Albania: Polityczny pat. Opozycja bojkotuje wybory lokalne

Parlament Albanii// Źródło: Parlament Albanii

Zgodnie z przewidywaniami opozycja zbojkotowała wczorajsze wybory lokalne. Rząd odmówił przesunięcia głosowania pomimo ogłoszenia przez prezydenta nowej daty. Efektem niska frekwencja i ciągły brak porozumienia co do przyszłości kraju.

 

 

Niedzielne głosowanie przebiegło bez większych incydentów. Opozycja zapowiedziała już, że nie uzna wyników wyborów, przez co pogłębi panujący w kraju od kilku miesięcy chaos. Proces wyborczy znajdował się pod obserwacją międzynarodowych wysłanników, w tym tych z UE. Wspólnota zaapelowała o „uszanowanie prawa Albańczyków do pokojowego głosowania”. Do urn poszedł co piąty mieszkaniec kraju (21,6 proc.).

Albania: Wolność mediów coraz bardziej zagrożona

Koalicja międzynarodowych organizacji związanych z mediami zwróciła uwagę na pogarszającą się sytuację mediów w Albanii. Stało się to po wizycie, podczas której przedstawiciele koalicji spotkali się z reprezentantami albańskiej prasy i organizacji pozarządowych.
 

Koalicja zrzesza wiele organizacji związanych z mediami, np. …

Państwo permanentnego kryzysu

Kryzys polityczny w Albanii ma swoje początki w lutym br., gdy prawica zdecydowała się opuścić parlament i domagać się poprzez protesty uliczne dymisji premiera Ediego Ramy. Przyczyną oskarżenia o korupcje i powiązanie z grupami przestępczymi.

Prezydent Ilir Meta, próbując odegrać rolę negocjatora, zaproponował w czwartek odroczenie wyborów na jesień – na kilka dni przed decyzją państw UE w sprawie otwarcia negocjacji akcesyjnych z Tiraną i Skopje. Propozycja ta została uznana za niekonstytucyjną przez rządzących socjalistów, którzy odpowiedzieli wszczęciem procedury odwołania głowy państwa.

Albania: Kryzys polityczny pogłębia się. Co z europejskimi aspiracjami?

Kolejny niespokojny weekend w Albanii. Cotygodniowe protesty przeciwko rządowi premiera Ediego Ramy zostały przyćmione przez prezydenta, który zdecydował się na anulowanie zaplanowanych na koniec czerwca wyborów lokalnych. Premier zamierza odwołać głowę państwa. Kraj pogrąża się w chaosie, przez co pod …

Bojkot wyborów

Efektem braku udziału opozycji będzie skazanie partii rządzącej na zwycięstwo. W 31 z 61 okręgów, kandydaci socjalistów wystąpią bez przeciwnika. W pozostałych, w szranki z socjalistami staną małe komitety wyborcze. Obecne opozycja kontroluje ponad połowę gmin.

Podobnie jak UE zachowały się USA, wzywając do niestosowania przemocy i nieblokowania lokali wyborczych. Do obsadzenia jest 61 stanowisk burmistrzów i ponad 1590 członków Rad lokalnych.

Frontex rozpoczyna misję w Albanii, aby zwiększyć bezpieczeństwo UE

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) poinformowała o uruchomieniu w Albanii pierwszej misji poza granicami Wspólnoty. Jej celem jest wsparcie tego kraju w kontroli granicznej i powstrzymanie nielegalnej migracji.
 

Unijny komisarz ds. Migracji Dimitris Avramopoulos określił rozpoczętą dziś w Tiranie operację …

Konsekwencje dla Albanii

Kryzys polityczny wpływa negatywnie na wszystkie sfery życia. Przed UE podjęcie decyzji odnośnie przyszłości Tirany we Wspólnocie. Decyzja została przełożona na jesień ze względu na zdecydowany sprzeciw Holandii, Francji czy Danii. Albanii i Macedonii Północnej grozi ponowne zamknięcie drogi do Brukseli, a co za tym idzie – realizacji programu reform w państwie.

Albania ponadto ryzykuje odwróceniem pozytywnego trendu w turystyce i gospodarce. W ostatnich tygodniach badania opinii społecznej wskazują na odpływ przedsiębiorców i amatorów turystyki – coraz bardziej atrakcyjnej w regionie – z powodu konfliktu politycznego.

UE przekłada decyzję w sprawie Albanii i Macedonii Płn.

Unia Europejska opóźnia rozmowy akcesyjne z Macedonią Północną i Albanią. Tak postanowili ministrowie spraw europejskich państw członkowskich. Wśród głównych przeciwników są m. in. Francja, Niemcy i Holandia. Polska opowiedziała się za otwarciem negocjacji.
 

 

Unia Europejska zdecydowała we wtorek o opóźnieniu do października …

Nie bez znaczenia dla Albanii ma forsowana reforma sądownictwa. Spowodowała ona odpływ sędziów z zawodu, paraliżując pracę Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i sądów lokalnych. Premier Edi Rama przeprosił międzynarodowych obserwatorów za utrudnianie pracy przez opozycję.