Młodzi Albańczycy wolą żyć i pracować za granicą. Start zapisów na szczepienia w Polsce / STOLICE

Węgry, Chiny, SinoVac, Polska, szczepienia, #szczepimysie

Węgry zawarły umowę z chińską firmą farmaceutyczną Sinopharm na zakup szczepionek przeciwko SARS-CoV-2. Od dziś (15 stycznia) osoby powyżej 80 lat mogą zarejestrować się na szczepienie przeciw SARS-CoV-2. / Foto via [EPA-EFE/ALEX PLAVEVSKI]

Chińska szczepionka w jednym z krajów UE. Start rejestracji na szczepienia w Polsce. Bułgarzy wkrótce pójdą do urn wyborczych. Słowenia widzi przyszłość energetyki w atomie. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

BUDAPESZT

Węgry na zakupach. Węgry zawarły umowę z chińską firmą farmaceutyczną Sinopharm na zakup szczepionek przeciwko SARS-CoV-2, opracowanych przez tę firmę, poinformował w czwartek na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Viktora Orbana, Gergely Gulyas. Wkrótce na EURACTIV.pl więcej informacji, w tym reakcja Komisji Europejskiej na decyzję rządu w Budapeszcie.

(EURACTIV.pl)

Koronawirus: Preparat Johnson & Johnson daje odporność po jednym zastrzyku. Kiedy zostanie zatwierdzony w UE?

Do tej pory UE zatwierdziła szczepionki firmy Moderna i Pfizer/BioNTech. AstraZeneca złożyła swój wniosek 12 stycznia.

TIRANA

Drenowanie mózgów. Według badania przeprowadzonego wśród 1650 studentów i studentek, ich średnia wieku to 22 lata, 79 proc. z nich zadeklarowało chęć opuszczenia Albanii w poszukiwaniu pracy i „lepszego życia”, podał portal Tirana Times.

Potwierdza to, że emigracja młodego pokolenia nadal stanowi ogromny problem dla kraju. Chęć emigracji jest największa wśród studentów medycyny (91,5 proc.), kierunku pielęgniarskiego (83 proc.), inżynierii (79,2 proc.) oraz architektury.

Znalezienie pracy w tych dyscyplinach poza Albanią jest nadal łatwiejsze, przekonują studenci. W latach 2013-2018 z kraju wyemigrowało 13 proc. całego personelu medycznego.

W niedawnej rozmowie z EURACTIV.pl Tim Judah, korespondent „The Economist” na Bałkanach przekonywał, że „dawniej ludzie masowo opuszczali wieś i emigrowali do miast., ale obecnie to kraje Europy Zachodniej stały się odpowiednikiem dawnych miast w kontekście migracji”. Cała rozmowa – m.in. o wyludnianiu się krajów bałkańskich – poniżej. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Tim Judah: Bałkanom grozi wyludnienie – WYWIAD

Dawniej ludzie masowo opuszczali wieś i emigrowali do miast. Kraje Europy Zachodniej stały się dziś odpowiednikiem dawnych miast w kontekście migracji – przekonuje Tim Judah, korespondent „The Economist” na Bałkanach w rozmowie z EURACTIV.pl.

 

Karolina Zbytniewska, EURACTIV.pl: Dlaczego ludzie uciekają z …

WARSZAWA

Start zapisów. Od dziś (15 stycznia) osoby powyżej 80 lat mogą zarejestrować się na szczepienie przeciw SARS-CoV-2. Do wyboru mają niemal sześć tysięcy przychodni, w których od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień. Od dziś wszyscy dorośli mogą też zgłaszać chęć zaszczepienia się.

(Monika Mojak | EURACTIV.pl)

SOFIA

Wybory w kwietniu. Prezydent Bułgarii Rumen Radew wyznaczył w czwartek wybory parlamentarne na 4 kwietnia. Dekret w tej sprawie wydał po konsultacjach z partiami politycznymi w parlamencie.

Radew podkreślił, że w okresie poprzedzającym wybory należy wprowadzić zmiany w ordynacji wyborczej, aby zagwarantować prawo do głosowania osobom znajdującym się na kwarantannie. Mając na uwadze, że wybory odbędą się w warunkach epidemii, państwo powinno zapewnić komisjom wyborczym i głosującym środki ochronne – zaznaczył.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria pewnie zmierza do strefy euro. Rumunia jeszcze poczeka?

Spośród państw członkowskich UE do strefy euro należy obecnie 19 państw.

LUBLANA

Nieodzowna energia jądrowa? „W Słowenii energetyka jądrowa jest niezbędna dla nowoczesnej, strategicznie zorientowanej samowystarczalności energetycznej kraju oraz dla wzmocnienia jego rozwoju gospodarczego i społecznego”, powiedział Danijel Levičar, dyrektor operacyjny konsorcjum GEN Energija, które odpowiada za 50 proc. elektrowni jądrowej Krško (druga połowa należy do Chorwacji).

Podjęto ważne kroki w celu opracowania drugiego bloku elektrowni, powiedział Danijel Levičar, dodając, że przygotowywane jest studium makroekonomiczne z oceną wpływu gospodarczego i społecznego.

Drugi blok mógłby pozwolić elektrowni pracować do 2043 r. Słowenia planuje jego budowę bez udziału Chorwacji. Austria wyraziła obawy wobec planowanej inwestycji.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Czechy chcą rozbudowy elektrowni atomowej. Wykluczą firmy z Chin i Rosji?

Czechy uzasadniają potrzebę budowy nowych bloków jądrowych bezpieczeństwem energetycznym kraju.

BERLIN

W sobotę ogłoszą nowego lidera. W sobotę na wirtualnym kongresie niemiecka Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) wybierze nowego przewodniczącego. Wkrótce na EURACTIV.pl więcej szczegółów. 

(Sarah Lawton | EURACTIV.de) 

Niemcy: Heiko Maas proponuje wypracowanie przez UE i USA "Planu Marshalla dla demokracji"

Koncepcja szefa niemieckiej dyplomacji spotkała się jednak z krytyką na krajowej scenie politycznej.

PARYŻ

Dłuższa godzina policyjna. Francja wzmocni kontrole graniczne dla osób spoza Unii Europejskiej i wydłuży godzinę policyjną o dwie godziny – ogłosił premier Francji Jean Castex. To efekt dramatycznych wskaźników dotyczących liczby zgonów z powodu COVID-19 i obawa przed brytyjską odmianą SARS-CoV-2. Szczegóły poniżej. 

(Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.fr)

Francja zaostrza restrykcje i kontrole graniczne dla osób spoza Unii Europejskiej

Zdaniem Castexa sytuacja epidemiczna we Francji jest na razie pod kontrolą.

WIEDEŃ

Ambitne plany. „Około 600 tys. osób zostanie zaszczepionych w pierwszym kwartale tego roku, ogłosił minister zdrowia Rudolf Anschober (Zieloni), dodając, że 180 tys. dawek szczepionki Pfizer i 10 tys. firmy Moderna zostało już dostarczonych do Austrii. Minister dodał, że obaj producenci mają dostarczyć 1,2 mln dawek do końca kwartału,

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce, Europie i na świecie – Zestawienie

Szczepienia przeciwko koronawirusowi – jak Polska wypada na tle Europy i świata?

HELSINKI

Niebiesko-czarni. Byli członkowie populistycznej i nacjonalistycznej Partii Finów utworzyli i zarejestrowali stowarzyszenie o nazwie „Sinimusta” (niebiesko-czarni). To bezpośrednie i celowe nawiązanie do skrajnie prawicowego ruchu działającego w Finlandii w latach trzydziestych XX w. Grupa zaczyna zbierać podpisy w celu rejestracji partii politycznej. Potrzebuje ich 5 tys.

Według przewodniczącego Partii Finów Jussiego Halla-aho, grupa rozłamowców będzie miała marginalny wpływ na ugrupowanie. Kilku członków nowego stowarzyszenia zostało wcześniej wydalonych z Partii Finów za to, że byli zbyt skrajni i otwarcie rasistowscy.

W sondażu opublikowanym 8 stycznia, Partia Finów zwiększyła swoje poparcie o 1 pproc., stając się najpopularniejszą partią w kraju – 21,9 proc. Rządzący socjaldemokraci premier Sanny Marin cieszą się popularnością 21,4 proc. społeczeństwa.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: 2020 r. najcieplejszy w historii. Południe kraju praktycznie bez zimy

Na południu Finlandii po raz pierwszy w prawie dwóchsetletniej historii pomiarów odnotowano styczeń bez śniegu.

TALLINN | HELSINKI

Prezydent Kaljulaid spodziewa się nieoczekiwanego. W nadchodzących latach należy się częściej spodziewać nieprzewidywalnych zachowań Rosji w regionie bałtyckim i polityce międzynarodowej, powiedziała we wtorek prezydent Estonii Kersti Kaljulaid w wywiadzie dla fińskiego kanału telewizyjnego MTV3.

Dodała, że ​​Kreml przy pomocy rosyjskich, kontrolowanych przez państwo mediów, stara się tworzyć podziały między Estonią a Finlandią. Według Kaljulaid bardzo trudno jest przewidzieć, na co konkretnie powinny przygotować się Estonia i Finlandia w stosunku do nieprzewidywalnego wschodniego sąsiada. Powodem są problemy kurczącej się gospodarki Rosji.

„Ta nieprzewidywalność wynika z faktu, że Rosja zdała sobie sprawę, że jej potęga gospodarcza jest mniejsza niż kiedyś. Okno możliwości zmiany globalnej gry szybko się zamyka. Dlatego Moskwa musi szukać sprytnych, tanich i nieprzewidywalnych sposobów na utrzymanie statusu mocarstwa – i to szybko , powiedziała prezydent Estonii.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Skandal korupcyjny w Estonii. Premier podał się do dymisji

Premier stwierdził, że jego dymisja jest przejawem „wysokiej kultury politycznej”.

MADRYT

Rząd przedstawi plan reform. Rząd przygotowuje obecnie szczegółową „mapę drogową” reform w celu uzyskania dostępu do funduszy UE w celu złagodzenia gospodarczych  skutków pandemii. Dokument zawiera m.in. reformę emerytalną i zmiany w prawie pracy.

(EUROEFE)

Hiszpania: Przez śnieżycę Filomena wzrosły ceny prądu. Minister wini za to UE

Kto płaci najwięcej za energię elektryczną w Hiszpanii w przeliczeniu na kilowatogodzinę?

LIZBONA

Zasada wzajemności. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w czwartek, że wzajemnie uznawanie świadectw szczepień między państwami członkowskimi UE jest niezwykle istotne.

„Z zadowoleniem przyjmuję inicjatywę premiera Grecji Kyriakosa Mitsotakisa w sprawie wzajemnego uznawanego zaświadczenia o szczepieniu”, powiedziała von der Leyen w rozmowie z agencją Lusa.

(Tiago Almeida, Lusa.pt)

Szczepionka Oxford/AstraZeneca do końca stycznia zatwierdzona przez Unię Europejską?

Decyzja EMA o potencjalnym dopuszczeniu już trzeciej szczepionki na unijnym rynku ma być podjęta nawet do 29 stycznia.

ATENY

Miliardy na samoloty. Parlament ratyfikował grecko-francuski kontrakt na zakup 18 myśliwców Rafale. Rząd wsparła większość opozycji, w tym lewicowa SYRIZA. Jedynie Komunistyczna Partia Grecji i ruch DiEM25 zagłosowały przeciwko ratyfikacji.

Transakcja ma mieć wartość 2,5 mld euro i objąć sześć fabrycznie nowych samolotów i 12 używanych samolotów eksploatowanych obecnie przez francuskie siły powietrzno-kosmiczne. Dzięki temu Grecy mogliby wdrożyć do służby pierwsze samoloty już w ciągu kilkunastu miesięcy i rozpocząć proces szkolenia, a dywizjon Rafale bardzo szybko osiągnąłby gotowość operacyjną.

(Theodore Karaoulanis, Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)

Grecja i Turcja wznowią rozmowy na temat granic na Morzu Śródziemnym

W ubiegłym roku stosunki między Atenami a Ankarą zaostrzyły się na skutek rozpoczęcia przez Turcję poszukiwania surowców na spornych wodach.

PRAGA

Krajowy Plan Odbudowy „w drodze”. Krajowy Plan Odbudowy – finansowany ze środków UE – zostanie przedstawiony w tym tygodniu do omówienia w parlamencie. Akceptacja spodziewana jest do końca lutego, ogłosił czeski minister przemysłu i handlu Karel Havlicek.

W przypadku Czech przydzielona kwota wynosi 182 mld koron (7 mld euro), a pieniądze mogą być dostępne od połowy 2021 r.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Krajowy Plan Odbudowy szansą na rewitalizację polskiej gospodarki [WYWIAD]

Polska ma dobrą strategię dotyczącą dekarbonizacji?

BRATYSŁAWA

Niezadowoleni z propozycji paktu migracyjnego. Parlamentarna komisja ds. europejskich przyjęła opinię w odpowiedzi na nową propozycję KE dotyczącą paktu migracyjnego.

Bruksela proponuje unijnym krajom wybór – albo relokacja odpowiedniej liczby uchodźców, albo ich deportacja. To oznacza, że państwa, które nie chcą przyjmować migrantów, jak Polska będą odpowiedzialne za przeprowadzenie kosztownej procedury odsyłania do krajów pochodzenia osób, którym nie należy się międzynarodowa ochrona.

Słowacja odrzuca „sponsorowanie powrotów” jako ukrytego mechanizmu relokacji, odrzuconego przez Bratysławę po kryzysie migracyjnym w 2015 r. Słowacja, popierana przez Węgry, zakwestionowała wcześniej mechanizm relokacji przed Trybunałem UE w Luksemburgu – choć TSUE odrzucił ich argumenty.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

UE: Co proponuje Komisja Europejska w nowym pakcie migracyjnym?

Komisja Europejska zaproponowała nowy tzw. pakt migracyjny, w którym zrezygnowała z obowiązkowego przyjmowania uchodźców, ale stawia na „obowiązkową solidarność”.

ZAGRZEB

Francja wspiera ambicje Chorwacji. Paryż rozumie chęć Chorwacji do wejścia do strefy Schengen – powiedział francuski minister spraw zagranicznych i Europy Jean-Yves Le Drian podczas wizyty w Zagrzebiu.

Zagrzeb jest wdzięczny Francji za stałe wsparcie starań Chorwacji o przystąpienie do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) – powiedział chorwacki minister spraw zagranicznych i europejskich Gordan Grlić Radman.

Francuski minister zaprzeczył zapytany czy Paryż zwiększyłby lobbing na rzecz członkostwa Chorwacji w Schengen w zamian za to, że Zagrzeb zdecydowałby się na zakup francuskich samolotów wielozadaniowych Rafale.

„Francja kładzie nacisk na dwa elementy strefy Schengen – właściwe zarządzanie strefą i stałą ocenę, czy państwa członkowskie spełniają odpowiednia kryteria”, podkreślił Le Drian. „Chorwacja ma najdłuższą zewnętrzną granicę lądową w UE, 1150 kilometrów, a kraj wciąż nie zakończył prac związanych z przygotowaniem technicznym do strefy Schengen”, powiedział Le Drian.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)