stopy zatrudnienia lub nawet zwiększenia obecnego wskaźnika, ponieważ wzrost poziomu zatrudnienia jest kluczem do finansowania i utrzymania państwa opiekuńczego.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Prezydent rozmawiał z Putinem o Nawalnym. Sauli Niinisto już raz przekonał prezydenta Rosji ws. opozycjonisty

Prezydent Finlandii wyjaśnił, że odbywając rozmowę z prezydentem Rosji, nie „występował jako pośrednik między UE a Rosją, ani też na prośbę innego kraju”.

RZYM

Premier chce dalej rządzić. Giuseppe Conte, który we wtorek złożył dymisję ze stanowiska premiera Włoch, wyjaśnił, że uczynił to, by umożliwić powstanie rządu ocalenia narodowego. Zaapelował o szerokie poparcie dla nowego gabinetu.

Prezydent Sergio Mattarella, który musi zdecydować czy obecny parlament jest w stanie wyłonić nową większość i rząd, czy potrzebne będą nowe wybory, poprosił Contego, aby jego rząd administrował bieżącymi sprawami do czasu zakończenia konsultacji prezydenckich z partiami parlamentarnymi.

Ich początek Mattarella wyznaczył na środę po południu, mają zakończyć się w czwartek wieczór. Politycy mają więc niewiele czasu. Prezydent stawia dwa warunki: rząd musi mieć wyraźną większość w parlamencie oraz spójny program.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Włochy: Premier Giuseppe Conte podaje się do dymisji. Co zrobi prezydent Mattarella?

Ustąpienie Contego to kolejny epizod trwającego od dłuższego czasu kryzysu politycznego w Rzymie i konsekwencja osłabienia rządu po odejściu z koalicji partii Italia Viva Matteo Renziego.

MADRYT

Zaufanie rośnie. Zaufanie obywateli do szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 rośnie. Około 58 proc. Hiszpanów zgodziłoby się teraz zaszczepić się przeciwko nowemu koronawirusowi, w porównaniu z 20,2 proc. sprzed trzech miesięcy, wynika z badania przeprowadzonego przez Hiszpańską Fundację Nauki i Technologii (Fecyt), opublikowanego przez ministerstwo innowacji.

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

Hiszpania: Przez śnieżycę Filomena wzrosły ceny prądu. Minister wini za to UE

Kto płaci najwięcej za energię elektryczną w Hiszpanii w przeliczeniu na kilowatogodzinę?

PRAGA

Jeden na trzech Czechów ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Przed pandemią jeden na pięciu Czechów przyznawał się do problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, jednak po kilku miesiącach izolacji, podobne deklaracje składa już co trzeci ankietowany. „To naprawdę dużo osób”, mówi w rozmowie z portalem „Hospodářské noviny” Petr Winkler z Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego.

Psychologowie są obecnie ogromnie obciążeni pracą, a czas oczekiwania na terapię trwa około trzech miesięcy. Zarejestrowani w oficjalnej sieci opieki zdrowotnej mogą świadczyć swoje usługi w swoich gabinetach, jednak psychoterapeuci – zawód, który nie jest objęty systemem opieki zdrowotnej – mogą pracować wyłącznie online.

Aby pomóc ludziom zidentyfikować ich możliwe problemy ze zdrowiem psychicznym, Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego uruchomił w tym tygodniu nową stronę internetową Opatruj.se („Opiekuj się”), na której użytkownicy mogą sprawdzić samopoczucie lub wykryć objawy depresji lub innych niepokojących symptomów.

„Znajomość zdrowia psychicznego w naszym kraju jest na bardzo niskim poziomie” – podkreślił Winkler.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Czechy: Poseł złamał zasady lockdownu i… oddał parlamentarny mandat. A jak jest w Polsce?

Poseł rządzącej partii ANO i jednocześnie dyrektor czeskiej Narodowej Agencji Sportu Milan Hnilička wziął udział w zamkniętej imprezie, czym złamał obowiązujące w Czechach przeciwepidemiczne restrykcje. W efekcie zrzekł się parlamentarnego mandatu.

 

Milan Hnilička był niegdyś wybitnym hokeistą, a konkretnie bramkarzem. Przez jeden …

SOFIA

Niedługo wrócą restauracje. Nadzwyczajna sytuacja epidemiczna w Bułgarii zostaje przedłużona do 30 kwietnia, zdecydował we wtorek bułgarski rząd. Jednocześnie osiągnięto porozumienie z właścicielami lokali gastronomicznych, które będą otwarte od 1 marca.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria pewnie zmierza do strefy euro. Rumunia jeszcze poczeka?

Spośród państw członkowskich UE do strefy euro należy obecnie 19 państw.

LUBLANA

Słowenia przygotowuje się do emisji 60-letnich obligacji. Słowenia planuje wyemitować 60-letnie obligacje. Władze zleciły zarządzanie emisją bankom: BNP Paribas, Deutsche Bank, Goldman Sachs Bank Europe SE i HSBC – poinformowało we wtorek ministerstwo finansów.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)