5G: Bułgaria dołączy do amerykańskiej koalicji przeciwko Huawei? / STOLICE

%G, Bułgaria, USA, Borysow, Pompeo, koronawirus, COVID, pandemia, Turkish Stream

Współdziałając ws. 5G, Sofia podejmuje działania, aby uśmierzyć powstrzymać sankcje Waszyngtonu ws. dokończenia budowy rosyjskiego gazociągu Turkish Stream? / Foto via [Shutterstock/ DANIEL CONSTANTE]

Bułgaria poświęci współpracę z Chinami ws. 5G na rzecz dokończenia budowy rosyjskiego gazociągu? Jak wypadły masowe testy antygenowe na Słowacji? O co pokłócili się premier Słowenii z doradcą Joe Bidena? Minister zdrowia Czech nie przestrzega wprowadzonych przez siebie restrykcji? Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

SOFIA

5G za dokończenie gazociągu? Bułgaria dołączyła do koalicji kierowanej przez USA przeciwko chińskiemu koncernowi Huawei. Premier Boiko Borysow i sekretarz stanu USA Mike Pompeo podpisali w piątek (23 października) za pośrednictwem wideokonferencji porozumienie ramowe w celu zapewnienia bezpieczeństwa sieci 5G. Umowy nie zostały jednak  jeszcze oficjalnie zatwierdzone przez bułgarską Radę Ministrów.

Podpisanie nastąpiło w wyniku starań Borysowa o dokończenie kontynuacji rosyjskiego gazociągu Turecki Potok, zwanego w Bułgarii Bałkańskim Potokiem. W ubiegły wtorek Departament Stanu USA poinformował o możliwości poszerzenia sankcji na gazociągi Nord Stream 2 i Turkish Stream oraz jego przedłużenia.

Współdziałając ws. 5G, Sofia podejmuje działania, aby powstrzymać ewentualne sankcje Waszyngtonu. W zawartej w piątek (23 października) umowie, premier Borysow obiecał USA udział w kolejnych bułgarskich projektach jądrowych

Na początku października wysoki rangą amerykański dyplomata Francis Fannon podczas wizyty w Sofii powiedział, że z punktu widzenia USA, istnieje tylko gazociąg Turecki Potok, a bułgarski rurociąg jest jego częścią. Zaznaczył, że jest to element instrumentalnego wykorzystywania energetyki przez Rosję, i dał do zrozumienia, że amerykańskie sankcje mogą mieć też konsekwencje dla Bułgarii.

Obecnie trzej najwięksi bułgarscy operatorzy komórkowi testują sprzęt 5G, oparty na technologiach Huawei. Jeśli bułgarski rząd zobowiązuje firmy do niewykorzystywania zakupionego już sprzętu, należy im się odszkodowanie. Jednocześnie rząd może uzyskać dostęp do środków z Funduszu Odbudowy UE na rozbudowę sieci 5G.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Szwecja wykluczy chińskie firmy z rozwoju sieci 5G?

W Szwecji na 10 listopada zaplanowano aukcję częstotliwości umożliwiających rozwój sieci 5G.

LUBLANA

Dyplomacja twitterowa. Bliski doradca Joe Bidena, kandydata demokratów w amerykańskich wyborach prezydenckich, Michael Carpenter skrytykował szefa słoweńskiego rządu Janeza Jansę po tym, jak polityk stwierdził że Biden byłby „najsłabszym prezydentem w historii”. W odpowiedzi Jansa… zablokował Amerykanina na Twitterze.

Premier Słowenii Jenez Jansa napisał w piątek na Twitterze: „Szanujemy trudne, tragiczne życie osobiste Joe Bidena i część jego politycznych osiągnięć lata temu. Ale dziś, jeśli zostanie wybrany, byłby jednym z najsłabszych prezydentów w historii”. Jansa dodał że kibicuje Donaldowi Trumpowi, bo „wolny świat desperacko potrzebuje silnych Stanów Zjednoczonych jak nigdy przedtem”.

Na jego tweeta z zareagował Carpenter, były zastępca asystenta sekretarza obrony odpowiedzialny za Europę Wschodnią i członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego za prezydentury Baracka Obamy. „Trump dostał poparcie od premiera Słowenii, wcześniej skazanego za korupcję. Ale nie martwcie się, słoweńscy przyjaciele, za 11 dni odprawimy demagogiczny populizm z kwitkiem. Sramota [wstyd – red.]”, napisał Carpenter.

Dyskusja trwała w najlepsze, a Carpenter z Jansą wymieniali się uprzejmościami. Premier Słowenii w sobotę napisał: „Wszyscy poza granicami Stanów Zjednoczonych oczywiście uszanują decyzję obywateli USA, cokolwiek zdecydują. Mam nadzieję, że zrobi Pan to samo”.

Dalej odniósł się do przypomnienia Carpentera faktów ze swojej przeszłości. „Tak, nie tylko zostałem niesłusznie skazany, ale także trzykrotnie trafiłem do więzienia, począwszy od 1988 r., skazany przez komunistyczny wojskowy sąd Jugosławii. Wszystkie sprawy zostały rozwiązane przez sąd konstytucyjny i inne sądy”, napisał, dodając, że w tych latach można łatwo sprawdzić fakty w internecie.

„Poza tym, bezczelnie Pan kłamie. Mam nadzieję, że amerykańska administracja nigdy nie splami się takimi karierowiczami”, kontynuował wątek.

Premier Jansa na ostatni wpis Carpentera w tym temacie odpowiedział, że „bagno się gotuje” i – jak się okazało w niedzielę – zablokował doradcę kandydata na prezydenta w serwisie społecznościowym.

Redakcja EURACTIV.pl rozmawiała rok temu z Michaelem Carpenterem, doradcą ds. polityki zagranicznej Joe Bidena m.in. o roli USA w Europie. Więcej szczegółów poniżej. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Doradca Bidena: Polska odgrywa kluczową rolę w Europie Środkowej

Rosja i Chiny to dziś dwa największe zagrożenia dla liberalnej demokracji – o schizofrenicznej polityce zagranicznej administracji Trumpa, relacjach z Rosją i Polską redakcja EURACTIV.pl rozmawia z Michaelem Carpenterem*, doradcą ds. polityki zagranicznej wiceprezydenta Joe Bidena w trakcie prezydentury Baracka …

BRATYSŁAWA

Początek masowych testów. Przeprowadzone w weekend powszechne testy antygenowe z udziałem co najmniej 137 tys. mieszkańców czterech powiatów Słowacji ujawniły ponad pięć tys. przypadków zakażenia koronawirusem, podał w niedzielę resort obrony. W pozostałej części kraju testy PCR – przeprowadzane są wśród osób, które miały kontakt z chorymi lub mają wyraźne oznaki choroby – wykazały ponad 3 tys. infekcji.

Liczba pozytywnych wyników spośród 16 tysięcy przeprowadzonych takich testów po raz pierwszy od wybuchu epidemii przekroczyła granicę 3 tys.

Premier Słowacji Igor Matovic ocenił, że obowiązujące ograniczenia, w tym wprowadzony w sobotę zakaz wychodzenia z domów, poza między innymi przemieszczaniem się do pracy i po zakupy lub pomoc medyczną, mogą nie wystarczyć przy obecnym tempie szerzenia się infekcji. Jego zdaniem może być potrzebny jeszcze bardziej restrykcyjny lockdown.

Powszechne testy, które trwały od piątku do niedzieli, zakończyły się w czterech powiatach i będą kontynuowane w dwa kolejne weekendy (piątek-niedziela) w całym kraju. Według ministra zdrowia Marka Krajcziego do przeprowadzania testów zgłosiło się ponad 28 tysięcy pracowników medycznych.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja przetestuje na koronawirusa wszystkich obywateli

Słowacja przygotowuje się do wielkiego przedsięwzięcia – masowe testy na koronawirusa obejmą wszystkich obywateli powyżej 10. roku życia. Nie ma jednak jeszcze potwierdzenia czy testy będą obowiązkowe.

PRAGA

Minister łamie własne zasady. Minister zdrowia Czech Roman Prymula odwiedził w czwartek (22 października) wieczorem restaurację, która – według obowiązujących w Czechach zasad związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa – powinna być zamknięta. Minister nie miał przy tym obowiązkowej maski ochronnej.

Prymula miał przyjść do restauracji przed godz. 22 i wyszedł pół godziny przed północą. W spotkaniu miał uczestniczyć szef klubu parlamentarnego ruchu ANO premiera Andreja Babisza, Roman Faltynek, który na antenie czeskiej telewizji przeprosił za swoje zachowanie. Z Prymulą miał rozmawiać o misjach medycznych.

Ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa restauracje muszą być zamknięte od 14 października. Sam Prymula wielokrotnie wzywał mieszkańców Czech do przestrzegania ograniczeń.

Przedstawiciele partii opozycyjnych wezwali ministra zdrowia do złożenia dymisji. Podobnie zareagował wicepremier, minister spraw wewnętrznych Jan Hamaczek, który jest szefem Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD), mniejszej z dwóch partii koalicji rządzącej.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Koronawirus: Premier Czech przyznaje się do błędu. W jaki sposób UE pomoże Czechom?

W jaki sposób UE pomoże Czechom, którzy są obecnie jednym z najbardziej dotkniętych pandemią państw na świecie?

WARSZAWA

Kolejny dzień masowych protestów po orzeczeniu TK ws. aborcji. Niedziela była kolejnym dniem masowych protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, które praktycznie wprowadza zakaz aborcji.

Wielotysięczne demonstracje sprzeciwu odbyły się nie tylko w dużych miastach całego kraju, ale również w bardzo wielu nawet niewielkich miejscowościach. Demonstracje odbywały się również przed kościołami, a nawet w ich wnętrzach.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Polska: Kolejny dzień masowych protestów po orzeczeniu TK ws. aborcji

Niedziela była kolejnym dniem masowych protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, które praktycznie wprowadza zakaz aborcji. Wielotysięczne demonstracje sprzeciwu odbyły się nie tylko w dużych miastach całego kraju, ale również w bardzo wielu nawet niewielkich miejscowościach. Demonstracje odbywały się również przed …

BERLIN

Efekt Ursuli von der Leyen? Rząd wydał 186,1 mln euro na usługi zewnętrznych firm doradczych w pierwszych sześciu miesiącach 2020 r., poinformowało ministerstwo finansów w odpowiedzi na interpelację lewicowej partii Die Linke. Na szczycie listy płac znalazły się ministerstwa spraw wewnętrznych i finansów z odpowiednio: 79,8 mln euro i 48,2 mln euro.

Praktyka zatrudniania firm zewnętrznych jest w Niemczech kontrowersyjna, a krytycy przedstawiają ją jako zbyt kosztowną i niepotrzebną.

Resort obrony, który w analogicznym okresie 2019 r. wydał 154,9 mln euro na zewnętrznych konsultantów, tym razem nie zadeklarował żadnych wydatków po tej stronie. Jednak, jak zwraca uwagę niemiecka prasa, ma to związek wyłącznie z interpretacją przepisu o pomocy eksperckiej dla ministerstw.

Ostrożne podejście niemieckiego MON do zewnętrznych firm doradczych to pokłosie nieprawidłowości za czasów Ursuli von der Leyen. Obecna przewodnicząca Komisji Europejskiej przyznała w lutym br., że doszło do nieprawidłowości w udzielaniu zleceń zewnętrznym firmom doradczym, gdy sprawowała funkcję minister obrony narodowej. Więcej szczegółów poniżej.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Nieprawidłowości w niemieckim MON za czasów Ursuli von der Leyen

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyznała, że doszło do nieprawidłowości w udzielaniu zleceń zewnętrznym firmom doradczym, gdy sprawowała funkcję minister obrony narodowej.

 

 
Szefowa Komisji Europejskiej zeznawała w czwartek (13 lutego) przed parlamentarną komisją śledczą Bundestagu. Sprawa dotyczy czasów gdy Ursula von …

PARYŻ

Prośba Francuzów. Władze Francji zwróciły się w niedzielę do rządów państw na Bliskim Wschodzie do „zaprzestania” wezwań do bojkotu francuskich produktów i niepopierania manifestacji przeciwko Francji, organizowanych przez – jak podkreślono – „radykalną mniejszość”.

Paryż poprosił też o „zapewnienie bezpieczeństwa” Francuzom mieszkającym na terytoriach tych państw.

Wezwania do bojkotu francuskich produktów, zwłaszcza żywnościowych, a także do protestów przeciwko Francji rozpoczęły się w ostatnim czasie w świecie muzułmańskim po publikacji karykatur proroka Mahometa i po niedawnych wypowiedziach prezydenta Emmanuela Macrona na temat islamu.

(Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.FR)

Turcja krytykuje walkę Francji z islamizmem. Erdoğan radzi Macronowi, by leczył się psychiatrycznie

Francja wezwała w sobotę swojego ambasadora w Ankarze po tym, jak turecki prezydent skomentował plany Paryża ws. walki z radykalnym islamizmem.

LONDYN

Pierwsza umowa od brexitu. Wielka Brytania zawarła w piątek (23 października) umowę handlową z Japonią. To pierwsze tej rangi porozumienie zawarte od czasu brexitu.

Umowa przewiduje, że ​​prawie cały eksport do Japonii będzie zwolniony z ceł, a brytyjskie cła na japońskie samochody zostaną zniesione do 2026 r.

Zawracie umowy miało uroczysty charakter. Podpisy pod dokumentem złożyli w Tokio brytyjska sekretarz handlu międzynarodowego Liz Truss i japoński minister spraw zagranicznych Toshimitsu Motegi.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Brexit: Wznowiono rozmowy UE z Wielką Brytanią. Czego domaga się Londyn?

Wielka Brytania chce zawrzeć umowę o wolnym handlu z UE podobną do tej, jaką ma Kanada.

HELSINKI

Haker przejął dane tysięcy pacjentów psychoterapii. Szantażysta włamał się na serwer helsińskiego Centrum Psychoterapii Vastaamo, które świadczy ośrodkom terapeutycznym w całej Finlandii usługę przechowywania danych. Poinformował o tym w czwartek Tuomas Kahri, członek zarządu spółki. Haker żąda 450 tys. euro (równowartość 40 bitcoinów). Zagroził, że do czasu zapłaty okupu będzie ujawniał codziennie dane stu kolejnych osób.

Wyciek dotyczy danych osobowych zarówno dorosłych, jak i dzieci, ale też notatek robionych przez terapeutów podczas sesji. Fińskie media piszą, że hakerski atak ujawnił luki w systemie bezpieczeństwa danych. Rząd już utworzył infolinię dla poszkodowanych osób.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

"Nie chcemy marginalizacji mniejszych gospodarek". Finlandia przeciwna zmianom w europejskiej polityce konkurencji?

Rząd w Helsinkach opowiada się przeciwko budowie „europejskich czempionów”?

RZYM

Włoski rząd wprowadza nowe restrykcje. Służba zdrowia jest przeciążona? Premier Włoch Giuseppe Conte ogłosił w niedzielę nowy dekret w sprawie restrykcji przeciwepidemicznych. „Wskaźnik zakaźności koronawirusa we Włoszech przekroczył poziom krytyczny”, poinformował szef rządu.

„Rząd postawił sobie jasny cel: musimy mieć krzywą epidemiczną pod kontrolą. Tylko w ten sposób zdołamy zapanować nad pandemią, zamiast dać się jej przytłoczyć”, powiedział Conte. Więcej szczegółów poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Włoski rząd wprowadza nowe restrykcje. Służba zdrowia jest przeciążona?

„Wskaźnik zakaźności koronawirusa we Włoszech przekroczył poziom krytyczny”, stwierdził premier Giuseppe Conte.

MADRYT

Wraca godzina policyjna. Od północy w Hiszpanii przywrócono stan alarmowy – pierwszy stopień stanu wyjątkowego – zdecydował tamtejszy rząd. Zaś od niedzieli, od 23 do 6, w całym kraju obowiązywać będzie godzina policyjna. To całkowity powrót do sytuacji z zimowo-wiosennej pierwszej fali pandemii?

(EUROEFE)

Hiszpania jak Polska? Rząd upolityczni wymiar sprawiedliwości?

Opozycja porównała inicjatywę do działań rządów w Polsce i na Węgrzech. Hiszpańskie władze skrytykowała także Komisja Europejska.