Aborcja w Polsce. Węgry przetestują szczepionkę na SARS-CoV-2 z Chin i Rosji? / STOLICE

Aborcja, Polska, trybunał konstytucyjny, pandemia, koronawirus

Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj, że aborcja w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z konstytucją. / Foto via [EPA-EFE/TOMASZ GZELL]

Koniec kompromisu aborcyjnego w Polsce. Węgry przetestują szczepionkę na SARS-CoV-2 z Rosji i Chin? Bułgaria dokończy gazociąg Turecki Potok mimo gróźb USA? Niemcy zaliczyły całą Polskę do strefy zagrożenia. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

WARSZAWA

Koniec kompromisu. Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj, że aborcja w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z konstytucją.

TK uznał, że ta przesłanka do aborcji to eugenika. Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska już zapowiedziała, że obowiązujące dotychczas w tej dziedzinie prawo zostanie niebawem znowelizowane. Więcej szczegółów poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Koniec tzw. kompromisu aborcyjnego w Polsce

TK orzekł wczoraj, że aborcja w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodna z konstytucją. Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska już zapowiedziała, że obowiązujące dotychczas w tej dziedzinie prawo zostanie niebawem znowelizowane.

LIZBONA

Portugalia pogodzi UE z Chinami? Portugalia jest dobrze przygotowana do wykorzystania swojej prezydencji w Radzie UE do zdefiniowania pragmatycznego podejścia UE do Chin, wynika z raportu Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR).

W raporcie przeanalizowano, w jaki sposób portugalska prezydencja w UE – która przypada na pierwszą połowę 2021 r. – może spróbować zbliżyć stanowiska UE z Chinami w kluczowych kwestiach.

W wywiadzie udzielonym pod koniec września tygodnikowi Expresso ambasador USA w Lizbonie George Glass zażądał, aby Portugalia dokonała wyboru między amerykańskimi „przyjaciółmi i sojusznikami” a „partnerstwem gospodarczym” z Chinami, grożąc konsekwencjami w zakresie bezpieczeństwa i obrony. Ambasador USA w Portugalii ostrzega władze tego kraju przed bliskimi relacjami z Pekinem m.in. w dziedzinie 5G oraz energetyki.

(Maria de Deus Rodrigues, Lusa.pt)

USA czy Chiny? Amerykanie naciskają na Portugalię / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 29 września.

BUDAPESZT

Węgry dywersyfikują szanse? Węgierski rząd polecił ekspertom zbadanie skuteczności szczepionek opracowywanych przez Chiny i Rosję, pod kątem ich ewentualnego zakupu, poinformował w czwartek szef kancelarii premiera Gergely Gulyas.

Gulyas nie sprecyzował, o które konkretnie szczepionki chodzi. Na ostatnim etapie badań klinicznych są cztery szczepionki chińskich firm farmaceutycznych oraz jedna rosyjska.

Jak powiedział Gulyas, Węgry zobowiązały się też kupić 6,5 mln dawek szczepionki opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca w ramach unijnego porozumienia. Cena to 13 mld forintów (163 mln zł).

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Koronawirus: Amerykańska szczepionka na dobrej drodze do Europy

Amerykańska firma biotechnologiczna może już złożyć wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu swojej szczepionki przeciwko koronawirusowi na terenie Unii Europejskiej. Firma Moderna przekazała wczoraj, że Europejska Agencja Medycyny potwierdziła, że szczepionka spełnia niezbędne do tego warunki.

SOFIA

Nie boją się USA? Minister energetyki Temenużka Petkowa oświadczyła w czwartek, że Bułgaria zrealizuje przedłużenie gazociągu Turecki Potok, zwane w Bułgarii Bałkańskim Potokiem.

Wypowiedź Petkowej odnosiła się do wtorkowego komunikatu Departamentu Stanu USA o poszerzeniu sankcji na gazociągi Nord Stream 2 i Turkish Stream oraz jego przedłużenia. „Projekt Bałkański Potok jest całkowicie bułgarskim projektem, który jest realizowany zgodnie z regułami Unii Europejskiej”, podkreśliła minister w wywiadzie dla bułgarskiej telewizji publicznej. Zaznaczyła, że inwestycja jest finansowana całkowicie przez bułgarską stronę.

Na początku października wysoki rangą amerykański dyplomata Francis Fannon podczas wizyty w Sofii powiedział, że z punktu widzenia USA, istnieje tylko gazociąg Turecki Potok, a bułgarski rurociąg jest jego częścią. Zaznaczył, że jest to element instrumentalnego wykorzystywania energetyki przez Rosję, i dał do zrozumienia, że amerykańskie sankcje mogą mieć też konsekwencje dla Bułgarii.

Gazociąg prowadzi od granicy z Turcją do granicy z Serbią i ma zapewnić przepływ rosyjskiego gazu ziemnego z Turcji, do której trafia rurociągiem położonym pod Morzem Czarnym, do Serbii i przez nią dalej na Węgry, do Austrii i na Słowację. Inwestycja kosztuje 1,1 mld euro i jest realizowana przez saudyjskie konsorcjum Arkad.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Premier obiecuje przyspieszenie budowy rosyjskiego gazociągu Turkish Stream

Kiedy zostanie zakończona bułgarska nitka rosyjskiego gazociągu Turecki Potok?

BERLIN

Spokój i koordynacja. Instytut im. Roberta Kocha donosi o największej jak dotąd liczbie nowych infekcji. Coraz głośniej mówi się o groźbie drugiego lockdownu. Jednak najprawdopodobniej miałby on inny charakter niż ten z wiosny.

W czwartek Lothar Wieler, prezes Instytutu im. Roberta Kocha (RKI), poinformował że w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano w Niemczech ponad 11 tysięcy nowych infekcji SARS-CoV-2. Mimo to szef RKI stwierdził, że „w chwili obecnej są jeszcze szanse na spowolnienie dalszego rozprzestrzeniania się wirusa”.

„Nie jesteśmy bezsilni”, dodał. Podkreślił, że każdy człowiek może znacznie zmniejszyć ryzyko zakażenia przestrzegając zasad, nawet jeśli w jego otoczeniu występują infekcje. Niezmiennie najważniejszym środkiem w walce z pandemią pozostaje zatem noszenie masek, zachowanie dystansu i higieny.

Wieler postuluje m.in., aby lepiej koordynować wprowadzanie restrykcji pomiędzy poszczególnymi landami. Tego samego zdania jest minister gospodarki Peter Altmaier (CDU).

Tymczasem Niemcy zaliczyły całą Polskę do strefy zagrożenia. Ta decyzja odznacza, że Polacy przybywający do Niemiec będą musieli poddać się kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik na obecność koronawirusa.

Nowe zasady zaczną obowiązywać w weekend. By bez problemów przekroczyć granicę, test na obecność koronawirusa można wykonać na 48 godzin przed wjazdem do Niemiec lub zrobić go bezpośrednio po wjeździe do kraju, ale wtedy do czasu wyniku należy poddać się kwarantannie.

O decyzji zaliczenia Polski do strefy zagrożenia poinformował koordynujący zwalczanie chorób zakaźnych w Niemczech Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Wcześniej do tej strefy Niemcy zaliczały tylko kilka polskich regionów, województwa: kujawsko-pomorskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Koronawirus: Niemcy wprowadzają surowsze restrykcje

W związku z rosnącą liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2 rząd federalny zdecydował się wprowadzić nowe obostrzenia.

PARYŻ

Dłuższa godzina policyjna. Premier Francji Jean Castex poinformował w czwartek na konferencji prasowej o wprowadzeniu godziny policyjnej od godz. 6 do 21 w kolejnych 38 francuskich departamentach i Polinezji.

„Sytuacja epidemiczna kraju znacząco się pogarsza. Czekają nas trudne tygodnie” – powiedział Jean Castex. Dodał, że według prognoz służb medycznych zarówno liczba zakażonych koronawirusem, jak i ofiar śmiertelnych COVID-19 znacznie wzrośnie w listopadzie.

Godzina policyjna w 38 kolejnych francuskich departamentach i będącej terytorium zamorskim Polinezji Francuskiej zacznie obowiązywać od północy z piątku na sobotę przez sześć tygodni. Tym ograniczeniem zostanie objętych w sumie 54 departamentów zamieszkiwanych przez 46 mln obywateli Francji.

(Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.FR)

Francja: Zamordowany Samuel Paty będzie odznaczony Legią Honorową. Rodzina Abdullaha Anzorowa ubiegała się o azyl w Polsce

Warszawa odrzuciła wniosek ojca zabójcy prawdopodobnie w 2005 r., informuje dziennik „Le Figaro”.

LONDYN

Sankcje wobec Rosjan. Wielka Brytania nałożyła w czwartek sankcje na dwóch oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i jego jednostkę nr 26165, działającą pod kryptonimami APT28 i Fancy Bear, odpowiedzialnych za cyberataki na niemiecki parlament w 2015 r.

Sankcje, które wchodzą w życie natychmiast i polegają na zamrożeniu aktywów oraz zakazie wjazdu do Wielkiej Brytanii, brytyjski rząd skoordynował z Unią Europejską. W lipcu Wielka Brytania – która dotychczas nakładała sankcje w ramach wspólnej polityki w ramach UE – uruchomiła własny reżim sankcji.

Rozmowy ostatniej szansy? W czwartek w Londynie wznowiono rozmowy między Wielką Brytanią a Unią Europejską na temat umowy o wolnym handlu. Biuro premiera Borisa Johnsona przekazało w oświadczeniu, że Zjednoczone Królestwo jest gotowe do dalszych negocjacji.

„Każdy dzień się liczy”, powiedział dziennikarzom główny negocjator UE Michel Barnier, wznawiając w czwartek (22 października) w Londynie bezpośrednie negocjacje z brytyjskim odpowiednikiem Davidem Frostem.

Strona brytyjska zgodziła się wznowić rozmowy po tym, jak Barnier powiedział w środę w Parlamencie Europejskim, że do zawarcia umowy handlowej UE-Wielka Brytania potrzebne są „kompromisy po obu stronach”. Barnier powiedział dziennikarzom, że „powrót do stołu jest ważny” i że obie strony ponoszą „ogromną wspólną odpowiedzialność”.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Brexit: Jest szansa na wznowienie rozmów Londynu z Brukselą?

Brytyjski rząd wznowi rozmowy z UE ws. umowy handlowej?

HELSINKI

UE to bezpieczeństwo. Finlandia w coraz większym stopniu postrzega UE jako sposób na zwiększenie bezpieczeństwa kraju, wynika z nowego artykułu opublikowanego przez Fiński Instytut Spraw Zagranicznych (FIIA) zatytułowanego „Fińska polityka zagraniczna w UE – odblokowanie potencjału bezpieczeństwa”.

W tekście opublikowanym w czwartek (22 października) poddano analizie 25-letnie członkostwo Finlandii w UE. W publikacji stwierdzono, że w polityce zagranicznej Finlandii w pierwszych latach członkostwa koncentrowano się na wspieraniu demokratyzacji Rosji i zwiększaniu wysiłków na zacieśnienie więzi między Wspólnotą, a nowym państwem powstającym na zgliszczach Związku Radzieckiego.

Jednak po aneksji Krymu w 2014 r. przez Rosje kolejne rządy Finlandii stały się jednymi z największych orędowników wspólnej polityki obronnej UE. Helsinki popierają wszystkie sankcje nałożone na Rosję uchwalane przez kraje członkowskie UE.

Analitycy FIIA zwracają uwagę na rosnącą irytację Helsinek z powodu słabej pozycji międzynarodowej UE w stosunku do tzw. światowych supermocarstw.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

"Nie chcemy marginalizacji mniejszych gospodarek". Finlandia przeciwna zmianom w europejskiej polityce konkurencji?

Rząd w Helsinkach opowiada się przeciwko budowie „europejskich czempionów”?

RZYM

Dzienny rekord i godzina policyjna. W czwartek padł nowy rekord dzienny zakażeń koronawirusem: 16 tys. zakażeń koronawirusem. Tymczasem w Lombardii jako pierwszym regionie Włoch zaczęła w czwartek obowiązywać godzina policyjna, wprowadzona w celu zahamowania zakażeń koronawirusem. Od godz. 23 do 5 można poruszać się wyłącznie z powodów uzasadnionych pracą, zdrowiem i innymi pilnymi potrzebami.

Na mocy rozporządzenia władz regionalnych, obowiązującego do 13 listopada, wracają tzw. autocertyfikaty, w których w razie kontroli należy wyjaśnić powód przemieszczania się w porze godziny policyjnej.

Od poniedziałku szkoły średnie drugiego stopnia, a więc licea i technika, przechodzą na tryb zdalny.

Bary, restauracje, lodziarnie, cukiernie , pizzerie i wszelkie inne punkty gastronomiczne mogą być otwarte od 5.00 do 23.00. Tam, gdzie nie ma stolików – zgodnie z ogólnokrajowym dekretem rządu – jedzenie można sprzedawać do godziny 18.00. Od tej godziny zabroniona jest wszelka konsumpcja na otwartej przestrzeni publicznej.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Lombardia wprowadza godzinę policyjną. Kolejny rekord zakażeń koronawirusem

Jakie ograniczenia wprowadzają władze Lombardii? Czy rząd ogłosi wkrótce godzinę policyjną w całym kraju?

MADRYT

Rząd jeszcze porządzi. Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu Hiszpanii, odrzucił w czwartek wniosek opozycyjnej prawicowej partii Vox o wotum nieufności dla centrolewicowego rządu Pedra Sancheza. Za wnioskiem głosowało 52 parlamentarzystów – przeciw 298.

Rozpoczętą w środę debatę zakończyło w czwartek po południu głosowanie w 350-osobowym Kongresie, w którym Sancheza poparło 298 deputowanych rządzącej koalicji, opartej na jego partii socjalistycznej (PSOE) i lewicowym bloku Unidas Podemos, a także posłów ugrupowań opozycji – w tym partii regionalnych z Kraju Basków i Katalonii – z wyjątkiem Vox.

Za odwołaniem Sancheza opowiedziało się tylko 52 posłów Vox. Żaden z deputowanych nie wstrzymał się od głosu. Pomimo wcześniejszej surowej krytyki rządu ze strony posłów centroprawicowej Partii Ludowej (PP), to największe opozycyjne ugrupowanie w hiszpańskim parlamencie nie poparło wniosku o odwołanie Sancheza ze stanowiska.

(EUROEFE)

Koronawirus: Pierwszy kraj Unii Europejskiej z potwierdzonym milionem zakażeń SARS-COV-2

Z szacunków hiszpańskich władz wynika, że łącznie w Hiszpanii kordonem sanitarnym objętych zostanie od czwartku około 7,5 mln mieszkańców.

PRAGA

Czesi przyjmą przeprosiny? Premier Czech Andrej Babisz przyznał, że on i jego rząd popełnili błędy podczas walki z rozprzestrzeniającym się w kraju wirusem. Polityk rozmawiał o wsparciu z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Jesteśmy w tym razem”, oświadczyła von der Leyen.

Andrej Babisz na środowej konferencji zrobił coś, na co w ocenie mediów „decyduje się niewielu przywódców”, przepraszając współobywateli za błędy w działaniach rządu w walce z pandemią. Uczynił do pięciokrotnie – odnotowała m.in telewizja CNN.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Koronawirus: Czechy zamykają sklepy. Amerykanie wezwani na ratunek

Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem w Czechach zostaną wprowadzone kolejne ograniczenia.

BRATYSŁAWA

Faktyczny lockdown. Rząd Słowacji zdecydował w czwartek, że w kraju zostanie wprowadzony częściowy zakaz wychodzenia z domów powiązany z ogólnokrajowymi testami na SARS-CoV-2, które będą wykonywane przez kolejne trzy weekendy. Sklepy i zakłady usługowe będą mogły pracować normalnie.

Na wieczornej konferencji prasowej po wielogodzinnym posiedzeniu centralnego sztabu kryzysowego i rządu premier Igor Matovicz powiedział, że eksperci zalecali wprowadzenie natychmiastowego lockdownu w kraju. Po długich dyskusjach cała koalicja zgodziła się na niewprowadzanie ograniczeń związanych z gospodarką.

Premier poinformował, że od poniedziałku 26 października nauka w szkołach powyżej pierwszych klas szkół podstawowych będzie przez pięć tygodni odbywać się zdalnie. Normalnie będą działać żłobki i przedszkola. Pozostałe ograniczenia powiązano z testami na obecność koranawirusa.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: W parlamencie przepadła ustawa zaostrzająca prawo aborcyjne

We wtorek w słowackim parlamencie przewagą jednego głosu odrzucono projekt ograniczający dostępność aborcji.

BELGRAD

Pandemia nie może spowolnić reform i integracji europejskiej Serbii. Uczestnicy panelu dyskusyjnego na Belgradzkim Forum Bezpieczeństwa (BSF) przekonywali w czwartek (22 października), że pandemia koronawirusa nie może spowalniać reform i integracji europejskiej Bałkanów Zachodnich.

Komisarz UE ds. rozszerzenia Oliver Varhelyi stwierdził, że Bałkany Zachodnie są jednym z priorytetów obecnej Komisji Europejskiej.

„Przyszłość całego regionu leży w UE, a zbliżenie regionu do Wspólnoty leży we wspólnym strategicznym interesie”, powiedział Węgier, dodając, że UE koncentruje się teraz na długoterminowej naprawie społecznej i gospodarczej regionu.

Minister spraw zagranicznych Czech Tomas Petriček potwierdził, że jego kraj jest jednym z kluczowych partnerów we wspieraniu europejskich perspektyw Bałkanów Zachodnich. „Nie wolno spowalniać procesu integracji z powodu pandemii koronawirusa”.

Z kolei reprezentująca Niemcy Susanne Schutz, która odpowiada za politykę rządu Angeli Merkel wobec Bałkanów Zachodnich, powiedziała, że UE nadal nie wykorzystuje wszystkich możliwości pomocy wobec państw regionu.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)