Premier Szkocji w Brukseli: Uzyskamy niepodległość!

Michel Barnier i Nicola Sturgeon przed rozmowami w Brukseli, źródło: EC - Audiovisual Service/European Union, 2020, fot. Dati Bendo

Premier lokalnego rządu Szkocji oświadczyła w Brukseli, że jej rząd podjął już kroki w kierunku organizacji referendum na temat niepodległości. Nicola Sturgeon przekonywała, że Szkoci chcą członkostwa ich kraju w Unii Europejskiej.

 

Szkocka premier spotkała się w Brukseli z głównym unijnym negocjatorem ds. brexitu Michelem Barnierem. Potem natomiast Nicola Sturgeon wygłosiła w siedzibie think-tanku European Policy Center odczyt pod tytułem „Szkocka przyszłość w Europie po brexicie”. Zapowiedziała w nim, że Edynburg będzie się starał o uzyskanie niepodległości od Zjednoczonego Królestwa.

Sturgeon: Znaleźliśmy się poza UE wbrew naszej woli

Nicola Sturgeon poinformowała w Brukseli, że jej rząd podjął już kroki w kierunku uzyskania przez Szkocję niepodległości. Przypomniała, że władze w Edynburgu jeszcze w ubiegłym roku przesłały do rządu w Londynie wniosek o zorganizowanie ponownego referendum niepodległościowego, który odrzucił premier Boris Johnson. Ale, jak zapewniała szkocka premier, to nie kończy sprawy.

„Będziemy dalej prowadzić działania na rzecz niepodległości. A gdy już ją uzyskamy, to postaramy się o członkostwo w Unii Europejskiej. To dla nas oczywiste. Sześć lat temu Szkocja już głosowała za niepodległością. I wtedy wielu przeciwników niepodległości powtarzało jak mantrę, że opuszczenie Zjednoczonego Królestwa oznacza opuszczenie UE. A tymczasem historia potoczyła się inaczej. Teraz to pozostanie w Zjednoczonym Królestwie sprawiło, że znaleźliśmy się poza UE” – mówiła Sturgeon.

Jak podkreślała, skutek brexitu jest taki, że Wielka Brytania jest poza unią celną, a całkowite pozostanie częścią unijnego wspólnego rynku nie będzie możliwe. „Londyn przeprowadził brexit w sposób całkowicie sprzeczny ze szkockim punktem widzenia i z naszymi wartościami oraz interesami” – stwierdziła szkocka premier.

Szkocja: Deputowani zagłosowali za przeprowadzeniem referendum niepodległościowego

Szkocki parlament zagłosował za powtórzeniem referendum niepodległościowego. Deputowani opowiedzieli się także za pozostawieniem flagi Unii Europejskiej po brexicie przed budynkiem Parlamentu.

 

 

Proniepodległościowo nastawieni Szkoci – podobnie jak Katalończycy – nie rezygnują ze starań dotyczących uzyskania niepodległości. W środę (29 stycznia), gdy w …

Zwolennicy niepodległości zaczynają przeważać?

Sturgeon przypomniała, że w grudniowych wyborach do Izby Gmin znów w okręgach znajdujących się w Szkocji triumfowała przede wszystkim kierowana przez nią proniepodległościowa Szkocka Partia Narodowa (SNP), która zdobyła 80 proc. mandatów. Jej zdaniem to potwierdza, że Szkoci przekonują się do niepodległości.

W referendum z 2014 r. wygrali jednak zwolennicy utrzymania unii z Anglią. Przeciw niepodległości wypowiedziało się wówczas 55 proc. głosujących. Przez kolejne lata sondaże dalej pokazywały przewagę przeciwników niepodległości, która jednak sukcesywnie topniała im bliżej było do brexitu. W ostatnich tygodniach ukazały się nawet sondaże pokazujące przewagę zwolenników niepodległości.

Nicola Sturgeon przekonywała, że jej rząd dysponuje sondażami pokazującymi, że poparcie dla zerwania unii z Anglią jest już wyższe niż 50 proc. „Dlaczego chcę referendum, a nie jednostronnego ogłoszenia niepodległości? To dlatego, że jestem demokratką. Jeśli chcemy zgodnie z prawem uzyskać niepodległość, to musi to potwierdzać demokratycznie wyrażona wola większości przy urnie wyborczej. Choć kuszące jest szybkie działanie, wiem, że aby społeczność międzynarodowa uznała naszą niepodległości, musimy ją poprzeć demokratycznie wyrażoną większością” – wyjaśniała premier Szkocji.

Szkocja chce osiągnąć 100 proc. energii z OZE przed COP26

Szkocja to lider energetyki odnawialnej w Europie. Według rządowych planów do końca bieżącego roku cały szkocki popyt na prąd mają zapewniać źródła odnawialne. Wiele wskazuje na to, że uda się ten cel osiągnąć jeszcze przed zaplanowaną na listopad konferencją klimatyczną …