Na Słowacji w czasach pandemii trudniej o legalną aborcję. Całkowite odmrożenie włoskiej gospodarki oznaczałoby 150 tys. chorych na szpitalnych OIOM-ach. Litwa penalizuje złamanie kwarantanny. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.
BRATYSŁAWA
Ograniczony dostęp do aborcji. Organizacje praw człowieka poinformowały, że Słowacja skutecznie ograniczyła dostęp do przeprowadzania legalnych, a więc bezpiecznych aborcji. Ze względu na ryzyko infekcji koronawirusem SARS-CoV-2, poprzedni rząd postanowił odroczyć w czasie wszystkie planowane operacje i zabiegi, chyba że ich przeprowadzenie jest niezbędne ze względu na ratowanie życia.
W wyniku uchwały wiele szpitali przestało wykonywać aborcje. Rzeczniczka Praw Obywatelskich Mária Patakyová zwróciła się do nowego ministra zdrowia, Marka Krajčí (OĽaNO), o zagwarantowanie kobietom dostępu do bezpiecznych aborcji nawet podczas pandemii koronawirusa.
Patakyová zareagowała na prośby i wezwania organizacji pozarządowych zajmujących się prawami kobiet. Miesiąc temu minister zdrowia powiedział, że „nie zaleca” aborcji w obecnej sytuacji epidemiologicznej, ale przyznał, że legalnie można je wykonać, pod warunkiem, że zarówno kobieta, jak i lekarz są skłonni podjąć ryzyko.
(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)
RZYM
Kalkulacja ryzyka. 4 maja około 4,5 mln Włochów wróci do pracy po podjęciu decyzji o złagodzeniu „lockdownu”. Premier Giuseppe Conte podkreślił, że nic więcej nie można zrobić w zakresie zniesienia ograniczeń, ponieważ decyzje – konsultowane ze specjalistami – wkalkulowane jest ryzyko wzrostu liczby zachorowań względem możliwości służby zdrowia na ewentualnym wzroście liczby chorych na COVID-19 w szpitalach.
BERLIN
Trudne rozmowy. Pomimo doniesień, że Lufthansa otrzyma od niemieckiego rządu pomoc w wysokości 9-10 mld euro, rozmowy stanęły w martwym punkcie po tym jak pojawiły się informacje, że zarząd nie chce się zgodzić na nadzór polityczny nad firmą.
Frankfurter Allgemeine Zeitung poinformował we wtorek (28 kwietnia), że kierownictwo firmy rozważa ogłoszenie niewypłacalności – co mogłoby zapewnić zarządowi zachowanie kontroli nad firmą.
Główną osią sporu pomiędzy negocjującymi stronami jest rola niemieckiego rządu w zarządzie spółki po akcji ratunkowej. Berlin chciałby mieć dwóch członków z prawem głosu w zarządzie, podczas gdy kierownictwo Lufthansy wyraża zgodę jedynie na głosy doradcze.
Rezerwy finansowe Lufthansy wynoszą 4 mld euro i z każdą godziną topnieją o 1 mln euro.
LONDYN
Szykują się duże zwolnienia. Linie lotnicze British Airways zamierzają zredukować o 12 tys. liczbę etatów. Obecnie BA zatrudniają 42 tys. osób. Powodem jest kryzys ekonomiczny wywołany pandemią koronawirusa.
W I kwartale 2020 r. przewoźnik zanotował stratę w wysokości 13 proc. (4,6 mld funtów) w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
(Benjamin Fox | EURACTIV.com)
BUDAPESZT
Wraca tanie latanie. Tanie linie lotnicze Wizz Air planują od 1 maja ponownie uruchomić 16 tras ze swojej bazy w Budapeszcie do 15 miast w Europie, w tym do Aten, Barcelony, Berlina, Madrytu i Sztokholmu – informuje AIRportal.hu.
Wizz Air wykorzystuje obecnie 4-5 samolotów, czyli 3 proc. swojego potencjału. Wraz z przywróceniem lotów do wspomnianych miast wykorzystanie wzrośnie do 10 proc. W połowie miesiąca Wizz Air zapowiedział zwolnienie tysiąca pracowników, czyli 19 proc. zatrudnionych, z powodu skutków pandemii koronawirusa, a wysłanie jeszcze większej liczby osób na przymusowe urlopy.
Wizz Air nałoży na podróżnych odpowiedzialność za sprawdzenie ewentualnych ograniczeń podróży, aby upewnić się, że są w stanie udać się do miejsca docelowego, zastrzegając sobie prawo do odmowy przewozu, jeżeli ograniczenia „mogą lub będą dotyczyć” danego pasażera.
(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)
PRAGA
Sprawa Skripala po czesku? „Walczyliśmy o wolną prasę i koniec cenzury 30 lat temu. Niedopuszczalne jest, aby inne państwa ingerowały w wolność słowa” – powiedział minister spraw zagranicznych Tomáš Petříček w odpowiedzi na rosyjską notę dyplomatyczną.
Rosyjska ambasada w Pradze oskarżyła czeski tygodnik „Respekt” o rozpowszechnianie fałszywych wiadomości o „niebezpiecznym rosyjskim agencie”, który miał przybyć do Pragi.
W swoim najnowszym wydaniu tygodnik informuje, że na początku kwietnia na lotnisku w Pradze w bagażu rosyjskiego dyplomaty znaleziono toksyczną substancję (rycyna). Magazyn powołuje się przy tym na anonimowe źródło w czeskich służbach specjalnych.
Według tygodnika rosyjski dyplomata za pomocą rycyny miał otruć prezydenta Pragi Zdeněka Hřiba oraz burmistrza 6. dzielnicy Ondřeja Kolářa. Obaj otrzymali już ochronę policji.
Obaj politycy spierają się z Rosją o usunięcie pomnika radzieckiego marszałka Iwana Koniewa z 6. dzielnicy miasta.
(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)
WIEDEŃ
Od połowy maja na sznycla do restauracji. Dobra sytuacja epidemiologiczna pozwala rządowi znosić kolejne obostrzenia wprowadzone na czas pandemii koronawirusa. Zostaną one zniesione 1 maja, powiedział we wtorek (28 kwietnia) minister zdrowia Rudolf Anschober (Zieloni).
Zniknie zakaz wychodzenia z domu. W pogrzebach będzie mogło wziąć udział do 30 osób. Mieszkańcy Austrii nadal muszą zachowywać dystans co najmniej 1 metra w miejscach publicznych i powinni pamiętać o obowiązkowym noszeniu masek ochronnych.
Restauracje zostaną otwarte 15 maja, a hotele 29 maja. W restauracjach przy jednym stole dozwolone będzie przebywanie do 4 osób dorosłych bez konieczności zachowania odległości 1 metra. Obsługa będzie zobligowana do noszenia masek.
MADRYT
PARYŻ
Testować, chronić, izolować. „Nigdy nasz kraj nigdy nie był w takiej sytuacji, jak obecnie. Dłuższe trwanie „lockdownu” może przynieść negatywne rezultaty dla gospodarki i życia społecznego. Nie możemy jednak zapominać, że – jak pokazało badanie opublikowane przez Szkołę Studiów Wyższych nad Zdrowiem Publicznym (l’Ecole des Hautes Etudes en Sante Publique; EHESP) – wprowadzone restrykcje w czasie kwarantanny uratowały życie około 60 tys. osób”, podkreślił francuski premier Edouard Philippe.
W ramach wyjścia ze społecznej kwarantanny Francja zamierza m.in. przeprowadzać 700 tys. testów serologicznych tygodniowo wśród mieszkańców, aby lepiej kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa w fazie odmrażania życia społecznego.
(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)
WARSZAWA
Kolejny kamyczek do ogródka. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak wyraził we wtorek (28 kwietnia) obawę, że przewidziane na 10 maja korespondencyjne wybory prezydenckie nie będą w pełni wolne. Podkreślił przy tym, że wybory muszą być tak przeprowadzone, by wykluczyć możliwość kwestionowania legitymizacji ich zwycięzcy.
Szef PKW przyłączył się tym samym do krytycznych opinii kierowanych pod adresem przyjętej na początku kwietnia ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r.
(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)
BUKARESZT
Jesienne wybory zagrożone? Władze Rumunii rozważają przełożenie wyborów parlamentarnych z powodu pandemii koronwirusa. Są one zaplanowane na przełom listopada i grudnia. Choć do rumuńskich wyborów zostało jeszcze dużo czasu, władze w Bukareszcie już zastanawiają się czy ich przeprowadzenie będzie w ogóle możliwe.
SOFIA
Wakacyjne marzenia. Ministerstwo Turystyki planuje rozpocząć letni sezon turystyczny 1 lipca. „Jestem optymistką. Opracowaliśmy plany, które przedstawimy do dyskusji sektorowi turystycznemu”, ogłosiła we wtorek minister turystyki Nikolina Angełkowa.
Pani minister apeluje do rodaków o patriotyzm gospodarczy i wybieranie krajowych kurortów na wakacje. W ostatnich latach wielu Bułgarów wolało spędzać wakacje za granicą, głównie w Grecji i Turcji. Władze wciąż – pomimo optymizmu pani minister – nie przedstawiły planu otwierania hoteli, restauracji i letnich kurortów
(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)